Poniedziałek, 27 stycznia 2003, 17:48

Jechać, nie jechać? JECHAĆ

Apoloniusz Tajner
Apoloniusz Tajner
Pomysł wyprawy na konkursy w Japonii Adama Małysza wywołał wiele kontrowersji. Z jednej strony miał on duże szanse „dogonić” Svena Hannawalda i i Janne Ahonena w klasyfikacji PŚ, z drugiej zas strony były to nasze pragnienia, które się nie spełnily a na dodatek zostały okupione zmęczeniem . Do tej i innych bieżących decyzji zespołu polskich trenerów odnosi się nasz felietonista – GD_Luk.

Powiadają że, jak się mówi A należy powiedzieć B. Wszyscy odsypiamy ciekawe konkursy w Japonii, otwieramy radio albo surfujemy po internecie i nagle......

Muszę przyznać że nigdy nic nie skłaniało mnie do krytyki sztabu szkoleniowego naszych skoczków narciarskich z osobą trenera Tajnera, którą szanuję i oddaje należne pochwały za "tamte wspaniałe dni" w latach 2000- 2002. Stwierdzam że, są to dokonania epokowe, które na trwale wpisały się w historie skoków narciarskich na świecie. To, co napisałem, jest jakby wytłumaczeniem co zaraz nastąpi. Bowiem: " Prawdziwa cnota krytyk się nie boi". I tu dochodzę do sedna sprawy - z tego co zauważyłem powołując się na w/w źródła są jakieś plany wycofania Adama z najbliższych 2 konkursów Pucharu. Z całą moja skromną wiedzą o skokach, ale nieco większą o fizjologii i psychologii dotyczącej sportu wyczynowego, jestem takim planom przeciwny. Z tymi decyzjami panowie trenerzy spóźnili się o jakiś miesiąc. Pan Siderek autorytatywnie stwierdził wczoraj, że druga połowa sezonu będzie należała do Małysza. Oznacza to że: wydolność jest dostateczna, poziom formy w czasie tzw. bezpośredniego przygotowania startowego jest stabilny, a zawodnik jest w niezłej formie psychicznej. Z tym ostatnim się nie zgadzam, ale o tym później.

Nieobecność naszej gwiazdy w Tauplitz to definitywny pass w wyścigu o Puchar Świata. Wiem że jemu skocznie "mamucie nie leżą" ale...... Panowie! Zwracam się do naszych drogich szkoleniowców. Po co była ta 20 h podróż samolotem do Japonii? To całe Japan's tour? Bądźmy konsekwentni. Trzeba walczyć do końca. Jeszcze tylko 10 konkursów. MAMY TERAZ SKŁADAC BROŃ? Adam jest mistrzem i vice mistrzem Świata. Zdobywając Puchar po raz trzeci z rzędu przechodzi do annałów tej dyscypliny. Nikt z wielkich skoczków tego nie dokonał. Wierzę, że ma cały czas szansę by to zrealizować. Mistrzem Świata może być i za 2 lata i kto wie czy nie będzie. Szansy wygrania Pucharu 3 razy z rzędu już nigdy nie otrzyma. Na wstępie sezonu (vide mój news 3 miesiące temu) pisałem, że albo Puchar albo Mistrzostwa. Teraz jest już za późno. Wyboru dokonano jadąc do Liberca i Japonii. Wszelkie inne decyzje poddam totalnej krytyce - potwierdzą one tezę o "miotaniu się" naszego sztabu szkoleniowego.

