75 000 NOK za miejsce w norweskiej kadrze B

 • 2015-05-27 21:15

W środę Norweski Związek Narciarski ogłosił, iż oprócz drużyny narodowej, na sezon 2015/2016 powołana została także kadra B. Będzie się ona składać z jedenastu skoczków oraz jednej skoczkini. Koszt znalezienia się w tej kadrze wyniósł 75 000 koron norweskich.

Skład norweskiej kadry B:

- Fredrik Bjerkeengen;

- Joachim Oedegaard Bjoereng;

- Halvor Egner Granerud;

- Joachim Hauer;

- Tom Hilde;

- Robert Johansson;

- Andreas Stjernen;

- Are Sumstad;

- Vegard Swensen;

- Daniel Andre Tande;

- Anniken Mork.

Trenerzy: Thomas Lobben, Roy Erland Myrdal i Henning Stensrud.

Każdy z zawodników musi zapłacić 75 000 NOK (ok. 36 500 PLN), aby znaleźć się w kadrze B, a co za tym idzie - uzyskać wsparcie Norweskiego Związku Narciarskiego. - Oczywiście, że byłoby lepiej, gdyby nie było to konieczne, ale nie żyjemy w świecie marzeń. Alternatywą był brak działań. Zaproponowaliśmy taką możliwość 12 zawodnikom i wszyscy ją przyjęli. Oznacza to, że oferta była uczciwa - powiedział dyrektor sportowy, Clas Brede Brathen w rozmowie z norweską telewizją NRK.

- To jest sytuacja daleka od ideału. Zobaczymy czy było warto. Ale to najlepsza oferta jaką mamy, będąca jednocześnie jedynym rozwiązaniem - stwierdził Tom Hilde.

Przypomnijmy, iż w męskiej kadrze narodowej znaleźli się: Anders Fannemel, Johann Andre Forfang, Kenneth Gangnes, Phillip Sjoeen oraz Rune Velta. Kobiecą drużynę tworzyć będą Line Jahr oraz Maren Lundby.


Dominik Formela, źródło: NRK + skiforbundet.no + fis-ski.com
oglądalność: (4740) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  -

  nie wiem kto wam to tlumaczy, bo widze wycinek z jednego wywiadu a bylo kilka...
  placac wkupuja sie jako czesciowi sponsorzy do zwiazku narciarskiego i tez pierwszy raz ma za nich zwiazek pelna odpowiedzialnosc, a oni dostaja pelne prawo do reprezentowania zwizku i jego sponsorow przez co rowniez z tego dostana profity, bo nie kazdy ma swojego prywatnego sponsora...

 • dervish profesor

  Nie epatujmy się kwotą 36000 PLN wynikająca z prostego przeliczenia kursów.
  Z punktu widzenia osoby wnoszącej taka opłatę bardziej miarodajne jest porównanie jej do wysokości średniego wynagrodzenia.


  W 2011 średnie wynagrodzenie w Norwegii 40800 NOK.
  Nie wiem jak dziś to wygląda, ale według danych z 2011 r. 75000 NOK = 1.83 średniego wynagrodzenia.

  Przekładając to na nasza polska rzeczywistość gdzie średnie wynagrodzenie wynosi 3 982 PLN gdyby u nas zastosować pomysł norweski członkowie kadry B musieliby wnieść opłaty w wysokości 3982*1.83= 7287 PLN. :)

 • dervish profesor

  Informacja o kłopotach finansowych NZN zaskakuje, zwłaszcza w świetle informacji o bajońskich kwotach za które finansuje się luksusy w innych dyscyplinach zimowych takich jak chociażby biegi narciarskie. Ileż to nasłuchaliśmy się o nieograniczonych środkach dostępnych dla Marit Bjoergen i s-ki ? O luksusowych autokarach, o indywidualnych ekipach serwisowych dla kazdej norweskiej gwiazdy o bajońskich sumach przeznaczonych na testowanie smarów, badanie nowych technologii i przedsezonowe rozpoznanie najważniejszych aren sportowych?

  A tu raptem ni z tego ni z owego kołderka okazuje się za krótka by przykryć norweskie skoki? Bardzo dziwne i zaskakujące.

 • dejw profesor

  Informacje o problemach finansowych Norwegów (kadra B) pojawiały się już rok temu. Teraz można sobie uświadomić skalę tych problemów.
  Z jednej strony, trudno się nie zgodzić ze @sceptykiem, jednak z drugiej, mogłoby to tłumaczyć, czemu tak wielu Norwegów zakończyło po tym sezonie swoje kariery, przede wszystkim etatowi kontynentalowcy Ingvaldsen i Sorsell.

 • Janeman profesor

  Jeszcze zrozumiałbym ze ktos chce pieniedzy od Hilde, ale od Bjoerenga? Przeciez chłopak dopiero zaczyna powazne skakanie, ma wziac pieniadze od rodzicow? Gdyby zawodnicy do 23 roku zycia byli z tej opłaty zwolnieni wyglądałoby to calkiem sensownie i gdyby jeszcze kadra A liczyła 6 zawodnikow..

 • bardzostarysceptyk profesor
  A ja w tą informację po prostu nie wierzę.

  Jeśli coś jest sprzeczne z logiką i doświadczeniem życiowym to nie może być prawda. No gdzie jest dyscyplina sportu gdzie zawodnicy płacą za należenie do reprezentacji narodowej ? Bzdura do kwadratu.

  Oczywiście może to być przykrywka dla transferu pieniędzy. Z nieznanych przyczyn (prawnych, organizacyjnych itp) sponsorzy nie mogą dać pieniędzy norweskiemu Związkowi i wykorzystują zawodników jako słupy. Oni dostają te 75 tyś od sponsorów, a następnie wpłacają do kasy Związku, a w świat idzie informacja, którą można zrozumieć, że to są prywatne, osobiste pieniądze skoczków.

  Nie bądźcie pelikany, nie łykajcie takich "sensacyjek". Czy naprawdę wierzycie że 11 skoczków i 1 skoczkini, młodzi w większości bez jakiś wielkich osiągnięć, z pieśnią na ustach, bez protestów i oburzenia, leci wpłacić WŁASNE ciężko zarobione pieniądze. Bo nawet w bogatej Norwegii te 75 tyś to jest konkretna kasa.

 • anonim

  To bardzo dziwne, że norweski związek narciarski ma problemy finansowe, żeby znaleźć się w kadrze b trzeba zapłacić 36,5 tys zł. W Polsce pewnie nikt by nie zapłacił, wszyscy byliby oburzeni jak związek mógł coś takiego wymyślić. Norwegowie mają jednak dużo pieniędzy więc wszyscy zapłacili, tym bardziej dziwne że norweski związek narciarski ma tak duże problemy finansowe, ale to już wiadomo od kilku lat, ostatnio Norwegowie z powodów finansowych olewają niektóre konkursy LPK.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).