Czwartek, 29 marca 2018, 14:48

Anton Oeyvindsson: Jestem bardzo dumny z tego, że mogę reprezentować Islandię

Anton Oeyvindsson
Anton Oeyvindsson
fot. archiwum zawodnika

Mimo kilkudziesięciu lat tradycji uprawiania skoków narciarskich i trzech olimpijskich startów, od lat na skoczniach narciarskich nie pojawiał się żaden Islandczyk. Sytuacja ta ostatnio uległa zmianie za sprawą trenującego w Norwegii 16-latka.

Niespełna dwa tygodnie temu w Trondheim odbyły się finałowe konkursy cyklu FIS Youth Cup w kombinacji norweskiej. Mimo udanych występów Polaków (w pierwszym konkursie w starszej grupie chłopców 2. lokatę zajął Andrzej Szczechowicz, a 3. był Piotr Kudzia, z kolei dzień później Szczechowicz okazał się najlepszy) zawody te zapewne przeszłyby bez większego echa. Na starcie rywalizacji w starszej grupie wiekowej pojawił się jednak zawodnik, który sprawił, iż przeszły one do historii.

Sprawcą całego "zamieszania" okazał się Anton Øyvindsson. Urodzony w lipcu 2002 roku sportowiec nie osiągnął co prawda spektakularnych rezultatów (w gronie 20 startujących zajął 17. i 15. lokatę) jednak został pierwszym od ponad 50 lat lat reprezentantem Islandii, który w oficjalnych zawodach międzynarodowych rangi FIS zaprezentował się na skoczni narciarskiej (ostatnim udokumentowanym startem był dotąd występ Skarphéðinna Guðmundssona, który na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960 w Squaw Valley zajął 43. miejsce w konkursie skoków narciarskich). Korzystając z okazji postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z młodym kombinatorem norweskim trenującym na co dzień w norweskim Hamar.

Paweł Borkowski (Skijumping.pl): Czy mógłbyś nam przybliżyć swoją historię? Choć reprezentujesz Islandię to na co dzień trenujesz w Norwegii. Jak trafiłeś do tego kraju?

Anton Øyvindsson: Urodziłem się w Akureyri. Moja matka jest Islandką, a ojciec Norwegiem. Ze względu pracę taty zaledwie 8 tygodni po moich narodzinach przeprowadziliśmy się z Islandii do Norwegii, gdzie mieszkamy do dzisiaj. Odwiedzam jednak swoją ojczyznę i bardzo dobrze mówię po islandzku.

P.B.: Jak zaczęła się twoja przygoda ze sportem? Czy od początku "ciągnęło cię" na skocznie czy też może zaczynałeś od innych sportów?

A.O.: W wieku około 1,5 roku zacząłem jeździć na nartach biegowych. Przez kilka lat trenowałem kolarstwo górskie. Przez trzy lata przed pierwszymi skokami startowałem również w zawodach biathlonowych. Teraz skupiam się na kombinacji norweskiej i skokach narciarskich, ale latem biorę też udział w zawodach w biegu na orientację.

P.B.: Jak to się stało, że zacząłeś trenować kombinację norweską?

A.O.: Od zawsze lubiłem jazdę na nartach. Przez kilka lat po zakończonym treningu biegowym lubiłem skakać na nartach biegowych z najmniejszej skoczni. Kiedyś zobaczyłem w telewizji Toma Hilde, po czym zachciałem zostać skoczkiem narciarskim. Miałem 10 lat, gdy tata wysłał mnie na pierwszy trening w tej dyscyplinie. Od tego momentu skoki narciarskie i kombinacja norweska znalazły się w centrum mojego zainteresowania.

P.B.: Jak wyglądają twoje treningi?

A.O.: Zimą w poniedziałki i środy trenuję biegi narciarskie, a we wtorki i czwartki skoki narciarskie. Z kolei weekendy to czas na starty w zawodach lub kolejne treningi. Od wiosny do jesieni trening oparty jest bardziej na zabawie i jest miksem podstawowych ćwiczeń, skoków na igelicie, treningów na nartorolkach, biegów i biegów na orientację. Dodatkowo w domu dużo trenuję na trampolinie.

P.B.: Niedawno zadebiutowałeś w zawodach międzynarodowych rangi FIS jako pierwszy od ponad 50 lat Islandczyk startujący w takich zmaganiach w skokach narciarskich lub kombinacji norweskiej. Jakie to uczucie? Jak oceniasz swój start w Trondheim?

A.O.: Jestem bardzo dumny z tego, że mogę reprezentować Islandię w międzynarodowych zawodach w kombinacji norweskiej jako pierwszy Islandczyk od wielu wielu lat. Ogólnie rzecz biorąc jestem szczęśliwy z wyników. Wszyscy moi rywale są bardzo dobrzy. Prawdopodobnie mogłem zaprezentować się nieco lepiej na skoczni, jednak wciąż jeszcze muszę pracować nad swoją pozycją najazdową na rozbiegu.

P.B: Podczas zawodów w Trondheim nieco lepiej prezentowałeś się na skoczni niż w biegu. Która z części kombinacji norweskiej jest twoją silniejszą stroną?

