Poniedziałek, 11 czerwca 2018, 21:33

Konkurs "Historia i współczesność polskich skoków narciarskich - edycja 2018"

Konkurs 2018
Konkurs 2018
fot. Tadeusz Mieczyński

Ruszyła kolejna edycja konkursu "Historia i współczesność polskich skoków narciarskich", skierowanego do uczniów oraz studentów. Tematyką tegorocznych pytań są występy naszych reprezentatów na Igrzyskach Olimpijskich.

I. PYTANIA DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW (za 1-2 pkt)

1. W 1980 roku, na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Lake Placid, jeden z reprezentantów Polski był bliski wywalczenia medalu w skokach narciarskich. Po pierwszej serii olimpijskiej rywalizacji zajmował czwarte miejsce, ze stratą dwóch punktów do podium. Ostatecznie zakończył zawody na dziesiątej pozycji. Wymień imię i nazwisko zawodnika oraz jego odległości, a także rodzaj skoczni, na której odbył się konkurs (duża lub normalna).

2. Noriaki Kasai jest światowym rekordzistą w skokach narciarskich pod względem liczby występów na zimowych igrzyskach olimpijskich. Reprezentant Japonii w latach 1992-2018 uczestniczył aż ośmiokrotnie w tej imprezie. Napisz, kto spośród polskich skoczków narciarskich jest rekordzistą w liczbie występów na ZIO i ile razy w nich uczestniczył. Wskazówka: Rekord może należeć do więcej niż jednego zawodnika.

3. Mamy dwie sportowe rodziny, z których na zimowych igrzyskach olimpijskich w skokach narciarskich lub kombinacji norweskiej wystartował zarówno ojciec, jak również syn. Wymień tych reprezentantów Polski.

4. Polski skoczek, dwukrotny olimpijczyk, który na jednych igrzyskach wystartował z kontuzją. W 1973 r. należał do niego rekord Wielkiej Krokwi.

5. Był trenerem polskich skoczków oraz skoczków z innego kraju na trzech zimowych igrzyskach olimpijskich. O kogo chodzi i zawodników którego kraju trenował?

6. Który z polskich skoczków był najstarszym olimpijczykiem? Ile miał lat gdy startował na ZIO i gdzie to było?

7. Jaki to był klub sportowy reprezentował Wojciech Fortuna, gdy zdobył olimpijskie złoto w Sapporo? Jaki jest rekord długości skoku tego zawodnika?

8. Był trenerem polskich skoczków, trzech pewnych kandydatów do udziału w ZIO Squaw Valley w 1960 roku. O kogo chodzi i który z tych trzech "pewniaków" nie pojechał na igrzyska?

Pytania Premium (za 5 pkt)

9. Który zawodnik podczas jednych zimowych igrzysk olimpijskich reprezentował Polskę w dwóch dyscyplinach: skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej? Podaj imię i nazwisko tego sportowca, na których igrzyskach to miało miejsce oraz był wówczas trenerem polskiej reprezentacji
w skokach?

10. Reprezentanci Polski w skokach narciarskich byli obecni na wszystkich dotychczasowych zimowych igrzyskach olimpijskich. Biało-czerwoni nie brali jednak udziału we wszystkich olimpijskich konkursach skoków narciarskich. Wymień wszystkie konkursy na ZIO, w których Polacy nie wystąpili (bez podziału na płeć).

II. PYTANIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW (za 1-3 pkt)

11. Kto z obecnego sztabu szkoleniowego polskiej kadry skoków narciarskich "A" oraz "B" uczestniczył jako zawodnik w zimowych igrzyskach olimpijskich, reprezentując nasz kraj?

12. Który z polskich skoczków był najmłodszym olimpijczykiem? Ile miał lat gdy startował na ZIO i gdzie to było?

13. Polski olimpijczyk, który w swojej karierze odnotował olimpijskie starty w skokach narciarskich, biegach oraz w kombinacji norweskiej. Podaj imię i nazwisko tego sportowca, a także igrzyska, w których uczestniczył.

III. PYTANIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH I STUDENTÓW (za 1-3 pkt)

11. Polski skoczek narciarski, który siedmiokrotnie startował w Turnieju Czterech Skoczni, uczestnik ZIO w Innsbrucku i Grenoble. Podaj jego imię i nazwisko, pseudonim sportowy oraz pierwszą przynależność do klubu sportowego.

12. Konkurs drużynowy w skokach narciarskich wszedł do programu zimowych igrzysk olimpijskich w 1988 roku. Aktualnymi mistrzami w tej konkurencji są Norwegowie, którzy triumfowali na niedawnych igrzyskach w Pjongczangu. Wymień ile razy i na których igrzyskach reprezentacja Polski okazywała się lepsza od drużyny Norwegii w olimpijskich konkursach drużynowych.

13. Dwie zasłużone sportowo rodziny, z których dziadek oraz wnuk reprezentowali Polskę na ZIO w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Jedna pochodzi z Beskidów, a druga z Podhala. Wymień tych olimpijczyków oraz igrzyska, w których uczestniczyli.

Odpowiedzi na pytania należy nadesłać do 18 czerwca, na wypełnionej karcie odpowiedzi na adres mailowy: skokinarciarskie2014@gmail.com

Regulamin konkursu dostępny jest pod tym adresem >>

Kartę odpowiedzi można pobrać tutaj >>Redakcja, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (3970) ilość komentarzy: (8)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
14.12.2018
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.NIETZEL JustinNiemcy310
2.NIKAIDO RenJaponia200
3.SEIDL FabianNiemcy187
4.EGLOFF LucaSzwajcaria180
5.RUPITSCH MarkusAustria170
16.JUROSZEK KacperPolska99
34.GRUSZKA MateuszPolska40
35.BIEGUN KrzysztofPolska39
44.STOSEL KacperPolska29
52.SKUPIEŃ DamianPolska21
70.NIŻNIK AdamPolska6
73.JOJKO SzymonPolska5
83.CZYŻ BartoszPolska2
85.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl