Sobota, 15 kwietnia 2017, 16:01

Młodzież walczy o przebudowę skoczni w Harrachovie

Skocznia K-185 w Harrachovie
Skocznia K-185 w Harrachovie
fot. Horst Nilgen

O dramatycznym stanie obiektu Čerťák w Harrachovie pisaliśmy już tutaj. Skoki światowego formatu można było po raz ostatni oglądać na czeskich obiektach aż 3 lata temu, przy okazji Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w 2014 roku, a zainteresowanie tamtejszych kibiców tym sportem staje się coraz bardziej znikome. Na szczęście, znalazła się garstka młodzieży, która nie daje za wygraną i dąży do przywrócenia "mamutowi" funkcjonalności.

Na początku kwietnia ruszył projekt "Na Mamuta!" dotyczący skoczni do lotów narciarskich w Harrachovie. Pomysłodawczynią i założycielką projektu jest 18-letnia mieszkanka Harrachova, Sabina Nguyenová, która zgłosiła go w grudniu ubiegłego roku do konkursu "Hledá se LEADr" ("Lider poszukiwany"). Pozostali członkowie teamu projektowego to młodzież w wieku 16-17 lat - Vojtěch Helebrant, Michaela Kubíková, Jan Metelka i Kateřina Kohútová. Pochodzą z różnych części Republiki Czeskiej, ale łączy ich miłość do skoków narciarskich i wspólny cel, jakim jest uświadomienie jak najszerszej grupie odbiorców, że bez Čerťáka skoki narciarskie w Czechach zupełnie odejdą w zapomnienie.

- Z wielką pomocą Pani Burmistrz Harrachova zabraliśmy się do pracy. Wraz z moim teamem walczymy, aby uratować skocznię mamucią przed upadkiem. Osobiście uważam, że młode pokolenie stanowi siłę napędową, którą jednak trzeba rozbudzić. Mam nadzieję, że uda nam się przekonać więcej ludzi o tym, jak ważna jest ta skocznia, i że stopniowo będzie do nas dołączało coraz więcej osób, które chcą coś zmienić w społeczeństwie - napisała na łamach strony projektu Nguyenová.We współpracy z władzami Harrachova tworzona jest kampania, w której weźmie udział całe miasto, a w szczególności dzieci w wieku szkolnym. W przyszłości planowane są różne wydarzenia mające na celu pozyskiwanie funduszy na modernizację skoczni. Jedna z nich odbędzie się już w czerwcu w postaci biegu charytatywnego w Harrachovie, współorganizowanego przez miasto partnerskie akcji, Frenštát pod Radhoštěm.

Obecnie trwa prowadzona przez uczestników projektu kampania uświadamiająca w postaci spotkań z różnymi osobistościami związanymi ze skokami narciarskimi. Pierwsze spotkanie odbyło się w szkole podstawowej w Harrachovie, a uczestnikami byli panowie Ludvík Šablatura i Josef Slavík. Pierwszy z nich był konstruktorem starej skoczni do lotów, a drugi przygotował już projekt jej rekonstrukcji. Teraz pozostaje już tylko dążyć do celu, i to dość ambitnego. Sabina Nguyenová i spółka planują do 2020 r. zebrać środki na odbudowę całego obiektu, co może kosztować nawet 100 milionów koron czeskich.Anna Libera, Źródło: namamuta.wordpress.com
oglądalność: (18956) ilość komentarzy: (49)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
PK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
HS
01.01.1970
godz. 01:00
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Kto wygra Puchar Świata 2017/2018?
Kamil Stoch
Richard Freitag
Andreas Wellinger
Daniel-Andre Tande
Johann Andre Forfang
Nie mam zdania
Głosuj
 1. Kamil Stoch
  99,99%
 2. Andreas Wellinger
  99,99%
 3. Nie mam zdania
  99,99%
 4. Richard Freitag
  99,99%
 5. Daniel-Andre Tande
  99,99%
 6. Johann Andre Forfang
  99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl