Zakopane chce wrócić do walki o Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym

 • 2014-06-10 11:28

Po nieudanej próbie zawalczenia przez Małopolskę o igrzyska olimpijskie zakopiańczycy myślą poważnie o włączeniu się do walki o narciarskie mistrzostwa świata w 2021 roku - informuje Gazeta Krakowska. - Powinniśmy do tego wrócić. Jeśli chcemy poważnie myśleć o dalszym rozwoju naszego miasta, to wielkie międzynarodowe zawody sportowe mogą nam to zapewnić - uważa burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher.

Zakopane bezskutecznie ubiegało się o mistrzostwa świata w 2011, 2013, 2015 i 2017 roku. Problem polega na tym, że z racji, iż wycofało się ze starań o narciarski championat w 2019 roku, w przypadku ubiegania się o imprezę w 2021 roku będzie traktowane jako nowy kandydat i straci zniżkę przy wniesieniu jednorazowej opłaty, jaką musi ponieść każde ubiegające się miasto.

- Mieliśmy rabat aż 75 procent. Oznaczało to, że za kandydaturę na 2017 rok zapłaciliśmy do kasy FIS 37,5 tys. franków szwajcarskich (ok. 123 tys. zł). Na dodatek opłatę tę ponosiliśmy po równo z Polskim i Tatrzańskim Związkiem Narciarskim - tłumaczy Zofia Kiełpińska, członkini Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, która przygotowywała poprzednie kandydatury Zakopanego - Teraz jednak, według przepisów FIS, chociaż byłoby to piąte podejście, traktowani będziemy jako początkujący kandydat.

Nie wiadomo czy kandydaturę poprą związki narciarskie. Tatrzański Związek Narciarski po przegranej walce o imprezę w 2017 roku zapowiedział, że nie wesprze kolejnych kandydatur stolicy polskich Tatr.

- Bynajmniej nie zrobiliśmy tego na złość burmistrzowi. My po prostu uważamy, że najpierw powinno się u nas zainwestować w infrastrukturę i małymi kroczkami dojść do mistrzostw. - uważa Andrzej Kozak, prezes TZN, zdaniem którego obecnie zakopiańska baza sportowa jest w gorszym stanie niż w 2005 roku, kiedy miasto po raz pierwszy zgłosiło chęć organizacji mistrzostw - Wtedy nie mieliśmy tras biegowych i od tego czasu nie przybył nam ich nawet metr. Była za to dobra Wielka Krokiew i kompleks średnich skoczni. Teraz tych ostatnich nie mamy, a i na dużej skoczni trzeba będzie zrobić remonty.

Na przygotowanie wniosku Zakopane ma czas do maja 2015 roku.
Adrian Dworakowski, źródło: Gazeta Krakowska
oglądalność: (3511) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • monia866 doświadczony
  Dobrze,ze Kamil nie poparl olimpiady w Krakowie

  przeciez nikt nie wiedzial,jak powinna wygladac organizacja tak duzej imprezy...w Polsce jest pod tym wzgledem tyle do zrobienia,niewiadomo od czego zaczac(drogi,obiekty etc;)i skad wziasc pieniadze?Znowu zadluzyc podatnikow;(To moglo przyniesc tylko straty;(Pomysl rownie nierealny moim zdaniem jak te skoki na Stadionie Narodowym,prawie jak z filmu s-f.

 • anonim

  Śmieszą mnie te brednie, ze autostrady budowano na Euro. A4 z Wrocławia do Krakowa była gotowa jeszcze zanim nam przyznano to Euro, a odcinek z Krakowa do Tarnowa był w fazie przetargów już wtedy, wszystkie odcinki a1 też już były albo budowane albo w fazie przetargów przed przyznaniem nam Euro, odcinek ze Śląska do Łodzi, który miał zostać przyspieszony ze wzgledu na Euro nie rozpoczęto budować do dzisiaj.
  Zresztą autostrady na Euro do niczego nie były potrzebne. Jedynie stadiony i lotniska. I te stadiony do dziś nie są zapłącone i przynoszą straty.

 • anonim

  Szklarska Poręba z Harrachowem powinna kandydować. Tam są i trasy i skocznie. W Zakopanem nie ma nic poza jedną skocznią.

 • marro profesor
  @Polska na tak

  Autostrady nie mają nic wspolnego z Euro 2012, drogi budowano z funduszy UE przeznaczonych na lata 2007-2013 i tak by je zbudowano z Euro czy bez, pieniadze nie mogły sie zmarnowac przeciez

 • anonim
  Autor (*223.CNet.Gawex.PL

  Co ty za bzdety piszesz co po euro przynosi straty A2 czy A1?? A może ośrodki przygotowawcze lotniska nowe tramwaje czy autobusy dworce pływalnie orliki itd Weź tą propagandę wsadź sobie w ...!A co do "jak wiele pieniędzy rozkradziono" cóż każdy sadzi po sobie pewnie jesteś tym gościem co "organizował" tłuczeń z budowy A1 i stąd twoje oskarżenia!? Kibic skoków a nie widzi że zyskałyby skocznie i zawodnicy ogarnij się panie propagandysto antyeuro i wszystko be i źle!

 • anonim
  Wy chcecie organizować mistrzostwa świata

  A nawet głupiej drogi porządnie nie umiecie zbudować, jazda tą całą zakopianką to jedna wielka tragedia w dodatku skocznie wymagają modernizacji zwłaszcza średnia krokiew którą należało by zbudować właściwie od nowa.Osobiście nie widzę szans by zakopane dostało prawo organizacji mistrzostw, bo nic w tym kierunku nie jest robione, takie jest moje zdanie jeśli chodzi MISTRZOSTWA ŚWIATA w Zakopanem.

 • anonim
  Nie dla euro, igrzysk itp. !

  budujcie Zakopiankę, a nie organizujcie jakieś głupie mistrzostwa. Ełro 2012 nic nikogo nie nauczyło ? Pobudowano obiekty, które przynoszą straty, zadłużono ogromnie kraj i wiele pieniędzy rozkradziono. Chcecie to powtórzyć ? Jestem fanem i piłki i skoków, ale jestem przeciwny takim igrzyskom.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).