Skocznia w Łodzi ma szanse ożyć

 • 2009-06-17 17:44

Małyszomania wcale nie wygasła, a zjawisko to stale dostarcza nam dowodów na swoje istnienie. Jednym z nich jest fakt, iż całe rzesze młodych fanów skoków z różnych części kraju pragną w dalszym ciągu naśladować mistrza Adama i jego rywali ze światowych skoczni.

Dwójka zapaleńców z województwa łódzkiego, Dawid i Bartłomiej, postanowiła wskrzesić nieczynną od wielu lat skocznię na Rudzkiej Górze w Łodzi. Chłopcy są już po wstępnych rozmowach z właścicielem terenu, do którego należy też znajdujący się obok tor saneczkowy i pobliska restauracja „U Józka”. Ten zaakceptował pomysł i zaoferował nawet swoją pomoc w przywróceniu skoczni do życia.

W najbliższym czasie Bartłomiej i Dawid zamierzają rozpocząć pierwsze prace na obiekcie, tzn. wyrównać rozbieg, zasypać dziurę w zeskoku, powycinać krzaki, wykonać schodki, bandy okalające zeskok i belkę startową. Chłopcy są obecnie na etapie poszukiwania sponsora, który pomógłby wybudować mały domek, pełniący funkcję szatni.

Zimą na Rudzkiej Górze zostaną rozegrane mistrzostwa centralnej Polski, do udziału w których już teraz amatorzy z Łodzi zapraszają wszystkich chętnych. Mile widziani są również ci, którzy mieliby chęć zaangażować się w pomoc podczas prac przy modernizacji skoczni.

Skocznia narciarska o punkcie K-15 metrów na Rudzkiej Górze funkcjonowała w latach 1969-1980. Została ona zaprojektowana w 1965 roku przez łodzianina Edmunda Borońskiego. W celu wyprofilowania zeskoku przywieziono na Rudzką Górę ponad 260 tys. ton śmieci i gruzu. Budowa skończyła się w 1969 r. i pochłonęła 40 mln zł (ponad połowę prac zrobiono w czynie społecznym). 15 grudnia tegoż roku obiekt otrzymał licencję Polskiego Związku Narciarskiego, która zezwalała łódzkiej skoczni na organizowanie oficjalnych zawodów do 1975 roku. Planowano położyć tam igelit, wybudować trybuny dla kibiców i wieżę sędziowską. W latach 80-tych, zaczęło brakować pieniędzy i skocznia popadła w ruinę. Przed wojną istniała w Łodzi inna skocznia, znajdowała się w Lesie Łagiewnickim.

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna

oglądalność: (11043) komentarze: (31)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bartek początkujący
  STRONA INTERNETOWA SKOCZNI W ŁODZI!

  UWAGA NASZE PRACE RUSZYŁY DO PRZODU I SKOCZNIA OD DWOCH MIESIECY JEST CIAGLE W REMONCIE. ZAPRASZAMY NA STRONE: www.lodz-ski-team.pl JEST TO OFICJALNA STRONA SKOCZNI I NASZEGO TEAMU

 • qwerty bywalec

  To świetna wiadomość - jako że mieszkam w Warszawie, miałbym stosunkowo blisko :-) .

  Swoją drogą, strasznie szkoda, że nikt z odpowiedzialnych za rozwój sportu (głównie mam tu na myśli PZN) w ogóle nie myśli o budowie skoczni na Północ od Krakowa - przykładowo Niemcy mają dobry kompleks w Bad Freienwalde, kilkadziesiąt kilometrów od Gorzowa :-( ...

 • anonim

  Heh Mogliby zrobić w Katowicach ;p lub w tychach ;p ;-)

 • Bartek początkujący
  strona internetowa łodzkiej skoczni

  zalozylismy strone internetowa poswiecona naszej lodzkiej skoczni: www . skocznialodz . ubf . pl ZAPRASZAMY! :)

 • Anika bywalec

  Byłoby świetnie, gdyby fani skakania zwołali coś w rodzaju pospolitego ruszenia aby odbudować skocznie w swojej okolicy.

 • Schlieri-fanka doświadczony

  No to co?;D Zbieramy pieniążki i wskrzeszamy skocznię w Bielsku?:) W końcu to stolica Podbeskidzia i praktycznie samych Beskidów i wstyd, żeby nie było tu skoczni. Kiedyś była, teraz pozostały po niej resztki. A szkoda.

 • Xellos profesor
  :)

  fajne palenisko pod skocznią :) nastrojowo tam :d piwko by się wypiło :)

 • nielot początkujący

  Moglby sie ktos zajac skocznia kolo toru stegny w Warszawie.
  W koncu to pozal sie boze stolica...

 • anonim

  Gdzie maja młodzi skoczkowe trenowac...... na trawie?
  Trzeba reaktywowac wszystkie nieczynne lub niezadbanie skocznie :).

 • anonim
  zzz

  Mogliby zrobić skocznie na skarpie ursynowskiej w Warszawie.

 • marcin początkujący

  brawo podziwiam was... na poczatku lipca rozpoczynacie prace zycze wytrwałosci i siły ;)

 • Gałąź początkujący

  Brawo dla chłopaków! Tylko nóż się w kieszeni otwiera, że musiały interweniować w tej sprawie osoby prywatne, a PZN nawet palcem nie kiwnął...

 • Emu początkujący

  W Polsce panuje niewiarygodne marnotrawstwo w kwestii skoczni. Na razie ani jednej czynnej nieamatorskiej skoczni na północ od Wrocławia. Jaki z nas kraj skokowy, skoro tylko na 20% powierzchni kraju można w ogóle myśleć o dostępie do skoczni?
  Do tego oczywiście cały zestaw innych błędów: budowanie domu od dachu, czyli skupienie się na dużych skoczniach, kompletne lekceważenie najmniejszych skoczni (do K-10)... Niedawno - już nie pamiętam zresztą, w jakim kontekście - jakiś "oficjel" mówił, że mamy 200 skoczków i 50 skoczni. To pierwsze też nie wydaje mi się prawdą (to raczej zaniżona liczba), ale zwłaszcza to drugie jest bzdurą. Czynnych skoczni mamy równo dwa razy mniej.

 • anonim

  sory, sory nie pzpn miało być tylko pzn

 • anonim

  Te chłopaki to wzór do naśladowania niech w końcu pzpn zrobi wszystko w każdym województwie był zestaw skoczni od k-5 do k-70 wtedy to możemy powiedzieć że szukamy następców mistrza bo jak na razie to szukamy utalentowanych górali a że obszar ograniczony to i zawodników godnych mistrza nie ma.

 • anonim

  Ja jestem z Tomaszowa Mazowieckiego tzn.ok 50km od Łodzi i moge wam chłopaki pomóc w budowie tej skoczni zresztą sam bym sobie skoczył...xD Mój nr gg:5857541...pozdrawiam

 • anonim

  Super ale nie będzie łatwo,bo dobre chęci to nie wszystko- Powodzenia .

 • czarnylis weteran

  Gdzie burmistrz (diabeł) nie może (nie chce), tam pasjonatów pośle. Ekstra chłopaki, dajcie przykład że nie tylko góry, niech się na twarzach decydentów rumieniec pojawi :)
  Chociaż wątpię...

 • Stanlay początkujący

  Super chłopaki gdybym mieszkał bliżej was to bym wam z chęcią pomógł:) Kurcze ile w Polsce jest takich zapomnianych starych skoczni jakby chociaż troche z tych skoczni odbudować Polska by miała największą baze treningową na świecie:)

 • Anika bywalec

  Wstyd się przyznać, ale naprawdę zżera mnie zazdrość:
  www.youtube.com/watch?v=8sFThAwYkGk
  Jaka śliczna skoczeńka! ! ! K-6 z igelitem! ! !

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).