PŚ Pań w Premanon: Althaus triumfuje i ustanawia rekord skoczni

• 2018-12-15 12:41

Katharina Althaus wyrwała Sarze Takanashi 56. zwycięstwo w zawodach z cyklu Pucharu Świata Pań. Niemka, która w serii finałowej ustanowiła oficjalny rekord skoczni w Premanon (HS90), w sobotnim konkursie wyprzedziła wspomnianą Japonkę oraz Emę Klinec, która finiszowała trzecia. Punktów nie zdobyła jedyna Polka na liście startowej - Kinga Rajda.

Choć na półmetku Takanashi (87,5 metra) prowadziła z czteropunktową przewagą nad Althaus (84,5 metra), ostatecznie to Niemka wskoczyła na najwyższy stopień podium. Stało się tak po świetnej drugiej próbie, w której wicemistrzyni olimpijska z Pjongczangu poprawiła się aż o dziesięć metrów, co jest nowym rekordem areny debiutującej w kalendarzu tego cyklu. Japonka nie odparła takiego ataku, a 85 metrów pozwoliło jej zająć drugą pozycję z blisko dziesięciopunktową stratą. Czołową trójkę uzupełniła dziś Ema Klinec ze Słowenii (84,5 oraz 88,5 metra).

Czwarte miejsce w tabli przypadło Lidii Jakowlewej (84 i 85 metrów), a lokaty 5-6 zajęły rodaczki Klinec - Nika Kriznar (87,5 oraz 85,5 metra) i Ursa Bogataj (82,5 oraz 87 metrów).

Złote medalistki olimpijskie, Carina Vogt i Maren Lundby, zostały sklasyfikowane kolejno na 7. i 9. miejscu.

Kinga Rajda, która we Francji po raz pierwszy tej zimy awansowała do zawodów, nie otworzyła dorobku punktowego reprezentacji Polski. Lot na odległość 75,5 metra dał jej 34. miejsce.

W sobotę zdyskwalifikowane zostały Aleksandra Barancewa z Rosji oraz Daniela Iraschko-Stolz z Austrii. W obu przypadkach powodem były zbyt długie narty.

Liderką klasyfikacji generalnej PŚ Pań 18/19 jest Althaus, na koncie której znajduje się 300 punktów. Druga jest Jakowlewa (222 punkty), a trzecia Lundby (198 punktów). Następne zawody już w niedzielę, o godzinie 11:00. Start kwalifikacji wyznaczono na 9:45.