Co do formy psychologicznej Adama to wg mnie nie jest ona najlepsza. Ale mam na to radę. Należy skończyć z zapewnieniami o jego super przygotowaniu. Zaprzestać presji o wygrynie konkursu. Nie tędy droga. On ma po prostu oddać dwa dobre skoki. Skończmy z tymi jednak mało obiektywnymi stwierdzeniami o warunkach, termice, sędziach itd. Nalegam jednak na wyjazd na najbliższe zawody. Mistrzostwa mistrzostwami; to będa jednak tylko 2 skoki. A jak nie wyjdą? A jak objawi się ktoś lepszy i nie do pobicia jak Hanni lub Simmi? Dopiero się zacznie. To będzie prawdziwe "Polskie piekło" Aby tego uniknąć należy konsekwentnie dążyć do automatyzmu w technice nie omijając żadnego z konkursów, chyba że doszłoby do katastrofalnego załamania formy. W to jednak wątpię. Adam musi uwierzyć w siebie. Nie mają inni mówić, że jest dobrze a są inne tzw. obiektywny przyczyny. Co do krytyki Tajnera podkreślam że, należy się wstrzymać do końca sezonu - zmiana teraz nic już nie da a wywoła " burzę w szklance wody" z niedającymi się przewidzieć konsekwencjami. Należy stymulować i poddawać krytyce a nie zwalniać. Nie piszę tego bynajmniej aby bronić trenera Tajnera, ale leży to w interesie Adama, któremu jest potrzebny powrót do radości ze skakania, a nie kolejne zmiany nie mające gwarancji powodzenia.

Istotne są dwie rzeczy i nie wiem czy panowie trenerzy je dostrzegają. Gdy Adam zmienia sylwetkę dojazdową jest szybszy, ale skacze bliżej - oglądałem jego skoki kilkaset razy - porównywałem prędkości na progu - nigdy nie było inaczej. Powrót automatyzmu, tej powtarzalności oraz starej pozycji dojazdowej. To jest "chyba" ogólnie znana rzecz i wszyscy o tym wiemy.

Problem drugi: Co zrobić na skoczniach mamucich, aby nie powtórzyły sie słabe wyniki z zeszłego roku? Może potrenować w Planicy? Nie siedzieć w Wiśle i Zakopanem, a pojechać na dłuższy pobyt na jedną z wielkich skoczni? Nie moja w tym głowa. Zwracam jednak uwagę że ta druga połowa sezonu może być "taka Svenowa". Strat na 4 konkursach na "mamutach" można nie odrobić. Konkluzja jest taka: Jechać do Tauplitz i walczyć. Ale z ogniem w oczach. Skończyć z narzekaniem i usprawiedliwianiem się. Gorszy czy lepszy plan ale należy go realizować. Brak planu lub nagłe zmiany decyzji to pierwszy krok do porażki.


GD_Luk, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (7609) ilość komentarzy: (14)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY


Najnowsze Tweety:
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
CoC
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Zakopane HS140
19.01.2019
godz. 16:15
Sobota, godz. 16:00
Sobota, godz. 14:45
Sobota, godz. 15:00
Klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOBAYASHI RyoyuJaponia1092
2.STOCH KamilPolska624
3.ŻYŁA PiotrPolska591
4.KUBACKI DawidPolska532
5.KRAFT StefanAustria481
30.WOLNY JakubPolska88
38.HULA StefanPolska29
49.KOT MaciejPolska13
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Planica HS104
19.01.2019
godz. 15:15
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.EGLOFF LucaSzwajcaria396
2.SEIDL FabianNiemcy336
3.NIETZEL JustinNiemcy330
4.LIENHER MaximilianAustria253
5.RAINER StefanAustria252
15.JUROSZEK KacperPolska141
50.KANTYKA PrzemysławPolska54
62.GRUSZKA MateuszPolska40
62.NIŻNIK AdamPolska40
65.BIEGUN KrzysztofPolska39
74.SKUPIEŃ DamianPolska34
86.STOSEL KacperPolska29
90.PILCH TomaszPolska25
125.JOJKO SzymonPolska5
138.CZYŻ BartoszPolska2
139.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Planica HS104
19.01.2019
godz. 10:00
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.FREITAG SelinaNiemcy150
1.PURKER ClaudiaAustria150
3.RAUDASCHL ElisabethAustria125
4.PARK Guy-LimKorea92
5.SZPINIEWA AnnaRosja80
Pełna klasyfikacja..»


Kroppa
2000-2019 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl