Trwają prace na Skalitem

 • 2009-11-02 10:37

Polscy skoczkowie, którzy zakończyli właśnie zgrupowanie w Szczyrku skakali obok buldożerów i rosnących murów. Trwa kolejny etap rozbudowy kompleksu Skalite.

- Czy budowa nam przeszkadza? Eee, nie w takich warunkach już się trenowało. Tyle że hałasu trochę jest no i błota sporo. Ale nie ma problemu - machał ręką serwismen Maciej Maciusiak. Żaden ze skoczków ani trenerów też nie narzekał. Cieszą się że skocznia przybiera finalny kształ.

Obok już istniejących skoczni K-95 i K-70 w Szczyrku powstaje trzecia skocznia: o punkcie konstrukcyjnym K-40. Ma być gotowa jeszcze przed zimą, gdyż organizatorzy chcieliby rozegrać na niej w styczniu jakieś zawody dla juniorów o randze międzynarodowej. Na wprost zeskoku i po jego lewej stronie powstają trybuny. Mają pomieścić 1107 krzesełek, a pod częścią z nich znajdzie się zbiornik na deszczówkę, którą latem będzie można podlewać igielit, a zimą wspomagać naśnieżanie.

Po przeciwległej stronie będą sektory dla kibiców z miejscami stojącymi. Ma się ich tam pomiescić około 5 tysięcy. W rosnącym w oczach budynku techniczno-medialnym mają mieścić się szatnie, magazyny oraz pomieszczenia dla dziennikarzy. Będzie on tworzyć całość z dolną stacją kolejki krzesełkowej, która jest już gotowa w stanie surowym od roku. Na końcu powstaną platforma trenerska, wieża sędziowska oraz maszty oświetleniowe.

Budowane na raty Skalite będzie najnowocześniejszym kompleksem skoczni narciarskich w tej części Europy. - Już teraz przyjeżdżają do nas zagraniczne ekipy i chwalą skocznie. Niedługo - licząc razem z Wiślanską Malinką, która jest przecież od Szczyrku oddalona o 20 minut drogi, w Beskidach będzie gotowy kompleks, na którym będą chcieli trenować najlepsi skoczkowie świata - mówi Grzegorz Kotowicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku.


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (16810) komentarze: (17)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Skocznia K-15 jest wystarczająca dla nowych zawodników ... Nie przesadzajmy w czechach mają k 5 i trenerzy z nich nie kozystaja poniewaz dzieci same chca skakac od razu na 15-kach. Co do Antosia , byl remontowany 3 lata temu a w te lato wymienili mate igelitowa :) co prawda jest przeskok miedzy k 15 a k 40... tak ze wybudowanie skoczni k 25 nie zaszkodziloby nikomu :]

 • Emu początkujący

  Aha. Tak czy inaczej mniejsze skocznie na Skalitem albo w ramach remontu Antosia by się przydały. W Polsce notorycznie lekceważy się najmniejsze skocznie, a skocznia rzędu K-15 jest za duża i do pierwszych skoków, i dla niekoniecznie całkiem początkujących najmłodszych, takich rzędu 4 lat (a i takie skakajce się trafiają). Czy początek treningu koniecznie musi być szkołą przetrwania?

 • MarcinBB redaktor
  @Emu

  Pana Łagosza puść już za to słowo, bo od czasu gdy się zobowiązał, już dwukrotnie zmieniał się w szczyrkowskim COSie dyrektor :-)
  W styczniu bodajże p. Łagosza zastąpił p. Ruszkowski a 1 września p. Ruszkowskiego pan Grzegorz Kotowicz, niegdyś wyśmienity kajakarz, olimpijczyk i wielokrotny mistrz Polski.

