Nie będzie skoków kobiet na IO w Vancouver

 • 2009-07-11 15:48

Nie będzie skoków narciarskich kobiet na przyszłorocznych igrzyskach w Vancouver. Kanadyjski sąd odrzucił w piątek pozew grupy zawodniczek, które, wbrew postanowieniu MKOl, domagały się włączenia tej konkurencji do programu najbliższej zimowej olimpiady.

Pozew przeciwko organizatorom igrzysk złożyło 15 zawodniczek z Kanady, USA i krajów europejskich, które czują się dyskryminowane, ponieważ skoki pań są nie mniej popularne niż wiele innych sportów zimowych, które są już w programie olimpiady.

Sędzia Lauri Ann Fenlon w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego prowincji Kolumbia Brytyjska podkreśliła, że wybór dyscyplin do programu igrzysk leży wyłącznie w gestii MKOl, a nie tego trybunału. Jednocześnie przyznała, że wykluczenie z igrzysk skoków narciarskich kobiet, tylko z powodu płci sportowczyń, jest przejawem dyskryminacji.

- Jestem bardzo rozczarowana. Byłam optymistką, ale gdy usłyszałam wyrok, zalałam się łzami - skomentowała jedna z zawodniczek, reprezentantka Kanady, Katie Wilis.


Tomasz Medyński, źródło: Onet.pl/PAP
oglądalność: (6778) komentarze: (35)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • karolowanka początkujący

  przecież skoki mężczyzn też na początku były "nierozwinięte" i oni też skakali niezbyt daleko. Ale jednak byli na olimpiadzie. Czemu więc nie dac szansy kobietom?

 • krwisty weteran

  @Tamm- racja feminizm, czy nie feminizm,chłop, czy baba, ale sprawiedliwość musi być.Właśnie o tę sprawiedliwość się rozchodzi, której za jasny gwint nie mogę się dopatrzeć w skokach narciarskich pań.

 • TAMM profesor

  Nie jestem jakimś fanatykiem równouprawnienie.
  Nie jestem nawet zwolennikiem równouprawnienia.
  Jestem przeciwnikiem feminizmu.
  Nie lubię feministek.
  Nie chcę "równości" kobiet i mężczyzn.
  Ale chcę "jakiejś" sprawidliwości jeśli chodzi o sport.
  Kobieta nigdy nie będzie "równa" mężczyźnie, bo to rzecz jasna niemożliwe.
  Kobiet nie będzie mężczyzną i vice versa. ;)
  A to jest podstawowym warunkiem całkowitej równości.
  Ale...
  Kobieta ma prawo głosować.
  Kobiety jako przedstawiciele organów władzy (prezydent, rząd) się nie sprawdzają.
  Ale skoro są obywatelami państwa, to mają prawo wybrać władze.
  Kobieta ma takie same prawo do uprawiania sportu jak mężczyzna.
  I nie ma znaczenia, czy jest to gimnastyka artystyczna, czy skoki narciarskie.
  W skrócie.
  Jestem przeciwnikiem feminizmu.
  Ale jak najbardziej popieram rozwój sportu kobiet.

 • Emu doświadczony

  Małyszomaniak - ten strajk seksualny to była wspaniała akcja. Ale ja na szczęście nie mam komu mówić ani "tak", ani "nie".
  Natomiast jeżeli o mnie chodzi, staram się działać, jeżeli tylko mogę. Ogólnofeministycznie chodzę na manify, dyskusje, studiuję na genderach... Skokowofeministycznie - przynajmniej uświadomiłam kilkadziesiąt osób, że skoki kobiet istnieją. Podpisuję i piszę petycje, staram się nie pozwolić PZN-owi na zbyt dobre samopoczucie... Natomiast co mogłam zrobić w tej sprawie? Może skakajki od początku powinny były zadziałać ostrzej? Jakiś strajk pewnie nic by nie dał, bo dla FIS-u ciągle jeszcze organizacja zawodów w skokach kobiet to jest coś na granicy zła koniecznego, ale może gdyby im naprawdę uprzykrzyły życie - jakieś denmonstracje, blokada posiedzeń? - panowie by zauważyli, że to nie są jakieś dziewczyneczki, które można do woli przestawiać po kątach.
  A, i jeszcze P.S. do maciejasa. Skoro dla ciebie skakajki to jakieś niesamowicie radykalne feministki, to ty naprawdę feministek nie widział... ]:->

 • TAMM profesor
  @maciejas_

  Jak się czyta takie "komentarze" jak twoje, to robi się żal, że Internet jest ogólnodostępny.

