PŚ B: Niemcy górą

• 2003-03-12 21:31
Reprezentant Niemiec Tino Edelmann po raz drugi w przeciągu 5 dni zdołał wygrać zawody PŚ B w sprincie. Po sobotnim triumfie w Kuusamo Edelmann dzisiaj okazał się najlepszy w drugich zawodach w Trondheim. Drugie miejsce zajął jego rodak Matthias Mehringer, a trzecie Austriak Benjamin Kreiner, powtarzając swe osiągnięcie z dnia wczorajszego. Najlepszy z Polaków, Rafał Śliż, zajął 42. miejsce.

Serię skoków na obiekcie Granaasen K120 zdominowali reprezentanci Austrii. Zwyciężył wicemistrz świata juniorów David Zauner, który skoczył 127 metrów. Drugie miejsce zajmował jego rodak Benjamin Kreiner (wczoraj prowadził po skokach i ukończył zawody na 3. pozycji), uzyskując 123 metry i tracąc do Zaunera 23 sekundy. Trzeci był kolejny Austriak, Florian Aichinger (118 m, 59 sek. straty do lidera). Duże szanse na końcowy sukces mieli też plasujący się na czwartym miejscu Haavard Klemetsen (115 m) i piąty Tino Edelmann (114,5 m), obaj tracili po skokach minutę i 14 sek. do Zaunera. Wczorajszy zwycięzca Magnus Moan był dzięwiąty po skoku na 110 m (strata minuty i 38 sek.), jednak biorąc pod uwagę jego umiejętności biegowe, nie musiał on stać na straconej pozycji. Niestety, w dniu dzisiejszym na skoczni o wiele gorzej niż wczoraj poszło Rafałowi Śliżowi. Zawodnik KS Wisła Ustronianka skoczył tylko 99 metrów i zajmował 23 miejsce ze stratą 2 minut i 38 sekund do prowadzącego Austriaka. Dwaj pozostali reprezentanci Polski, bracia Zygmuntowiczowie plasowali się pod koniec stawki po konkursie skoków. Janusz skoczył 77 metrów co dało mu 55. miejsce (strata 4 minut i 36 sek.), zaś Józef skoczył wprawdzie 3,5 m więcej, jednak miał fatalne noty za styl i w rezultacie uplasował się tuż za swym młodszym bratem, na 56. miejscu ze stratą 4 minut i 37 sekund.

Mimo dość dużej przewagi po skokach Zauner spadł ostatecznie na 10. miejsce, ponosząc ogromne straty na trasie biegowej. Z kolei szansy nie przegapili Edelmann i zajmujący siódme miejsce po skokach Matthias Mehringer i zapewnili reprezentacji Niemiec podwójny sukces, zaś świetną postawę zawodników trenera Horsta Hüttela przypieczętował Marc Frey, zajmując czwartą lokatę. Swój wczorajszy znakomity rezultat zdołał powtórzyć Benjamin Kreiner, plasując się na 3. miejscu. Nieco poniżej oczekiwań wypadli reprezentanci gospodarzy, Haavard Klemetsen był dopiero piąty, a wczorajszy zwycięzca Magnus Moan przybiegł na metę na 9. pozycji. Jeśli chodzi o naszych reprezentantów, to Rafał Śliż niestety spadł aż na 42. pozycję tracąc 3 minuty i 25 sekund do zwycięzcy. Janusz Zygmuntowicz zajął 51., a Józef 53. miejsce.