Łukasz Kruczek: "Kamil chciał dać swoim kibicom prezent na gwiazdkę"

 • 2014-12-26 22:54

W rozmowie z portalem sport.pl trener kadry polskich skoczków, Łukasz Kruczek, zdradza kulisy powrotu Kamila Stocha na skocznię i opowiada o całej otoczce związanej z wyjazdem mistrza olimpijskiego na Turniej Czterech Skoczni.

- Ja planowałem, że ta niespodzianka się pojawi dopiero teraz, gdy wyjdą listy startowe do kwalifikacji w Oberstdorfie. Ale Kamil chciał inaczej, chciał dać swoim kibicom prezent na Gwiazdkę. A jeśli ktoś uważnie słuchał, gdy dzień przed Wigilią, na koniec mistrzostw Polski w Wiśle, ogłaszałem skład na Turniej, to mógł się domyślić scenariusza. Bo mówiłem, że zostaje dzika karta dla Kamila, na wypadek gdyby dołączył na któryś konkurs. A gdy to mówiłem, Kamil miał już kupiony bilet na samolot - opowiada Łukasz Kruczek.

- My przede wszystkim od początku staraliśmy się nie przesadzać z optymizmem, nie rozbudzać nadziei, bo to byłoby dodatkowym obciążeniem. A Kamil wyraźnie dawał cały czas do zrozumienia, że wróci, tylko gdy będzie już gotowy, że żadne przyspieszanie nie wchodzi w grę. Planowaliśmy jego powrót na Turniej, ale potem było wyczekiwanie: uda się czy nie uda? Najpierw czekanie na to, czy Kamil już jest zdrowy i może skakać. A potem: gdzie i kiedy może skoczyć, żeby to sprawdzić. Po ostatnich badaniach, sześć dni temu, było jasne, że pora, by w tym tygodniu wrócił na skocznie. Ale obiekt w Wiśle był zablokowany przez mistrzostwa Polski, w Zakopanem skocznia niegotowa, do tego zaczęło wiać, były problemy z utrzymaniem śniegu, robiło się krucho z czasem. Na szczęście mistrzostwa Polski odbyły się bez problemów, to dało nadzieję, a w Wigilię od rana ekipa w Wiśle pracowała na skoczni, żeby mogły być skoki, żeby Kamil mógł skoczyć - mówi polski szkoleniowiec.

- Pierwszy skok Kamila był ostrożny, potem coraz śmielej. W ostatnim tak odpalił, że już można takimi skokami rywalizować na przyzwoitym poziomie. Nie było w tych skokach żadnych zaburzeń, więc następne mu odpuściliśmy. Niech jeszcze trochę się oszczędza, każdy dzień działa na jego korzyść - twierdzi trener naszej kadry.

Cały wywiad dostępny jest tutaj


Adrian Dworakowski, źródło: sport.pl
oglądalność: (9560) komentarze: (33)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • skoczek początkujący

  no właśnie bo skoczkowie mordowali się bez formy ,a jeden Stoch odpoczywał i przygotowywał się spokojnie do TCS

 • HKS początkujący

  No i Stoch skacze lepiej od Żyły więc sprawa jasna. Po ciułanie punktów by na pewno nie jechał i skoczył sobie w kontynentalu w Polsce na spokojnie.

 • Peter90 bywalec

  skoczek - no nie wiesz które ? Ostatnie jest bez punktów pewnie 80 :P

 • skoczek początkujący

  mam takie samo zdanie co HKS,z góry wiadomo było,że Stoch pojedzie na TCS,tylko,żeby kretactwo Stocha i Kruczka nie obróciło się przeciwko niemu,a tak nawiasem to które miejsce zajmuje Stoch w klasyfikacji PŚ?

 • Peter90 bywalec

  skoczek = już przestań

 • skoczek początkujący

  Panie Kruczek jak tylko Stoch miał słaby początek i wycofał się z PŚ to wiadomo było ,że będzie przygotowywał się do TCS,kibice nie są tacy ciemni jak wam sie wydaje

 • HKS początkujący

  @Santis
  Jak na ćwierćinteligenta to bardzo merytoryczna odpowiedź;) Empatię do ludzi mam, ale PZN jako taki to tylko pijawki więc Stoch może odpoczywać a oni w środę wykonywać swoje obowiązki i tyle.

  P.S. Były sekretarz generalny zimą chyba więcej był na u rlopie niż w pracy;) I ja mam mieć empatię to takiego tworu?;) Środa była dniem pracy i taki jest fakt - powiedz te swoje mądrości zwykłemu Kowalskiemu, który pracował wtedy za 80 zł i jeszcze musiał odprowadzić podatek m.in. na PZN. Budżetówka to ma czas na świętowanie;)

 • anonim

  Ja już wiedzialem, ze Kamil pojedzie do Oberstdorfu, jak szczesny mowil w Engelbergu, ze "Stocha na pewno w tcs zabraknie". On wszystko mowi na odwrot, wiec...:)

 • anonim
  Davide

  Do HKS:

  Z całym szacunkiem, ale nie masz pojęcia o zawodowym sporcie. Patrzysz na to jak człowiek z zerowym stopniem rozwinięcia empatii. Powinieneś mieć zakaz wypowiedzi publicznych, bo są one nacechowane nieuświadomieniem i w zasadzie nie boję użyć się tego słowa - idiotyzmem.

  W każdym razie pozdrawiam i proponuję używać większej ilości szarych komórek. To nie takie trudne a daje dużo pożytku dla siebie i otoczenia.

 • Zdzichu początkujący

  @DragonL: Nic mu sie nie odnowilo. Mial upadek ale moze trenowac zas po swietach (znaczy od dzis). Dlatego nie wiem czemu go nie wzieli na PK w Engelbergu.

 • DragonL bywalec
  sakala

  Wolny złapał ponownie kontuzje, a raczej odnowiła mu sie...

 • HKS początkujący

  @sakala

  Nie no jak już mam dyskutować z kimś poważnym jak Ty to uważam, że:

  1. Takie powoływanie na Stocha ma sens tylko jak skakał co najmniej na poziomie Żyły - jeśli Stoch ma walczyć o top 20 i Kruczek liczy że obudzi to innych to jest to bardzo ryzykowane posunięcie i może się skończyć totalną kompromitacją.

  2. Środa to normalny dzień pracujący. Sezon zimowy trwa pięć miesięcy, a PZN to zwykła budżetówka. Brak komunikatu prasowego z komentarzem Stocha z ich strony to żenada. Większość ludzi tego dnia pracuje, a sportowcy zimowi długiego sezonu nie mają.

  Tak więc jak na PZN to dobrze ściągnięto presje ze Stocha. To że on skoczy w środe to była sensacja - Winiarski kilka dni wcześniej mówił że MOŻE go dopuści na austriackie konkursy. Zaplanowano to dokładnie już tydzień wcześniej.

  Natomiast tak jak pisałem w innym temacie. Święta świętami, każdy ma swoje obowiązki, każdy z nas coś robi i notka prasowa w środę nie spowodowała by że PZNowi spadnie korona z głowy;) Nikt nie wymaga telefonów w czasie wigilii do Kamila;)

  Ale tak czy siak PZN i tak mnie zaskoczył że w ogóle wiedzą co to jest taktyka i umieją to dobrze zrealizować. Problem pojawi się tylko jak to nie wypali.

 • sakala początkujący

  BTW: a co z Wolnym, wie ktoś? Przecież też już podobno skacze i to całkiem dobrze.

 • sakala początkujący

  @HKS

  Niby bardzo dobrze rozegrane, ale nie wiem czy skoki narciarskie to właściwe miejsce do uprawiania polityki i psychologii mas. ;) Jak dla mnie to te cudaczne podchody za Stochem świadczą raczej o tym, że tzw. sztab całkowicie się pogubił w obliczu katastrofalnej formy kadr A i B. To coś jak branie liczonego na 60 od 100 kredytu u lichwiarza z terminem płatności 30 dni. ;)

 • HKS początkujący

  Czyli tak jak pisałem;) Gdyby nie Kamil wiedzielibyśmy po mitingu kapitanów. Uważam to trochę za niepoważne, ale całkiem dobrze rozegrane.

 • anonim
  Teper

  A szkoda, bo język polski ma dużo form gramatycznych, które spełniają ciekawe funkcje precyzujące wypowiedź, których to form nie znajdziemy np. w angielskim. Wiele osób uważa zasady języka polskiego za nadmiernie skomplikowane nie rozumiejąc ich przydatności. Odnośnie do rzekomego zastępowania języka polskiego przez zapożyczenia to nie wydaje mi się aby to była prawda. W historii naszego języka były różne mody językowe; najpierw na zapożyczenia z łaciny, potem z francuskiego (wiele istnieje do dzisiaj np. użyte przeze mnie "a propos" a także znane wszystkim "deja vu" czy inne spolszczone; biżuteria, parasol, makijaż, fryzjer a nawet pinezka) a mimo to polski dalej jest polskim. Podejrzewam że podobnie będzie z obecną modą na angielski, część zapożyczeń się przyjmie, inne nie a polski nie zostanie "wyparty". Tej tendencji do tego że niektórzy chcieliby wyrzucać samogłoski z ogonkami czy w ogóle uprościć ortografię poprzez likwidację polskich znaków nie za bardzo rozumiem szczerze. To brzmi tak, jakby polski był jedynym na świecie językiem ze znakami specjalnymi, tymczasem jest odwrotnie. Angielski i włoski są bodaj jedynymi językami używającymi alfabetu łacińskiego bez udziwnień, cała reszta ma jakieś dodatki. Ba! Chińczycy pisząc na komputerze używają kilku tysięcy znaków i śmigają aż miło, nie sprawia im to problemu. Co więcej, likwidacja polskich znaków utrudni sprawę a nie ułatwi, bo zapis odejdzie od wymowy. Teraz ciekawostka, której większość nie zna:) Polska ortografia należy do najłatwiejszych w Europie:)

 • anonim

  ma pan rację, panie zdzisławie

 • MarSik stały bywalec
  Teper

  Faktycznie przez ostatnie 21 lat zawody odbywały się 29 lub 30. W 1992 roku odbył się konkurs tak jak teraz a więc 28.12

 • Teper początkujący
  @ktoś 123 oraz MarSik

  Akurat tradycje w języku polskim mnie nie obchodzą z bardzo prostej przyczyny: polski i tak powoli zostaje wypierany przez neologizmy i słowa zapożyczane z innych języków.I ciężko się z tym nie zgodzić.Ja to bym jeszcze wyrzucił samogłoski z ogonkami:)byłoby łatwiej,i alt by się nie przydawał:) A co do dat rozgrywania zawodów: może i słuszne spostrzeżenie,za które dziękuję,bo jakoś póki co nie zwróciłem na to uwagi:)

 • anonim
  Stinger (profesor) 26 grudnia 2014, 22:15

  Tak, a pod wywiadem z 23grudnia z Rudą, było by już 50.000 postów :) 10.000talentów, 20.000 zwalniaczy, 20.000 buloklepów...
  Tak przynajmniej jeden post ze na FB jest wpis Kamila zamknął wszystkie dyskusje ;)
  A tak, to Kamilowi i Kruczkowi/sztabowi fajnie wyszło z przekazaniem tej informacji.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).