Trwa naśnieżanie zeskoku w Wiśle!

  • 2018-11-09 20:16

Na tydzień przed oficjalnym treningiem oraz kwalifikacjami do zawodów inaugurujących 40. sezon Pucharu Świata, na skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle-Malince (HS134) rozpoczęto rozprowadzanie wyprodukowanego dotąd śniegu. Na powierzchni zeskoku od piątkowego popołudnia pracują ratraki, których operatorzy swoje działania zakończą na początku przyszłego tygodnia.

Pierwsze próby rozprowadzania białego puchu, przygotowywanego przez firmę Supersnow, podjęto jeszcze w październiku, jednak szybko postanowiono o ich zaniechaniu. Wysokie temperatury panujące w powiecie cieszyńskim generowały bowiem zbyt duże straty w postaci szybko topniejącego śniegu. Ten na kilkanaście dni przykryto plandekami, aby zminimalizować straty i chronić go przed działaniami promieni słonecznych. W tym czasie cały czas trwała produkcja śniegu gromadzonego w niecce pomiędzy zeskokiem a przeciwstokiem.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), cały proces naśnieżania ma dobiec końca w poniedziałek, kiedy włodarze obiektu podejmą decyzje dotyczące ewentualnych działań wobec niedostatecznej ilości śniegu na arenie, bądź jego nadmiaru. Komitet organizacyjny chce uniknąć sytuacji, do której doszło przed rokiem, gdy śniegu wyprodukowano tak dużo, że trzeba było go wywozić ciężarówkami tuż przed startem rywalizacji najlepszych zawodników świata.

Zaplanowana na przyszyły weekend premiera sezonu 2018/2019 będzie najwcześniej przeprowadzoną w historii tego cyklu. 17 listopada rozegrane zostaną zmagania zespołowe, a dzień później skoczkowie powalczą indywidualnie. Na dziś dzień swoje przybycie potwierdzili przedstawiciele z 15 krajów. Nasz kraj będzie miał prawo wystawienia aż dwunastu swoich reprezentantów.

Prognozy meteorologiczne na najbliższy tydzień, przygotowane przez serwis yr.no, są coraz bardziej zimowe. Spece od pogody zapowiadają, że największa wartość na termometrach wyniesie w tym czasie 13 stopni Celsjusza, a w dniach zawodów, a więc od 16 do 18 listopada, w godzinach przedpołudniowych i wieczornych temperatura ma spadać poniżej zera. Długoterminową prognozę na Wisłę-Malinkę znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

Przygotowania skoczni w Wiśle, na żywo, możecie obserwować >>>TUTAJ<<<.

Program PŚ w Wiśle (HS134):

Piątek, 16.11.2018

11:00 - Odprawa techniczna

16:00 - Oficjalny trening

18:00 - Kwalifikacje

Sobota, 17.11.2018

15:00 - Seria próbna

16:00 - Pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 18.11.2018

14:00 - Seria próbna

15:00 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego


Dominik Formela, źródło: inf. własna + PAP + wisla-malinka.webcamera.pl
oglądalność: (12451) komentarze: (50)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Becouse_Life bywalec
    @Pavel @kolos

    Na nartach jeździsz i smarów nie masz. facet, za komuny to faktycznie świeczką smarowałem i jeździłem na polsportach, z wiązaniami beta, ale komuny od 30 lat już nie ma:).

  • Kolos profesor
    @Pavel @Becouse_Life

    Jeżdzę na nartach i nie mam żadnego smaru. Po co to amatorowi? Chodzi tylko o lepszy poślizg, jak kto lubi a do tego wystarczy zwykła świeczka do nasmarowania nart. Amatorzy smarów nie uźywają.

    Na paru małych skoczniach widziałem niebarwiony igielit i po prostu szybko się brudzi.

  • jacek28 początkujący
    Ahonen %

    A śnieg z nieba to kiedy będzie .

  • Becouse_Life bywalec
    @Pavel @kolos

    Jeżdzisz na nartach, czy tak p... za przeproszeniem bez składu i ładu? Człowieku mam zestaw 48 smarów, a jestem narciarzem-amatorem. To ten sam igelit, tylko barwa inna. Smary nie zostawiają żadnych śladów, tak samo na zielonym brązowa maść nie jest widoczna. Kolos błagam Cię, dokształć się (w czymkolwiek:), potem bierz się za pisanie. Serio:).

  • Kolos profesor
    @Greg1702 @Skokowy123

    Może i niewiele u góry, za to jest to najtrudniejszy odcinek do naśnieżenia

  • Kolos profesor
    @Pavel @Becouse_Life

    Po pierwsze to chyba inny typ igielitu niż na skoczni, po drugie amatorscy narciarze raczej nie używają smarów do nart. Po trzecie na paru skoczniach założyli niebarwiony igielitu i raczej wyglądało to kiepsko.

  • skokowy123 profesor
    @Greg1702 @SebaSzczesny

    Dzisiaj jakiś dzień zwiedzania Malinki- idź policz ile ludzi kręci się koło trybun

  • Becouse_Life bywalec
    @Greg1702 @Skokowy123

    Ponieważ rozprowadzili minimalnie śnieg z tego, co było, przy ubijaniu zeskoku. Nowego śniegu nie produkowali na razie.

  • SebaSzczesny profesor
    @Greg1702 @Skokowy123

    nie podniecaj sie tym tak

  • skokowy123 profesor
    @Greg1702 @Becouse_Life

    Trochę dalej rozbiegu są.
    Jest mały postęp. Zostało niewiele u góry

  • Becouse_Life bywalec
    @Greg1702 @greg1702

    Przedwczoraj było już dokładnie tyle samo śniegu, wczoraj tylko ratraki ponownie wyrównywały zeskok. Nic nowego nie produkowali.

  • Greg1702 stały bywalec
    Jadą z koksem.

    Do dnia wczorajszego mają naśnieżony prawie cały zeskok patrząc od trybun od dołu do baneru Wisła Malinka który jest po lewej stronie od strony obserwatora. Spokojnie zdążą do zawodów. Wieczory są tam już zimne także aura im sprzyja.

  • Becouse_Life bywalec
    @Pavel @kolos

    Nic ny nie było "upaprane", a biały igelit jest od co najmniej kilku lat, wklejałem już wczesniej link do całorocznego stoku narciarskiego:

    https://www.youtube.com/watch?v=9UkbPL1F7-M&t=135s

  • skokowy123 profesor
    @SebaSzczesny @SebaSzczesny

    Nie podniecaj się tak tym

  • cms doświadczony
    PŚ w Wiśle w październiku

    Spokojnie. Niedługo inauguracja w Wiśle będzie w październiku. Prezes Tajner przecież zapowiadał. Skoro na październik nie będzie problemów z przygotowaniem skoczni to na listopad tym bardziej.

  • Tomeson weteran

    Teraz tylko utrzymać ten śnieg na zeskoku w stanie nienaruszonym do inauguracji... Swoją drogą ciekawe, czy w takim Kuusamo też trzeba będzie "produkować" śnieg i ile, czy aura choć w pewnym stopniu wynagrodzi starania organizatorów i ułatwi im pracę związaną z przygotowaniem skoczni. Aby liczyć na brak problemów w organizacji inauguracji PŚ zawody należałoby organizować na dalekiej północy, skocznia w Ruce zapewne miałaby mniej pracy z przygotowaniem zawodów. Zresztą, co roku tam się odbywała inauguracja, a wtedy przeszkodą był zbyt silny wiatr.

  • Kolos profesor
    @Pavel @Brzozowy

    Ciężka sprawa, zaraz byłyby uparany od smarów z nart skoczków.

  • Kolos profesor
    @Pavel @Luk

    Skocznia w Rovaniemi to nie wiem czy ma jeszcze homologacje w ogóle, w każdym razie od paru lat tam nie skaczą, nawet w PK.

    Kilkanaście stopni ciepła w listopadzie to jest jednak (jeszcze) anomalia. Zresztą akurat w dniach zawodów , ma być piekna zimowa aura, przynajmniej co do temperatury.

  • SebaSzczesny profesor

    Na kamerze widać 2 ratraki. Jeżdżą po tym co jest a przeciwstok dalej nie naśnieżony i tam wyżej skoczni tak samo.

  • konrad95 doświadczony
    @Adrian36 @kolos

    Bez przesady. Akurat drużynówki otwierające sezon są ciekawe z uwagi na to, że forma zawodników to wielka niewiadoma i jeden gorszy skok zawodnika z mocniejszej ekipy zmienia klasyfikację.
    Jest to dobry przegląd sytuacji w poszczególnych kadrach. W ciągu sezonu drużynówki są nudne przez to, że łatwo można przewidzieć wyniki

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl