Środa, 15 marca 2006, 12:11

Piotr Fijas: "Łukasz Rutkowski ma duże szanse na starty w Pucharze Świata"

Piotr Fijas
Piotr Fijas

Sezon 2005/2006 dla kadry młodzieżowej, prowadzonej przez Piotra Fijasa już się zakończył. Najważniejsza impreza juniorska - MŚJ w Kranj - niestety nie wypadła dla naszych skoczków zbyt dobrze i powrócili bez zdobyczy medalowych. A jak miniony sezon ocenia trener Fijas?

Skijumping.pl: Czy postawa Pana podopiecznych podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Kranj była dla Pana rozczarowaniem?

Piotr Fijas: Na pewno dużą niespodziankę sprawił Łukasz Rutkowski, który skakał tam naprawdę dobrze i utrzymał tam bardzo dobrą dyspozycję, do której doszedł już wcześniej. On przecież nieźle skakał w konkursach FIS Cup i od tej pory spisywał się coraz lepiej. Natomiast Dawid Kowal niestety nie potwierdził tej formy, którą prezentował przed MŚJ, kiedy skakał przecież na poziomie Łukasza Rutkowskiego w czasie zawodów kontrolnych. Coś się mu niestety poprzestawiało troszeczkę i nie skakał tak dobrze, popełniać zaczął mały błąd na progu, a stać go było na więcej.
Sebastian Toczek skakał w Kranj nieźle, ale też nie wykorzystał tej swojej dyspozycji w danym momencie, ponieważ w jego przypadku też forma wyraźnie szła w górę. Mógł skakać tam lepiej, ale troszeczkę zepsuł lądowanie w pierwszym skoku w konkursie indywidualnym i nie załapał się do "30". To są dla tych zawodników najważniejsze zawody i sądzę, że psychicznie nie wytrzymał do końca tego wszystkiego.

Dwaj pozostali - Kubacki i Kot nie byli przygotowywani do tych zawodów, ponieważ trenowali tylko w klubach. Dawid Kubacki w treningowych skokach skakał jeszcze całkiem przyzwoicie, ale niestety w konkursie nie wytrzymywał presji, szczególnie w drużynówce. Ale to są jeszcze młodsi zawodnicy i skakali na tyle, na ile mogli. Myślę, że Dawid Kubacki jeszcze będzie odnosił sukcesy, może w przyszłym roku, albo za dwa, bo ma jeszcze dwa lata startów jako junior.

Skijumping.pl: Łukasz Rutkowski podczas MŚJ mógł być na podium, gdyby lepiej lądował...

Piotr Fijas: Tak, to jest jego mankament, lądowanie w jego wykonaniu jest słabe i mało eleganckie. Musi nad tym pracować i jeśli chce się liczyć wśród seniorów, to będzie musiał to poprawić.

Skijumping.pl: Czy to, że do Kranj pojechali tylko zawodnicy z Zakopanego to przypadek?

Piotr Fijas: Tak po prostu wyszło, akurat ci zawodnicy byli lepsi. Brani pod uwagę byli Byrt i Broda, ale niestety nie nadążyli, nie potrafili przestawić się na skocznie większe. Nie byli w stanie dostosować techniki skoku do skakania na większych obiektach. Może w przyszłym roku.

Skijumping.pl: Jakie warunki mieli nasi zawodnicy podczas MŚJ w Kranj?

Piotr Fijas: Warunki w Kranj były praktycznie idealne, równe dla wszystkich. Obawiałem się przed tymi zawodami, bo na tej skoczni często zmieniają się bardzo szybko warunki, ale akurat na MŚJ w konkursie indywidualnym warunki były równe dla wszystkich, wyniki nie były wypaczone przez wiatr. Ogólnie organizację MŚJ w Kranj oceniam dobrze, chociaż na początku były problemy np. z wydrukowaniem wyników. W czasie konkursu indywidualnego bardzo długo trwało ustawienie "30", która będzie startować w finale i ta przerwa między seriami trwała niemal godzinę. Długo nie było wiadomo, kto dostał się do drugiej rundy, ponieważ były tam bardzo małe różnice, jak to na średniej skoczni.

Skijumping.pl: Czy nasi młodzi skoczkowie nie startowali trochę za mało w międzynarodowych konkursach przed MŚJ w Kranj?

Piotr Fijas: Jeżeli chodzi o np. Alpen Cup to my nie możemy startować w tym cyklu. Organizatorzy Alpen Cup - kraje alpejskie, po prostu nie chcą nas tam, mają dosyć swoich zawodników. My byśmy musieli utworzyć swój własny taki cykl np. z Czechami, Słowakami czy Ukraincami, aby tych startów mieć więcej. W zawodach FIS Cup nasi skoczkowie wystartowali w tylu konkursach, w ilu mogli. Zrezygnowałem tylko ze startu w Finlandii, ze względu na duże koszty, a podróż samochodem byłaby zbyt długa i męcząca. Myślę, że dla juniorów tych kilka startów to była wystarczająca liczba. Może szkoda trochę, że nie wszyscy mogli w nich wystartować, ale część z nich miała możliwość takiego przetarcia się.

Skijumping.pl: Jak wygląda sprawa wsparcia finansowego przez PZN kadry C?

Piotr Fijas: W mojej grupie byli nie tylko juniorzy, ale też seniorzy, co sprawiało, że trochę trudno było pogodzić treningi i tych i tych. W pewnym momencie skoncentrowałem się już tylko na juniorach, bo warunki finansowe są jakie są. Na tą grupę przeznaczone środki są naprawdę ograniczone i nie jest łatwo.

Skijumping.pl: Prawdopodobnie po tym sezonie wiele zmieni się w sztabach szkoleniowych poszczególnych kadr. Czy chciałby Pan dalej prowadzić grupę młodzieżową, czy też ma Pan inne plany?

Piotr Fijas: Trzeba poczekać na razie do końca sezonu i wtedy zobaczymy. Ja w tej chwili jeszcze nie określam się co bym chciał zrobić. Po zakończeniu sezonu okaże się, jak praca trenerów zostanie oceniona, kto zostanie, a kto odejdzie.

Skijumping.pl: Kto z Pana podopiecznych ma szanse na znalezienie się w kadrze narodowej w przyszłym sezonie?

Piotr Fijas: Zobaczymy po sezonie jaka będzie struktura, ile kadr będzie, po ilu skoczków. Sądzę, że byłoby dobrze gdyby nadal istniała kadra młodzieżowa i ci zawodnicy, którzy w tym roku byli jeszcze juniorami, żeby mieli nadal możliwość treningu w kadrach. W przeciwnym wypadku nie bardzo będą mieli co robić, bo to jest taki okres przejściowy.

Skijumping.pl: A kogo z kadry C możemy najszybciej zobaczyć w Pucharze Świata?

Piotr Fijas: Sądzę, że jeśli Łukasz Rutkowski będzie w ten sposób się rozwijał i podnosił swój poziom, to daję mu duże szanse na to, że już w przyszłym sezonie mógłby startować w PŚ. Musi się jednak najpierw oskakać w zawodach niższej rangi. Ja specjalnie przed Kranj nie pchałem się na zawody PK, ponieważ ich poziom jest naprawdę wysoki, jest to bezpośrednie zaplecze Pucharu Świata i wcale nie zawsze słabsi od tych, co startowali na igrzyskach. Np. podczas ostatniego Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem poziom był bardzo wysoki, ponieważ zawodnicy skakali z ósmej belki startowej, szybkości były niższe niż na PŚ, a osiągano odległości powyżej 130 metrów.

Skijumping.pl: Swego czasu był pomysł, aby przedłużyć wiek juniorski. Jest na to szansa?

Piotr Fijas: Sądzę, że jest szansa, ale raczej jeszcze nie w tym roku. Myślę, że za dwa lata wiek juniorski zostanie przedłużony o dwa lata i być może Łukasz Rutkowski czy Dawid Kowal będą mogli wtedy znów walczyć o medal na MŚJ.

Skijumping.pl: Bardzo dziękuję za wywiad i życzę sukcesów w dalszej pracy trenerskiej.Tadeusz Mieczyński, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (5723) ilość komentarzy: (24)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY


Najnowsze Tweety:
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
CoC
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Engelberg HS140
15.12.2018
godz. 16:00
Sobota, godz. 15:30
Sobota, godz. 15:50
Sobota, godz. 15:45
Klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOBAYASHI RyoyuJaponia420
2.ŻYŁA PiotrPolska285
3.STOCH KamilPolska276
4.FORFANG Johann AndreNorwegia255
5.LEYHE StephanNiemcy191
14.KUBACKI DawidPolska89
21.WOLNY JakubPolska52
31.HULA StefanPolska21
48.KOT MaciejPolska2
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Ruka HS142
15.12.2018
godz. 16:00
Aktualna klasyfikacja PK:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.LINDVIK MariusNorwegia200
2.SCHMID ConstantinNiemcy130
3.HOFFMANN FelixNiemcy98
4.ZNISZCZOŁ AleksanderPolska90
5.SCHIFFNER MarkusAustria82
22.WĄSEK PawełPolska18
24.MURAŃKA KlemensPolska15
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
14.12.2018
godz. 16:00
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.NIETZEL JustinNiemcy310
2.NIKAIDO RenJaponia200
3.SEIDL FabianNiemcy187
4.EGLOFF LucaSzwajcaria180
5.RUPITSCH MarkusAustria170
16.JUROSZEK KacperPolska99
34.GRUSZKA MateuszPolska40
35.BIEGUN KrzysztofPolska39
44.STOSEL KacperPolska29
52.SKUPIEŃ DamianPolska21
70.NIŻNIK AdamPolska6
73.JOJKO SzymonPolska5
83.CZYŻ BartoszPolska2
85.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Premanon HS90
15.12.2018
godz. 11:00
Aktualna klasyfikacja PŚ Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.ALTHAUS KatharinaNiemcy200
2.SEYFARTH JulianeNiemcy177
3.JAKOWLEWA LidijaRosja172
4.LUNDBY MarenNorwegia169
5.STRAUB RamonaNiemcy142
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
14.12.2018
godz. 19:15
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»


Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl