Skocznia w Bischofshofen im. Paula Ausserleitnera czeka na skoczków...

 • 2004-01-06 08:24
Bischofshofen - maleńka miejscowość w Alpach, która liczy około 13 000 mieszkańców. Od dawna słynęła z tego, że było tu centrum sportów zimowych. Klub narciarski w Bischofshofen powstał w kwietniu 1904 roku, a jego pierwszym prezesem został Rudolf Brunmayr.

Sama skocznia powstała w 1947roku. Początkowo była zwana Hochkönigschanze. W 1949 roku na tym obiekcie Niemiec Rudi Gehring uzyskał równo 100 metrów, ustanawiając na wiele lat jego rekord.

W roku 1952, w święto Trzech Króli, w Bischofshofen miał tu miejsce tragiczny wypadek. Na treningu jeden z austriackich skoczków - Paul Ausserleitner - źle wylądował i odniósł bardzo ciężkie obrażenia, które okazały sie śmiertelne. Po tym zdarzeniu zebrały sie władze klubu sportowego i uchwalono, że skocznia bedzie nosić imię Paula Ausserleitnera.

Od tego czasu obiekt wielokrotnie modernizowano. W 1953 wybudowano drewnianą wieżą sędziowską, w 1963 nowoczesną, betonowa konstrukcję najazdu. Rok 1972 - to nowa, stalowobetonowa wieża dla jurorów.

Skocznia w Bischofshofen zawsze miała rozbieg naturalny. W 1982 roku zmieniono jego pochyłość do 37 stopni i skrócono najazd o 5 metrów. Po kilku latach zmodernizowano ponownie tę część skoczni w ten sposób, że rozbieg, dotychczas naturalny, umieszczono na drewniano-stalowej konstrukcji i obniżono pochyłość do 27 stopni.

W 1991 nastapiły kolejne zmiany. Skocznia zaczęła wówczas spełniałać już wszystkie wymogi FIS. Punkt K ustawiono na granicy 120 metrów.

Rok 1999 roku w Bischofshofen to kolejny rok nowych inwestycji. Miejscowość była współorganizatorem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym (gospodarz Ramsau). Wtedy wprowadzono następne unowocześnienia na obiekcie, zbudowano m.in. stalowe konstrukcje dla kamer i centrum prasowe.

Latem zeszłego roku skocznia im. Paula-Ausserleitnera poddana została znowu gruntownej modernizacji. Kosztem 3,5 miliona euro zmieniono profil skoczni, zamontowano ceramiczne tory, a zeskok pokryto igelitem, co umożliwia skakanie na niej przez cały rok. Skocznia Paula-Ausserleitnera w Bischofshofen stała się całorocznym centrum skoków narciarskich.

Dotychczasowym rekordzistą obiektu jest Sven Hannawald z wynikiem 139 metrów, ustanowionym w styczniu 2002 roku. Eksperci oceniają, że po przebudowie, w Bischofshofen będzie można uzyskiwać skoki długości około 150 metrów.

Długość rozbiegu skoczni "Paul-Ausserleitner" wynosi 125 m, a wysokość progu - 4,5 m. Kąt nachylenia rozbiegu to 11 stopni, a przy wyjściu z progu zawodnicy osiągają przeciętnie prędkość 94 km/godz. Odległość jury wynosi 139 m. Stadion wokół skoczni może pomieścić 30 tysięcy widzów.

TCS odbywa się tu od 1952. Dla kogo będzie to skocznia szczęśliwa w 52 Turnieju - dowiemy się już niebawem.
Jaala, źródło: Informacja własna

oglądalność: (7843) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Kolejna skocznia, krórej rekordziata jest Hanni!!! Oby nikt jak najdłużej nie pobił tego rekordu

 • anonim
  Ale lipa...

  nie ma dzisiaj rozgrywek KO:((((.To juz jest pewne.I ponoć pogoda ma byc gorsza więc mozliwe,że zostanie rozegrana tylko 1 seria...A wiecie,co to może oznaczać...?:(

 • Styrian stały bywalec
  pogoda

  @kasia : aktualnie jest niebieskie niebo , zero wiatru i mroz :-))) dwie godzinki autkiem od Bischof ;-))))) pozdrawiam

 • anonim

  synku [ ... ] ;) pozdro dla wszystkich

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).