FIS Cup subiektywnie i przeglądowo - cz. 2

 • 2012-06-08 21:17

Druga część artykułu to zawodnicy, którzy zajęli w FIS Cup miejsca od 21 do 149. Jako, iż formuła wstawiania tabelek i krótkich między nimi jeśli chodzi o trzecią ligę sprawdziła się bardzo dobrze, postanowiłem pociągnąć ją dalej. Jedyna modyfikacja to kolorystyczna reprezentacja w tabelkach miejsca na podium. Zwycięzcy mają kolor imitujący złoty, ci którzy zajęli drugie miejsce - srebrny, a trzecie - rzecz jasna różowy, to znaczy brązowy chciałem napisać.


Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>

Na miejscach 133-149 największą uwagę na Ukraińca Wołodymyra Hlywkę - zdobywając punkty w Brattleboro miał bowiem już 38 lat i 179 dni - co czyni go najstarszym z punktujących (najmłodszym był również w Brattleboro Casey Larson - raptem 13 lat i 64 dni, o czym wspomnieć w swoim czasie zapomniałem). Dziś Ukrainiec skacze raczej już rekreacyjnie, ale w latach dziewięćdziesiątych był zdobywcą historycznego, pierwszego punktu dla Ukrainy. Felix Schoft, na co też zwrócić uwagę należy punktował we wszystkich letnich i zimowych zawodach. Dziwnie słabo wypadł zresztą w Ga-pa W tym gronie raczej krótkostrzałowcy, jak na FIS Cup - najwięcej razy startował bowiem Hyrum Bailey - osiem.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>

Cikl, podobnie jak Schoft, zapunktował wszędzie, gdzie tylko się dało. Tu raczej na zasadzie "special guest star". Dziwi i martwi słaba forma Bjoerna Kocha, który bardzo obniżył loty. Ze znanych nazwisk widzimy tu Borka Sedlaka, też gościnnie startującego w Libercu. Swoją drogą specyficzne piękno FIS Cup tkwi w tym, że są takie zawody jak w Baiersbronn, czy Brattleboro, które dają szanse na punkty niemal każdemu.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>


Na przełomie setek kolejni "zagubieni" z lepszych zawodów zawodnicy (głównie Matura, ale też Kenshiro Ito). Zdecydowanie najwyżej notowany z Holendrów - Oldrik van der Aalst. Warto zwrócić uwagę na syna wielkiego Jaroslava Sakali - Filipa. Ciekawe, czy pójdzie w ślady ojca, czy raczej tak jak Frederico Cecon nie będzie dorównywał ojcu. W tej grupie też choćby nasz Mateusz Kojzar i wiele lat już skaczący bez większych sukcesów Jiri Mazoch - zdecydowanie mniej utalentowany od brata, ale bez takich traum na szczęście.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>

I mamy pierwsze podium. Nejc Dezman wystartował raptem raz, zajął drugie miejsce, co dało mu 74 miejsce w stawce. Zwraca uwagę obecność Petra Czadajewa. Ciekawe, czy dołączy do grona zawodników, którzy w PŚ punktowali w barwach dwóch (lub więcej) krajów - ilu ich było, ktoś chce policzyć? Jest tu też jeden z bardziej niestety zmarnowanych talentów (nie ze swej winy, niestety) - Georg Spaeth i póki co ciągła nadzieja estońskich skoków - Kaarel Nurmsalu, skaczący jednak głównie w Pucharze Kontynentalnym, który niebawem powinien zacząć dobrze wypadać i w PŚ.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>

W tej części podiów mamy już całkiem sporo, jak i - na 58 miejscu - dwóch zwycięzców zawodów - to Jaka Hvala i Witalij Szumbarec, obaj raczej za dobrzy na Fis Cup. Kolejny też norwesko-francuski kombinator w tej liczbie - Francois Braud. Znajdą się - i owszem - Polacy, a także kilku zawodników z niespełnionymi ambicjami (choćby Robeto Dellasega).

Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>

Warto zwrócić uwagę na zdolnego 17-latka - Kanadyjczyka Dusty Korka, oby się nie poddał, tylko dalej rozwijał. Ondrej Vaculik obniżył loty w PŚ, tu oczywiście raczej okazyjnie. Zwraca uwagę kolejny z "ciułaczy" - Tomas Friedrich. Niespełnieni skoczkowie to także Rok Zima, Kevin Horlacher i Danny Queck - na pewno ich ambicje są dużo większe. Jest tu i najlepszy z kombinatorów z Francji - Jason Lamy Chappuis. Ogólnie robi się coraz ciekawiej.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>

Trzecia dziesiątka to już głównie zawodnicy stający na podium (choć zdarzają się ciułacze jak Kaelin, czy po prostu wyjątki), ale też żaden z nich punktów PŚ nie zdobył. Nie ma tu jakichś wielkich nazwisk, a raczej zawodnicy na dorobku. Najlepiej rokujący z nich jest chyba młody Słoweniec - Anze Lanisek, ale dopiero przyszłość pokaże, na ile miałem rację.

CDN

Jarek Gracka, źródło: Informacja własna

oglądalność: (6604) komentarze: (25)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  jak Morgi zaczynał skakac w PS to nie bylo jeszcze FIS CUPu, zawody te zostaly wprowadzone w sezonie 2005/06

 • borek99 doświadczony
  piotr

  No nie, ale w innych okolicznościach w życiu by się tu nie pojawił. Zresztą co ciekawe dla niego i Kranjca był to debiut w FIS Cupie ;)

 • borek99 doświadczony
  Morgi

  Przecież Morgenstern, podobnie jak reszta Austriaków, Słoweńcy i Czesi startował tutaj, bo zapewne musiał to zrobić. Nie bez znaczenia jest fakt, iż głównym animatorem rozwoju skoków w Rumunii jest firma OMV, ta sama, która sponsoruje reprezentacje Austrii, Słowenii i Czech...

 • piotr186 początkujący
  OjciecMarek

  Mimo wszytko to strasznie egzotyczny pomysł żeby Morgenstern startował w FIS Cupie na początku czerwca. Raczej nic mu to nie da, tylko jeszcze zdołowało ze nie zmiażdżył rywali nawet w FIS Cupie....

 • OjciecMarek weteran

  Wiadomo, ryzykownie jest stawiać jakieś konkretne tezy, ale Morgenstern po zeszłorocznym letnim wojowaniu zdecydował się przygotować bardziej wakacyjną formę na ten sezon letni.

 • borek99 doświadczony
  Rasnov

  Największą sensacją to są chyba punkty Węgra Szilagyiego, który dotychczas notorycznie obijał bulę. Przyzwoity występ van der Aalsta, trochę zawiódł Tudor, który w treningach skakał regularnie na poziomie czołówki, a w konkursie chyba się spalił. No i szkoda Białorusinów - gdyby nie zawodnicy z PŚ mieliby w końcu te swoje punkty, a tak muszą liczyć na łut szczęścia w innych konkursach.

 • Emil początkujący

  Zawody są transmitowane na sopcascie kanał 112233. Niestety jak się ma wolny internet jak ja strasznie się tnie i nie da się oglądać.

 • OjciecMarek weteran

  Warto też zauważyć pewną rzecz - pierwsze zawody z nowym regulaminem dot. strojów, a nie było ani jednej dyskwalifikacji!

 • OjciecMarek weteran
  Wyniki pierwszej serii:

  http://www.ewoxx.com/data/sports/lists/1116/ELS_1116_RR1.pdf

  Mocno "letnie", skoro Strusa i Stefan Hayboeck są przed Morgensternem, a Thomas był wolniejszy na progu od prowadzącego Sinkovca o kilometr na godzinę.

 • borek99 doświadczony
  EYOF

  @Emil
  EYOWF będzie na skoczni K-90, która dopiero powstaje, a nie K-64, na której odbywa się dzisiejszy konkurs ;).

 • Emil początkujący

  @piotr186 Na tej skoczni będzie Eyof zimą. Zawsze warto by było wysłać tam zawodników z roczników 96-97.

 • piotr186 początkujący
  Emil

  Akurat wysłanie tam zawodników byłoby bezsensem - Rumunia jest daleko, termin zawodów śmieszny. Korzyści w tym nie widzę żadnych...

 • Radek początkujący

  http://www.ewoxx.com/da ta/sports/lists/1116/ELS_1116_OROT.pdf

  Hlava, Koudelka, Strusa i Morgenstern najlepsi na treningach w Rasnovie

 • anonim
  skoki

  A ten kanał Digi Sport 3 jest na platformie N ?

 • anonim

  Dziś urodziny obchodzą:
  Maciej Kot (1991)
  Tsuyoshi Ichinohe (1976)
  Wszystkiego najlepszego!

 • borek99 doświadczony
  FC w Rasnovie

  Pewnie parę osób to zainteresuje - dzisiaj o godzinie 16 na rumuńskim kanale Digi Sport 3 transmitowany ma być konkurs FIS Cup rozgrywany dzisiaj w rumuńskim Rasnovie (na starcie m.in. Morgenstern, Koudelka, Kranjec, czy Hlava).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).