Hilde i Vilberg najlepsi w nieoficjalnych Mistrzostwach Norwegii

• 2008-09-08 22:55

W ubiegły weekend na dużej skoczni Lysgaardsbakken w Lillehammer rozegrane zostały nieoficjalne Mistrzostwa Norwegii w skokach na igelicie. W sobotę najlepszy okazał się Andreas Vilberg, a w niedzielnym konkursie na najwyższym stopniu podium stanął Tom Hilde. Medale zostały także rozdane w kategorii kobiet.

Pierwsze zawody wygrał niespodziewanie Vilberg, który w finałowej serii poszybował aż na 139. metr, co było najdalszą odległością podczas weekendowych zmagań (136m i 139m). Triumf młodego Norwega jest z pewnością sporym zaskoczeniem. Przypomnijmy, że Andreas pod koniec zimy zerwał wiązadło w kolanie na wewnętrznych treningach w USA. W połowie kwietnia przeszedł operację kolana i od tego czasu nie startował w żadnych konkursach. Zabrakło go także na kilku zgrupowaniach. Na drugim stopniu podium stanął czwarty w klasyfikacji Pucharu Świata za miniony sezon - Tom Hilde (131m i 138m). Trzecie miejsce wywalczył Johan Remen Evensen, który pod koniec ubiegłego sezonu sygnalizował już dobrą formę (131,5m i 137m). W czołówce uplasowali się także jeden ze zwycięzców Turnieju Czterech Skoczni, Sigurd Pettersen, a także Fin z norweskim obywatelstwem, Akseli Kokkonen.

W niedzielnych zmaganiach do żadnych niespodzianek już nie doszło. Najdalej "latał" Hilde (136,5m i 128m). Druga lokata przypadła w udziale rekordziście świata, Romoerenowi (129m i 135m). Ponownie nieźle zaprezentował się Pettersen, który za skoki na 128,5m i 136m "wylądował" na trzeciej pozycji.

Na starcie zabrakło jednego z najbardziej utytułowanych skoczków norweskich ostatnich lat, Andersa Jacobsena, a także mistrza Kraju Wikingów z marca tego roku, Andersa Bardala.

W zawodach pań przy niskiej frekwencji bezkonkurencyjna była Line Jar, która pewnie odniosła podwójne zwycięstwo.