Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022: Ałmaty faworytem?

 • 2014-04-15 23:06

Wysokonakładowy niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung ocenił szanse poszczególnych kandydatów do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Według gazety na chwilę obecną faworytem do przeprowadzenia imprezy są kazachskie Ałmaty.

FAZ zauważa, że bogaty nie tylko w złoża ropy naftowej Kazachstan rządzony jest twardą ręką przez prezydenta Nursułtana Nasarbajewa, a to daje Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu pewność politycznej i finansowej stabilizacji kazachskiej koncepcji igrzysk. Za aplikacją stoi fundusz Samruk Kazyna, właściciel tamtejszych kolei, poczty, linii lotniczych, mający też udziały w rafineriach naftowych i kopalniach uranu.

Obiekty sportowe w Kazachstanie, które miałyby stać się arenami zimowych igrzysk za osiem lat są już w 2/3 gotowe. Dodatkowym atutem byłej stolicy Kazachstanu jest duże poparcie społeczeństwa dla idei igrzysk:

- U nas nie ma żadnych głosów przeciwko organizacji Igrzysk. Jest tylko kilka osób, którzy nie rozumieją o jaką stawkę toczy się gra, ale tutaj wystarczy im tylko wytłumaczyć - zapewnia Andrej Krjukow z Kazachskiego Komitetu Olimpijskiego.

"Wszystkie znaki olimpijskie w tym momencie wskazują na Kazachstan. Zwłaszcza, że rozpoczęła się tam ofensywa sportowa pod patronatem prezydenta Nazarbajewa. Igrzyska to tylko jedna z jej części" - podkreśla FAZ.

Spośród pozostałych kandydatów największe, według niemieckiego dziennika, szanse ma Kraków. Polska kandydatura przeżywa jednak kryzys.

Według mediów mąż przewodniczącej Komitetu Konkursowego Kraków 2022 Jagny Marczułajtis-Walczak, Andrzej Walczak, miał namawiać dziennikarzy do przychylnych publikacji dotyczących organizacji zimowych igrzysk. W sobotę Marczułajtis-Walczak podała się do dymisji i wydała oświadczenie: "Ze względu na dobro projektu Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022, w związku z atakami na moją osobę, podjęłam decyzję o rezygnacji ze stanowiska przewodniczącej Komitetu Konkursowego Kraków 2022".

Zdaniem Ministra Sportu, Andrzeja Biernata zaistniała sytuacja nie będzie miała jednak wpływu na postrzeganie polskiej kandydatury przez MKOl:
- MKOl nie interesuje sytuacja wewnątrz komitetu i drobne tarcia mające miejsce na miejscu. Ich interesuje wniosek aplikacyjny, który został złożony. Tam są odpowiednie gwarancje państwa, zapisy potwierdzające, że Kraków będzie dobrze przygotowany do igrzysk.

25 maja w referendum na temat organizacji ZIO wypowiedzą się mieszkańcy Krakowa.

Według FAZ coraz mniejsze szanse na igrzyska w 2022 roku ma Oslo. Słabością norweskiej kandydatury jest brak gwarancji rządowych oraz malejące poparcie społeczne dla igrzysk. Z kolei na niekorzyść Pekinu może mocno wpłynąć fakt, że zimowe igrzyska w 2018 roku odbędą się w Korei Południowej, a letnie dwa lata później w Japonii (Tokio). Trzy imprezy tej rangi z rzędu organizowane w tym samym rejonie to mało prawdopodobny scenariusz.
Z oczywistych względów zerowe na tą chwilę wydają się być szanse ukraińskiego Lwowa.

Organizatora igrzysk poznamy 31 lipca 2015 roku podczas sesji MKOL w Kuala Lumpur.


Adrian Dworakowski, źródło: sport.pl/eurosport.onet.pl/PAP
oglądalność: (6652) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lestek profesor
  -

  Azja:
  2015 - Pekin (MŚwLA)
  2018 - Pyeongchang (ZIO)
  2020 - Tokio (IO)
  2022 - Ałmaty (ZIO, przypuszczalnie)
  2022 - Katar (MŚwPN?)

  Europa:
  2017 - Londyn (MŚwLA)
  2018 - Rosja (MŚwPN)

  Czy Europa da się tak zdominować przez Azjatów? A może właśnie o to jej chodzi?
  ---------
  "Jest tylko kilka osób, którzy nie rozumieją o jaką stawkę toczy się gra, ale tutaj wystarczy im tylko wytłumaczyć" Nie no, mistrzowskie zdanie :)
  "-Oczywiście, żyjemy w wolnym kraju, każdy ma wolną wolę, każdy może wybierać, więc ma pan do wyboru uczestnictwo w pochodzie albo tydzień na komendzie milicji na odwróconym stołku, siedząc na nim. Co pan wybiera?
  -Skłaniam się do uczestnictwa w pochodzie...
  -Gratuluję demokratycznej decyzji!"

 • Kolos profesor
  Paweł

  Kazachstan to zdyscyplinowany kraj, jak prezydent wyda dekret to trybuny na IO będą pękać w szwach:) A tak na poważnie to stadionowa frekwencja to ostatni element na który patrzą ludzie z MKOL.

  Ja nie zmiennie twierdzę że organizację igrzysk wygrają Chiny które jakoś się lekceważy...

  No chyba że MKOl jednak uprze się na Europę to wtedy może Polska (jakoś w to nie wierzę).

 • anonim
  Nie dla ZIO

  @Paweł bez jaj!! Organizacje Euro mieliśmy wspólnie z Ukrainą bo Polske nie było stać na całkowitą organizacje tej imprezy. Myślisz że IO będą inne?? Stadiony ledwo wiążą koniec z końcem, ich utrzymanie jest spore i zamiast pieniędzy dla sportowców czy choćby na remont innych obiektów sportowych (jak np. średnia krokiew czy wybudowanie nowych tras biegowych) są dawane na te stadiony. Z samych koncertów się nie utrzymają a poza tym ile w Polsce jest tych koncertów aby stadiony miały się z nich przynajmniej w połowie utrzymać?? Zaraz miałyby zostać wybudowane kolejne stadiony (na IO)które nie będą umiały się utrzymać i kolejne pieniądze zamiast na sportowców będą wkładane na utrzymanie kolejnych obiektów. Tak naprawdę to po IO najgorsze skutki tej imprezy odczują kolejni sportowcy. Już jedną dyscyplinę sportową wywalono z dofinansowania, ino patrzeć jak po IO wypadną kolejne tylko nie przeklęta i haniebna piłka nożna!!

 • Paweł początkujący
  Kraków

  Może i Ałmaty mają obiekty i pieniądze ale co z tego jeżeli pięknie obiekty będą świeciły pustkami na trybunach, bo kto w Kazachstanie przyjdzie na skoki czy na biathlon czy na narciarstwo alpejskie??? Poza tym tam ciężko będzie o kibiców z Europy, a do Krakowa kibice z Austrii Niemiec czy Norwegii i inni z Europy będą mieli blisko. Oprócz tego byłby to wielki krok rozwojowy dla Polski która już nie raz potwierdziła umiejętności organizacyjne. Zobaczcie co się działo przed Euro 2012, jaka była panika że nie zdążymy a zobaczcie jak się męczyli Rosjanie w Sochi czy teraz jak się uwijają Brazylijczycy.

 • anonim
  KAZACHSTAN

  Super, że Ałmaty są tak blisko zdobycia IO! Oczywiście wolałbym żeby Kraków zdobył organizację, ale w sumie Kazachstan w skokach narciarskich jest trochę słaby i należy mu się organizacja tej imprezy. W końcu dużo zainwestowali w przepiękne obiekty w Ałmatach.

 • Kolos profesor

  No i zaczyna brakować kandydatów na organizatora Zimowych Igrzysk... I tak uważam ze największe szanse mają Chiny.

  W obecnej sytuacji nie ma mowy o patrzeniu na niepisaną zasadę rotacji organizatorów z rożnych kontynentów.

  To nie przypadek ze najbogatsi i najbardziej chętni do organizowania IO są teraz Azjaci...

  Trzeba się do tego przyzwyczajać.

 • marro profesor

  W Kazachstanie nie bedą sie liczyć z opinią publiczną a tamtejsi oligarchowie opłacą organizacje IO.
  Nie to co w Polsce gdzie nie ma poparcia społecznego a i nie wiadomo skąd i kto miałby dac Krakowowi pieniadze na zapewnienie odpowiedniej infrastruktury.
  Chleba i igrzysk, ale nie w Polsce.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).