Czwartek, 22 listopada 2007, 13:00

Recenzja Deluxe Ski Jump 3

Deluxe Ski Jump 3
Deluxe Ski Jump 3
fot. mediamond.fi

Deluxe Ski Jump 3 trafiło na komputery kibiców skoków narciarskim pod koniec 2004 roku. Poprzedniej zimy autor dokonał jednak istnej rewolucji wprowadzająć do DSJ3 możliwość gry on-line z graczami z całego świata. Poniższa recenzja została napisana ze szczególną myślą o tych, którzy jeszcze nie mieli przyjemności zagrać w Deluxe Ski Jump 3 w wersji multiplayer, a także tych, którzy o DSJ słyszą pierwszy raz.

Deluxe Ski Jump - niewielu jest zagorzałych kibiców skoków narciarskich - którzy chociażby raz w życiu nie zasmakowali frajdy jaką daje ta gra. DSJ bił w czasach Małyszomanii (o ile można w ogóle powiedzieć, że ta się skończyła) rekordy popularności, tym większe im dalej lądował nasz Orzeł z Wisły. W "Małysza" (bo tak też nazywano Deluxe Ski Jump) grali wszyscy, niezależnie od wieku - zarówno starsi jak i młodzi, i wszędzie - w pracy, w szkole na lekcjach informatyki, w każdej chwili wolnego czasu, często z szerokim gronem znajomych, przyjaciół lub rodziny. DSJ przez lata ewoluował, Jussi Koskela, autor gry udoskonalał swoje dzieło, wprowadzał wiele nowości, rozwijał grę tak, aby rozgrywka była coraz ciekawsza. W końcu nadszedł czas na prawdziwą rewolucję, przed trzema laty pojawił się Deluxe Ski Jump 3 charakteryzujący się trójwymiarową grafiką, godny następca DSJ2. Wszystko, co porywało nas w starszej wersji gry znaleźliśmy także w nowej jej odsłonie, ta sama grywalność, ten sam dreszczyk emocji podczas każdego skoku, dokładnie to samo "coś", co nie pozwalało oderwać się od komputera przez długie godziny.

DSJ3To, co podbiło serca graczy w DSJ to prostota sterowania. Wystarczy trafić w próg, szybko i umiejętnie ułożyć się w powietrzu a później bezpiecznie wylądować. Jednak wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli okazję zmierzyć się z DSJ, wiedzą, że sztuka dalekiego latania jest dużo trudniejsza i bardziej wysmakowana. Aby szybować najdalej nie wystarczy po prostu klikać myszką, należy mieć przede wszystkim idealny timing na progu, ale także „wrodzone czucie lotu". Dojście do perfekcji wymaga wielu poświęceń, cierpliwości i mozolnego treningu, niełatwo jest być czołowym skoczkiem w rankingach DSJ. Oczywiście nie bez wpływu na nasz skok pozostają warunki wietrzne, przednie podmuchy pozwolą nam szybować jeszcze dalej.

Jeśli chodzi o rozgrywkę, gracz ma do wyboru całą gamę różnego rodzaju trybów gry, od zawodów indywidualnych, poprzez drużynowe, trening, a na grze on-line kończąc. W każdym przypadku możemy wybrać skocznie (spośród 32) na jakich chcemy startować oraz scenerię (letnią lub zimową), wzbogacić rozgrywkę o rundę kwalifikacyjną, włączyć opcję oglądania skoków komputerowych rywali. Możliwości jest sporo, ale poznanie wszystkich trybów i opcji gry nie jest wcale trudne ani też długotrwałe, menu gry jest bardzo intuicyjne a wszystkie ustawienia dobrze opisane. Oprócz tego, gra może automatycznie zapisywać powtórki naszych rekordów, możemy je później odtwarzać wielokrotnie z poziomu gry. Oglądać możemy także ściągnięte z Internetu skoki najlepszych graczy DSJ3, powtórkę można zwolnić, co pozwala uczyć się nam od najlepszych.
DSJ3Każdy posiadacz DSJ może stworzyć swojego wymarzonego skoczka ustalając kolor jego kombinezonu, kasku, rękawic, nart, wiązań, butów a nawet gogli. Co więcej, gracz ma możliwość dopasowania czułości myszki do swojego stylu gry (mniej lub bardziej dynamicznego).

Absolutną nowością w Deluxe Ski Jump 3 (v.1.5.0.) jest tryb gry on-line wyczekiwany przez fanów od niepamiętnych czasów. Trzeba przyznać, że rozgrywka multiplayer z graczami z całego świata została naprawdę bardzo dobrze przemyślana i dzięki temu sprawia uczestnikom niesamowitą frajdę. A amatorów (jak również profesjonalistów) skokowego szaleństwa można spotkać na serwerach gry o praktycznie każdej porze dnia i nocy, nawet długo przed tym jak zmagania w Pucharze Świata rozpoczną najlepsi skoczkowie świata. Podczas turniejów już teraz (koniec listopada) liczba uczestników często przekracza 30, co powoduje, że walka jest bardzo zacięta i trzeba się mocno starać, aby zająć czołową lokatę, konkurencja jest bardzo duża i wymagająca. Jussi Koskela zapowiedział, iż już wkrótce pojawi się nieco uaktualniona wersja DSJ, która jeszcze udoskonali rozgrywkę on-line i da fanom garść nowych możliwości. Aby zapewnić graczom odpowiednią jakość gry w Internecie, opcja multiplayer jest płatna (można wykupić ją na trzy miesiące bądź na rok), ale w zamian dostajemy możliwość wyboru spośród kilkunastu rodzajów rozgrywek, turniejów (dla początkujących, dla weteranów, dla miłośników skoczni mamucich i także tych mniejszych obiektów itp. itd.). Jednorazowo w tego typu zabawie może rywalizować nawet 100 graczy. Smaczku rywalizacji w Internecie dodaje aktualizowany na bieżąco ranking każdego skoczka, dobre miejsce w konkursie to szansa na otrzymanie dodatkowych punktów, słabe oznacza odjęcie kilku oczek. Generalną klasyfikację można zobaczyć na stronie Mediamondu, producenta gry. Z przeciwnikami rywalizujemy więc nie tylko w poszczególnych, konkursach, pucharach, turniejach (odbywających się regularnie, kilka razy w tygodniu!) lecz także w rankingu wszechczasów. Podczas gry on-line nawet najwięksi rywale nawzajem się dopingują i gratulują sobie zwycięstw. Zabawa multiplayer to najlepsza okazja by porównać swoją formę i skoki w podobnych warunkach z zawodnikami z całego świata. Ale uwaga! To niesamowicie wciąga!

DSJ3Grafika, podobnie jak dźwięk, odgrywa marginalną rolę w Deluxe Ski Jump 3, jest staranna, ale fajerwerków pod skocznią nie zobaczymy. Model skoczka, a także sama skocznia i jej otoczenie zostały bardzo uproszczone, ale nikomu zdaje się to nie przeszkadzać, wyobraźnia gracza stanowczo wystarcza, aby zatrzeć nieco surowy wygląd gry.

Deluxe Ski Jump 3, podobnie jak jej poprzedniczka nie jest grą darmową, za możliwość cieszenia się pełnowartościową kopią DSJ należy zapłacić. Nie jest to oczywiście cena wysoka, 8.5 Euro +VAT (ok. 36zł z VAT) to kwota, jaką zdecydowanie warto zapłacić za pełną wersję gry. Nie kupujemy jednak kota w worku, zanim zdecydujemy się wydać pieniądze możemy DSJ3 przetestować, ze strony autora można ściągnąć próbną wersję gry demonstrująca potencjał DSJ. Jeśli zdecydujemy się na zakup, w prezencie dostaniemy miesięczny klucz na dostęp do rozgrywki multiplayer z graczami z całego świata. Po miesiącu, jeśli zabawa on-line nam się spodoba, będziemy musieli zapłacić dodatkowe 8.5 Euro + VAT za przedłużenie subskrypcji gry on-line o trzy miesiące oraz 16.90 Euro + VAT za roczny (360 dni) dostęp do opcji multiplayera. Jeśli gra w Internecie nie będzie nas bawiła, to w dalszym ciągu możemy wspólnie ze znajomymi pograć przy jednym komputerze, rozrywka na najwyższym poziomie gwarantowana!

Podsumowując, Deluxe Ski Jump 3 to pozycja obok której nie można przejść obojętnie. DSJ3 to gra na długie zimowe wieczory gwarantująca zawsze świetną zabawę zarówno indywidualną jak i w szerszym gronie z przyjaciółmi, ale także fanami skoków z całego świata! Wady? Praktycznie brak. W tę grę trzeba zagrać i wszystkim, którzy jeszcze nie mieli kontaktu z DSJ3 (są tacy?!), zaleca się jak najszybsze zapoznanie się z grą. Po prostu, warto!

Kod rejestrujący grę jak i klucze pozwalające na grę on-line można zamówić na stronie www.mediamond.fi. Na tej samej stronie każdy chcący przetestować grę ma możliwość pobrania darmowej wersji demo DSJ3.

Ściągnij wersję próbną DSJ3 już teraz klikając TUTAJ >>
Aby zamówić pełną wersję DSJ3, z możliwością darmowej gry w Internecie przez 30 dni, kliknij TUTAJ >>Paweł Guzik, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (269149) ilość komentarzy: (187)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Oslo HS106
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Villach HS98
07.07.2018
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KRIZNAR NikaSlowenia580
2.GOERLICH LuisaNiemcy388
3.HARALAMBIE DanielaRumunia382
4.REISCH AgnesNiemcy362
5.FREITAG SelinaNiemcy256
6.KARPIEL KamilaPolska247
7.TWARDOSZ AnnaPolska224
10.RAJDA KingaPolska203
30.PAŁASZ MagdalenaPolska90
47.CIEŚLAR PaulinaPolska61
55.HARSCHE KatarzynaPolska48
101.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl