Sobota, 15 kwietnia 2017, 16:01

Młodzież walczy o przebudowę skoczni w Harrachovie

Skocznia K-185 w Harrachovie
Skocznia K-185 w Harrachovie
fot. Horst Nilgen

O dramatycznym stanie obiektu Čerťák w Harrachovie pisaliśmy już tutaj. Skoki światowego formatu można było po raz ostatni oglądać na czeskich obiektach aż 3 lata temu, przy okazji Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w 2014 roku, a zainteresowanie tamtejszych kibiców tym sportem staje się coraz bardziej znikome. Na szczęście, znalazła się garstka młodzieży, która nie daje za wygraną i dąży do przywrócenia "mamutowi" funkcjonalności.

Na początku kwietnia ruszył projekt "Na Mamuta!" dotyczący skoczni do lotów narciarskich w Harrachovie. Pomysłodawczynią i założycielką projektu jest 18-letnia mieszkanka Harrachova, Sabina Nguyenová, która zgłosiła go w grudniu ubiegłego roku do konkursu "Hledá se LEADr" ("Lider poszukiwany"). Pozostali członkowie teamu projektowego to młodzież w wieku 16-17 lat - Vojtěch Helebrant, Michaela Kubíková, Jan Metelka i Kateřina Kohútová. Pochodzą z różnych części Republiki Czeskiej, ale łączy ich miłość do skoków narciarskich i wspólny cel, jakim jest uświadomienie jak najszerszej grupie odbiorców, że bez Čerťáka skoki narciarskie w Czechach zupełnie odejdą w zapomnienie.

- Z wielką pomocą Pani Burmistrz Harrachova zabraliśmy się do pracy. Wraz z moim teamem walczymy, aby uratować skocznię mamucią przed upadkiem. Osobiście uważam, że młode pokolenie stanowi siłę napędową, którą jednak trzeba rozbudzić. Mam nadzieję, że uda nam się przekonać więcej ludzi o tym, jak ważna jest ta skocznia, i że stopniowo będzie do nas dołączało coraz więcej osób, które chcą coś zmienić w społeczeństwie - napisała na łamach strony projektu Nguyenová.We współpracy z władzami Harrachova tworzona jest kampania, w której weźmie udział całe miasto, a w szczególności dzieci w wieku szkolnym. W przyszłości planowane są różne wydarzenia mające na celu pozyskiwanie funduszy na modernizację skoczni. Jedna z nich odbędzie się już w czerwcu w postaci biegu charytatywnego w Harrachovie, współorganizowanego przez miasto partnerskie akcji, Frenštát pod Radhoštěm.

Obecnie trwa prowadzona przez uczestników projektu kampania uświadamiająca w postaci spotkań z różnymi osobistościami związanymi ze skokami narciarskimi. Pierwsze spotkanie odbyło się w szkole podstawowej w Harrachovie, a uczestnikami byli panowie Ludvík Šablatura i Josef Slavík. Pierwszy z nich był konstruktorem starej skoczni do lotów, a drugi przygotował już projekt jej rekonstrukcji. Teraz pozostaje już tylko dążyć do celu, i to dość ambitnego. Sabina Nguyenová i spółka planują do 2020 r. zebrać środki na odbudowę całego obiektu, co może kosztować nawet 100 milionów koron czeskich.

Anna Libera, Źródło: namamuta.wordpress.com
oglądalność: (17447) ilość komentarzy: (49)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnia
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Oberwiesenthal HS106
19.08.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.PAGNIER JosephineFrancja200
2.GOERLICH LuisaNiemcy160
3.HESSLER PaulineNiemcy110
4.MAIR SophieAustria95
5.ERNST GianinaNiemcy80
19.TWARDOSZ AnnaPolska23
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Villach HS98
01.07.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia485
2.RAJDA KingaPolska334
3.TRAMBITAS Andreea DianaRumunia279
4.KRAUS HenrietteNiemcy232
5.BARANCEWA AleksandraRosja216
15.TWARDOSZ AnnaPolska153
40.KARPIEL KamilaPolska66
41.PAŁASZ MagdalenaPolska64
46.SZWAB JoannaPolska58
87.KIL JoannaPolska16
Pełna klasyfikacja..»
Czy polscy skoczkowie zdominują Letnie Grand Prix 2017?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie
    99,99%
  3. Nie mam zdania
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl