Dodatkowe fundusze na modernizację Rukatunturi

 • 2015-12-08 17:51

Fińska Ruka walczy o utrzymanie miejsca w kalendarzu Pucharu Świata na przyszły sezon. Miasto Kuusamo zamierza przeznaczyć 200 000 EUR na delikatną modernizację, mającą zapobiec sytuacjom, które pod koniec listopada storpedowały zmagania skoczków narciarskich i kombinatorów norweskich.

W miniony poniedziałek Rada Miasta Kuusamo postanowiła zwiększyć swoją dotację o dodatkowe 150 000 EUR. Pierwotnie na prace remontowe przeznaczono zaledwie 50 000 EUR. Kolejna dawka gotówki ma umożliwić zamontowanie nowego systemu chłodzenia torów najazdowych. Przypomnijmy, iż to właśnie wysoka temperatura i topiący się najazd zaskoczyły organizatorów Ruka Nordic Opening. Z tego powodu, a także z uwagi na silny wiatr, w tym roku w Ruce nie odbył się żaden z konkursów skoczków narciarskich oraz kombinatorów norweskich. Skoczkowie w całości rozegrali zaledwie jedną serię treningową. Serię konkursową przerwano po próbach 43 zawodników.

Kolejnym pomysłem Finów jest rozbudowa siatek osłaniających zeskok obiektu HS 142. W XXI wieku w Ruce trzy konkursy z cyklu Pucharu Świata przełożono na inny dzień, a cztery odwołano całkowicie. Kilka z rozegranych składało się z zaledwie jednej serii. Powodem zawsze był zbyt silny wiatr, który na przełomie listopada i grudnia jest normą w tej części Finlandii.

- To było żenujące dla Finlandii - powiedział o tegorocznym weekendzie w Ruce Mika Kojonkoski, były trener reprezentacji Austrii, Finlandii i Norwegii.

Norweski dziennik "Verdens Gang" stwierdził przed tygodniem, powołując się na źródła pochodzące z Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, iż w sezonie 2016/2017 pucharowa karuzela nie zawita na skocznię Rukatunturi. Czy zapowiadane działania Finów przekonają międzynarodowych włodarzy? Przekonamy się w najbliższych miesiącach.


Dominik Formela, źródło: yle.fi
oglądalność: (5597) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • elson początkujący

  No wlasnie, a gdyby tak troche zmodyfikowac kalendarz na pocztku i zamienic Kuusamo z Niżnym Tagiłem? Wyglądałoby to tak:

  Klingenthal
  Lillehamer
  Niżny Tagił
  Kuusamo
  Engelberg

  itd...

  W polowie grudnia zima juz powinna na stale zagoscic w okolicach kola podbiegunowego, to moze i warunki wietrzne bylyby bardziej stabilne...

 • anonim
  #Janeman

  Chyba nie z tego powodu przeniesiono. Aż takich problemów w Kuopio nigdy nie było.

 • anonim

  I tak to nic nie da bo siatki za dużo nie dają ochrony przed wiatrem

 • anonim
  Inauguracja

  Moim zdaniem powinna odbywać się w rosji Nizny Tgil , Czajkowski
  lub ewentualnie Whistler czy Park City..

 • Janeman profesor
  @skokib

  Problem tylko w tym ze Kuopio przeniesiono z początku sezonu na marzec własnie z powodu wiatru.

 • skokib początkujący

  Nie wiem jak sytuacja wygląda tam w marcu ale może lepiej byłoby zamienić Kuusamo i Kuopio terminami. Zawody w Kuopio byłyby ma początku sezonu, po za tym jest tam skocznia normalna i możnaby tam rozegrać zawody gdyby silnie wiało. Oczywiście nie ma gwarancji, że w marcu w Kuusamo nie będzie wiało ale spróbować można. Tak samo jak kilka lat temu zamieniono terminami Trondheim i Lillehammer bo na początku grudnia w Trondheim były problemy ze śniegiem a teraz zawody odbywają się bez przeszkód.

 • Janek145 weteran
  Wiatr

  Jeśli będzie tak mocny wiatr,jak w tym sezonie to żadna modernizacja nie pomoże.Nawet te siatki,które dodatkowo chcą zrobić nie pomogą.Pamiętacie jak silny był wiatr w Harrachovie na MŚwl w 2014...W ostatni dzień zawodów siatki kładły się na ziemię.

 • morata bywalec
  @Kolos

  Najlepiej to skakać tylko na obiektach K125;HS140 i K120; HS134. Urozmaicenie jest potrzebne w PŚ a skocznia w Ruce to taki mini mamut wymagający technicznie, dlatego ta skocznia ma swój niespotykany urok. Obok Willingen najlepsza duża skocznia w kalendarzu PŚ. Za przyszłą modernizację nie utracą miejsca prawdopodobnie przez najbliższe 10 lat :)

 • yyy profesor
  Maciek

  Taa la Lipiec

 • Maciek początkujący
  -

  A może wystarczyłoby zmienić termin tych zawodów, po co się kopać z przysłowiowym koniem..? Nie rozumiem tego.

 • papa_s weteran
  Update nie wystarczy

  Trzeba postawić hangar wokół skoczni i zainstalować klimatyzację. Tylko Rukatunturi nie jest w Katarze;) Przynajmniej na razie...

 • Kolos profesor

  No to już lepiej wziąć i zaorać tę skocznię. Taniej wyjdzie a efekt będzie pewniejszy... :)

  To żart, ale na serio: żadna "delikatna" modernizacja tu nie pomoże. Tu by trzeba solidnej przebudowy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).