Prezydent FIS: "To unicestwi ideę olimpijską"

 • 2013-11-04 22:37

Sporo kontrowersji wywołuje ostatnio pomysł rozegrania Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2022 roku w Katarze w miesiącach zimowych. Latem temperatura w arabskim kraju dochodzi do 50 stopni, co może uniemożliwić sprawne przeprowadzenie imprezy o tej porze roku. Wśród przeciwników tej idei znajdują się przedstawiciele sportów zimowych.

- Zmiana terminu mundialu na zimę unicestwi ideę olimpijską! W styczniu uwaga mediów i widzów powinna być już skierowana na luty i igrzyska olimpijskie. Rozgrywanie tak wielkich imprez w jednym czasie odbyłoby się z dużą szkodą dla sportów zimowych - mówi prezydent FIS Gian Franco Kasper.

Podobnego zdania jest prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner.

- Mundial i zimowe IO w jednym czasie to nie jest dobry pomysł. Sprawą powinien się zająć MKOL, bo sam FIS jest na to za słaby.

- Niedawno byłem w rejonie Zatoki Perskiej i wiem, że organizowanie tam mundialu jest bardzo złym pomysłem. Panuje tam pogoda, której biały człowiek nie jest w stanie wytrzymać. Jednak 80 procent pieniędzy w sporcie pochodzi z piłki. Marketing może zniszczyć zimowy olimpizm - obawia się były rzecznik PKOl, obecnie senator, Andrzej Person.

Polski Komitet Olimpijski w najbliższy czwartek zamierza zgłosić kandydaturę Krakowa do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.


Adrian Dworakowski, źródło: Przegląd Sportowy
oglądalność: (7206) komentarze: (19)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Pavel profesor
  @piotr186n

  IO letnie miałeś w kolejności Ameryka płn, Australia, Europa, Azja, Europa, Ameryka Płd., Azja.

  IO Zimowe Azja, Ameryka Płn. Europa, Ameryka Płn, Europa, Azja

  Serio nie widzisz tu klucza?

 • EmiI profesor
  @piotr186

  Czyżby w FIFA pieniądze były mniej ważne? W XXI wieku licząc i letnie i zimowe igrzyska organizatorzy wyglądali tak

  2002: Ameryka Płn.
  2004: Europa
  2006: Europa
  2008: Azja
  2010: Ameryka Płn
  2012: Europa
  2014: Europa
  2016: Ameryka Płd.
  2018: Azja
  2020: Azja
  2022: ?

 • EmiI profesor
  @piotr186

  Kandydowali Niemcy i przegrali bo klucz geograficzny. Teraz będzie tak. 2018 Korea, 2020 Japonia i 2022 ma być Chiny? Jak nikt się nie zgłosi z Ameryki to Europa zwłaszcza że IO w Ameryce było w 2002 i 2010 r a tam są dwa kraje a w Europie mnóstwo.

 • EmiI profesor
  @piotr186

  Klucz geograficzny. Dwóch zimowych a licząc letnie trzech z rzędu igrzysk w Azji nie będzie. Monachium jeśli 10 listopada ludność zagłosuje w referendum za, też złoży swój wniosek. I to będzie faworyt. Igrzysk zimowych nie było w Niemczech ani razu po II wojnie światowej. A to jedna z największych zimowych potęg.

 • EmiI profesor
  @piotr186

  Chiny po Korei? Ostatni raz dwa igrzyska z rzędu czy to letnie czy zimowe na jednym kontynencie to 1992-1994. Albo Europa (Monachium lub dużo mniej realne Kraków) albo Ameryka (tutaj z tego co słyszałem Chile chce zgłosić kandydaturę, jednak szansa że dostaną igrzyska za pierwszym razem, bez doświadczenia w wielkich imprezach i jeszcze w nietypowanym terminie wynosi koło promila)

 • Pavel profesor
  @fan skoków

  Taa, chyba mówimy o realnych miejscach an rozgrywanie czegokolwiek z miastami, infrastrukturą drogą itd, równie dobrze mógłbyś rzucić Antarktydę.

 • anonim

  @Pavel
  Przyganiał kocioł garnkowi.
  Na Północnej Syberii gdzie tundra i wieczna zmarzlina sa caly rok a latem temperatury siegaja gora 10 stopni w plusie.

 • Pavel profesor
  @Kibic

  Kolejny Piotruś co zamiast poczytać książki z zakresu przyrody w podstawówce, wypisuje swoje brednie. Na Syberii w lecie nawet i +30 jest.

 • EmiI profesor
  @piotr186

  W przypadku Kataru rekordowe chłody to ok 25 stopni w cieniu w czerwcu i wątpliwe by taka pogoda się utrzymywała dłużej niż 2-3 dni. Mundial będzie trwał ok miesiąca.

 • anonim

  Wg mnie najlepszym terminem na mundial jest 15 listopada - 15 grudnia 2022. Wtedy konkurencje zimowe dopiero startują, nie powinno wadzić. Problemem, do rozwiązania, będą rozgrywki klubowe: liga, puchary, ale dla chcącego nic trudnego, po prostu rozgrywki jesienne będą musiały kończyć się w październiku, czyli wystartują trochę wcześniej, co będzie możliwe, bo mundialu nie będzie w czerwcu :)

 • EmiI profesor
  @piotr186

  W ciągu ostatnich 5 lat najniższa temperatura w Doha dnia 15 czerwca wynosiła 28 stopni. W nocy. Średnia dobowa nie spadała poniżej 34 stopni a maksymalna w cieniu poniżej 39 stopni. To jest standard.

 • EmiI profesor

  W Doha w czerwcu najniższa temperatura kiedykolwiek zanotowana wynosiła 21 stopni. A średnia dobowa czyli licząc noc wynosi 34 stopnie. Bez szans.

 • Pavel profesor
  @piotr186n

  Powód jest prosty, oskarżą kogoś o przyjęcie łapówek, kozioł ofiarny odejdzie, a FIFA będzie miała poważny problem z głowy. Termin czerwcowy jest kompletnie nierealny.

  "(a kto wie czy w 2022 roku będą akurat upały o tej porze roku w Katarze?)" Hahahahahaah Piotruś niszczysz system, Katar to jest szczera pustynia, średnia letnia temperatura to 40 stopni :D

 • Pavel profesor
  @piotr186n

  1. Żeby ustalić termin, terminem Fifowskim potrzeba zgody klubów, a tej nie ma. Sponsorzy i właściciele nie zgadzją się przerywać rozgrywki ligowe i europejskie puchary w połowie na półtora miesiąca. A to oni płacą, a więc mają władze.

  2. Pewnie mogą, ale wszelkie treningi, pobyt kibiców itd. jest mocno utrudniony i termin letni jest już nierealny.

  3. Ja pisze, tylko o tym, że termin MŚ nie może determinować takiego, anie innego wyboru gospodarza IO. Tak czy siak Katarowi odbiorą organizacje.

 • Pavel profesor
  @piotr186n

  1. Kluby nie muszą nikogo puszczać, jeżeli nie jest to termin Fifowski. Dlatego unia piłkarska ma tak wielki problem, aby przeforsować zimowy termin i skłania się do zmiany organizatora.

  2. Klimatyzowane stadiony to póki co mrzonka, a nawet jakby to zrobili to pozostaje cała poza meczowa otoczka, która przy 50 stopniach nie ma szans na powodzenia. Dlatego tradycyjny termin Czerwiec-Lipiec został odpuszczony już na wstępie.

  3. Uzależnianie organizatora IO od terminu mundialu to mocno poroniony pomysł.

 • Znafca bywalec
  Mundial

  Jeżeli Fifa nie zmieni organizatora, to ten mundial, może być takim turniejem jak IO, gdzie grają mało znani gracze. Żaden poważny klub nie puści w trakcie turnieju swoich graczy na takie zawody, już jest PNA zimą i niektórzy rezygnują z reprezentacji.
  Ale jak niektóre kluby musiałyby po kilkunastu graczy oddać na mundial w trackie sezonu, nie ma opcji by dobrowolnie się na to zgodziły. Wg mnie małe zagrożenie względem IO, a TCS i ta ma swoją tradycje i tam zawsze jest kibiców co nie miara:)

 • Pavel profesor

  Tak to jest jak się przyznaje organizację turnieju za olbrzymie łapówki, państwom, w których organizacja takowego graniczy z cudem. No wybaczcie, ale ci delegaci to kretyni i nie wiedzieli, że latem w Katarze to do 50 stopni dochodzi? Szejkowie posmarowali o dostali, a teraz wielki problem, daliby Anglii i nie byłoby żadnych kłopotów.

  Mogę się założyć, że całkowicie odbiorą organizację Katarowi, zajda kilku kozłów ofiarnych, spadnie parę główek i problem rozwiąże się sam.

 • HKS początkujący

  Nie rozumiem w czym jest problem. Mundial styczeń, IO w lutym i tyle. Nie chodzi tu o IO, a po prostu o straty z zimowego Pucharu Świata, który w styczniu leci pełną parą. Jest TDS, TCS, nowy kombinacyjny cykl.

  Moim zdaniem kopacze też na tym stracą, choć nieznacznie ale jednak. Lato jest na sporty letnie, zima na zimowe i takie dwie wielkie imprezy blisko siebie wzajemnie się pozbawią widowni.

 • anonim
  Z nami tak zawsze

  Jak już startujemy o zimowe igrzyska, to zostaną one przykryte mundialem.

  "Wszyscy mogą robić igrzyska i być na ustach całego świata, tylko w grajdole nie mogą", parafrazując Roberta Górskiego z KMN...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).