Puchar Norwegii w Oslo: Swensen i Bjerkeengen zwycięzcami

• 2011-01-27 16:12

W miniony weekend na nowej skoczni Midtstubakken (K95 HS106) w Oslo odbyły się zawody Pucharu Norwegii. Była to ostatnia oficjalna próba skoczni przed zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Świata w narciarstwie klasycznym.

Puchar Norwegii to cykl kilkunastu bądź kilkudziesięciu zawodów rozgrywanych w ciągu sezonu zimowego, w tym roku obejmuje on 20 konkursów na 9 różnych skoczniach. Do cyklu tego wliczają się również zawody Mistrzostw Norwegii, w tym roku rozgrywanych w Oslo (duża skocznia) i Sprova (normalna skocznia).

W pierwszym konkursie zwycięstwo odniósł Vegard Swensen po skokach na 98 i 101 metrów. Na drugim miejscu uplasował się Jon Aaraas (98,5 m i 101 m), który przegrał konkurs przez słabe noty sędziowskie. Trzeci był Anders Fannemel, wyprzedzając znanych ostatnio z występów w PŚ Kima Rene Elveruma Sorsella i Vegarda Haukoe Skletta. Po raz kolejny słabo spisał się Akseli Kokkonen, który nie może wrócić do wysokiej formy, tym razem były Fin zajął 12. miejsce.

Wśród pań wygrała Sarah Hendrickson ze Stanów Zjednoczonych, która po skokach na 93 i 88 metrów pokonała całą elitę Norweżek z Anette Sagen i Line Jahr na czele.

Drugiego dnia zawodów najlepszy okazał się Fredrik Bjerkeengen, który dzień wcześniej uplasował się dopiero na 18. pozycji. Tym razem nie miał sobie równych, zapewniając sobie zwycięstwo już w pierwszej serii skokiem na 103 m. Drugie miejsce tym razem zajął Oddvar Ystgaard, a trzeci był Vegard Haukoe Sklett. Triumfator z soboty Vegard Swensen tym razem na czwartej pozycji.

W kategorii kobiet tym razem najlepsza okazał się Line Jahr, która pokonała słabo spisującą się tej zimy Anette Sagen.

Kolejne zawody z cyklu Pucharu Norwegii 28 i 29 stycznia w Stjørdal.