Zespół Mount Blanc mistrzem Francji, Lamy Chappuis i Lacroix pożegnali się ze sportem

 • 2015-03-29 20:50

Ostatnim akordem sezonu skoków narciarskich we Francji był dzisiejszy konkurs drużynowy rozegrany w ramach mistrzostw kraju na skoczni HS-118 w Chaux Neuve. Dzisiejsze zawody były jednak bardziej zabawą niż poważnym skakaniem, bowiem część zespołów składała się wyłącznie z mężczyzn, inne zaś miały skład mieszany.

Organizatorom udało się przeprowadzić tylko jedną serię, gdyż mżawka i kapryśny wiatr mocno utrudniały przebieg rywalizacji. Złoty medal wywalczyła ekipa Mount Blanc. W jej skład weszli: Thomas Roch Dupland (114 m.), Nuelig Revilloid Blanchard (115,5 m.), Francois Braud (106 m.) i wczorajszy mistrz kraju z konkursu indywidualnego, Vincent Descombes Sevioe (113 m.). Zwycięska drużyna uzyskała 485,1 pkt.

Ogromne apetyty na zwycięstwo miała sklasyfikowana ostatecznie na drugim miejscu ekipa Jura 1. W jej skład weszli dwaj "młodzi emeryci", mocno zasłużeni dla francuskiego sportu zimowego specjaliści od kombinacji norweskiej, Jason Lamy Chappuis i Sebastien Lacroix, którzy karierę sportową zamierzali zakończyć stojąc na najwyższym podium. Swój skok zepsuł jednak ten drugi, bowiem uzyskał w swojej próbie zaledwie 98 metrów i pogrzebał praktycznie szanse swojej drużyny na zwycięstwo. Pierwszy z "emerytów" był z kolei najlepszy w zespole oddając skok na odległość 111,5 m. 111 dołożył od siebie Laurent Muhlethaler, a 110 kuzyn Jasona, Ronan Lamy Chappuis. Łączny dorobek drugiej drużyny to 457,2 pkt.

Trzecie miejsce zajęła drużyna Savoie 1 w składzie: Mathis Contamine (107 m.), Lea Lemare (92 m.), Arthur Royer (108 m.) i Nicolas Mayer (114,5 m.). Brązowi medaliści zdobyli 443,5 pkt.

Indywidualnie najlepszym zawodnikiem był Szwajcar Gabriel Karlen, który uzyskał odleglość 116 m. i notę 132 pkt. Jego drużyna zajęła szóste miejsce w gronie 13 sklasyfikowanych zespołów.
Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6214) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • zloty_medalista weteran

  no i proszę, Lamy Chappuis w wieku 28 lat wybitny i nietuzinkowy kombinator kończy karierę.
  A tyle było narzekania na Małysza, gdy ten kończył w wieku 33 lat.

 • pepeleusz początkujący
  @borek 99

  Dzięki za informację. Nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość- zatem starty dla Wlk Brytanii niewykluczone.

 • borek99 weteran
  @pepeleusz

  No właśnie zerknąłem na szybko w jego profil na ichniej stronie i mocno się zdziwiłem jakim cudem nagle taki chłopak mógł osiągnąć taki wynik - dzięki za poprawkę, od początku mocno to śmierdziało.

  A co do brytyjskich Francuzów to odpisał mi w końcu ojciec braci Learoyd i okazuje się, że jednak faktycznie mają obaj brytyjskie obywatelstwo, a we Francji jest grupka skoczków w podobnej sytuacji (nie wymieniał nikogo z nazwiska, ale można przypuszczać, że to pewnie cała ta grupka, co do której mieliśmy takie przypuszczenia). Nie planują jednak startów dla Wielkiej Brytanii, bo nie dostaliby od Brytyjczyków żadnego wsparcia (podobnie jak Lambert, o którym wspominał - widać Jamesa znają chyba wszyscy ludzie związani ze skokami na całym świecie :D), a Francuzi to wsparcie im dają.

  Można więc przypuszczać, że póki będą rokować na przyszłość będą skakać dla Francji, a jak ewentualnie (odpukać) się nie rozwiną tak jak tego można oczekiwać to może w jakiejś dalszej przyszłości rozważą skakanie dla Wielkiej Brytanii, ale to póki co bardzo mglista przyszłość. No chyba, że nagle Brytyjczykom by się coś odmieniło i zaczęli sypać kasą, ale to raczej mało prawdopodobne przy ich związku narciarskim.