  Kobiety mają takie samo prawo do uprawiania sportów jak mężczyźni.
  Może zabronimy skakać Węgrom, Turkom, Chińczykom czy Holendrom.
  Przecież oni w znacznej mierze skaczą gorzej od kobiet.

  Albo może zrezygnujemy z sportów osób niepełnosprawnych.
  Co z tego , że często trenują więcej i mocniej od pełnosprawnych.
  Co z tego, że często wkładają w sport więcej serca.
  Więcej się poświęcają.
  Przecież osiągają gorsze wyniki.

  Zanim się coś napisze, to należy się zastanowić.
  A jak się nie zastanowi, to nie należy pisać.

 • TAMM profesor
  @Jancio

  Prawda.
  Powinno być Igrzysk.
  A nie Olimpiady. ;)
  Aczkolwiek w czasach współczesnych oba pojęcia praktycznie wyrównały się, jeśli chodzi o znaczenie.

 • Jancio początkujący
  poprawka

  "... które są już w programie olimpiady."
  Powinno być w programie igrzysk olimpijskich. Olimpiada to nie to samo!

 • krwisty weteran

  Wiadomość bardzo niekorzystna dla dziewczyn, lecz tego można było się spodziewać. Mnie bardzo ciekawi co wymyśli za 4 lata komitet olimpijski, by utrudnić,lub uniemożliwić start paniom?
  Dziwny wyrok,mówiący mniej więcej tak:" Ale was dziewczyny ostro dyskryminują,lecz nie nasza to brocha"

 • Malyszomaniak profesor
  Powiem tak

  Wszystko w rękach ... kobiet - ludzi. Ile jest kobiet na świecie które mają wpływ na to by zmienić to co jest obecnie ?

  Niech w końcu wszystkie się ruszą i nie tylko one ale i inni ,którzy chcą by kobiety miały równe prawa do uprawiania sportu.

  Ile razy mam powtarzać siedzieć na D. i nic nie robić każdy facio ptrafi. Nie każdy człowiek potrafi ruszyć tą D. i napisać naciskać działać.

  Że nie wspomnę tu o słynnej akcji kobiet w pewnym państwie . Ciekawe co by się stało jak by nagle w naszym państwie Panie powiedziały swoim panom Nie do na znak protestu przez tydzień.

 • Emu doświadczony

  To ja mam pytanie do maciejasa. Tak się składa, że kobiety zazwyczaj są fizycznie nieco słabsze i w większości dyscyplin mają słabsze wyniki. Ciebie to brzydzi. Co w takim razie zrobiłbyś, gdyby to od ciebie zależało? Zakaz udziału kobiet w zawodach sportowych? A co, jeżeli jednak wystartuje? Może profilaktycznie zakaz wychodzenia kobiet na ulicę bez zezwolenia męskiego członka rodziny?
  Wiem, że przeginam, ale tak wygląda logika "nie powinny, bo mnie to się nie podoba".
  Przyjmij do wiadomości, że kobiety nie są ani odrobinę mniej świadomymi osobami niż mężczyźni (powiem więcej, od ciebie to zdecydowana większość kobiet jest bardziej świadoma). Mają dokładnie to samo prawo decydować o sobie i o tym, czym chcą się w życiu zajmować. Nikt nie ma prawa im tego uniemożliwiać. A jeżeli komuś się to nie podoba, to proponuję nie patrzeć. Po co się denerwować? Skoki kobiet nie znikną z troski o to, żeby nie obrażać poczucia estetyki jaśnie pana.

 • anonim

  uzasadnienie wyroku moim zdaniem rozsądne - skoro dziewczyny pozwały komitet organizacyjny (VANOC), a nie MKOL, sąd uznał (i słusznie), że VANOC nie może odpowiadać za nieobecność jakiejś dyscypliny w kalendarzu. wygląda na to, że skutek mogłaby odnieść co najwyżej sprawa przeciwko MKOL oparta o zakaz dyskryminacji + odpieranie argumentacji o małej ilości zawodniczek (ileż to zawodników ma debiutujący na IO2010 skicross?).
  niemniej jednak szkoda dziewczyn - przez kolejne lata będą ciężko trenować i walczyć o pietruszkę.

 • czarnylis profesor
  @maciejas_

  Tylko, że tu nikt nie umarł. Wręcz przeciwnie, coś się urodziło i są to skoki kobiet, więc skąd ten żal? Jaki żal?

 • maciejas_ bywalec
  @czarnylis

  No wiadomo, za to te zbiorowe współczucia to tak jak wtedy, gdy umrze ktoś sławny i zaraz wszyscy, żeby przypodobać się innym okazują się ich wielkimi fanami i udają żal.

 • czarnylis profesor
  @maciejas_

  Nie. Nie odraża. Odraża natomiast postawa tych, którzy traktują kobiety w sporcie (i nie tylko) jako istoty gorszej kategorii.

  Info dla redakcji.
  Wysyłając ten krótki post miałem problemy z połączeniem się ze Skijumping i po minucie prób Firefox pokazał mi czystą i bielutką stronę podpisaną jako skijumping.pl/news.html?pokaz_news=10646
  Równocześnie spróbowałem otworzyć stronę główną w innej karcie i również były problemy, ale po minutce się udało.

 • maciejas_ bywalec

  Przecież to bardzo słuszna decyzja.

  Nikt ich nie chce, ani w Polsce, ani na świecie.
  Mała popularność, w Libercu na MŚ wszystkim plątały się pod nogami, a wszyscy to raczej odbierali jako ciekawostkę pt. "haha, baby skaczą!"

  Poziom, no cóż. W biegach, biatlonie da to sie zatuszować, ale w skokach mamy tzw. belki i odległości ...
  Więc jak panie nie mają belki w niebiosach to małe szanse, że po odbiciu z progu nie wylądują w miejscu, lub max na 50 metrze.

  Do tego to są zadufane w sobie feministki. Sam sposób "walczenia o swoje" od razu odraża, czyż nie ;] ?

 • maja88 stały bywalec

  Szkoda, że im się nie udało, ale trzeba mieć nadzieje, że rzeczywiście wystąpią za 5 lat! I obyśmy mogli wtedy zobaczyć na Igrzyskach nasze zawodniczki!:)

 • Emu doświadczony

  A ja tylko proszę o wskazanie, CO w skokach jest męskiego. Z góry dziękuję.

 • anonim

  To chyba nie tak, mi się wydaje, ze trochę mylicie w tym przypadku wszystko.
  Po pierwsze program Igrzysk przyszłorocznych jest już dawno ułożony i byłby to problem, niestety, gdyby władować jeszcze jedną konkurencje teraz, trzeba by wszystko pozmieniać, godziny ? itd. A skąd wiadomo, że i pogoda dopisze i zawody nie będą musiały być przesuwane ? a tym samym i inne konkurencje również ?
  To wszystko jest za póżno, na rok przed Igrzyskami, to było do przewidzenia, ze tak się to skończy.
  Na igrzyskach również w skokach są zawody drużynowe, ile zawodniczek mogłoby wziąć udział i ile krajów w zawodach drużynowych ? Mało!
  Bo nawet nie wszystkie mają po 4 zawodniczki.
  Ale co sie odwlecze to nie uciecze za nie całe 5 lat, kto wie, może i naszą zawodniczkę zobaczymy na IO i będzie to wówczas już konkurencja bardzo znana na świecie, sponsorowana i mająca swoją wyrobioną renomę.
  Mam nadzieję, ze tak właśnie będzie.

 • anonim

  To jest wszystko nie fer przeciez skoczkinie maja prawo do sportu tak samo jak biegaczki czy inne tam a biegaczki na igrzyskach wystapia a skoczkinie nie i to jest nie sprawiedliwie

 • anonim

  Po pierwsze cześć, cobra11. Dawno sie nie spotkaliśmy na żadnym forum o skokach ;) Po drugie wielka lipa wyszła, bo one też powinny móc wystartować na IO i tyle mam do powiedzenia. Czekamy więc na mistrzostwa kobiet 2010 (to w zastępstwie IO), na soczi 2014, a przede wszystkim na Oslo 2011, gdzie skoki pań z pewnością będą. I jeśli będą to i ja na tych zawodach! Pozdrawiam wszystkich.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl