Środa, 09 maja 2018, 10:17

Hofer i Forfang walczą o budowę skoczni za kołem podbiegunowym

Walter Hofer
Walter Hofer
fot. Tadeusz Mieczyński

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) nie przestaje zabiegać o powstanie nowej skoczni narciarskiej w rodzinnej miejscowości Johanna Andre Forfanga - Tromsoe. Do największego miasta północnej Norwegii zawitał sam Walter Hofer, który podczas spotkaniami z władzami miasta zachęcał do realizacji projektu.

Dyrektor Pucharu Świata odwiedził dzielnicę Storelva, gdzie jego zdaniem istnieją warunki do wzniesienia nowoczesnego kompleksu skoczni, których punkty konstrukcyjne usytuowane byłyby na 90. i 120. metrze. Podczas poniedziałkowego spotkania obecny był też Forfang, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób pochodzącym z tego regionu. Gośćmi wydarzenia byli też Hugo Forfang, Clas Brede Braathen, Turid Krudtaa oraz Jarle Aarbakke.

- Dziedzictwo skoków narciarskich znajduje się w Norwegii. Trzy główne ośrodki to Oslo, Lillehammer oraz Trondheim. Rozgrywamy tam zawody w lutym i marcu, ale grudniowy termin, na początku sezonu, jest zbyt wczesnym dla norweskich lokalizacji. Wówczas w grę wchodzi w zasadzie tylko Finlandia. Olbrzymi potencjał widzimy w tym pięknym północnym mieście, którym jest Tromsoe. Oczywiste wydaje się to, że trzeba go wykorzystać, aby w przyszłości oglądać tu zmagania skoczków narciarskich na początku sezonu - powiedział austriacki działacz.

Oprócz chęci organizowania za kołem podbiegunowym Pucharu Świata, dużym wydarzeniem mógłby być konkurs Letniego Grand Prix przeprowadzany podczas zorzy polarnej. Słońce nie chowa się tutaj za horyzont od 19 maja do 27 lipca. Ten czas FIS chciałby wykorzystać na organizację wydarzenia, którego widowiskowość pozytywnie wpłynęłaby na oglądalność skoków narciarskich na całym świecie.

Największym znakiem zapytania jest to, kto sfinansuje cały projekt. Hofer szacuje, że w dzisiejszych realiach zbudowanie kompleksu skoczni od zera to kwota rzędu 6 mln euro. Jak wyliczają norweskie media, cena ta znacznie wzrośnie, kiedy doda się środki potrzebne na zbudowanie całej infrastruktury łączącej miasto ze skoczniami.

Aarbakke, zastępca burmistrza miasta, dostrzega szansę w prywatnych inwestorach. Twierdzi, że projekt niemal w całości może zostać zabezpieczony zewnętrznie, co w małym stopniu wykorzysta budżet państwa lub nie naruszy go w ogóle. Czy jest już firma poważnie zainteresowana wyłożeniem pieniędzy na budowę?

- Mam wiele asów w rękawie. Świat jest ich pełen - odpowiedział enigmatycznie przedstawiciel siódmego pod względem wielkości miasta w Norwegii na łamach aftenposten.no.

- Pomysł zorganizowania tutaj Zimowych Igrzysk Olimpijskich spotkał się z dezaprobatą mieszkańców, ale liczymy, że ten projekt to nasz czas! - dodaje Aarbakke, który tym razem liczy na poparcie ze strony lokalnej społeczności.

Władze miasta uważają, że najbardziej realistyczna jest perspektywa pięcioletnia, a pierwsze skoki mogą zostać tam oddane w 2023 roku. Żartobliwie do tematu podchodzi Hofer. - Za dwa lata przechodzę na emeryturę, więc mam nadzieję, że do tego czasu zorganizujemy tutaj Puchar Świata. Oczywiście żartuję, ale nie powinniśmy zwlekać.Dominik Formela, Źródło: aftenposten.no
oglądalność: (6793) ilość komentarzy: (17)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Oslo HS106
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Villach HS98
07.07.2018
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KRIZNAR NikaSlowenia580
2.GOERLICH LuisaNiemcy388
3.HARALAMBIE DanielaRumunia382
4.REISCH AgnesNiemcy362
5.FREITAG SelinaNiemcy256
6.KARPIEL KamilaPolska247
7.TWARDOSZ AnnaPolska224
10.RAJDA KingaPolska203
30.PAŁASZ MagdalenaPolska90
47.CIEŚLAR PaulinaPolska61
55.HARSCHE KatarzynaPolska48
101.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl