Morgenstern w stanie ciężkim, ale niezagrażającym życiu

 • 2014-01-10 19:20

Lekarz opiekujący się Thomasem Morgensternem po dzisiejszym upadku na skoczni w Kulm, Josef Obrist przyznał, że choć stan poszkodowanego skoczka można uznać za krytyczny to jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Pierwsze badania, jakie zostały wykonane w szpitalu w Salzburgu wykazały ciężkie obrażenia głowy i stłuczone płuca.

- Pacjent znajduje się w stanie krytycznym, ale nie zagrażającym życiu. Nie można jego obrażeń porównać do tych, których doznał na stoku narciarskim były kierowca Formuły 1 Michael Schumacher (znajduje się od 12 dni w śpiączce farmakologicznej) - powiedział agencji APA Obrist cytowany przez serwis sportowy TVN-u.

Lekarz poinformował również, że Morgenstern jest przytomny i odpowiada logicznie na pytania. Decydujące dla stanu zdrowia austriackiego skoczka mają być najbliższe 72 godziny.

- Przy urazach głowy istnieje duże ryzyko, że stan będzie się pogarszał. Może zawsze dojść do krwawienia - dodał Wolfgang Leiter, kierownik oddziału anestezjologii i intensywnej terapii szpitala w Salzburgu.

Oficjalny komunikat na temat stanu zdrowia Morgensterna ma zostać podany w poniedziałek o 09:00.

Upadek Thomasa Morgensterna ==>


Adrian Dworakowski, źródło: sport.tvn24.pl
oglądalność: (33316) komentarze: (69)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • monia866 weteran
  Piękny gest polskich skoczków;)

  Brawo za te napisy na nartach z życzeniami powrotu do zdrowia dla Morgiego ("Alles Gute";)
  Nikt z innych ekip na to nie wpadł;)

 • fff stały bywalec
  fff

  Policzyłem upadki Morgensterna i w całej karierze na Pucharach Świata (a dodać do tego można jeszcze trening na igielicie) zaliczył 7 upadków i to kilka krytycznych (Kuusamo, Liberec, Bad Mitterndorf - nie chodzi tylko o uszkodzenia ciała, ale np. w 2009 gdyby nie upadek zdobyłby tytuł mistrza świata, którego wtedy jeszcze nie posiadał)

 • Boy profesor

  Niektórzy pewnie nie wiedzieli o tym upadku Morgiego:

  http://www.youtube.com/watch?v=9zQi9uGnau8

 • anonim
  Morgi

  Kariera Thomasa przypomina mi trochę karierę Roberta Kubicy. Obaj mieli wiele ciężkich wypadków, obaj je przezwyciężali i wracali do sportu. I mam nadzieję, że tym razem też tak będzie. Szkoda, że nie zobaczymy Morgiego w Zakopcu :( Trzymaj się, Thomas!

 • Jarek początkujący

  Skoki teraz są o wiele bardziej bezpieczną dyscypliną niż w XX wieku. Wtedy nie skakano bezpieczniejszym stylem V i skocznie były o wiele bardziej niebezpieczne.
  Pamiętam te czasy, że często skoczkowie się przewracali. Już nie mówię o legendarnym polskim skoczku Hryniewieckim, który skończył na wózku inwalidzkim, a miał szanse nawet na złoto olimpijskie.
  Szkoda Morgiego, ale może znowu mu się poszczęści?

 • BronBron bywalec
  Nowe info za ORF.

  Stłuczenie płuc nie jest dużym problemem, Morgi jest w dalszym ciągu przytomny, szczęściem w nieszczęściu jest to, że nie ma żadnych poważnych obrażeń pleców lub kręgosłupa. Problemem jest jedynie uraz głowy o którym wiadomo tylko tyle, że grozi wylewem.

  Jak dla mnie Soczi jest możliwe :)

 • anonim
  IO

  Wydaje mi się, że to może być powiązane z IO w Sochi.
  jeszcze nie daj Bóg dojdzie do zamachu terrorystycznego a Morgi gdy by nie zaliczył upadku znalazł by się tam.

 • Bury bywalec
  Morgi dasz radę!

  Mam nadzieję, że Tomas szybko wyzdrowieje i ten upadek nie spowoduje żadnych poważnych uszczerbków na zdrowiu.
  Szczerze mówiąc to facet ma ogromnego pecha do poważnych wypadków. Niektórzy skoczkowie w całej swojej karierze nie mają żadnego poważnego upadku a on zaliczył już trzeci. Nie wiem czy to wina jest agresywanego stylu skakania czy po prostu dostał jakiś podmuch wiatru lub się na chwilę zdekoncentrował, ale uważam, że powinien przemyśleć zakończenie kariery. Zdobył już bardzo wiele trofeów, ale żadne z nich nie da mu zdrowia, które jest najważniejsze.

 • yllim stały bywalec
  Fatalny wypadek

  Szkoda mi Morgiego... on ma wyjątkowego pecha do upadków.
  Nie zdążył się do końca pozbierać po jednym upadku, a już przydarzył mu się drugi... i to tak dramatycznie wyglądający. Zastanawiam się, co musi się dziać teraz w jego głowie ?
  Mam nadzieję, że wyjdzie z tego.

 • dervish profesor
  dejw

  być może ci co drwią ze skoczków wyzywając ich od przeciętniaków i buloklepów albo pryszczów itp, opamiętają się i zmienią optykę gdy zrozumieją ze skoki to sport ekstremalny obarczony dużym ryzykiem, w którym każdy występ może być tym ostatnim.

 • bananowemleko1991 początkujący
  Szok!

  Wracałem z Niemiec samochodem i jak wjechałem do Polski i włączyły się wiadomości w radio to aż mnie ciary przeszły! Zmiażdżone płuca, ciężki uraz głowy i w efekcie stan krytyczny. Thomas wracaj do zdrowia! Chyba coś nie chce pozwolić Thomasowi wystąpić na IO.
  Ja niestety obawiam się, że może to być koniec sportowej kariery tego zawodnika. Jan Mazoch też niby wrócił, ale na chwilę- to zostaje w psychice i nie wiem, czy będzie chciał dalej ryzykować skoro już jest żywą legendą, bo Thomasa nikomu nie trzeba przedstawiać.

 • adam_ba początkujący
  Kuba Buchwald (*3-2.icpnet.pl) 10 stycznia 2014, 23:36 - hehe... a jeszcze

  Tak idiotycznego komentarza więcej tu nie spotkałem (na szczęście):
  - zaczyna wypowiedź od "hehe"
  - pomylił ojców - ten ze świnką to Diethardt
  -a kończy też mało kulturalnie
  Kuba przeczytaj pozostałe komentarze i zastanów się nad sobą, może jeszcze znajdziesz w sobie "człowieka".

 • dejw profesor

  W takich chwilach jak dziś można zobaczyć jak bardzo ta piękna i wspaniała dyscyplina sportu jest niebezpieczna. Jeden mocniejszy podmuch, jeden nieskorygowany ruch i mamy taki koszmarny upadek..

  To też swoją drogą niesamowite, że to znów się trafiło Morgensternowi. Tyle upadków, tyle fatalnie wyglądających upadków chyba nie "zaliczył" nikt inny. Oczywiście, jest to wkalkulowane ryzyko, taki sport, ale czy to aby nie jest przesada?
  Thomasowi należy życzyć powrotu do zdrowia i oby nie doznał większego uszczerbku. Nie mówmy teraz o jego powrocie na skocznie - to jest nie na miejscu i niestosowne.

 • neonek18 doświadczony
  Beata

  Mi ten skok przypomniał tragiczną śmierć na skoczni w Obersdorfie w 2005r. Zginął wtedy jeden z najzdolniejszych Holendrów jakich mają w skokach 14-letni Holender Jermo Ribbers. Trenował w klubie w Obersdorfie..
  Tak.. Nie ma nic ponad życie...

 • Beata początkujący
  Nie ma nic ponad życie...

  Czasami mam wrażenie, że traktujemy skoczków jak bogów, a to są tacy sami ludzie jak my o czym przypominają właśnie takie sytuacje. Wiem, że wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale uważam, że Morgi musi wrócić do zdrowia, ale nad powrotem do skoków powinien się mocno zastanowić. On i tak już zdobył wiele, niejeden ze skoczków narciarskich chciałby zdobyć chociaż połowę tego co On. A wiecie co jest najważniejsze ? To żeby dziecko miało zdrowego ojca. Kocham skoki za to że można poczuć się bliżej nieba i traktuję każdego zawodnika jakby był moją rodziną dlatego życzę Morgiemu żeby jak najszybciej wrócił do zdrowia i mógł cieszyć się swoją rodziną. Modlę się za niego i jestem z nim myślami. Jak bym mogła to bym przyjęła od niego troszkę bólu. Myślę, że każdy chciałby jakoś pomóc niestety pozostaje nam tylko modlitwa i wiara w to, że musi być dobrze.

 • neonek18 doświadczony

  Proszę trzymać kciuki, aby stan Thomas Morgensterna już się nie pogarszał.
  Trzymajcie kciuki za zdrowie Thomasa Morgensterna po jego strasznym upadku.

  A.Goldberger na Facebooku.

 • anonim
  Jutrzejszy konkurs nie będzie już taki sam...

  Szkoda że Thomas ma strasznego pecha i to jeszcze wtedy kiedy ma formę. W zeszłym sezonie na MŚ już łapał super formę to trafiła się kontuzja. Jak w tym zaczął skakać b.dobrze to upadek w Neustadt ,
  jak wrócił i skakał znowu w wielkim mistrzowskim stylu to znowu pech.
  Myślę że Thomas zbyt agresywnie położył się na nartach i stracił równowagę.

 • anonim
  i dla wszytskich troli oficjel z FIS

  After his fall in training at the ski flying event in Bad Mitterndorf, Thomas Morgenstern is now treated in a hospital in Salzburg. Morgenstern suffered a serious cranial injury and a lung contusion.

  Thomas Morgenstern is conscious and responsive. He will now be in intensive care for the next 72 hours.

  The next official statement on the condition of Thomas Morgenstern will be made on Monday, at 9:00 am CET in the UKH Salzbur

  www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=thomas-morgenstern-intensive-care.html

  Tu też pisze że stłuczone anie zmiażdżone TVN 24 ma fajnych tłumaczy.

 • anonim

  Thomas jesteś wielkim sportowcem i niezwykłym człowiekiem. Z całego serca życzę Ci powrotu do zdrowia i na skocznię, a jak już wrócisz będziesz nie do zatrzymania. Powodzenia trzymaj się Thomas i niech Pan Bóg i Twój Anioł czuwa nad Tobą.

 • anonim
  a to tłumaczenie

  Wiadomość uzyskana z UKH Slazburg: Thomas Morgenstern po upadku ma poważne obrażenia głowy i stłuczenia płuc. Teraz jest on na obserwacji na intensywnej terapii (OIM) przez następne 72 godziny. Thomas ma uraz głowy i stłuczone płuca, jest przytomny może rozmawiać.

  Państwo redaktorzy kto wam to tłumaczył.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).