Adam Małysz włączył się w debatę na temat budowy skoczni w Chochołowie

 • 2015-02-03 22:45

Po ostatnich zawodach Pucharu Świata w Zakopanem w świat poszły słowa Kamila Stocha na temat konieczności zadbania o infrastrukturę dla młodych skoczków na Podhalu, gdzie poza Zakopanem nie ma żadnej czynnej obecnie skoczni a i zakopiański kompleks Średniej Krokwi jest w opłakanym stanie. Ten stan rzeczy być może ulegnie zmianie. Urząd Gminy Czarny Dunajec odwiedził Adam Małysz, który z miejscowymi działaczami sportowymi i radnymi debatował nad koniecznością powstania skoczni w Chochołowie.

- Dla mnie szokujące jest, jak słyszę, że całe Podhale na treningi jeździ do Wisły czy do Szczyrku, a na Podhalu nie ma obiektów - mówił podczas spotkania Urzędzie Gminy nasz wybitny skoczek, a obecnie kierowca rajdowy - Tyle lat pracowałem na to, żeby od podstaw to wszystko budować i stworzyć. Stworzyło się na tych wysokich szczeblach. Skocznia powstała w Wiśle, Szczyrku. W Zakopanem powstało coś, ale nagle stanęło. W Wiśle walczyłem o to, żeby powstały małe skocznie. Wybudowano 3 piękne małe skocznie. Może z opóźnieniem, ale wykorzystano mój sukces w skokach narciarskich i to wszystko poszło do przodu. To samo może być w Chochołowie - zaznaczył Małysz.

- W Chochołowie, gdzie są tradycje w tej dyscyplinie, jest znakomite miejsce na skocznię, a ponadto są ludzie, którzy chcą ten klub prowadzić, chcą te dzieci kształcić - dodał wiślanin.

W budżecie gminy zostały już zarezerwowane środki na zaprojektowanie skoczni , jednak aby obiekt (bądź obiekty) mógł powstać potrzebne będzie pozyskanie funduszy ze źródeł zewnętrznych. Niebawem zostaną podjęte kolejne kroki mające na celu powołanie na nowo do życia skoków narciarskich w Chochołowie.

***

W Chochołowie, rodzinnej miejscowości Roberta Matei do dziś stoi skocznia o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym w okolicach dwudziestego piątego metra. Nikt na niej obecnie nie skacze, problemem od lat są sprawy własnościowe. Zeskok jest prywatnym gruntem, właściciel pola nie wyraził zgody na korzystanie z niego i przegrodził nawet zeskok płotem. Charakterystyczną cechą tej skoczni był jej wyjątkowo krótki próg. Obiekt służy obecnie jako punkt obserwacyjny Straży Granicznej. Skocznia ta powstała pod koniec lat 70-tych i stanęła na dawnym cmentarzu dla zwierząt. Osiągano na niej około 30-metrowe odległości. Inicjatorem jej powstania był Andrzej Masny niegdyś prezes klubu LKS Szarotka. Obok tej skoczni stała także mniejsza, 10- metrowa, po której nie ma już śladu. przed kilkoma laty pojawiły się plany budowy w Chochołowie dwóch małych skoczni, K-15 i K-30 w innym miejscu, konkretnie na zboczu Beskidu.

Obszerne opracowanie na temat historii polski skoczni narciarskich można przeczytać tutajAdrian Dworakowski, źródło: dziennik.podhale.pl/informacja własna
oglądalność: (9822) komentarze: (58)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • czarnylis weteran
  @fan

  Usia miała zawsze rację. Piszę niby ironicznie, ale faktycznie miała dużo racji, co lata pokazały. Jednak z Kuttinem się pomyliła.

 • fan początkujący

  Jeszcze warto dodac do wymienionych przez czarnegolisa takich użytkowników jak Gd_Luk,Henio mmm_krakow,borsuk (choc on wiecej razy wypowiadal sie na konkurencji),KOP,FAN ADAMA MAŁYSZA,Ravi zayec czy andula (ale ta ostatnia dwojka to glownie czat tak jak ja z reszta) Wchodze na ten portal od 15 prawie lat, fajne były dyskusje wtedy, teraz klimatu brak.Tylko ze ja to głownie siedziałem na czacie a tu wypowiadalem sie rzadko.Te osoby wypowiadaly sie jeszcze wczesniej gdzies tak w 2003 roku juz.Ze starej gwardii niestety pozostal jeszcze Msad_ i dziwie sie naprawde ze on jeszcze tu pisze.Gosciu sie tak kompromitował że na jego miejscu bym sie wstydził pisac.Byla nawet sytuacja gdy gadał sam ze sobą.Zaczęło się od harrego, póżniej ROCO_S Fan_ka StoCHA i na koncu Msad.To ta sama osoba i teraz zgrywa wielkiego kibica jezdzacego na zawody.. jakby chcial tym przycmic swoje kompromitacje.Byl jeszcze nie jaki indor_ fan wylacznie Małysza któremu przeszkadzały zwycięstwa Stocha gdy on doszedl do głosu.Ale on przynajmniej nie kompromituje sie dalej a Msad robi to dalej.. szkoda ze Usia (Usuaia) tu juz nie pisze, fajna babka z niej byla, miala swoje racje ale czesto sie sprawdzaly, to ona twierdzila ze z Gregora Schlierenzauera bedzie wybitny skoczek jeszcze przed tymi jego sukcesami, albo miala duze pojecie o juniorach.. z nia sie fajnie gadalo tez na czacie.

 • sakala początkujący

  @san

  Jak to: ,,co się stało''? Nic szczególnego, po prostu ''Gott ist tod''. ;)

 • sakala początkujący

  @czarnylis

  Dziękuję za przypomnienie paru nicków, a szczególnie za TAMMA, którego już tu nie widuję/nie czytuję , a który, w trzech, czterech zdaniach potrafił uciąć dyskusję mieszając umiejętnie dowcip z merytoryczną wiedzą.
  Józek Sibek, zdaje się, na dobre powrócił, a i jakieś posty Kierownika Kotłowni ostatnimi czasy chyba widziałem - dlatego Ich nie wymieniałem. Wspomniałem tylko tych, których aktywność na forum wyraźnie zmalała. Kiedyś temat taki jak ten zawierałby pewnie glosaria w postaci 10 postów każdego z wymienionych. ;)

 • czarnylis weteran

  @Sakala
  Do tych, których wymieniłeś dołożę Barnabę - syna napomnienia, Fankę - co to za Adama Małysza poszłaby w ogień, Małyszomaniaka - który zorganizował Adamowi księgę pamiątkową z podziękowaniami forumowiczów, a na jej początku wydrukowany był tekst Matyldy, którą cytował Szaranowicz podczas komentowania ZIO w Vancouver. Był Krwisty - którego pasją nadal są skoki i poświęca temu dużo czasu. Był też niesforny Marco Polo, była "wszystkowiedząca" Usia, pilnująca dobrych manier na forum Anika, rozsądny Pawelf1, nadworny statystyk Józek Sibek. Był TAMM co to elaboratów nie pisał ale w kilku zdaniach potrafił powiedzieć wszystko, był Materac, Wredny Skin (tylko czasem wredny), Kierownik Kotłowni, który winien być ministrem do spraw dobrego humoru, SKI który łączył cechy Kierownika Kotłowni i Barnaby. Był Kibic_Małysza. Tych osób było tu sporo i choć wiem, że Ty preferowałeś raczej rozmowy na tematy stricte skokowe, to w forumowej piwnicy trwały niemal rodzinne rozmowy.
  I takie to forum kiedyś było.
  Jak rodzina.
  Wiadomo, w rodzinie nie zawsze jest sielanka, bywały dysputy, czasem nawet kłótnie, ale się rozmawiało, ludzie rozmawiali poza forum, nawet się spotykali przy okazji konkursów.
  Teraz tej rodzinnej atmosfery brak.

 • anonim

  Trzeba pamiętać,że skoczni nie buduje związek, tylko kluby(w Polsce jest tylko jedna taka skocznia w Bystrej) lub samorządy. Prezes PZN może co najwyżej wspierać takie inicjatywy. Jeżeli władze danego miasta/gminy nie wyrażają chęci budowy takiego obiektu to nic z tego nie będzie. Skoki w sudetach przestały istnieć właśnie dlatego , że samorządy nie chcą finansować budowy skoczni i utrzymania skoczni.

 • anonim
  sakala

  Jeszcze kilka lat temu prezes Apoloniusz walczył o skocznie w Karpatach i Sudetach. A teraz już nie. Ciekawe co się stało. Na niedawnej komisji sejmowej był zachwycony sytuacją związku- ma dosyć pieniędzy, niczego nie potrzebuje.

 • sakala początkujący

  @JanJanowski

  ,,Z kim ty chcesz dyskutować. Niestety, ale połowa osób tu się wypowiadających nie pamięta nawet medali Adama z Vancouver. To efekt Kamil z Soczi, że ta "młodziez" zaczęła wypisywac swoje madrosci na roznego rodzaju forach.''
  ---
  Z pepeleuszem, HKS, EmiIem, Pavlem, Ojcem Markiem czarnylisem, M_B, Boyem... (przepraszam jeśli kogoś pominąłem).
  Kiedyś to forum stanowiło ważne źródło informacji, dzisiaj stało się ,,onetowym''bagnem. Oczywiście każdy ma prawo pisać co mu ślina na język przyniesie, ale na miejscu twórców portalu zastanowiłbym się czy jest to właściwa, w długoterminowej perspektywie, strategia.

  @Damjan Fras

  O ile zestawienia sceptyka są bardzo przydatne, to już jego ,,felietony'' wydają mi się być...hmm, nieco zbyt emocjonalne jak na użytkownika podającego się za ,,bardzo starego''. Za dużo w tym M_Sada, jeśli wiesz co mam na myśli. ;)

 • sakala początkujący

  @czarnylis

  Za obecne niedbalstwo w infrastrukturze (małe skocznie) i szkoleniu dzieci zapłacimy ale dopiero w przyszłości. Na chwilę obecną 7 miejsce w PN jest sporym zawodem i nie oddaje potencjału, a na pewno można oczekiwać więcej.

  ---

  Kiedy, przed paroma laty, została na tym forum poruszona podobna kwestia, znalazło się może 3-4 użytkowników, którzy potraktowali temat poważnie, a ich komentarze zniknęły niestety w lawinie postów rozmaitych trolli. Dla mnie tamte, profetyczne komentarze stanowią po dziś dzień dowód rzeczywistej troski o stan polskich skoków. Ci ludzie wciąż są aktywni na forum w przeciwieństwie do ówczesnych ,,trolli'', którzy nawet jeśli wciąż są obecni to albo pod innymi nickami albo udają, że tematu nie było.
  Nasza narodowa skłonność do przytakiwania wszystkiemu wokół, nasza bierność są wprost niesłychane. Jest 7.miejsce w PN i nie ma skoczni, trener jest ,,najlepszym na świecie'', żadnych talentów nie było, chociaż kiedyś mówiono w TVP, że są, ale już nie pamiętam, a jeśli pamiętam to zmienię kontekst.
  Dochodzę do wniosku, że nie ma nawet sensu komentować tego logicznego bric-a-brac i należy chyba poprzestać na stwierdzeniu, że skoki mamy i mieć będziemy proporcjonalne do jakości zamieszczanych tutaj komentarzy.

 • anonim
  @sakala

  bardzostarysceptyk ma racje, bo robi sobie jakieś tabelki i ma we wszystkim racje.. Tak twierdzi..
  Więc do niego nie przemówisz..

 • JanJanowski bywalec
  sakala

  Z kim ty chcesz dyskutować. Niestety, ale połowa osób tu się wypowiadających nie pamięta nawet medali Adama z Vancouver. To efekt Kamil z Soczi, że ta "młodziez" zaczęła wypisywac swoje madrosci na roznego rodzaju forach.

 • sakala początkujący

  @yyy

  Na wstępie uprzedzam, że nie należę do żadnego fanklubu Lepistoe i prawdę powiedziawszy nikogo takiego na tym forum nie dostrzegam.
  Ale, trzymając się faktów, wskaż mi jednego zawodnika z rocznika 98 na świecie dzisiaj, który zajmowałby miejsca w czwartej, piątej dziesiątce PŚ. Bo dokładnie tyle miał rocznikowo ,,wożony'' zdaniem niektórych ówczesny Kot.

  @bardzostarysceptyk

  Podobną w wymowie uwagę kieruję do ciebie.,,Talenty'' to nie są jakieś fantazje co bardziej fachowych użytkowników. Wystarczy zaznajomić się z faktografią. Tzw. tutaj przez większość ,,mit Murańki'' nie jest żadnym mitem i nie powstał w oparciu o 130-metrowe skoki z ,,belki w lesie'' w sam raz do odtrąbienia w głównym wydaniu ,,Faktów TVN'' dla pospólstwa, ale na bazie szczegółowych analiz jego wyników w kategoriach dziecięcych. Przypomnij sobie łaskawie, jaki był poziom takiego Murańki jako dziecka w seniorskim COC.
  Albo ile to lat temu Zniszczoł zanotował swój najlepszy wynik w karierze w PŚ - jeśli nie przekonują ciebie i innych wyniki w kategoriach juniorskich.

 • JanJanowski bywalec

  Dominacja Adama Małysza:
  2001 - MŚ Lahti - K-90 ZŁOTO - K-116 SREBRO + Puchar Świata
  2002 - IO Salt Lake City - K-120 SREBRO - K-90 BRĄZ + Puchar Świata
  2003 - MŚ Predazzo - K-120 ZŁOTO - K-95 ZŁOTO + Puchar Świata

  Dominacja Kamil Stocha
  2013 - MŚ Predazzo - K-120 ZŁOTO
  2014 - IO Soczi - K-95 ZŁOTO - K-125 ZŁOTO + Puchar Świata
  2015 - MŚ Falun - ??

  Wierzę, że te mistrzostwa będą dopełnieniem tego kapitalnego okresu Kamila. PŚ z wiadomych z względów nie obroni. Ale jestem pewien, że Kryształowa Kula za sezon 13/14 nie będzie jego jedyną w karierze.

 • MSad_ profesor
  san

  Wiem ile wydano na Orliki-i moim zdaniem nie sa to pieniadze wydane na darmo.i nie zaluje moich podatkow
  Widze jak mlodziez korzysta z obiektow caly rok ja takze. U nas sa zapisy.

 • yyy profesor
  czarnylis

  Problem w tym, ze potencjału z naszych nie był w stanie wydobyć,Kuttun, który doprowadzał Morgiego do sukcesów, a teraz powierzono mu kogoś takiego jak Szlirencauer. Lepisto, który ponoć jest najlepszy w tym fachu.
  Ktoś powie , a może Kojonkoski, tylko co on robi przez ostatnie kilka lat? Wypadł z obiegu i nie jest już tak dobrze zorientowany w nowoczesnych skokach. Tu potrzeba, zmian w naszym systemie. Trzeba podzielić nasze kadry na jeszcze mniejsze grupy. Góra trzy osobowe. Bo teraz Kruczek ewidentnie skupia się na Stochu, a resztę trochę zaniedbuje. Jak na początku sezonu, Kot, Ziobro pojechali trenować, to Kruczek został na skoczni, a moim zdaniem, jego obowiązkiem było z nimi jechać. Bo trener jest od trenowania a nie od machania chorągiewką

 • anonim
  Matt

  Kwaśniewski zapoczątkował tę budowę ale główne pieniądze na nią dał śp. prezydent Kaczyński (zwłaszcza po pamiętnej katastrofie)

 • anonim
  @ja03

  Problem polega na tym ze w (jak to napisales) "zaglebiu narciarskim" wiekszosc skoczni to ruiny, od Chocholowa po Zakopane.

 • czarnylis weteran
  @bardzostarysceptyk

  Obecnie pewnie zainteresowanie dzieci skokami osłabło, ale czyż teraz nie mamy w kadrach elitarnej grupy wybranej z boomu Małyszomanii kiedy co drugi dzieciak w górach chciał być jak Małysz, a do klubów zapisywały się setki o ile nie tysiące?

  Obecnych reprezentantów było z kogo wybierać, więc chyba mamy prawo oczekiwać by nasza drużyna chociaż realnie brała udział w walce o podium, zwłaszcza że ci ludzie już w przeszłości pokazali że dają rady to robić.

  Za obecne niedbalstwo w infrastrukturze (małe skocznie) i szkoleniu dzieci zapłacimy ale dopiero w przyszłości. Na chwilę obecną 7 miejsce w PN jest sporym zawodem i nie oddaje potencjału, a na pewno można oczekiwać więcej.

 • anonim
  Skandal!!!

  Na Podhalu jest kilka skoczni, a ile skoczni czynnych jest w polskich Sudetach??? Żadnej!!! To jest kpina i skandal, w Sudetach często są lepsze warunki śnieżne niż na Podhalu a i młodych ludzi chętnych do uprawiania tego sportu jest wielu. Po co nam kolejna skocznia w "zagłębiu" narciarskim?

 • bardzostarysceptyk profesor
  Emil

  Mi nie chodzi o PZN. Tu wszyscy tylko o Tajnerze, Kruczku, kadrze A, B, juniorów.
  A ja o fundamentach naszych skoków, o malejącej liczbie skoczni o biedzie w klubach, o małej ilości skaczących dzieci co przekłada się małą ilość skaczących starszych. A im ich mniej tym mniejszy wybór i mniejszy ten słynny potencjał.

  Ja wiem, że to nudne, zupełnie nieważne w porównaniu do tego kto pojedzie jako czwarty i piąty do Falun.

  Matt
  Nie mylisz się. A czy może pamiętasz kto dołożył pieniądze by skończyć skocznię w Wiśle ? Tak, prezydent Kwaśniewski. Dobrze że nie papież czy sekretarz NATO lub ONZ.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).