Walter Hofer i Miran Tepes o dzisiejszej sytuacji na Kulm

 • 2015-01-11 18:13

Drugi konkurs Pucharu Świata na zmodernizowanej skoczni Kulm w austriackim Bad Mitterndorf został odwołany. Takiej decyzji nie podjęło jednak jury, lecz władze regionu. O kulisy tego wydarzenia spytaliśmy się Waltera Hofera oraz Mirana Tepesa.

"Chodzi o bezpieczeństwo pracowników na skoczni. Władze regionu stwierdziły, że musimy opuścić skocznię i że zawody zostały odwołane" – komentuje sytuacje Miran Tepes.

"Jury musiało zaakceptować tą decyzję. Obecnie na skoczni jest bardzo wietrznie i bezpieczeństwo znajduje się na pierwszym miejscu" – mówi Tepes.

Według zastępcy dyrektora Pucharu Świata "prognozy mówiły, że pogoda będzie lepsza później", toteż nie tracono nadziei na rozegranie zawodów.

"Po raz pierwszy w historii to lokalne władze, a nie jury zawodów odwołały konkurs, ze względów bezpieczeństwa. Niektóre instalacje tymczasowe na skoczni, jak np. namioty musiały być wyłączone z użytku z powodu silnego wiatru. Część takich instalacji była potrzebna do przygotowania zawodów, musieliśmy zatem zaprzestać naszych przygotowań i odwołać zawody jeszcze nawet przed oficjalnym czasem rozpoczęcia konkursu" - komentuje Walter Hofer.

"Oczywiście chcieliśmy poczekać z decyzją najdłużej jak tylko się dało, jednak do teraz nie moglibyśmy rozpocząć konkursu, musieliśmy zaakceptować taką wyjątkową sytuację. Nie w każdy weekend da się przeprowadzić zawody w lotach" - kwituje dyrektor Pucharu Świata.

"Jestem bardzo zadowolony z postawy zawodników podczas tego weekendu, jednak z samej przebudowy w skoczni Kulm - już nie do końca. Nadal trzeba tutaj poprawić najazd, a trajektoria lotu nad bulą, w pierwszej fazie skoku, jest trochę za wysoka" - dodaje Hofer.

"Wszyscy nie możemy się doczekać zawodów Pucharu Świata w Zakopanem i w Wiśle, bo wiemy jak niesamowitej atmosfery możemy się tam spodziewać, dzięki gorącemu dopingowi kibiców oraz specyfiki waszego kraju" - zakończył dyrektor PŚ.

Korespondencja z Bad Mitterndorf, Tadeusz Mieczyński


Agnieszka Pająk&Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13432) komentarze: (57)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Nie ma to jak dodawać wywiad po angielsku z angielskimi napisami :D

  Żenada panowie.

 • anonim
  @Toyminator

  No cóż. Ja tylko widzę niemal identyczne nachylenie zeskoku na 250 metrach tak na Kulm jak i na Vikersundbakken, a z tego można wysnuć prosty wniosek, że skoro w Vikersund 246,5 metra dało się ustać to i w Bad Mitterndorf też się da... Inna sprawa, to czy ktoś tam doleci, bo warunki meteo są na Kulm mniej sprzyjające niż na norweskim mamucie (zazwyczaj wieje w plecy skoczka). Wygląda na to, że w praktyce przekonamy się kto ma rację najwcześniej w 2016 roku...

 • Toyminator profesor

  MTSZKNP- no i dla mnie to już jest prawie płaskie.
  Dobra owszem skoczyć można i 250 ,a który skoczek będzie na tyle głupi żeby sobie krzywdę zrobić? Nie ważne jakim lotem skoczek poleci,ustanie skoku powyżej 240 m na tej skoczni jest niemożliwe.

 • anonim
  @Toyminator

  Hm, skoro tam byłeś, to nie będę się z Tobą sprzeczał, ale polecam porównać te dwa obrazy:

  https://www.flickr.com/photos/-eu/15439458793/in/photostream/

  https://www.youtube.com/watch?v=p71GbkemC5w#t=2m20s

  PS: Nie jestem taki pewien czy piszę głupoty...

 • asdf początkujący
  @MTSZKNP

  Wszystko zależy od warunków w Kulm max to 245m do ustania w dobrych warunkach czyli wiatr pod narty i w miarę niska belka. Przytoczonych przez ciebie skokow nie da się porównać. W 2011 w Vikersund były specyficzne warunki pozwalajace na dalekie loty, w 2012 Ito miał sprzyjający wiatr. A skok Schlierenzauer był po zmianie przepisów w całkiem nowych kombinezonach, do tego miał on prędkość na progu o 4-5 km większą od Ito czy Evensena.

 • Toyminator profesor

  MTSZKNP- Wysnuwam tą tezę z dwóch powodów. Miałem przyjemność tam być:) I wiem że 240m jest już w sumie na płaskim, po drugie widziałem skok z różnych ujęć.Więcej się tam nie da skoczyć ....a ty dalej będzie pisał głupoty..

 • anonim
  @diiiiii

  Jeśli chodzi o nachylenie zeskoku na 250 metrach, to na nowej Kulm i na Vikersundbakken jest niemal identyczne i wynosi ok. 25 stopni. Tak samo Ciebie odsyłam do naszej dyskusji, gdzie opieraliśmy się o zdjęcia i wykresy obydwu mamutów oraz oficjalne informacje:

  http://www.skijumping.pl/news.php?pokaz_news=18872

  Pozdrawiam.

 • anonim
  @Toyminator

  Szkoda, że wyciągasz wnioski o możliwości skoczni Kulm po jednym skoku w granicach 240 metrów. A co powiedzieć w takim razie o Vikersund, gdy w 2012 roku Ito ląduje 240 metrów telemarkiem a rok później Schlierenzauer ledwo ustaje taką samą odległość? Tak samo jak w 2011 roku Evensen ląduje 240 metrów telemarkiem, a Happonen z przysiadem na dwie nogi? Nie chce mi się już tu wszystkiego tłumaczyć o kątach nachylenia zeskoku za HS obydwu mamutów, bo prowadziliśmy rozmowę 3 dni temu na ten temat z "Dervishem" i "Damjanem Frasem" pod tym artykułem:

  http://www.skijumping.pl/news.php?pokaz_news=18872

  Pozdrawiam.

 • dervish profesor

  A przy okazji to w innym temacie razem z @MTSZKNP porównywaliśmy nachylenie zeskoku na skoczniach w Kulm i Vikersund w punkcie odległym o 250 m od progu.
  Dane techniczne Vikersund to 24 stopnie.
  Z wykresu skoczni Kulm wynika ze nachylenie w punkcie 250 m jest ok 26 stopni czyli bardzo podobne.
  Wiec chyba teoretycznie trudność lądowania na tej odległości byłaby na obydwóch skoczniach podobna. Nic mam wiedzy jak szybko w Vikersund zmienia się kąt nachylenia począwszy od 250 metra, a ten parametr może mieć istotne znaczenie na bezpieczeństwo i możliwość ustania skoku na takich odległościach.

 • dervish profesor
  EmiI

  Czy widzialeś ten schemat skoczni w Kulm?

  https://images.derstandard.at/2015/01/02/Laengsprofil-Flugschanze.pdf

  Z tego co widzę o ile dobrze czytam rysunek to:
  długosc rozbiegu rzeczywiscie wynosi 124.5 m, a te 8 metrów progu o których mówisz, że trzeba je dodać do długosci rozbiegu progu jest juz w tę długość wliczone. Popraw mnie jeżeli się mylę.

  A co do punktu U=U5 (przyznam ze nie wiem jaką role pełni ten punkt) to masz rację, ze zmienili nachylenie do 5 stopni (o ile mówisz o tym punkcie który jest zaznaczony na powyższym wykresie).
  Jak juz wspomnialem, nie wiem czy mówiąc o punkcie U miałeś na myśli ten sam punkt który jest oznaczony jako U=U5 na wykresie. Kat sie zgadza ale nie bardzo zgadza mi się odległość 135 m od progu o której piszesz. Jeżeli to ten punkt masz na myśli to moim zdaniem leży on ok 300 metrów od progu (licząc wzdłuż krzywej zeskoku a 244 m od progu wzdłuż osi poziomej.

 • asdf początkujący
  Vikersund

  W Vikersund w 2011 można było spokojnie skoczyć 250m, Schlierenzauer skacząc 243,5 miał chyba 98,5 km/h, gdyby miał 1-2 belkę wyżej spokojnie skoczył by w granicach 250m. Ale rok pozniej z tego co wiem FIS nakazał lekko przeprofilować zeskok i chyba zmienić nachylenie progu bo tylko 2 zawodników sobie radziło i zdecydowanie odskakiwało.

 • anonim
  taka prawda

  Biorąc pod uwagę, że na Letalnicy wycisnęli wszystko z ograniczenia do 130m, po zmianie na 135m po przebudowie powinno być znacząco dalej. DOdatkowo jeszcze możliwość 5 stopniowego nachylenia na końcu zeskoku to kilka dodatkowych metrów. Szkoda tylko, że w parametrach punktu HS tego nie widać - na 225 metrze czy to w Kulm czy Vikersund czy nowej Letalnicy to jest HS = 32 stopnie - Jeśli wiedzelibyśmy jakie jest wypłaszczenie na np. 245 metrze na każdej ze skoczni cała dyskusja zakmnęła się w 3 zdaniach. Jak to wyliczyć niestety nie wiem. Można ze screenów, filmów ale pomiar może być niedokładny a tu decydują milimetry.

 • skladak998 początkujący
  @diiiiii

  na pewno w Planicy 270 m nikt nie skoczy - zgoda.
  ale na pewno nie przebudowywali by tak skoczni, zeby nie dalo sie skoczyc dalej niz w Vikersund. nawet jezeli ma byc to "tylko" 250m... tutaj chodzi o to, że Planica od lat miala najwieksza skocznie swiata, i taki tez byl cel tej przebudowy... a to czy pogoda i organizatorzy pozwola na rekord to juz nikt nie ma na to wyplywu...

 • Toyminator profesor

  MTSZKNP- chyba jesteś ślepy....
  Na Kulm 245-250 m..spoko;D Tylko że Freund lądował już praktycznie na płaskim, maksymalna odległość to 240m więcej się nie da. W Vikersund nie padnie 250 bo się nie da... 249 to max.Znaczy się 250 jest możliwe,ale wtedy skoczek sobie krzywdę zrobi.
  Na Planicy 255 na pewno będzie można skoczyć. Musimy zobaczyć chociaż jeden naprawdę daleki skok,żeby wiedzieć gdzie jest ostateczna granica:)

 • anonim
  Ćwierć kilometra

  Ten weekend na Kulm nie był zbyt udany. Moim zdaniem 237,5 metra Freunda to nie jest maksimum możliwości tej skoczni, ponieważ na pewno możliwy jest na niej lot w granicach 245-250 metrów. Niestety cały czas wiało w plecy i nie dało się z tego odlecieć. Freund w rekordowym locie. miał akurat moment tzw. ciszy. Ponadto wyszła fuszerka ze skróconym rozbiegiem, który okazał się zbyt krótki oraz tory najazdowe były w złym stanie. Jak już wcześniej wspomniałem, trzeba będzie zwiększyć przy tej długości jego nachylenie, by osiągać większe przyspieszenie w czasie najazdu do progu i mieć możliwość ustawienia wyższej belki w razie wiatru z tyłu. Skoczkowie muszą mieć na progu 104-105 km/h gdy wieje z góry, bo wtedy przynajmniej punkt K będą przeskakiwać. No i oczywiście nie odbyły się aż cztery zaplanowane serie treningowe i konkursowe... Teraz w lutym Vikersund, gdzie moim zdaniem jest możliwe przekroczenie 250 metrów, ale Hofer i Tepes zrobią wszystko by kolejna magiczna bariera znowu pękła na Letalnicy, dlatego nie spodziewam się nowego rekordu w Vikersund w 2015 roku...

 • tomis bywalec
  @diiiiii

  Aż mam przed oczami serię gier DSJ, gdzie latało się ponad 300 metrów. A tak na poważnie, jeśli dobrze pójdzie i wiatr będzie taki jak należy to w Planicy będzie można skoczyć 255 metrów, oczywiście (jak już wspomniałem) przy odpowiednim wietrze i pewnie kiedy powieje jakiemuś specu od lotów.

 • arek początkujący

  skoro policja zamknela skocznie to hofer mogl sobie tylko poplakac !!

 • anonim
  Przepisy

  Punkt na skoczni w praktyce to ten tzw. szpaler choinek?
  Jeśli faktycznie zaszła taka zmiana to na 100% w PLanicy z niej musieli skorzystać (w Kulm z tego do jest napisane jest nachylenie 4 stopnie). I może faktycznie będą dłuższe skoki, może nawet +250m bo wypłaszczenie będzie ładogniejsze?
  Co o tym myślicie?

  btw. Nie ma gdzieś jakiegoś tematu na forum tego portalu o budowie i parametrach, przepisach dot. budowy skoczni?

 • EmiI profesor
  @Toyminator

  To co padnie to zobaczymy. Zmiany przepisów są potrzebne i gdyby ich rok temu nie zmienili to też byłoby bez szans na dłuższe loty. Czyli zmienili nachylenie punktu U z 0 do 5 stopni. A od progu właśnie do punktu U jest liczone te przepisowe 135 metrów.

 • Toyminator profesor

  diiiiii
  ehm 270 nie ,ale w planicy padnie granica 250. A max pewnie 260 będzie. Także nie pisz głupot o zmianie przepisów;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).