Heinz Kuttin: "Koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego"

 • 2014-10-01 15:33

Sezon letni jeszcze się nie skończył a w drużynie Heinza Kuttina pojawiły się pierwsze problemy - zakończenie kariery przez Thomasa Morgensterna. Chociaż jak przyznaje sam trener, ta decyzja może przynieść również pozytywne efekty.

"Koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego. Dla nas jako dla drużyny oznacza to, że zwolniło się jedno miejsce" - mówił Heinz Kuttin w Salzburgu podczas spotkania z przedstawicielami mediów.

"Nie pamiętam jak długo znamy się z Thomasem. Pracowałem wtedy jako trener w Karyntii, kiedy do klubu przyszedł mały chłopak" - wspomina obecny szkoleniowiec kadry narodowej. W sezonie 2002/2003 Kuttin był asystentem Hannu Lepisote, a Thomas Morgenstern odnosił swoje pierwsze sukcesy na arenie międzynarodowej.

Przez ostatnie sezony Kuttin był osobistym trenerem Morgensterna, a przez to blisko związany z Alexanderem Pointnerem i jego sztabem. "Przeżyliśmy wiele pięknych chwil ale czeka na nas przyszłość" - stwierdził Austriak. Morgensterna będzie brakowało drużynie nie tylko dlatego, że był wybitnym sportowcem ale również ze względu na jego pozytywne i wesołe nastawienie do życia. "Kiedy tak wybitny sportowiec i wzór dla młodych kończy przedwcześnie karierę pozostaje pustka" - przyznaje Kuttin.

Z pewnością pożegnanie tak utytułowane kolegi było sporym przeżyciem dla młodych zawodników. Trener Kuttin jest przekonany, że była to w 100% słuszna decyzja. "Zwolniło się jedno miejsce w składzie i jest to szansa dla młodych zawodników oraz tych bardziej doświadczonych, którzy trenują w innych drużynach, aby tą lukę zapełnić" - wyjaśnił Kuttin.

W grupie wsparcia trenuje Wolfgang Loitzl, który ma 35 lat. Dla trenera Kuttina wiek jednak nie ma znaczenia. "W sporcie im jesteś starszy, tym więcej musisz trenować, aby utrzymać się na wysokim poziomie. Wiek nie ma znaczenia, Noriaki Kasai ma tyle lat co ja" - dodał Kuttin.

Pierwszy raz od 2005 roku austriaccy skoczkowie wywalczyli tylko srebrny medal na ważnej imprezie sportowej w konkursie drużynowym. Heinz Kuttin nie chce jednak wywierać na zawodnikach dodatkowej presji. "Dla mnie ważne jest, aby zawodnicy byli dobrze przygotowani i zadowoleni. Jak to nam się uda, to będziemy wiedzieć, że ciężko pracowaliśmy i wtedy możemy osiągać najlepsze wyniki" - dodał.

Przed skoczkami Heinza Kuttina już ostatni konkurs Letniego Grand Prix w skokach w niemieckim Klingenthal. Następnie w planach jest zgrupowanie w Oberstdorfie, gdzie skoczkowie będą trenować na lodowych torach, aby przygotować się odpowiednio na przejście na śnieg.

Skocznia w KlingenthalSkocznia w Klingenthal

Anna Szczepankiewicz, źródło: Kleinezeitung
oglądalność: (3044) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • dejw profesor
  @sledzik16

  Lato - tory ceramiczne, zima - tory lodowe. Teraz właśnie będzie taki okres, że trzeba będzie jak najszybciej przestawić się z jednego rodzaju torów na drugi.

  @miecznik140
  Igelit, nie igielit ;)

 • anonim
  @sledzik

  To tak jak byś się pytał jak zrobić budyń. Jezeli interesujesz się skokami to powinieneś wiedzieć że tory będą lodowe (mrożone) a reszta to igielit

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).