Anders Daun asystentem trenera Szwedów, znany skład szwedzkich kadr

 • 2011-06-18 12:48

Kilka tygodni temu do wiadomości publicznej podano informację o objęciu stanowiska trenera ekipy szwedzkiej przez Kjetila Strandbratena, a dziś wiadomo już, kto zostanie jego asystentem. Nowym członkiem zespołu będzie Anders Daun.

"Bardzo się cieszę, że Anders przyjął naszą propozycję. Ważnym celem było dla nas, by mieć trenera ze Szwecji w drużynie" - mówi Gunilla Back, dyrektor sporotowy do spraw skoków narciarskich w Szwedzkim Związku Narciarskim.

"Zapowiada się ekscytująco. Szwedzki Związek Narciarski bardzo się stara, by stworzyć mocny zespół na Mistrzostwa Świata 2015 odbywające się właśnie w Szwecji. Świetnie jest być częścią tego wszystkiego" - wyznał Daun, dodając po chwili: " Odbyłem już wstępną rozmowę z Kjetilem i muszę powiedzieć, że mamy podobne poglądy co do przyszłości zespołu. Kjetil ma wiele dobrych pomysłów i kontakty w branży. Do tej pory nie mieliśmy czasu na omówienie szczegółów naszej współpracy, ale w przyszłym tygodniu spotykamy się z zespołem w Falun".

Anders Daun mieszka obecnie w Ornskoldsvik, gdzie pracuje jako trener w klubie IF Friska Viljor. Kariera Andersa jako skoczka narciarskiego trwała od 1980 roku do 1988. w 1982 roku, podczas Mistrzostw Świata w Oslo zajął najlepsze w swojej karierze 8. miejsce.

Wraz z ogłoszeniem nowego asystenta trenera ujawniono również skład kadr na najbliższy sezon:

Kadra A: Fredrik Balkaasen, Isak Grimholm, Josef Larsson, Carl Nordin

Kadra młodzieżowa: Simon Eklund, Erik Gundersson, Benjamin Larsson, Andreas Danielsson, Jacob Hallin, Olof Lundgren

W minionym sezonie po raz pierwszy od dwóch lat reprezentant Szwecji znalazł się w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Był nim Fredrik Balkaasen dzięki 30 miejscu wywalczonemu podczas konkursu lotów w Harrachowie. Podczas Mistrzostw Świata w Oslo, na normalnej skoczni Carl Nordin zajął w konkursie głównym 48 pozycję i te rezultaty to najlepsze osiągnięcia zawodników z kraju Trzech Koron w minionym sezonie.


Magdalena Wojas&Adrian Dworakowski, źródło: skijumping.de/in.własna
oglądalność: (6599) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  rekordy życiowe Szwedów

  Kadra A:
  Isak Grimholm: 207,5 metra na II treningu przed konkursami w Planicy 2007 (rekord Szwecji).
  Carl Nordin: 180,5 metra na treningu przed konkursami w Planicy 2008.
  Fredrik Balkasen: 180,0 metrów na I treningu przed MŚL w Planicy 2010.
  Josef Immanuel Larsson: 117,5 metra na I treningu przed konkursami COC w Vancouver 2008 i na I treningu przed konkursami COC w Titisee-Neustadt 2011.
  Kadra młodzieżowa:
  Benjamin Larsson: 87,0 metrów w II serii Mistrzostw Szwecji w Solleftea w marcu 2011.
  Simon Eklund: 75,0 metrów w II serii Mistrzostw Szwecji w Solleftea w marcu 2011.
  Erik Gundersson: 73,0 metry w II serii Mistrzostw Szwecji w Solleftea w marcu 2011.
  Olof Lundgren: nie znam jego wyników.
  Jacob Hallin: nie znam jego wyników.
  Andreas Danielsson: nie znam jego wyników.

 • Boy profesor

  Grimholm jednak latać potrafił, on skoczył dwa razy w okolicach 207 metrów i to w Planicy 2007, gdzie nie skakało się wówczas tak daleko. Ale to jest słabiutki skoczek, który na dużych obiektach zalicza za każdym razem bulę.

 • Palacz_zwlok stały bywalec

  Przynajmniej powstała kadra juniorów, której brakowało w poprzednim sezonie. To już pewien pozytyw, że zostaną oni powierzeni opieką na szczeblu krajowym, a nie regionalnym.

 • anonim

  "W minionym sezonie po raz pierwszy od czterech lat reprezentant Szwecji znalazł się w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata."
  No, nie do końca. Ostatnim zawodnikiem przed Balkaasenem, który zdobył punkty w PŚ, był Johan Erikson, a było w Tauplitz w sezonie 2008/2009 (podczas weekendu lotów był 30. i 21.).
  Zresztą, choć zabrzmi to pewnie dziwnie, miniony sezon był dla Szwedów dużo lepszy od poprzedniego (tzn. 2009/2010). Wtedy to ŻADEN ze skoczków nie był w stanie nawet zakwalifikować się do ŻADNEGO konkursu o PŚ.

 • Emil profesor

  Grimholm niby skoczył 207 m na mamucie ale to było dawno i systematycznie cofa się w rozwoju. Nordin też niby przekroczył punkt K w Planicy ale generalnie jest bula i tylko na mamutach Szwedzi są wstanie powalczyć o inne lokaty niż sam dół stawki.

 • Talar weteran

  Jedyny z tego kraju który jako tako radzi sobie w PŚ to Fredrik Baalkasen
  i to jemu a także juniorom powinni poświęcić najwięcej uwagi..
  Dla Grimholma czy Nordina chyba rzeczywiście takie 48 miejsce jest niezwykłym osiagnięciem..Obaj skaczą fatalnie pod względem technicznym, w PŚ ledwo przeskakują bulę i bardzo młodzi juz nie są.. Nie wiem czy jest sens jeszcze na nich stawiać.. nawet nie mogą liczyć na to że zdobędą jakieś punkty w CoC..
  Jedyny sposób na odrodzenie skoków w Szwecji to spokojna, konsekwentna praca z nowym pokoleniem skoczków i szukanie jakichkolwiek sponsorów

 • Emil profesor

  @Luthor Ale ostatnio jest dramat. Kiedyś był Jaafs co w miarę regularnie punktował a raz był 4 i prowadził po 1 serii, razem z nim skakał Munters co punktował od czasu do czasu, potem był Erikson, Aren też od biedy był skoczkiem co potrafił zapunktować a teraz mamy jeden trochę szczęśliwy punkt Baalkasena który i tak jest o dwie klasy lepszy od innych Szwedów.

 • Luthor weteran

  Nie w ostatnich latach kuleją tylko już od dobrych dwudziestu...

 • Anonimowy Anonim doświadczony

  Skoki narciarskie w Szwecji w ostatnich latach mocno kuleją.
  Nie chodzi już tu bynajmniej o poziom jaki reprezentują zawodnicy tego kraju, ale o zaangażowanie na arenie międzynarodowej (brak reprezentacji w kwalifikacjach podczas niektórych weekendów PŚ).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl