LOTOS Cup 2015: dalekie loty na Skalitem

 • 2015-01-22 12:26

Kolejny dzień rywalizacji w zawodach LOTOS Cup był bardzo udany dla skoczków, organizatorów i kibiców. W bardzo dobrych warunkach udało się przeprowadzić wszystkie konkursy i tym samym wygrali najlepsi. W środę na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej umocniło się kilku wczorajszych triumfatorów, ale również poznaliśmy nowych liderów LOTOS Cup Poziom zawodów był bardzo wysoki, a dalekie skoki na Skalitem oglądali licznie zgromadzeni pod skocznią kibice.

Rekordzistą największego obiektu na Skalitem - HS-106 jest Krzysztof Leja, który w 2011 roku na zawodach LOTOS Cup uzyskał niesamowite 116 metrów. Do dziś nikt nawet nie zbliżył się do tego wyniku. Skoki powyżej granicy 105 metrów nie zdarzają się tu zbyt często, a w środowy wieczór kibice zgromadzeni na trybunach w Szczyrku mogli zobaczyć aż cztery takie loty.

Znakomitą formę zaprezentował startujący w kategorii Seniorów Tomasz Byrt (WSS Wisła w Wiśle), uzyskując aż 107 i 106 metrów. Dalekie skoki pozwoliły mu zdecydowanie pokonać Artura Kukułę (WSS Wisła w Wiśle) i Jakuba Kota (AZS Zakopane). Byrt umocnił się tym samym na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej LOTOS Cup: ma komplet 200 punktów. Na bardzo wysokim poziomie stał konkurs Juniorów A. Przemysław Kantyka (LKS Klimczok Bystra), Łukasz Podżorski (WSS Wisła w Wiśle) i Krzysztof Leja (AZS Zakopane) oddawali ponad 100-metrowe skoki. Kantyka miał bardzo duże problemy z ustaniem swoich prób, ale dzięki bardzo długim skokom (104 i 106,5 metra) o 1,5 punktu wyprzedził Podżorskiego (101,5 i 105,5 m). Trzeci Leja (101 i 104 m) do środowego triumfatora stracił tylko 3 punkty. Po zawodach w Szczyrku liderami LOTOS Cup 2015 w tej kategorii wiekowej są ex aequo Kantyka i Podżorski.

Przemysław Kantyka przyznał, że zwycięstwo zostało okupione ogromnym bólem. – Dzisiaj oddałem w sumie dwa najlepsze skoki w ostatnim czasie. Szczególnie drugi był bardzo dobry, fajnie układowo i na progu, tylko w sumie końcówkę lotu zepsułem, można było z tego uciągnąć jeszcze dalej i przez to miałem problemy z lądowaniem i niesamowity ból piszczeli. Ale dzisiaj oddaliśmy bardzo długie loty. Jeszcze czuję ten ból, muszę to zregenerować i na treningach popracować nad podejściem do lądowania. Warunki były równe dla każdego, sprawiedliwe, a skocznia dobrze przygotowana – podsumował.

Zawody obserwował trener Kadry Juniorów Robert Mateja. – Myślę, ze skoki chłopaków były w porządku, można je ocenić na plus. Chłopcy mieli trochę problemów z telemarkiem: Kantyka lądował na dwie nogi, Ruda także miał problemy podczas lądowania. To jest u nas dość duży problem, więc trzeba nad tym popracować. Poziom całych zawodów był bardzo dobry – ocenił trener.

Dwóch liderów ma także kategoria Junior B. Drugiego w środę Pawła Guta z LKS Poroniec Poronin (97 i 97,5 m) dogonił zwycięzca drugiego konkursu LOTOS Cup Dominik Kastelik z klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk (100,5 i 101,5 m). Wraz z nimi na podium stanął tego dnia także klubowy kolega Kastelika - Dawid Krupa (96 i 95,5 m).

Liderem kategorii Junior C pozostaje Dawid Jarząbek z klubu TS Wisła Zakopane. W środę triumfował po raz drugi tej zimy, wyprzedzając Damiana Skupnia (TS Wisła Zakopane) i Tomasza Pilcha (WSS Wisła w Wiśle). Bez zmian również wśród Juniorów D – ponownie zwyciężył Kacper Stosel z AZS Zakopane. W środę na podium w tej kategorii stanęli także Marcin Topór i Mateusz Gruszka, obaj z AZS Zakopane. Najlepszą Juniorką znów była Magdalena Pałasz (UKS Sołtysianie Stare Bystre), drugie miejsce zajęła Joanna Szwab (KS Chochołów), a trzecie Kinga Rajda (SS-R LZS Sokół Szczyrk).

Po raz drugi w kategorii Młodziczki triumfowała Paulina Cieślar, która nie kryła radości po zawodach w Szczyrku. – Inaugurację zawodów LOTOS Cup oceniam bardzo dobrze. Dopiero w zeszłym roku zaczynałam startować i wtedy byłam siódma, natomiast tutaj wywalczyłam już dwa pierwsze miejsca, dlatego jest się z czego cieszyć – mówiła uśmiechnięta Paulina Cieślar. – Myślę, że mogę być zadowolona ze swoich skoków – dodała. Dla podwójnej zwyciężczyni zawody LOTOS Cup były pierwszymi w tym sezonie konkursami. – Wczoraj bardzo się stresowałam, ponieważ prowadziłam po pierwszej serii i bałam się, że zepsuję ten skok, a wtedy nie będzie fajnie. Dzisiaj jeszcze te stres mi towarzyszył i mimo iż troszeczkę zepsułam mój skok, to udało się wygrać – cieszyła się zawodniczka klubu WSS Wisła w Wiśle. Tylko 1,6 punktu do zwycięstwa zabrakło Annie Twardosz z klubu PKS Olimpijczyk Gilowice i musiała się zadowolić drugim miejscem. Trzecia była Kamila Karpiel z AZS Zakopane.

Zawody Juniorów E wygrał Robert Ryś z LKS Olimpia Goleszów, pokonując Stanisława Majerczyka z TS Wisła Zakopane dzięki lepszym notom za styl. Lider po pierwszym konkursie Jan Rzadkosz (TS Wisła Zakopane) był dopiero trzeci. – Myślę, że ten dzień był dla mnie bardzo fajny. Jestem bardzo zadowolony z moich skoków, bo wczoraj zdecydowanie gorzej mi poszło, za mocno otwierałem się górą, dzisiaj już tego nie robiłem, był telemark i dlatego było fajnie. Dzięki dobremu lądowaniu, notom za styl wygrałem. Bardzo dużo pracujemy nad lądowaniem, bo ten element daje bardzo dużo punktów – podkreślił Robert Ryś. Liderem klasyfikacji LOTOS Cup pozostał Jan Rzadkosz.

Swoje umiejętności sprawdzili w środę także kombinatorzy norwescy, którzy rozegrali pierwszą część zmagań w tej dyscyplinie – serię skoków narciarskich. Na półmetku rywalizacji na prowadzeniu plasują się: Adam Cieślar (Senior), Michał Pytel (Junior A), Paweł Twardosz (Junior B), Tomasz Pilch (Junior C), Mateusz Małyjurek (Junior D) oraz Jan Bukowski (Junior E).

W czwartek na trasie biegowej Istebnej-Kubalonki odbędą się biegi do kombinacji norweskiej (początek o godz. 9:30). Skoczkowie będą ponownie rywalizować w LOTOS Cup 2015 w dniach 5-7 lutego. Decyzją Polskiego Związku Narciarskiego druga edycja LOTOS Cup odbędzie się na skoczniach w Szczyrku Skalitem oraz na trasie biegowej na Kubalonce, a nie jak pierwotnie planowano w Wiśle.

Autorzy komunikatu: Alicja Kosman i Anna Karczewska / PZN


Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5375) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Stinger profesor

  Byrt w seniorach spokojnie wygrywa. Myślę że w tej chwili to drugi najlepszy skoczek z poza kadrowiczów. Jedynie Staszek Biela jest lepszy. Można by było dać mu niedługo szanse w PK.

  Kadrowicze Matei skakali dobrze. Pokazali że są w niezłej formie, przynajmniej tak się wydaje.

  Jarząbek, Kastelik, Wąsek i Skupień dobre skoki, oby forma rosła bo liczę na dobre miejsca na EYOFie.

 • Kolos profesor
  panowie redaktorzy...

  "trasie biegowej na Kubalonce, a nie jak pierwotnie planowano w Wiśle."

  A Kubalonka to gdzie jest jak nie we Wiśle???

 • Kolos profesor
  azx

  Tomasz Byrt w zasadzie ciągle jest aktualnym vicemistrzem Polski na skoczni normalnej (90-metrowej)bo od tamtej pory zimowych MP na skoczni normalnej przecież nie było.

 • anonim

  hehe faktycznie, jakoś nie pamiętałem o tym. Najmłodszy już nie jest ale niech próbuję. Skoki to nieprzewidywalny sport i może odpali. Poszperałem i trzeba mu oddać że był v-ce mistrzem Polski a wcześniej dominatorem na lotoscupie ale na nim to i Jakub Kot rządził, więc to niczego nie gwarantuje.

 • lol początkujący
  @azx

  Serio go nie pamiętasz? W MŚ na średniej skoczni w Oslo był ostatni po skoku na bulę.

  Zresztą wtedy mieliśmy tylko Stocha i Małysza a pozostali klepali bulę, więc Byrt sobie jeździł, bo nie było nikogo lepszego.

 • anonim
  queque

  talent większy od Klimka, Janka i Maćka. Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Pytam bez złośliwości, bo niespecjalnie mi ten skoczek utkwił w pamięci. Dostał kilka szans w PŚ i spisywał się podobnie jak spisuje się choćby Kłusek. Serio taki dobry?

 • dejw profesor
  @M_B

  Słuszne uwagi.

  Kiedy w ogóle pojawiła się informacja o powrocie Byrta, od razu można było zwrócić uwagę, że w jego przypadku najważniejsza będzie teraz cierpliwość. Bardzo wątpliwe żeby poskakał w tym sezonie w CoC, na razie jednak ustabilizował poziom na tyle że jest nr 2 z poza kadrowiczów (za Bielą). I to już jest pewne osiągnięcie patrząc na to jak skakał choćby w ubiegłym sezonie.

 • M_B profesor
  @pedro90

  Wątpię w start Byrta w Zakopanem w COC-u.

  Będziemy mogli wystawić tam tylko 6 zawodników, bo już nie możemy wystawić kwoty krajowej w tym sezonie. To raczej zamyka drogę Byrta do tych konkursów, chyba że ktoś ostatecznie zechce go wystawić.

  Problem Byrta będzie jeszcze większy jak spadnie nam limit w PŚ, bo wtedy ktoś z PŚ spadnie do COC.

 • Pedro90 początkujący
  Byrt

  Od zawodów FIS CUP w których wystąpił Byrt w tym sezonie wyraźnie jego forma wzrosła. Najlepiej może świadczyć o tym fakt iż tak zdecydowanie pokonał swoją konkurencję. Ponad 20 pkt przewagi nad 4 Zapotocznym, o którym niektórzy pisali że powinien wystąpić w PŚ w Polsce. Może jeszcze nie teraz, ale mam nadzieję że w tym sezonie dostanie szanse startów w PK za granicą (bo za tydzień PK w Zakopanem, więc tutaj raczej na pewno tymi startami w LOTOS CUP zapewnił sobie udział). Jeżeli jego forma dalej będzie stabilnie rosła, i nie pozwoli sobie znów na jakieś zaniechanie to myślę że w przyszłym roku ma nawet szansę na PŚ i powrót do reprezantacji. Może nie reprezentacji A, ale przynajmniej B.

 • M_B profesor

  Byrt niech dalej pracuje.

  Póki co to on w FIS Cupach (Strbskie Pleso, Zakopane) i MP przegrywał z juniorami (nie wszystkimi co prawda ale jednak), których co poniektórzy uważają za beznadziejnych, więc o tym wysyłaniu go na PK to spokojnie.

  Nie mam nic przeciwko powrotowi Byrta do rywalizacji międzynarodowej, ale formy na to on jeszcze nie ma, choć nie jest powiedziane, że będzie miał.

 • anonim
  Byrt spoko

  założę się że lepszy od niejednego polaka w PK

 • anonim
  TOMASZ BYRT

  Tomasz Byrt talentem przerasta Klimka, Janka i Maćka. Oby tylko nie było za późno na powrót... Ale trzeba się cieszyć że wrócił do pracy. Powodzenia w przyszłym, oby międzynarodowym, sezonie!

 • kibic_skokow_narciarskich stały bywalec

  Tomasz Byrt udowadnia że po tej długiej przerwie nie zapomniał jeszcze jak się skacze.Wkrótce czuje że go powitamy ponownie po latach w PK, a kto wie kto wie czy w niedalekiej przyszłości wróci do Pucharu Świata.Jest to ogromny talent i zawodnik z osiągnięciami sportowymi które jeszcze może sporo powiększyć.Warto sobie przypomnieć ten jego skok na mamucie w Planicy gdzie jechał jako jeszcze nie oskakany zawodnik na tym poziomie rywalizacji.A on prawie 200 metrów osiągnął to już pokazuje jakie ma ogromne możliwości.Nalezy cie cieszyć ze wrócił bo to jest skoczek na lata dla kadry.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).