Fortuna zaniepokojony stanem polskich skoków

 • 2011-03-06 17:32

Mistrz olimpijski z Sapporo, Wojciech Fortuna nie jest zadowolony z obecnego stanu polskich skoków narciarskich. Byłego zawodnika konkurs drużynowy MŚ na skoczni Holmenkollen w Oslo utwierdził w tym przekonaniu.

"Po tym konkursie jestem pewien, że jeżeli nie obejmiemy wszystkich naszych młodych, zdolnych skoczków ujednoliconym szkoleniem na dobrym poziomie, nie ma co liczyć na sukcesy. Taki zawodnik jak Małysz zdarza się raz na wiele, wiele lat. Ja dziś nie widzę godnego następcy, który np. będzie w stanie pociągnąć całą drużynę; jedyna nadzieja więc właśnie w dobrym sztabie szkoleniowym", uważa Fortuna.

Złoty medalista IO z Sapporo uważa, że nawet gdyby została wczoraj rozegrana druga seria konkursu drużynowego, to Polacy i tak nie mieliby żadnych szans na zdobycie medalu.

"Trzeba było przerwać konkurs ze względów bezpieczeństwa, a poza tym kto miał wygrać to wygrał i szczerze mówiąc po tym co zobaczyłem w pierwszej serii, przestałem liczyć na medal naszej drużyny. Małysz i Żyła sami by tego konkursu dla naszej drużyny nie pociągnęli", twierdzi były polski skoczek.

Wojciecha Fortuny nie zobaczymy niestety na pożegnalnym konkursie Adama Małysza w Zakopanem.

"Będę miał jeszcze wiele okazji na spotkanie z Adamem i podziękowanie mu za to, co dla polskich skoków zrobił. Zdecydowanie wolę się z nim zobaczyć w bardziej kameralnej atmosferze, na przykład w Wiśle, gdzie bywam częściej niż w Zakopanem", zakończył złoty medalista olimpijski.


Sebastian Kaniewski, źródło: sport.onet.pl
oglądalność: (10003) komentarze: (152)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • pepeleusz początkujący
  @piotr186

  ,,Nim dojdą do wieku seniora a nawet juniora w wieku 16-18 lat. To połowa odpadnie z różnych przyczyn" - masz rację, ale nikt nie pisał niczego przeciwnego. Natomiast większość przyszłych gwiazd(choć nie wszyscy) będzie sie jednak rekrutować spośród tych co nie poodpadają a już błysnęli. Wśród obecnie punktujących w PŚ do najlepszych na świecie 12-14 latków należeli na pewno lub z dużym prawdopodobieństwem m.in:Freund,Bodmer,Stoch,Byrt,Tepes,Innauer,Karelin, Happonen, Ahonen,Koivuranta,Schlierenzauer,Morgenstern, Ammann,Fettner,K.Ito,Diethardt, Grigoli,Schoft,Larinto,Choi Heung-Chul,Matura,Koudelka,a nawet Bachleda byl dośc wysoko

 • piotr186 początkujący
  skakala, pepeleusz

  Nie ma co dywagują o 10-13 latkach ze są na takim czy taki miejscu na świece w swoim roczniku. Nim dojdą do wieku seniora a nawet juniora w wieku 16-18 lat. To połowa odpadnie z różnych przyczyn. a dziś słabo skaczący mogą wygrywać najważniejsze imprezy w przyszłości....

 • sakala początkujący
  @pepeleusz

  Oczywiście, obie możliwości są równie prawdopodobne - próbuję jedynie wyjaśnić dlaczego to jego Finowie uważają za wielki talent i dlaczego to on staje do rywalizacji ze starszymi, pomimo tego, że w młodszych kategoriach zdarza mu się przegrywać. A wiadomo, że ze skoczka, który przestaje rosnąć można więcej ,,wywróżyć''.

 • pepeleusz początkujący
  @sakala

  Loomis zająl wysokie i należne mu miejsce.
  A co do juniorów którzy radza sobie lepiej ,,przy niższych prędkościach"|. To umując abstrakcyjnie może być tak jak napisałeś , ale przeważnie może być odwrotnie Tacy nie koniecznie musza być bardziej wyrośnięci i silniejsi od rówieśnikow- jeżeli taki delikwent ma mało siły, ale jest ,,lotnikiem" i lepiej opanował większe skocznie to będzie miał stosunkowo lepsze wyniki na większych skoczniach niż na małych.
  Czy Murańka w okresie 10-13 lat tak bardzo przerastał rówieśników siłą odbicia? Chyba nie (choć pewnie i tak był w tym najlepszy) natomiast głównie gromił ich umiejętnościami lotu na większych skoczniach, czego długo brakowało np Byrtowi.

 • anonim

  jak czytam ze skoczek ktory radzi sobie dobrze przy malych predkosciach to nie jest talent to mi sie flaki przewracaja!
  NA TYM POLEGAJA SKOKI ZEBY SKAKAC W GRANICE HS Z JAK NAJNIZSZEJ BELKI I PRZY JAK NAJNIZSZYCH PREDKOSCIACH.
  SKOCZKOW ktorzy z jednej dwoch belek wyzej w PS skocza blisko rekordu skoczni jest na peczki. A nasi skoczkowie albo niech sobie zapewnia sprzet odpowiedni albo musza skakac tak samo daleko z nizszymi predkosciami. Zobaczcie sobie latem jakie predkosci mial Stoch i Malysz w porownaniu z konkurencja a jakie predkosci maja zima!
  POZDRO

 • sakala początkujący
  @pepeleusz

  Co do wyników z Japonii to w tych FISowskich brakuje jeszcze z 20 skoczków bez FIS-codów, którzy też skakali.

 • sakala początkujący
  @pepeleusz

  A, jeszcze Ben Loomis (USA,98) - nie pamiętam czy go umieściłeś w zestawieniu - mistrz Stanów Zjednoczonych w rocznikach 95 i młodszych.
  Wyniki:

  1.Ben Loomis (98) 255.9
  2.Kevin Bickner (96) 255.3
  3.A.J. Brown (95) 234.5

  5.Casey Larson (98) 229.1
  9.Trevor Edlund (97) 222.3
  15.William Rhoads (95) 199.3

 • sakala początkujący
  @pepeleusz

  Deshusses - może trema, może skocznia, może warunki? Tydzień wcześniej w Mistrzostwach Francji kadetów zdobył brąz (wygrał Gardet) - Royer był 6., a Roch Dupland 7.

 • anonim
  trochę szacunku Panie Fortuna.....

  Panie Fortuna trochę szacunku dla Adama i polskich skoków.Gdyby nasi mieli tyle szczęścia co Pan w Sapporo to w Oslo byłaby taka sama sensacja jak w 1972 r. na IO.Zapomniał Pan jak się zdobywa medale dla tzw.publiki inaczej z urzędu to przypomnę Pana złoty medal MP na skoczni 90m. w 1972r.Pozdrawiam.

 • sakala początkujący
  @pepeleusz

  Loukasmaeki z niektórymi rówieśnikami nieznacznie przegrywa (choć nie zawsze), ale: a) sami Finowie twierdzą, że to duży talent ; b)jak zauważyłeś przy niższych prędkościach radzi sobie lepiej - z a+b można np. wnioskować, że zdążył już podrosnąć podczas gdy jego rówieśnicy jeszcze nie.

 • pepeleusz początkujący
  @sakala

  A Loukasmaeki na pewno jest przegapiony w ogóle, ale czy w ,,15"? czy on w fińskich pucharach nie jest za daleko w kategorii 97-98? startował nawet z dorosłymi, ale z rowieśnikami to nie jest tak różowo.
  A z Torokiem to byl błąd merytoryczny z pospiechu - ostatnio Pitea mu dorównywał lub przeganiał, ale ja jakbym zapomniał że kiedyś jednak Torok go wyraźnie przerastał i ma pewnie wiekszy potencjał.
  Z kolei taki Desshusses podług Royera i innych w OPA GAMES to wynika, że chyba wcześniejszą formę stracił, ale z Blegą(który kiedyż był chyba nr 1 naswiecie) i tak wygrał.

 • sakala początkujący
  @pepeleusz

  No właśnie - w Niemczech rotacja jest tak duża, że właściwie zmienia się to z miesiąca na miesiąc. W SLO czy AUT też ciężko to uszeregować. No i np. Torok. Stąd mam pewne wątpliwości czy kogoś rzeczywiście brakuje w Twoich top15 (chociaż w roczniku 97 na pewno wysoko powinien się znaleźć Loukasmaeki).

 • sakala początkujący
  @Emil

  Zgoda, przez ten 1-2 sezony może im iść ciężko (przy założeniu, że znów będą mieli niewiarygodnego pecha- jeśli nie to już w przyszłym sezonie powinni stawać w drużynówkach regularnie na podium), ale potem? Larinto to wciąż bardzo młody skoczek, przed Happonenem wiele lat skakania, Muotka i Koivuranta wyglądają na bardzo solidnych zawodników i też są w zasadzie u progu kariery, dołączą J.Maettae i M.Ylipulli, może Saapunki, może Niemi, a nawet A.Maettae czy Valta (też wydawało się, że to duży talent). Plus: Ojala, Herola i paru słabszych, z których jeden czy dwóch może ,,,zaskoczyć''.

 • pepeleusz początkujący
  @sakala

  Są już wyniki z Sapporo na fisie!Zniszczol 17 i29.Y Sato na dużej 6.
  Chyba niektorzy młodziacy dostali fis-kody !

 • sakala początkujący
  @pepeleusz

  To prawda, ale on już teraz jest świetnym skoczkiem . Przy tej konkurencji jaka jest w Japonii regularne zajmowanie miejsc w ścisłej czołówce o czymś świadczy (złota drużyna z Uniwersjady, rzecz jasna,daleko za nim ;)). A Duftera chyba faktycznie przesunęli do skoków, co nie dziwi biorąc pod uwagę, że wygrywał dość regularnie w Pucharze Niemiec. Dobrym skoczkiem jest też Baumunk.

 • pepeleusz początkujący
  @sakala

  Szkoda- chodziło mi tylko o kilku najwiekszych nieobecnych w rocznikach i jap(dzieki za kolejnego Ito)
  A OPAGames w Baiersborn oczywiscie, że sledziłem. Od moich notowań minął jednak miesiąc a to kawał czasu. Od tej pory Dufter nagle wygrał w starszej kategorii w Schulerze,a w moim rankingu przy przepisywaniu się pierwotnie zapodział i w ostatniej chwili go dopisałem na ok 20 pozycji (całe szczęście), ale (pechowo) do niewłaściwego rocznika. A w styczniu był chyba poza 10 w rankingu niemieckiego Schulera swoich rówieśników, ale pamiętałem go właśnie jako wygrywającego konkursy skoków do kombinacji sprzed lat, więc takim wielkim zaskoczeniem nie był.Inna sprawa, że miałeś kiedyś rację że tych Niemców prezentujących wielkie umiejetności w roczniku 96 jest tak wielu że trudno ich uszeregować.No i zabrakło Laniseka

 • sakala początkujący
  @pepeleusz

  Aha, bym zapomniał: wyłowiłem ciekawego skoczka z Japonii - Masamitsu Ito (98 rocznik) - wygrywa ze starszymi o 2 lata - ale wolałbym go zweryfikować w oparciu o więcej wyników.
  Ciekawostką jest, że w Japonii startuje obecnie Zniszczoł więc będziemy mieli interesujące porównanie z tamtejszymi juniorami - ale tych wyników jeszcze w całości nie ,,przetłumaczyłem''.

 • Emil początkujący

  @sakala. Ja się średnio orientuje w tak młodych rocznikach. Skoro tak mówisz to pewnie talenty są ale przyznasz że rocznik 97 to bardzo odległa przyszłość. Hautamaeki jest coraz starszy, Larinto i Happonen mają niewiarygodnie skłonności do kontuzji i jeden sezon będą skakać a następny nie, a Keituri i Muotka to z całym szacunkiem ale żadni liderzy. Jest jeszcze Kouivuranta ale w tej chwili ciężko go ocenić. Czyli przez najbliższe kilka lat czekają Finów lata chude. Ja twierdze że nas tłuste ale nie powinniśmy od nich odstawać.

 • laurka początkujący
  :)

  http://demotywatory.pl/500582/Malysz-vs.-Fortuna

 • pepeleusz początkujący
  Shimizu

  No fakt potwierdza formę skokową, ciekawe czy rzuci kombi jak J.Kobayashi? A biega sporo gorzej niż biegał J.Kobayashi to byłoby to logiczne.
  Ale porzucenie treningu biegowego też nie jest gwarancją postępu, szczególnie wśród juniorów . Chociaż chyba Dufter na tym skorzystał ostatnio..

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).