Sardyko Mistrzem Rosji, a Nurmsalu Mistrzem Estonii!

 • 2010-09-07 17:14

Szwecja i Norwegia, to nie jedyne kraje, które zaplanowały rozegranie Mistrzostw kraju w zeszłym tygodniu. Zawody o tytuły mistrzowskie w skokach odbyły się także w Rosji i w Estonii.

Mistrzostwa Rosji odbyły się na skoczni w Moskwie. Wzięło w nich udział 60 sportowców, w tym trzech członków kadry narodowej. W bardzo trudnych warunkach w konkursie zwyciężył Aleksander Sardyko uzyskując 79 i 75 metrów (242,5 punktu). Drugi był reprezentant Białorusi – Petr Czadajew (80,5 i 72 metry) z wynikiem 239,8 punktu, a brąz wywalczył Ilja Rosliakow po skokach na 77 i 74,5 metra – 237 punktów.

W konkurencji Pań najlepsza była Irina Takatajewa (59 i 61 metrów) zdobywając 175,3 punktu. Srebro wywalczył Maria Zotowa (57,5 i 57 metrów) – 159,9 punktu, a na najniższym stopniu podium stanęła Sophia Tichonowa (49 i 55 metrów) – 139,5 punktu.

Mistrzostwo Estonii dla Kaarela Nurmsalu

Nieco mniejszą popularnościa cieszyły się Mistrzostwa Estonii na skoczni w Otepaa, w których udział wzięło 41 zawodników.

Większość zawodników rywalizujących w miniony weekend o tytuł Mistrza Estonii w skokach to zagraniczni kombinatorzy norwescy. Pierwsze cztery miejsca zajęli: Janne Ryynänen (FIN), Lauri Asikainen (FIN), Johannes Firn (GER) oraz Eric Frenzel (GER). Dopiero za nimi, na piątej pozycji ze zdobyczą punktową 228,5 punktu uplasował się pierwszy z estońskich zawodników - Kaarel Nurmsalu - także kombinator norweski. Wyprzedził on, pomijając zagranicznych zawodników, Illimara Pärna (218,5 punktu), a także Martti Nõmme (113,5 punktu).


Paweł Guzik, źródło: skispringen-news.de/tramplin.permu.ru
oglądalność: (6543) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • jozek_sibek redaktor
  KADRA A Rosji

  1.Aleksiej Bujwołow
  2.Georgij Czerwiakow
  3.Dimitrij Ipatow
  4.Anton Kaliniczenko
  5.Paweł Karelin
  6.Denis Korniłow
  7.Stanisław Oszepkow
  8.Ilja Rosliakow
  9.Aleksander Sardyko
  10.Dimitrij Sporynin
  11.Roman Trofimow
  12.Dimitrij Wasiliew

 • Anika bywalec

  Tez nie widziałabym nic złego w tym, żeby zamiast startować w MP, grupa młodzieży mogła wziąć udział w zawodach FIS. Zwłaszcza ci bez fisowskich punktów. Wszak, przy szykującym się zwiększeniu limitów, należy przygotować silną grupę zaplecza, aby była możliwość swobodnej wymiany skoczków na zawodach PK. Niech startują i zdobywają punkty. Może znowu zmienią się przepisy i FIS dopuści większą liczbę zawodkików z jednego kraju :)