 • Emu początkujący

  No wreszcie!
  Dobrze, że mam zaliczoną Biłą... swoją drogą o ile zdecydowanie uważam, że ta skocznia nie powinna być czynna, bo stanowi stres i zagrożenie dla dzieci, o tyle warto ją zostawić dla skoczniołazów. ;)
  Podobno niegdyś p. Łagosz ustnie zobowiązał się do wybudowania na nowym Skalitem jeszcze K-15. Trzymam go za słowo... A K-20 to o wiele za dużo, nawet K-15 to tak naprawdę za duża skocznia. Moim zdaniem idealnie byłoby dobudować nie jedną skocznię, ale jeszcze dwie: K-8/K-20. Wtedy i odpowiednio mała skocznia (najmniejsza nieamatorska skocznia w Polsce), i "odstęp" nie taki duży (różnica między K-15 a K-40 jest spora).
  Swoją drogą na K-22 w Dobiacco widziałam coś bardzo fajnego: dodatkową belkę w połowie rozbiegu. Kiedy ktoś skacze z pełnego rozbiegu, belkę się usuwa. A w Polsce regularnie dzieci zaczynają treningi z połowy rozbiegu, bo wszystkie skocznie mamy za duże dla początkujących (oraz niekoniecznie początkujących, ale bardzo małych zawodnicząt), ale nikt nie raczy wyciągnąć z tego wniosku.

 • Davidsson bywalec
  www.lodz-ski-team.pl

  własnie wiadomo co z tym Antosiem ? słyszałem ze przeszkadza on włascicielowi terenu i trwają rozmowy pomiedzy klubem a włascicielem.

 • anonim

  No to będą kłopoty z pęcherzem :))

  A te skocznie w Szczyrku są imponujące.

 • Alina88 stały bywalec

  No ale ustaliliście, że pod dachem będą przeciągi:) A jak wilka złapiesz?

 • krwisty bywalec

  @Czarnylis na Aavasaksa wolę stanowczo pod dachem.Cała przyjemność w tamtym magicznym miejscu będzie pod dachem i tylko pod dachem ;-)

 • czarnylis weteran
  @Krwisty

  Może się wdrapiesz na dach Aavasaksa i tam otworzysz szampana :)

 • sledzik16 stały bywalec

  Bardzo dobrze że powstaje kolejny obiekt an którym będzie można skakać

 • and początkujący
  @Marcin

  Rozumiem iż w chwili obecnej dało tak sie odgrodzić plac budowy od pozostałej skoczni że można trenować. Nie wyobrażam sobie aby ktokolwiek mógł trenować pośród buldożerów. Inna sprawa to moment gdy będzie poszerzany zeskok (o 40stkę) i most nad Żylicą. Wówczas skocznie muszą być zamknięte.

 • krwisty bywalec
  ;-)

  Tak myślałem Marcinie że ciężki los czeka Biłą. A pamiętam jak dziś że 10 lat temu wylazłem po nocy z grupą znajomych na samą jej górę i z szampanem w ręku świętowałem moje urodziny.
  Gdzie ja teraz wypiję szampana..? ;-(((

 • malyszomanka12 początkujący

  Miło patrzec jak skocznie w Polsce się budują. ;]

 • MarcinBB redaktor
  @krwisty

  To raczej nieprędko, brak czasu.
  A Biła zostanie zamknięta i rozebrana. Jak Skalite będzie gotowe, nie będzie już potrzebna. Jeśli na Skalitem wybudują K-20 to pewnie i Antosia zamkną.

 • krwisty bywalec

  @Marcin a macie może jakieś foto z tej budowy teraz?

 • krwisty bywalec

  No, takiego kompleksu skoczni pozazdrościć będzie nam mógł każdy kraj.Trzy piękne obiekty wkomponowane w magiczną górę Skalite z której rozchodzi się cudowny widok na jakże urokliwy i pełen kolorytu Szczyrk. Ciekawe, czy dojdzie do budowy planowanego czwartego najmniejszego obiektu, jak się nie mylę K-20.
  Będąc w Szczyrku często mnie takie słuchy dochodziły,że planowany jest też czwarty obiekt.
  Z drugiej strony miejscowości mamy zaś obraz nędzy i rozpaczy pt: "Skocznie w Szczyrku Biłej " Czy tam też ruszy jakaś renowacja, lub inna przebudowa obiektów, czy może ząb czasu nadgryzie je tak, że rozgrywanie zawodów będzie całkiem uniemożliwione? W sumie jak powstałby kompleks czterech skoczni Skalite K-20, K-40,K-70,K-95, to
  raczej Biła popadnie w ruinę,tak sobie mniemam w czeluściach mojego umysłu.
  Zresztą mój umysł jest teraz w ekstazie po wcześniejszym artykule o krytej skoczni Aavasaksa .Oto co znalazłem na YouTube
  www.youtube .com/watch?v= LCEi9D-Tgp8

  Miłego oglądania i marzeń ;-)

 • anonim

  Zapowiada się super!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).