A.O.: Myślę, że teraz jestem równie dobry w obu częściach. Początkowo lepiej sobie radziłem na trasach biegowych, gdyż skoki zaczął trenować stosunkowo późno, jednak ostatnio znacznie poprawiłem się w tej drugiej specjalności.

P.B.: Jaki był najdalszy oddany dotąd przez ciebie skok? Dotychczas za rekord Islandii uznawany był rezultat 80 metrów uzyskany przez Skarphéðinna Guðmundssona podczas treningów w czasie igrzysk w Squaw Valley w 1960 roku. Czy udało ci się przekroczyć ten dystans?

A.O.: Tej zimy zadebiutowałem w oficjalnych zawodach na skoczni K90 w Lillehammer, gdzie uzyskałem 77 metrów. Na tym samym obiekcie podczas jednego z tegorocznych treningów z NTG Lillehammer skoczyłem z kolei 92 metry i, o ile dobrze wiem, jest to właśnie rekord Islandii.

P.B.: Otrzymujesz jakieś wsparcie od Islandzkiego Związku Narciarskiego? Czy twoje starty wzbudziły jakieś zainteresowanie w islandzkich mediach?

A.O.: Islandzki Związek Narciarski obecnie nie zajmuje się wcale skokami narciarskimi i kombinacją norweską, więc póki co nie otrzymałem od nich żadnego wsparcia. Również islandzkie media dotychczas nie interesowały się mną. Pracujemy jednak nad tym, aby ten stan zmienić!

P.B.: Wspominaliśmy już o dotychczasowym rekordzie Islandii. Jak wygląda twoja wiedza o historii skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w twojej ojczyźnie? Myślisz, że jest szansa na to, żeby sporty te ponownie odżyły na islandzkiej ziemi?

A.O.: Wiem co nieco o historii na podstawie tego co można przeczytać w internecie. Odwiedziłem także skocznię narciarską w miejscowości Olafsfjördur. Co do przyszłości to być może dzieci czasem próbują skakać na nartach w ramach zabawy, jednak uważam, że jeszcze przez wiele lat te sporty nie powrócą na Islandię.

P.B.: Na koniec chcielibyśmy poznać twoje plany na kolejny sezon. W jakich zawodach zamierzasz startować?

A.O.: W przyszłym sezonie będę startować w cyklu FIS Youth Cup i mam nadzieję, że wystartuję w kilku zawodach tej rangi. Tego lata zaczynam naukę i treningi w NTG Lillehammer (gimnazjum sportowe będące norweskim odpowiednikiem austriackiej szkoły w Stams), na co bardzo czekam. Latem polecę również do Stanów Zjednoczonych, gdzie wezmę udział w zawodach kombinacji norweskiej w Steamboat Springs, a następnie będę samodzielnie trenował w Utah Olympic Park.

P.B.: Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas.

A.O.: Dziękuję.Paweł Borkowski, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (12721) ilość komentarzy: (34)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY


Najnowsze Tweety:
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
CoC
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Engelberg HS140
15.12.2018
godz. 16:00
Sobota, godz. 15:30
Sobota, godz. 15:50
Sobota, godz. 15:45
Klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOBAYASHI RyoyuJaponia420
2.ŻYŁA PiotrPolska285
3.STOCH KamilPolska276
4.FORFANG Johann AndreNorwegia255
5.LEYHE StephanNiemcy191
14.KUBACKI DawidPolska89
21.WOLNY JakubPolska52
31.HULA StefanPolska21
48.KOT MaciejPolska2
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Ruka HS142
15.12.2018
godz. 16:00
Aktualna klasyfikacja PK:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.LINDVIK MariusNorwegia200
2.SCHMID ConstantinNiemcy130
3.HOFFMANN FelixNiemcy98
4.ZNISZCZOŁ AleksanderPolska90
5.SCHIFFNER MarkusAustria82
22.WĄSEK PawełPolska18
24.MURAŃKA KlemensPolska15
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Notodden HS98
14.12.2018
godz. 16:00
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.NIETZEL JustinNiemcy310
2.NIKAIDO RenJaponia200
3.SEIDL FabianNiemcy187
4.EGLOFF LucaSzwajcaria180
5.RUPITSCH MarkusAustria170
16.JUROSZEK KacperPolska99
34.GRUSZKA MateuszPolska40
35.BIEGUN KrzysztofPolska39
44.STOSEL KacperPolska29
52.SKUPIEŃ DamianPolska21
70.NIŻNIK AdamPolska6
73.JOJKO SzymonPolska5
83.CZYŻ BartoszPolska2
85.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Premanon HS90
15.12.2018
godz. 11:00
Aktualna klasyfikacja PŚ Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.ALTHAUS KatharinaNiemcy200
2.SEYFARTH JulianeNiemcy177
3.JAKOWLEWA LidijaRosja172
4.LUNDBY MarenNorwegia169
5.STRAUB RamonaNiemcy142
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Notodden HS98
14.12.2018
godz. 19:15
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»


Czy polski skoczek odniesie w Engelbergu pierwsze zwycięstwo PŚ w sezonie 18/19?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie
    99,99%
  3. Nie mam zdania
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl