Już o 16:00 pierwszy skok Schlierenzauera na nowej Kulm!

 • 2015-01-08 12:25

Już dziś o godzinie 16-tej Gregor Schlierenzauer odda uroczysty, pierwszy skok na przebudowanej mamuciej skoczni Kulm w austriackim Bad Mitterndorf. Punkt HS nowego obiektu to 225 metrów - taki sam jak Vikersund czy Planicy.

Gregor SchlierenzauerGregor Schlierenzauer

"Kto miałby oddać pierwszy skok na tym obiekcie, jeśli nie Gregor? To właśnie on wygrywał tu trzykrotnie i nadal dzierży rekord skoczni o długości 215,5m. Gregor będzie człowiekiem, który wprowadzi Kulm w nową erę - mówi szef komitetu organizacyjnego, Hubert Neuper.

Skoczek nie ukrywa swojej radości z szansy oddania symbolicznego pierwszego skoku na Kulm. – Dla mnie Kulm jest częścią sportowej historii, źródłem niezapomnianych i ekscytujących wspomnień. Skocznia ma teraz przypominać tę w Vikersund, ciągle jednak pozostając unikatową i szczególną dla mnie. To właśnie, wraz z przewagą związaną ze startem u siebie, spowoduje, że nadchodzący konkurs lotów będzie jeszcze lepszy niż zwykle. Jestem pewny, że wszystkim będzie się podobało – zarówno skoczkom, jak i widzom – stwierdził Schlierenzauer.

Przypomnijmy, że parametry skoczni uległy znaczącej zmianie. Dotychczasowy punkt K został przesunięty ze 185 na 200 metr, a HS obiektu z 200 na 225 metr, umożliwiając ponad 230-metrowe loty. Konkursy zaplanowane na 10-11 stycznia będą sprawdzianem przed Mistrzostwami Świata w Lotach Narciarskich, które odbędą się tam w 2016 roku.

Transmisję z pierwszego skoku na przebudowanej skoczni przeprowadzi na żywo stacja telewizyjna ORF.


Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (19288) komentarze: (82)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • maxther bywalec
  Ludzie ! Błagam Was !

  NIE z przymiotnikami piszamy zawsze RAZEM.
  Nie z rzeczownikami piszemy RAZEM.!,
  i NIE z imiesłowami piszemy (prawie) zawsze OSOBNO !
  Po ile Wy macie lat ?
  Ciężko się czyta....

 • Boy profesor

  No pięknie. Cofnęli próg i nie zorientowali się, że aby uzyskać przyzwoitą prędkość potrzeba większej ilości belek. Mogę być niezłe jaja przy wietrze w plecy.

 • Stinger profesor

  Nawet nie wiedziałem że będzie jakaś transmisja z tego jednego skoku...

 • mir3k_MAJSTER początkujący
  @break90

  Jak dla mnie to trafiłeś w sedno :) Przeliczniki mają się nijak do prawdziwej rywalizacji sportowej. Skoro sam zauważasz ze jury i tak dba o to aby czołówka skakała w sprawiedliwych, równych warunkach to po co zostały wprowadzone te przeliczniki które jak sam piszesz nie są dopracowane :D Ja nie jestem zwolennikiem jakiś niczym nie potwierdzonych tez spiskowych ale jak dla mnie to te śmieszne przeliczniki niszczą piękno tego cudownego sportu :) ( tezy spiskowe w sensie że manipulacja wynikami bo nie mamy ŻADNEJ pewności co do ich prawdziwości :) )

  Sam przyznaj: wolisz skoki z czasów bez przeliczników i zmian belek, czy teraz? :D

  To jak dla mnie było najpiękniejsze w tym sporcie skoczyłeś dalej = wygrłeś, byłeś najlepszy.

 • break90 doświadczony
  Kulm

  Ile tam teraz jest belek?

 • anonim
  Random 2

  Jeśli z 48 belki osiągają prędkość 102,7 to z pierwszej pewnie są prędkości takie jak na K90

 • break90 doświadczony
  @mir3k_MAJSTER

  Szczęście zawsze sprzyja lepszym. Nawet bez przeliczników jury dbało o to, żeby czołówka miała jak najlepsze warunki i to się nie zmieni. Jeśli chodzi o rekordy skoczni to sprawa jest prosta - liczą się "prawdziwe" metry - czyli to gdzie zawodnik wyląduje. Dodawane czy odejmowane punkty (metry) są niejako wirtualne - służą dokładniejszemu odzwierciedleniu jak odległość ma się do warunków. Skoki są tak precyzyjnym i niezwykłym sportem, że IMHO jest to niezbędny zabieg. Przeliczniki te powinny być jeszcze bardziej dopracowane. Dziwne jest, jeżeli zawodnik ma na górze skoczni matr w plecy, na dole metr pod narty to rekompensata wynosi... 0. Na pewno nie są to warunki obojętne dla skoczka.

 • mateusz3951 weteran

  Skok Gregora rzeczywiście wyglądał tak jakby tej skoczni w ogóle nie przebudowywali. W weekend liczę na loty w okolicach 230 m. Mam nadzieję, że jury ustawi belkę,tak aby zawody przypominały prawdziwe loty narciarskie, a nie zwykłe skoki. Faworytami weekendu wydają się być Peter Prevc i Noriaki Kasai. Choć o wysokie lokaty powinni powalczyć także Freitag, Schlierenzauer, Freund czy Norwegowie Velta, Jacobsen. Nie wiem czego możemy się spodziewać po Hayboecku i Krafcie, ale być może powalczą oni o top 5. Dyspozycja Piotrka Żyły to dla mnie wielka niewiadoma.

 • konrio początkujący
  Belki

  Z tego co widać na filmie ze skokiem schlierenzauera, jeśli skakał z 48 belki to jest ich ok. 60 lub trochę więcej.

 • mir3k_MAJSTER początkujący
  @break90

  Jeżeli chodzi o dzielenie punktów (tu rozumiem w zależności od rodzaju skoczni: NH- 2pkt; LH- 1,8; mamut- 1,2 za metr) to nie zaprzeczysz że dalej troche zabawy z tym by było :D. Zgadzam się z tobą że wolałbym żeby dopisywano rekompensaty w metrach (było by czytelniej - skoczył dalej =wygrał). Nie chce filozofować co w przypadku rekordu skoczni bo byłyby niezłe jajca np. rekord skoczni 120m. zawodnik skoczyl 118m. ale dodano mu 3m i na odwrót rekord 120 skoczył 121 ale wzieli mu 3 :D.
  Jeżeli chodzi o kwestie "sprawiedliwych konkursów" to oto mi chodziło pisząc "...szczęście sprzyja lepszym...".
  Wybitni wygrywając medale na MŚ czy IO wygrywali bez przeliczników skacząc najdalej (w "erze" przeliczników Kamil tak samo na IO 105.5 i 103.5 i było po zabawie :) ).

 • break90 doświadczony
  @Kolos

  Martin teraz woli zabawy z mazaczkami :)

 • Kolos profesor

  Czy ktos wie który z Kochów wczoraj testował mamuta w Kulm (i skoczył 203 metry)? Martin czy Bjoern??

 • Kolos profesor
  yyy, Damjan FRas

  Nie opowiadajcie bzdur - Mamuta w Polsce chciał budować jeszcze poprzedni prezes PZN czyli Paweł Włodarczyk. Właściwe "chciał budować" to zbyt dużo powiedziane bo to były tylko luźne dywagacje. Apoloniusz Tajner nie miał z tym pomysłem nic wspólnego...

 • Saymon19 weteran
  Damjan Frans

  Ta, szkoda, że sam musiałby na nim skakać..

 • yyy profesor
  Damjan Fras

  I słusznie szybko wybili mu to z głowy

 • anonim
  swoją drogą

  jak przyszło tylu kibiców mogliby dać skoczyć Gregorowi jeszcze raz, albo kilku innym :)
  Ta odległość nie była miarodajna moim zdaniem :)
  Pamiętacie, jak Kiedyś Polo miał ambicje wybudować mamuta w Polszy ? :D

 • anonim

  @mógł się bardziej postarać
  Nie mądrałuj, bo ciekawe skąd mieli wiedzieć, jaką ustawić belkę, żeby odległość Cię zadowoliła ;) To był pierwszy skok na nowej skoczni, więc chyba trudno mieć jakiś odnośnik?

 • break90 doświadczony
  @mir3k_MAJSTER

  Nie Bischo a Insbruck (nie wiem dlaczego zawsze myle te dwie skocznie). No 13 letni. Chodzi o to, że skoki w czasach Adama może i były bardziej widowiskowe ale po 1. dużo bardziej niebezpieczne a po 2. na pewno nie bardziej uczciwe. Jeśli wieje wszystkim w miarę równo to jest to czytelne i wygrywa ten co najdalej skoczy. Jak zaczyna kręcić to siłą rzeczy nie można mówić o sprawiedliwych warunkach. Przeliczniki tylko w pewnym stopniu zmniejszają dysproporcję. Dzięki przelicznikom nie trzeba też powtarzać zawodów kiedy zmienia się belkę - co strasznie mnie wkurzało w "dawnych" skokach.

  Dla każdego kto trochę tych skoków ogląda jest to jasne i czytelne. Żeby było to przejrzyste dla całej reszty należałoby rekompensatę zamiast w punktach podawać w metrach. Spróbuj sobie zrobić coś takiego przy okazji najbliższego konkursu. Podziel punkty przez 1,2 i dodaj lub odejmij wynik od metrów skoczka.

 • anonim
  Przyznam się szczerze że jestem zawiedziony postawą gregora

  OK rozumiem że to taki skok otwarcia i to oficjalny ale odległość 190 metrów na obiekcie HS225 to po prostu kpina. Zważywszy że on potrafi latać i to daleko a tu tyle ludzi przyszło specjalnie zobaczyć go na żywo, nieładnie Gregor oj nieładnie, liczę że w jutrzejszych treningach i kwalifikacjach zawodnicy postarają się o zdecydowanie dalsze odległości, 190 metrów to mógł by tyle Zniszczoł skoczyć i nie miał bym pretensji.

 • Saymon19 weteran

  W sumie, na tej skoczni skacząc z pierwszych belek można rozegrać noramlne zawody ze skakami w okolice 150 metra :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).