  Swoją drogą sami Francuzi nieźle namieszali, bo osoba z ich lokalnego związku narciarskiego była stuprocentowo pewna, że bracia Learoyd nie mają żadnego związku z Wielką Brytanią. Może boją się, że ktoś im będzie chciał chłopaków podebrać? ;)

 • pepeleusz początkujący
  @borek99

  Prawdopodobnie błąd w wynikach. Wynik Liliana Vaxelaire urodzonego w 1998 przypisano zawodnikowi o takich samych danych osobowych z rocznika 2002.
  Brak jest natomiast w wynikach rezultatu tego starszego pomimo, że to on startował w konkursie indywidualnym
  Ten młodszy rzadko i słabo skacze i jest z Klubu Le Bressaude, a żadnego innego zawodnika z tego klubu w druzynówce nie było (mimo ze dziwne teamy)

 • Peter90 bywalec

  Jak nie jesteś pewny to nie pisz stratystyk

 • szulcu96 początkujący

  Szkoda że Jason kończy karierę, bo on był jednym z najlepszych kombinatorów norweskich w ostatnich paru latach. W dodatku ma 28 lat, więc stosunkowo szybko ją kończy jak na zawodnika który m.in. 3-krotnie był najlepszy w PŚ, wygrał aż 26 konkursów PŚ, był mistrzem olimpijskim w Vancouver oraz zdobył w sumie 10 medali na Mistrzostwach Świata indywidualnie i drużynowo.

  Jego ostatni sezon nie był taki dobry jak wiele poprzednich, wygrał tylko jeden konkurs, ale za to zdobył w Falun aż trzy medale. Nie wiem jak wy, ale moim zdaniem kombinacja norweska bez Jasona Lamy Chappuis nie będzie już taka sama jak kiedyś.

 • anonim
  Dessum

  Dessum w PŚ
  93/94-22
  94/95-12
  95/96-36 (ale nie jestem pewien)
  96/97-18
  97/98-37
  98/99-14
  99/00-19
  00/01-46
  01/02-42
  02/03-62 (też nie jestem pewien)
  03/04-48
  04/05-56 (też nie jestem pewien)
  05/06-nieklasyfikowany

 • borek99 weteran
  -

  Warto dodać, że indywidualnie 14. wynik miał Lilian Vaxeleire, chłopak rok młodszy od Contamine'a, czyli rocznik 2002 (!). Wygrał m.in. z Virym, który powrócił po dłuższej przerwie, Luca Egloffem czy Brasme. Czyżby kolejny wielki talent?

 • Wojciechowski profesor
  Lista podiów reprezentantów Francji w Pucharze Świata

  1. 19.01.1980 2. Bernard Moullier Thunder Bay (n)

  2. 23.12.1985 3. Frédéric Berger Chamonix (n)

  3. 04.03.1987 3. Didier Mollard Örnsköldsvik (n)

  4. 27.03.1988 3. Didier Mollard Planica (d)

  5. 13.12.1992 3. Didier Mollard Ruhpolding (d)
  6. 19.12.1992 3. Steve Delaup Sapporo (n)
  7. 06.01.1993 3. Didier Mollard Bischofshofen (d)
  8. 31.01.1993 2. Didier Mollard Tauplitz (m)
  9. 14.03.1993 2. Didier Mollard Oslo (d)

  10. 22.01.1995 1. NICOLAS DESSUM Sapporo (d)

  11. 12.03.1997 2. Nicolas Dessum Kuopio (d)

  12. 06.12.2009 3. Emmanuel Chedal Lillehammer (d)

 • Labrador_Retriever weteran
  @Iżi Pałka

  W necie piszą, że w sezonie 94/5 w generalce 12. był Dessum, 13. Jean-Prost, 28. Mollard, a 40. Chevalier-Girod. Szkoda, że już nie skaczą, mogliby być w czołówce :/

 • Stinger profesor

  Ale tych zakończeń ostatnio.
  Tym razem koniec kariery ogłosili kombinatorzy ale nie zmienia to faktu kolejni odchodzą.
  Jason wielki mistrz kombinacji. Stary nie jest więc mógł jeszcze trochę "pokombinować" tym bardziej że Francja sporo starci na jego nie obecności.

 • Niemily stały bywalec
  @Iżi Pałka

  Skakac by mógl też Mollard, na necie piszą że 6 raz był na podium PŚ.

 • anonim
  Jason

  Jason nie jest jeszcze taki stary wiec jesli nie chce uprawiac kombinacji norweskiej to mogl jeszcze pare lat poskakac

 • anonim
  A Dessum?

  Szkoda,że nie skakał Dessum. Na necie piszą, że wygrał kiedyś kokurs PŚ

 • Niemily stały bywalec

  Uff a już myslalem że Ronan opuscił Vincenta ale to na szczecie Jason.
  Za dużo jak na ten weekend tych pozegnan nie moge jeszcze sie pozbierac po tych Norwegach i Japonczykach.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).