Poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 00:44

Elena Runggaldier: "Nigdy nie żałowałam mojej decyzji"

Elena Runggaldier
Elena Runggaldier
fot. Tadeusz Mieczyński

Elena Runggaldier to czołowa włoska zawodniczka. Ma dopiero 18 lat, a już może pochwalić się m.in. brązowym i srebrnym medalem Mistrzostw Świata Juniorów, a tego lata wywalczyła podwójne mistrzostwo kraju.

Jest uznawana za jedną z najbardziej obiecujących młodych skoczkiń. Zapraszamy do wywiadu z tą sympatyczną zawodniczką, który przeprowadziliśmy podczas Pucharu Kontynentalnego w Bischofsgruen.

Skijumping.pl: Jak rozpoczęłaś swoją przygodę ze skokami?

Elena Runggaldier: W wieku 7 lat zaczęłam trenować biegi narciarskie. Pięć lat później trener spytał się, czy nie mam ochoty spróbować sił w skokach. Od początku ta dyscyplina bardzo mi się spodobała i dobrze mi szła i od tej pory trenuję skoki. Moi rodzice nigdy nie mieli nic przeciwko temu, abym trenowała ten sport, cieszyli się z mojej decyzji. Również moja młodsza siostra i brat aktualnie skaczą, a mój starszy brat trenuje dzieci, więc prawie cała rodzina jest jakoś związana z tym sportem.

Skijumping.pl: Co uważasz za swój największy sukces w dotychczasowej karierze?

Elena Runggaldier: Z pewnością są to występy na Mistrzostwach Świata Juniorów - byłam trzecia w Kranju w 2006 roku i druga w Zakopanem, minionej zimy. Puchary Kontynentalne nie są dla mnie aż tak ważne, ale moje najlepsze rezultaty to 4. miejsce w Baiersbronn, w 2006 roku.

Skijumping.pl: Spodziewałaś się srebrnego medalu na MŚJ w Zakopanem?


Elena Runggaldier: Nie, to było dla mnie spore zaskoczenie. Na treningach nie szło mi zbyt dobrze i nagle, dosłownie z dnia na dzień zaczęłam skakać lepiej i wywalczyłam drugą lokatę, co było naprawdę wspaniałym przeżyciem.

Skijumping.pl: Żałowałaś kiedyś tego, że poświęciłaś się właśnie skokom narciarskim?


Elena Runggaldier: Nie, nigdy nie żałowałam mojej decyzji i nie myślałam również o porzuceniu tej dyscypliny. Skoki cały czas przynoszą mi wiele radości i wspanialych przeżyć. Nigdy nie nabawiłam sie żadnych poważniejszych kontuzji czy urazów.

Skijumping.pl: Czy skoki narciarskie we Włoszech są popularne?


Elena Runggaldier: Na północy kraju to dosyć popularny sport, ale na południu nikogo on nie obchodzi i niewiele osób chociażby wie co to są skoki narciarskie. Męskie skoki są u nas nieco bardziej znane, ale różnica nie jest aż tak znacząca.

Skijumping.pl: Jesteś rozpoznawana na ulicy i proszona o autografy?


Elena Runggaldier: Oj nie, zdarza mi się to tylko czasami podczas zawodów, ale na codzień ludzie nawet nie wiedzą kim jestem, na szczęście. Dzięki temu mogę cieszyć się prywatnościa.

Skijumping.pl: Jesteś zadowolona z tego, jak rozwijają się skoki kobiet w ostatnich latach?


Elena Runggaldier: Generalnie tak, tym bardziej, że w przyszłym roku mamy Mistrzostwa Świata, co jest dla nas niezwykle ważnym wydarzeniem. Nie rozumiem natomiast, czemu nadal jest tak wiele konkursów na bardzo małych obiektach, szczególnie w sezonie letnim. Sądzę, że możemy startować przynajmniej na skoczniach K-90.

Skijumping.pl: A czym się rózni dla ciebie skakanie na dużych i małych skoczniach?

Elena Runggaldier: Na małych obiektach liczy się przede wszystkim siła wybicia. Jeśli zawodniczka jej nie ma tak wiele, wówczas bardzo ciężko jest uzyskać przyzwoitą odległość.

Skijumping.pl: Jaki masz rekord życiowy?

Elena Runggaldier: Największą skocznią, na jakiej kiedykolwiek skakałam była K-125 w Oberstdorfie. To właśnie tam ustanowiłam swój rekord życiowy - 132 metry, ale jest on oczywiście nieoficjalny.

Skijumping.pl: Wasza drużyna to jedna z niewielu, która zarabia na skakaniu jakieś pieniądze...

Elena Runggaldier: Rzeczywiście, mamy sponsora, więc otrzymujemy za występy pieniądze. Pod koniec każdego sezonu każda z nas otrzymuje wynagrodzenie, w zależności od miejsc zajmowanych w poszczególnych konkursach. Oczywiście, nie są to kwoty na tyle wysokie, abym np. mogła kupić sobie dom i raczej ciężko byłoby mi z tego wyżyć. Ale wystarcza to na jakieś drobne wydatki, czy nowe buty <śmiech>.

Skijumping.pl: Co mogłabyś robić w przyszłości, po zakończeniu kariery zawodniczej?

Elena Runggaldier: Jak już przestanę skakać być może zostanę trenerką. Nie potrafię sobie wyobrazić swojego życia bez sportu.

Skijumping.pl: Ciężko jest ci pogodzić skoki z nauką czy spotkaniami z przyjaciółmi?

Elena Runggaldier: Oczywiście nie jest to łatwe, jednak jeśli naprawdę zależy komuś na tym, to można sobie dać radę. Jeśli jednak nie dasz z siebie wszystkiego, wówczas utrzymanie przyjaźni z osobami spoza skoków, czy związku jest praktycznie niemożliwe.

Skijumping.pl: Czy podróżowanie po Europie na zawody sprawia ci przyjemność?

Elena Runggaldier: Tak, bardzo to lubię. Również spędzanie dużo czasu z moją drużyną nie jest dla mnie problemem, ponieważ świetnie się rozumiemy, jesteśmy dobrymi przyjaciółmi. Zawsze dobrze się bawimy i mamy wiele śmiechu, czasem może nawet zbyt wiele <śmiech>.

Skijumping.pl: Jak układa ci się współpraca z trenerem - Fabianem Ebenhochem?

Elena Runggaldier: Fabian jest z nami do samego początku naszej przygoy ze skokami. Sądzę, że to naprawdę bardzo dobry trener i cieszę się, że mogę z nim współpracować. To, że musimy z nim porozumiewać się po niemiecku nie jest problemem, ponieważ uczymy się tego języka w szkole i tam gdzie mieszkamy, jest to praktycznie nasz drugi język, nawet przed włoskim. Naszym pierwszym językiem jest lokalny, prastary dialekt - Ladino.

Skijumping.pl: Macie dobry kontakt również z innymi drużynami?

Elena Runggaldier: Tak, najwięcej czasu spędzamy ze Szwajcarkami, ponieważ zawsze najlepiej się rozumiemy i dobrze się razem bawimy.

Skijumping.pl: Często mówi się, że skoki narciarskie nie są dla pań, że pozbawiają je kobiecości...

Elena Runggaldier: Nie zgadzam się z tym poglądem. W niemal wszystkich dyscyplinach są stworzone osobne kategoria dla kobiet i mężczyzn, a skoki to sport znacznie mniej niebezpieczny i wymagający niż np. podnoszenie ciężarów czy boks. Nie mma pojęcia, czemu tyle czasu trzeba na to, aby znalazły się one wreszcie w programie Igrzysk Olimpijskich. To dla mnie wielka zagadka, to z całą pewnością jest sport nie tylko dla mężczyzn.

Skijumping.pl: Jakie inne dyscypliny uprawiasz?

Elena Runggaldier: Uprawiam telemark, biegi narciarskie, narciarstwo alpejskie, gram w siatkówkę, piłkę nożną. Lubię naprawdę wiele dyscyplin. W wolnych chwilach uprawiam także wspinactwo górskie, moje całe życie związane jest ze sportem.

Skijumping.pl: Jakie masz cele na nadchodzący sezon?

Elena Runggaldier: Oczywiście najważniejsze są Mistrzostwa Świata w Libercu oraz Mistrzostwa Świata Juniorów. Bardzo chcę dobrze skakać i zająć wysokie miejsca w tych imprezach. Muszę jednak jeszcze sporo popracować nad moją siłą wybicia i innymi elementami moich skoków.

Skijumping.pl: Dziękuję za wywiad i życzę powodzenia w nadchodzącym sezonie!
Tadeusz Mieczyński, Źródło: www.ladies-skijumping.com
oglądalność: (16880) ilość komentarzy: (3)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Wisła HS134
21.07.2018
godz. 17:30
Sobota, godz. 17:45
Sobota, godz. 17:25
Sobota, godz. 16:35
Klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.STOCH KamilPolska1443
2.FREITAG RichardNiemcy1070
3.TANDE Daniel AndreNorwegia985
4.KRAFT StefanAustria881
5.JOHANSSON RobertNorwegia840
9.KUBACKI DawidPolska633
13.HULA StefanPolska431
16.ŻYŁA PiotrPolska403
21.KOT MaciejPolska261
36.WOLNY JakubPolska73
73.PILCH TomaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Rasnov HS97
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.NIETZEL JustinNiemcy310
2.EGLOFF LucaSzwajcaria180
3.SEIDL FabianNiemcy151
4.STEINER MaximilianAustria143
5.SCHIFFNER MarkusAustria135
11.JUROSZEK KacperPolska99
24.BIEGUN KrzysztofPolska39
28.STOSEL KacperPolska29
32.GRUSZKA MateuszPolska24
39.SKUPIEŃ DamianPolska13
50.NIŻNIK AdamPolska6
60.CZYŻ BartoszPolska2
61.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Oslo HS106
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl