Piątek, 04 maja 2018, 11:35

Hakola trenerem Finów, Ahonen poza kadrami

Janne Ahonen
Janne Ahonen
fot. Tadeusz Mieczyński

Lauri Hakola oficjalnie został trenerem fińskiej reprezentacji. 38-latek zastąpi na tym stanowisku Andreasa Mittera, któremu asystował od kwietnia 2016 roku. Były skoczek narciarski w sezonie 2018/2019 poprowadzi kadry A i B. Co ciekawe, w żadnej z nich nie znalazł się Janne Ahonen.

Nominacje do wspomnianych grup szkoleniowych łącznie otrzymało ośmiu skoczków. Niewykluczone, że to grono w nadchodzących miesiącach poszerzy się o jeszcze jedno nazwisko. W tym momencie czterech Finów posiada status członka kadry A. Taka sama liczba zawodników tworzy kadrę B. To właśnie do niej, być może, dokooptowany zostanie jeszcze jeden sportowiec.

Kadra A: Antti Aalto (1995), Andreas Alamommo (1998), Jarkko Maatta (1994), Eetu Nousiainen (1997).

Kadra B: Kalle Heikkinen (1999), Henri Kavilo (1999), Niko Kytoesaho (1999), Niko Loytainen (1998).

- W drużynie narodowej nastąpiła prawdziwa zmiana pokoleniowa. Wszyscy członkowie kadr narodowych są młodzi, perspektywiczni, głodni sukcesu, a także zmotywowani do intensywnych treningów. W naszej obecnej sytuacji musimy skupić się na pracy u podstaw. Chcemy stworzyć i realizować długoterminowy plan działania. Rozwój krajowej myśli trenerskiej odrywa w nim dużą rolę. Andreas Mitter przyniósł nam wiele dobrych rozwiązań, które zamierzamy kontynuować i rozwijać - mówi Hakola.

Jego głównym założeniem jest stworzenie centralnego systemu szkolenia i korzystanie z fińskich zasobów ludzkich oraz infrastrukturalnych. Głównym centrum treningowym kadry narodowej ma być Kuopio, a dużą rolę odgrywać mają też ośrodki w Vuokatti oraz Lahti. Ten pierwszy będzie odpowiedzialny za naukę młodych trenerów, natomiast miasto-gospodarz Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym 2017, Lahti, będzie istotnym ośrodkiem treningowym.

- Wykonaliśmy dużo pracy wiosną, aby zabezpieczyć przyszłość fińskich skoków narciarskich. Cieszymy się, że to Lauri Hakola został nowym trenerem reprezentacji. Naszym najbliższym celem jest zbudowanie zespołu ludzi, który będzie mu pomagał, a także szerzył jego myśl szkoleniową poza kadrą A - mówi Mika Kulmala, szef fińskiej federacji narciarskiej.

Jej członkowie zapowiadają, że aktualnie trwają poszukiwania rozwiązania, które wesprze fińskie skoki kobiet. Jeszcze w maju ogłoszone zostaną nazwiska szkoleniowców odpowiedzialnych za pracę z paniami oraz męską kadrę B.

Warto dodać, że w żadnej z kadr nie znalazła się legenda tego sportu - Janne Ahonen. W tym momencie nieznany jest dalszy los kariery siedmiokrotnego olimpijczyka, który w kwietniu, jak informują fińskie media, był widziany na pokazach Miss Hot Rod 2018 - American Car Show w Helsinkach. 40-latek do sezonu 2018/2019 prawdopodobnie będzie przygotowywał się poza centralnym szkoleniem.

Uznania w oczach Hakoli nie znaleźli też m.in. Ville Larinto, Janne Korhonen, Frans Taehkaevuori czy Juho Ojala. Wspomniana czwórka jeszcze w marcu rywalizowała w kwalifikacjach do Pucharu Świata w Lahti.Dominik Formela, Źródło: hiihtoliitto.fi + seiska.fi
oglądalność: (8651) ilość komentarzy: (13)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
14.12.2018
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.NIETZEL JustinNiemcy310
2.NIKAIDO RenJaponia200
3.SEIDL FabianNiemcy187
4.EGLOFF LucaSzwajcaria180
5.RUPITSCH MarkusAustria170
16.JUROSZEK KacperPolska99
34.GRUSZKA MateuszPolska40
35.BIEGUN KrzysztofPolska39
44.STOSEL KacperPolska29
52.SKUPIEŃ DamianPolska21
70.NIŻNIK AdamPolska6
73.JOJKO SzymonPolska5
83.CZYŻ BartoszPolska2
85.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl