Apoloniusz Tajner: Zakopane będzie się ubiegało o MŚ w 2019 roku

 • 2012-11-12 14:19

W tym roku Zakopane przegrało kolejna batalię o organizację Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym. Prezes PZN, Apoloniusz Tajner poinformował jednak, że stolica polskich Tatr ubiegać się będzie o światowy czempionat w 2019 r. Szef związku zadeklarował też po raz kolejny, że jest gorącym zwolennikiem organizacji igrzysk olimpijskich w 2022 r. przez Polskę.


- Zakopane już podjęło decyzje, żeby piąty raz, w 2019 roku starać się będzie o organizację mistrzostw. Natomiast co do igrzysk to idea ta nabiera rumieńców. Bardzo zainteresowani tym są Słowacy, jest bardzo mocne parcie od dołu, czyli ze strony miast i gmin, a także jest cicha zapowiedź oficjalnego wsparcia przez premiera i prezydenta - poinformował Tajner.

- W takiej sytuacji, na fali udanej organizacji Euro 2012, w naszej mentalności pojawiło się przekonanie, że jesteśmy w stanie taką dużą imprezę zrobić. I zgadzam się z tym całkowicie. Część zawodów byłaby po polskiej stronie, część po słowackiej. Pewnie tytularnie Kraków byłby miastem gospodarzem, który się stara o igrzyska. Przepisy dopuszczają organizację przez dwa kraje, szanse więc wzrosną - kontynuuje prezes PZN.

- A gdybyśmy otrzymali w 2019 roku mistrzostwa, to pod ich kątem oraz do olimpijskich starań zasadne byłoby poprawić infrastrukturę. Trzeba przebudować Średnią Krokiew i uruchomić trasy biegowe w okolicach skoczni, żeby to było kompaktowe. Byłoby z tym trochę pracy, ale raz by się to zrobiło i mielibyśmy bazę i obiekty na jedną i drugą imprezę oraz na lata dla rozwoju narciarstwa klasycznego. Teraz Zakopane oprócz Wielkiej Krokwi ma Średnią - przestarzałą, na której już nie powinno się skakać. Z kolei Mała Krokiew źle uczy skoków - mówi były trener polskich skoczków.

- Jest też inna idea - organizacji weekendowych festiwali, pucharów świata w skokach, bieganiu i kombinacji norweskiej. Na tym polu dobrze układa się nam współpraca z Czechami i czeskim związkiem narciarskim. Myślimy o tym, żeby od 2016 roku robić wspólnie taką imprezę w Szklarskiej Porębie i Harrachovie - zakończył Apoloniusz Tajner


Adrian Dworakowski, źródło: m.money.pl
oglądalność: (5527) komentarze: (29)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lintunia bywalec

  Z tego co pamiętam to Planica przegrała z Lahti dwoma głosami. MŚ w Finlandii mają na celu przyciągnięcie sponsorów do narciarstwa klasycznego, którzy po aferach związanych z dopingiem zaczęli się wycofywać, a obecny kryzys tylko pogorszył sytuację. Poza tym w 2017 roku Finlandia obchodzi 100 rocznicę uzyskania niepodległości i moim zdaniem to zaważyło o przyznaniu Lahti tych mistrzostw.
  Słoweńcy oficjalnie już potwierdzlil kandydaturę Planicy do MŚ 2019 i mają spore szanse je dostać. Kompleks Planica Nordic Center się buduje i nawet jeśli nie zostanie im przyznana organizacja mistrzostw to infrastruktura zostanie, a to korzystnie wpłynie na rozwój narciarstwa w tym małym i pięknym kraju. Szkoda, że Polska tak nie myśli.

 • zur555 doświadczony
  Karp

  Najlepiej fisowi pokazac jeszcze jak stadion wyglądał w padzierniku an meczu Anglią...
  Tajnerowi najwyrazniej jeszcze nei wstyd ze jzu tyle razy przegrał a w ostatnich latach nawet o 1 głos ciezko.

 • TheWolf doświadczony
  Karp

  Ciężko na pewno będzie zdobyć MS musimy jak napisałem poniżej żadnych wpadek bo za bardzo nam się to zdarza.gruntowne remonty skoczni, trasy wybudować i jak napisałeś autostradę wybudować ale kosztuje a za autostrady płacimy najwięcej w europie więc wreszcie się przełamać i pokazać że zakopane jest godne MS 2019 chociaż żeby nasi skoczkowie zdobyli we własnym kraju i obecni czyli Stoch, Kot i inni.

 • Karp weteran

  Chciałbym, żeby Zakopane zorganizowało te mistrzostwa- ale musielibyśmy błagać FIS. Trzeba pokazywać spoty z Euro- zdjęcia jak było ze stadionami w 2007 a jak infrastruktura wygląda w 2012. Nie ma dzisiaj innego wyjścia. Jest jedno ale nierealne- zrobić to wszystko a później starać się o organizację

 • Pavel profesor
  @Karp

  Wiesz, krajów które interesują się narciarstwem klasycznym masz może z 12-15, przy czym nie każdy chce mieć MŚ, a więc siłą rzeczy organizatorzy muszą się dosyć często powtarzać. To tylko pokazuje nieudolność naszych działaczy, że zawsze zajmują miejsce ostanie.

 • Emil początkujący

  @piotr186 To jakie kraje sa dyskryminowane? Czyli kandydują po 6 razy i nie dostają organizacji, co dwa lata kogoś wystawiają do Rady FIS i odpadają mimo że wchodzi 16 na 20. Jakie to są kraje?

 • Karp weteran

  Niezłe zdjęcie Tajnera i właściwie to powinien być nasz cały komentarz do tej sprawy.

  To się tak fajnie mówi tylko poprawić infrastrukturę, skocznie, trasy biegowe, ale jakoś nikt tego nie robi. Przypominam, że tutaj miały się odbyć igrzyska już 6 lat temu.

  W Polsce się myśli- 'jak już dostaniemy to się zrobi'
  Układy, układami ale bardzo przykro mi to mówić. Zakopane nie zasługuje dzisiaj na MŚ

 • Emil początkujący

  @piotr186 Tylko co to za układy jak z nich jest wykluczony JEDEN kraj? Jak mniejszość dyskryminuje większość świadczy to o układach. Przy "sile złego na jednego" zawsze to jest wina tego jednego...

 • anonim
  może zamiast promować to co będzie zaczelibyście

  od modernizacji obiektów a niektóre od zbudownia od nowa, Fis głównie na to patrzy a przykładem jest Planica która zainwerstowała sporą ilość forsy w centrum sportowe i widać pomału zarys dwie nowe skocznie HS104 i HS139 a teraz biorą się za modernizację letalnicy. A u nas nie ma nawet planów że już o działaniach nie wspomnę.

 • Pavel profesor
  @piotr186

  Toż to ci pisze, że przy każdy tego typu wyborach rządzą układy czy na gospodarza IO, MŚ, ME itp. Trzeba się umieć w tym odnaleźć, ale niestety naszym brakuje obycia i mamy tego efekty.

 • Emil początkujący

  @pavel To jest naprawdę niesamowite. Chyba każdy kto ubiegał się o MŚ w XXI wieku je prędzej czy później dostał (no Planica nie dostała ale dopiero to był pierwszy raz) a my nie :P To świadczy o takiej nieudolności naszych działaczy że można się załamać.

 • Pavel profesor
  @Narty321

  Tak już jest to skonstruowane, że ci którzy potrafią odnaleźć się "na salonach" i skutecznie ubiegać się o głosy dostają MŚ co kilka lat, a burki co cicho siedzą w kącie mimo, że startują w każdych wyborach zajmują ostanie miejsce. Wiem, że brzmi to brutalnie, ale albo zatrudnimy ludzi obeznanych, albo będziemy przegrywać. :)

 • Pavel profesor
  @piotr186

  To odkrył Amerykę, przy każdych tego typu wyborach liczą się układy, a rolą działaczy jest bycie częścią tych "układów", to pokazał np. Surkis jak dostawaliśmy EURO.

 • piotr186 początkujący
  pavel

  Gdy staraliśmy się o organizacje MŚ 2015 to była porządna promocja, zaangażowany w to był min. Adam Małysz. A potem po porażce był zażenowany i stwierdził ze w FIS-e rządzą układy...

 • Emil początkujący

  @piotr186 Tutaj nie chodzi o wielką infrastrukturę ale o porządną. Bo w Zakopanem nawet porządnej nie ma! No przepraszam między skoczniami w Lahti a Zakopanem można postawić znak równości ale trasy to zupełnie niebo a ziemia. Tutaj też nie chodzi o budowę jednorazowego obiektu, albo wykorzystywanego trzy razy do roku. Przecież na zakopiańskich trasach codziennie się będzie biegało, na skoczniach będą treningi i zawody. A na razie to Zakopane jest już prawie martwe...

 • Pavel profesor
  @piotr186

  Bo ważny jest PR, a nasz jest żałosny, nie potrafimy zabiegać o głosy, przedstawić swojej kandydatury w odpowiednim świetle, a co za tym idzie rokrocznie zajmujemy ostanie miejsce.

 • piotr186 początkujący
  Emil

  Ostatecznie Korea ma organizację IO w 2018 roku... Ale nie w tym rzecz, po prostu bez sensu jest budować cala wielką infrastrukturę dopóki nie dostaniemy organizacji MŚ. Nigdzie się w ten sposób nie działa, Nie tylko w organizacji MŚ w narciarstwie klasycznym ale i np. w piłce nożnej gdyby Mundial albo Euro miały dostawać te kraje gdzie są już gotowe obiekty to Euro 2012 nie dostałaby Polska a mundialu w 2010 RPA czy w 2014 Brazylia... Podobnie to wygląda z organizacją igrzysk gdzie się zgłasza do organizacji papierowe projekty a nie namacalnie istniejące obiekty...

  Swoja droga Planica miała cały kompleks na ukończeniu w momencie wyboru organizatora a organizacji MŚ 2017 tez nie dostali..

 • Emil początkujący

  @piotr186 Korea Płd też ma jeden nowoczesny ośrodek ( a i drugi nie jest bardziej przestarzały niż Zakopane). Mamy się do nich równać? Bo teraz w infrastrukturze skokowej można postawić między nami a Koreą znak równości. Zresztą co ma Szczyrk i Wisła do Zakopanego? Przecież to ono kandyduje do mistrzostw. A tutaj nic, ani skoczni, ani trasy.

 • Pavel profesor
  @piotr186

  Bo mają lepszych działaczy i PR i powinno nas to nauczyć, że albo wymienimy działaczy, albo zaczniemy budować obiekty bo inaczej kolejne starty w wyścigu o MŚ są tylko stratą piniędzy i czasu.

 • piotr186 początkujący
  pavel

  To dlaczego przyznano organizacje Lahti (skocznie gorsze od naszych, póki co nieremontowane a ze z pieniędzmi u nich krucho to nie wiadomo co będzie), Jak się prześledzi ostatnich organizatorów MŚ to nigdzie nie zaczynali z przebudowami/budowami przed przyznaniem im MŚ,

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).