 • andbal profesor
  @Anika

  Z mojej oceny wynika iż w tym roku termin letnich MP został wybrany bardzo dobrze. Po pierwsze został przeniesiony z niefortunnych październikowch (niekiedy jest już śnieg) na lipcowe. Po drugie nie kolidował z najważniejszymi międzynarodowymi czyli LPK czy LGP. Był praktycznie przed samym cyklem głównym LGP i stanowił dla trenerów jak i dla kibiców pierwszym sprawdzianem w jakiej formie sa poszczególni zawodnicy, kogo wysłac a kogo zostawić (Bachleda Rutkowski) na dalsze treningi. W chwili obecnej wybór zawodników na poszczególne zawody niekoniecznie będzie opierał się według dyspozycji lecz często będą to posunięcia strategiczne (limity) czy też niewysłanie zawodnika z powodu ewentualnego zaburzenia cyklu treningowego. No tak, zarzucisz mi ze wówczas były zawody FC u sąsiadów. Lecz nie widziałbym przeciwskazań aby kilku zawodników pojechało na te zawody zamiast "męczyć" sie w kwalifikacjach MP na dużej skoczni w Wiśle dla zawodników którzy powinni jeszcze startować na mniejszych (tutaj tracili do "średnich" po 20 metrów). Z tego powodu była szalona róznica między najlepszymi a ostatnimi w zawodach.

 • Anika bywalec

  Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz.
  Jak to się dzieje, że w innych państwach można ustalić terminy mistrzostw kraju, które nie kolidują z terminami zawodów PŚ, LGP, PK czy FIS ?
  U nas ZAWSZE trenerzy muszą wybierać, czy zawodników posłać na imprezy międzynarodowe, czy zostawić w kraju na MP.
  Ja tego ani w ząb nie rozumiem. Czyżby wśród polskich decydentów nie było ludzi myślących, którzy potrafią dotrzeć do kalendarzy imprez fisowskich? Przecież te kalendarze są publikowane z dużym wyprzedzeniem!

 • Anika bywalec
  @luck191

  Ala za to maja skocznię K-8, dla małych dzieci. W Polsce o takiej skoczeńce możemy pomarzyć.

 • Barthelemew początkujący
  Problem Czadajewa

  Czadajew ma jeden problem. Skakał on najpierw dla Rosji. Potem zdecydował się na Białoruś. Jak wiadomo już pierwsza zmiana trochę trwa. A teraz znów chce skakać dla Rosji. Widocznie kolejna zmiana trwa jeszcze dłużej.

 • Boy profesor

  Zawody w Moskwie odbyły się na skoczni K72, a Chaadaev skokiem na 80,5 m zdaje się ustanowił nowy rekord skoczni.

 • luck191 bywalec

  to mają można powiedzieć jedną skocznię dla seniorów,ale po co mają robić nowe skocznie jeśli nie ma zawodników,inwestują w biegi i trasy biegowe,które w Estonii są bardzo popularne,warto wybrać coś w czym mogą osiągnąć sukces

 • luck191 bywalec
  Emil

  Chyba masz rację dopiero teraz zwróciłem uwagę na noty,a na jakiej skoczni skakali Estończycy i ile jest tam skoczni większych bądź równych K-90?

 • anonim
  Estonia

  Fatalne występy zanotowało podium ostatnich mistrzostw-
  1.Kristjan Ilves w konkusie 21 w ME 8
  2.Aldo Leetoja w konkursie 19 w ME 7
  3.Sim Tanel Samelserg w konkursie 18 w ME 6

 • Boy profesor

  Mówiło się nawet o tym, że zakończył karierę i w swoim czasie było o nim cicho, ale później zaczął się pojawiać w zawodach w Rosji, już nie jako Białorusin.

 • MarcinBB redaktor
  @Boy

  Nie wiem, ale na stronie FIS wciąż figuruje jako reprezentant Białorusi. Więc może jakaś karencja, albo wszystkie sprawy biurokratyczne nie zostały jeszcze załatwione.

 • MarcinBB redaktor


  Dziękujemy Jawie125 za czujność, już poprawiliśmy :-)

 • Boy profesor

  Czadajew obecnie skacze już w barwach Rosji, ale tylko w zawodach krajowych. Dlaczego nie dostaje szansy występu w zawodach rangi FIS?

 • Gall początkujący

  Piotr Czaadajew nie jest reprezentantem Bułgarii i nigdy nie był. Kiedyś reprezentował Białoruś, ale i tak jest Rosjaninem.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).