Narciarska inauguracja 43. Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle

• 2006-07-29 20:26
W dniu dzisiejszym na skoczniach w Wiśle - Centrum odbyły się zawody z okazji 43. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwycięstwo odnieśli: Kuba Jurosz, Łukasz Podżorski, Olek Zniszczoł, Patryk Pokorski i Asia Gawron.
Pogoda w Wiśle dopisała. Było słonecznie i ciepło, ale wysoką temperaturę z powodzeniem łagodził lekki wiatr, który jednak nie przeszkadzał skoczkom. Oprócz naszych zawodników, w konkursie wzięłi udział Finowie, Czesi i Rumuni.

Po pierwszej serii w zawodach na K17 prowadził Czech Lukas Kantor, który lądował najdalej - na 16,5 m i był głównym pretendentem do zwycięstwa. W finale jednak zaliczył upadek po skoku na odległośc 17 m i w rezultacie zajął 3. miejsce. W tej sytuacji wygrał Kuba Jurosz, który również uzyskał bardzo dobre odległości - 15,5 m i 16 m. Drugą lokatę zajął Paweł Wąsek (15,5 m i 15 m).

Dziewięcio- i dziesięciolatkowie skakali na K23. Tutaj zwycięstwo odniósł Łukasz Podżorski, który lądował na 23 m i 22,5 m. Granicę 20 m w swoich skokach osiągnął jeszcze tylko jeden zawodnik - Mateusz Hulbój z Sokoła Szczyrk (20 m i 21 m), który zajał 2. miejsce. Trzecią lokatę wywalczył skoczek z Bieszczad, zwycięzca Pucharu Mercedes-Benz, Michał Milczanowski (19 m i 19,5 m).

Na największej skoczni - K40 odbyły się zawody w dwóch kategoriach wiekowych (1994 i 1995 oraz 1992 i 1993). W tej pierwszej grupie nie było niespodzianek - wygrał Olek Zniszczoł, ze świetnym wynikiem 42 m i 41 m, który w ten sposób choc trochę, mógł zrekompensowac sobie nieobecnośc w Garmisch - Partenkirchen. Drugie miejsce zajął zawodnik z Sokoła Szczyrk - Krzysztof Biegun, skaczący dziś bardzo równo - dwukrotnie na 37,5 m. Trzecią lokatę wywalczył natomiast Piotr Mojżesz z LKS Klimczok Bystra, który lądował na 39,5 m i 34 m. Warto podkreślic, że po raz pierwszy na tym obiekcie skakał dziś Dawid Osiński, zawodnik spod Suwałk, reprezentujący Sokół Szczyrk. Zajął bardzo dobre, 10. miejsce.

W drugiej grupie zwycięstwo odniósł Patryk Pokorski z Sokoła Szczyrk, podopieczny trenerów Bronisława Porębskiego i Tadeusza Pawlusiaka. Oddał on bardzo ładne, dalekie skoki - o długości 40,5 m i 41,5 m. Drugie miejsce i trzecie miejsce zajęli zawodnicy z Wisły Ustronianki - Michał Podżorski (39,5 m i 40,5 m) oraz Adam Cieślar (39,5 m i 39,5 m).

Do Wisły przyjechały także trzy dziewczyny z Zakopanego - Asia Gawron, Gabrysia Buńda i Bogusia Bochnak. Rozegrano dla nich osobną kategorię, a nagrody ufundował im i wręczył kibic z grupy przyjaciół z forum Skijumping.pl - Adi.P.

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest imprezą rozgrywanych corocznie na przełomie lipca i sierpnia w tym górskim regionie. Towarzyszą mu występy zespołów folklorystycznych z całego świata, a także inne wydarzenia kulturalne i sportowe. Konkurs w Wiśle odbył się "na rozpoczęcie" TKB, natomiast zawody "na zakończenie" rozegrane zostaną w przyszłą sobotę na skoczniach w Szczyrku - Biłej.