Poniedziałek, 25 czerwca 2001, 16:04

Adam, Adam

16.06.2001 Zakopane, tłumy ludzi ciągną w stronę skoczni. Niektórzy dotarli na miejsce na długo przed rozpoczęciem konkursu. Przez spokojny i rozleniwiony tłum kibiców przebiega w pewnej chwili pomruk "przyjechal, jest". Kilkaset osób tratując się i przepychając biegnie w stronę szatni. Adam Małysz przyjechał na zawody. Ochroniarze mają pełne ręce roboty. Płotki oddzielające kibiców od strefy przeznaczonej tylko dla skoczków, trenerów, działaczy i mediów niebezpiecznie wyginają się i trzeszczą. Bezpieczeństwa Mistrza Świata pilnuje dwóch specjalnie wynajętych ochroniarzy. Adam musi podejść do kibiców, rozdaje autografy, nieliczni, ci najbliżej ogrodzenia, robią sobie zdjęcia z idolem. Rozpoznawany jest też Apoloniusz Tajner. Starsi kibice zbierają autografy najlepszego polskiego skoczka lat 80-tych Piotra Fijasa, dziś II trenera reprezentacji.

 

Ci, którzy już przyszli na skocznie mają okazję obejrzeć próbne skoki zgłoszonych zawodników. Odległości nie są rewelacyjne. Skacze Jaroslav Sakala. Zadziwia wszystkich lekkością z jaką oddaje skoki, wspaniały styl i duża odległość. Ci, którzy przed chwilą mówili "Sakala jest już stary - to już nie to samo co kiedyś" gorąco oklaskują Czecha. Skoki Adama Małysza wydają się być na podobnym poziomie. Burza oklasków. Jest kilka biało-czerwonych flag, są trąbki i klaksony. Pojawili się członkowie fan-klubu Adama Małysza - Bocian. Przez całe zawody gorąco dopingują skoczka z Wisły.

Prezentacja - spiker celowo daje publiczności do "wykrzyczenia" nazwisko Małysz. 7 tysięcy gardeł czekało na taką chwilę. Rozpoczynają się zawody. Pierwsze skoki nie są dalekie - skaczą młodzi, mniej znani a "niedzielnym kibicom" całkowicie obcy zawodnicy.

Ładny skok oddaje kolega klubowy Adama z KS Wisła Wisła - Grzegorz Śliwka. Jest tylko rezerwowym w kadrze Apoloniusza Tajnera - jeśli dalej będzie w takiej formie, być może wskoczy do podstawowego składu. Trzymamy kciuki za sympatycznego Grzegorza. Nie zawodzi Wojciech Skupień - daleki, ładny skok. To on właśnie o mały włos nie odbierze Adamowi Małyszowi pucharu. Skacze Mistrz Świata - szum na widowni przeradza się w okrzyk "Adam, Adam, Adam..." Skok nie jest perfekcyjny, ale zdecydowanie najlepszy. Ostatni skacze Sakala, nienajlepszy skok, będzie w ostatecznej klasyfikacji czwarty, najlepszy z obcokrajowców.

W drugiej serii ustalona zostaje pierwsza trójka. Małysz przy ogłuszającym dopingu wygrywa, tuż za nim Skupień, niewielką stratę punktową ma trzeci Śliwka. Lądujący Małysz prawie rozjeżdża pierwszych fanów, którym udało się przedrzeć obok służb porządkowych. Za chwilę tysiące kibiców ruszają w stronę podium. Kilku ochroniarzy próbuje zapanować nad tłumem. Spiker apeluje o rozsądek - bezskutecznie. Zwycięzcy z trudem przeciskają się wśród rozhisteryzowanej publiczności. Dekoracja zwycięzców - skromni skoczkowie wyraźnie są zakłopotani. Wręczanie nagród - rower górski i puchar dla Małysza, dla pozostałych - sprzęt elektroniczny. Każdy chce dotknąć Adama Małysza. Tylko nieliczni fani poklepują lub gratulują innym skoczkom występu w zawodach. Dla kibiców istnieje tylko Adam Małysz i Apoloniusz Tajner. Wojciech Skupień z uśmiechem na ustach próbuje przedostać się do szatni. Idzie mu to z trudem - tłum podążający za Małyszem nie przepuszcza nikogo.

Idol szybko przebiera się i biegiem ucieka do samochodu. Ochroniarze powstrzymują łowców autografów. Adam jest już bezpieczny.

"Małyszomania" nie wygasła - tłumy nadal będą przychodzić na skocznie. Do rozstrzygnięcia pozostaje sprawa spokoju i bezpieczeństwa Mistrza Świata. Nieprzypadkowo jednym z pierwszych pytań na konferencji prasowej było pytanie o zapanowanie nad kibicami podczas przyszłorocznych zawodów PŚ w Zakopanem. Organizatorzy obiecali dołożyć wszelkich starań by zawody nie zakończyły się jakimiś rozróbami. Bezpieczeństwo będzie jedną z podstawowych rzeczy dla Komitetu Organizacyjnego. To będzie ciężka praca - na zawody spodziewany jest przyjazd kilkudziesięciu tysięcy fanów skoków, nie tylko z Polski ale z całego świata. Obyśmy nie musieli się wstydzić za naszych kibiców.kop, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (7110) ilość komentarzy: (5)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Oslo HS106
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Villach HS98
07.07.2018
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KRIZNAR NikaSlowenia580
2.GOERLICH LuisaNiemcy388
3.HARALAMBIE DanielaRumunia382
4.REISCH AgnesNiemcy362
5.FREITAG SelinaNiemcy256
6.KARPIEL KamilaPolska247
7.TWARDOSZ AnnaPolska224
10.RAJDA KingaPolska203
30.PAŁASZ MagdalenaPolska90
47.CIEŚLAR PaulinaPolska61
55.HARSCHE KatarzynaPolska48
101.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl