Sven Hannawald: "Najlepsze karty w tej grze mają Freund i Prevc"

 • 2016-01-02 22:15

Cztery zwycięstwa w konkursach, a co za tym idzie, w końcu kluczowe – w całym Wielkim Szlemie – to jak dotąd udało się tylko Svenowi Hannawaldowi. W wywiadzie dla "Frakfurter Allgemaine Zeitung" opowiada o tym, co jego zdaniem, przyczynia się do sukcesu w Turnieju Czterech Skoczni.

Hannwald, w sezonie 2001/2, wygrał wszystkie 4 konkursy TCS i dotychczas nikt nie powtórzył jego dokonania. Nie stanie się to także tej zimy. W pierwszym i drugim konkursie tej edycji cyklu, na najwyższym stopniu podium stanęło 2 rożnych zawodników - w Oberstdorfie triumfował Severin Freund, ale już w Garmisch-Partenkirchen najlepszy był Peter Prevc.

- Oczywiście jestem dumny, że jak dotąd tylko ja wygrałem we wszystkich 4 konkursach. Ale jeśli ktoś zrobiłby to samo, jako jeden z pierwszych bym mu pogratulował – mówi były skoczek.

A od czego, jego zdaniem, zależy wygrana w tym turnieju? - Przede wszystkim zawodnik powinien stworzyć sobie odpowiednie warunki i odrabiać swoje zadania domowe. Musi mu też pasować sposób szkolenia, a zespół z którym współpracuje, powinien dobrze funkcjonować. W ten sposób zyskuje aż 90 procent szansy na zwycięstwo – opowiada utytułowany skoczek.

Zdaniem Niemca, decydujące są jednak pozostałe 10 proc. - Z tego 8 proc. to bieżące wydarzenia, których często nie da się przewidzieć, więc należy delikatnie podejść do zadania i dostosować się do zmieniających się warunków. To niełatwe, dlatego oczekiwania szybko mogą się przekształcić w rozczarowanie. A pozostałe 2 proc. to wydarzenia, których nikt nie ma pod kontrolą – twierdzi.

Jak zapewnia Hannawald, TCS jest ważniejszy nawet od igrzysk olimpijskich. - Każdy sportowiec musi się wykazać we wszystkich 4 konkursach. Nie wystarczy być dobrym jednego dnia, by wygrać cały turniej. Dlatego te zawody są tak trudne, ale też interesujące. Jak dotąd najlepsze karty w tej grze mają Severin Freund i Peter Prevc – podkreśla.

Doświadczony sportowiec opowiada też jak stworzyć optymalne warunki do wygrywania. - Podczas turnieju zawodnik powinien zrezygnować ze wszystkiego, co go rozprasza. Jak najlepsze powinien mieć też podstawowe warunki tj. jedzenie, hotel, transport miedzy poszczególnymi miejscowościami i pomoc medyczna – wylicza.

Zauważa jednak, że panaceum na zwycięstwo w całym turnieju nie ma. - Każdy sportowiec ma swój własny sposób na rozładowanie napięcia związanego ze startami - jeden by się odprężyć, zamyka się w pokoju, a drugi gra na telefonie, ale nie ma jednego właściwego sposobu – twierdzi – Na pewno trzeba jednak wierzyć w siebie i zaakceptować, że mogą pojawić się trudności, które można jednak sprawnie pokonać. To jak wyścig samochodowy. Jeśli masz problem z oponami, zjeżdżasz do boksu, żeby go jak najszybciej rozwiązać. A potem znów możesz działać – mówi Hannawald, który po zakończeniu kariery skoczka zaczął startować w rajdach samochodowych.

Niemiec przyznaje też, że szansę na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej turnieju ma jego rodak Severin Freund. - On jest bardzo sprytny i wie, co robić, aby wiele osiągnąć. Poza tym presja, którą wywierają na niego media i kibice nie działa na niego destrukcyjnie – zauważa.

Plany Freunda pokrzyżować może m.in. Słoweniec Peter Prevc. - Jego stabilność formy jest imponująca. Nie chcę się z nim porównywać, ale to również zawodnik któremu latanie przychodzi z łatwością. Myślę, że jego dobra forma to także świetna motywacja dla zawodników, którym marzy się wygrana w TCS, w tym dla Severina. Jedno jest pewne – fani skoków narciarskich będą z zapartym tchem śledzić tę turniejową rywalizację – dodaje.


Ponad 10 lat temu Hannawald zakończył swoją przygodę ze skokami. - Mógłbym do niej powrócić gdyby jakiś szejk zaoferował mi dziesiątki milionów za pojedynczy skok (śmiech). Ale tak poważnie, mam spore doświadczenie i tyle intensywnego treningu za sobą, że nie ma już bodźca, który zmotywowałby mnie do dalszego skakania. Ten sport dał mi dużo, ale straciłem też wiele nerwów. Nawet gdybym chciał wrócić, to nie byłoby to takie łatwe. Trudno byłoby mi się zmobilizować, a skoki to dyscyplina w której ciągle coś się zmienia. Poza tym robiąc coś, trzeba wierzyć w swoje umiejętności, a ja nie wiem, czy wierzyłbym w nie wystarczająco – kończy.


Katarzyna Skoczek, źródło: faz.net
oglądalność: (7243) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Patriota początkujący
  Nie Tajner a Waszczykowski

  @Kameleon
  Jeszcze troche i Minister Waszczykowski zmusi szwabów do uległości i Puchar Beskidów będzie nasz!

 • anonim
  skoki

  tylko wiatr w pierwszym konkursie pozbawił Prewca 3 zwycięstw .niemiec miał wiatr pod narty i pod ekstra strój ,a Prewc przeciwnie

 • anonim
  Tajnerze zadzialaj cos

  A kiedy wreszcie powroci Puchar Beskidow - i to w ramach PS?

 • madrek doświadczony

  "Jak zapewnia Hannawald, TCS jest ważniejszy nawet od igrzysk olimpijskich. - Każdy sportowiec musi się wykazać we wszystkich 4 konkursach. Nie wystarczy być dobrym jednego dnia, by wygrać cały turniej."
  A ten idiota Ammann myślał, że musi wygrać 4 konkursy, żeby zostać mistrzem olimpijskim :)

 • sobu bywalec
  @Beat

  T4S jest ważniejsze? Bo potwierdza równą formę przez cały turniej? A co z skoczkami którzy w ciągu tygodnia zdobywają dwa złota na dwóch skoczniach na IO? To nie jest pojedynczy wyskok tylko potwierdzenie formy, formy którą każdy szykuje na ten jeden tydzień w całym sezonie... Można powiedzieć że wtedy każdy z zawodników jest najmocniejszy. Wygrać TCS można nawet nie będąc na podium w żadnym z 4 konkursów. Żeby zdobyć IO trzeba być najlepszym.

 • anonim
  Wywiad jak co roku apropo TCS

  Każdy swoje chwali ;) Ciekawe co Amman na to, że TCS jest ważniejszy od IO.

 • anonim
  Sven Hannawald

  Zgadzam się z jednym, zwycięstwo w TCS (Wielki Szlem) jest ważniejsze i bardziej wiarygodne jak medal olimpijski, tu trzeba skakać znakomicie na 4 różnych skoczniach.

 • anonim

  nie rozumiem pierwszego zdania

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Jutro szanse na zwyciestwo ma Hayboeck

 • anonim
  Rajdy

  Hanni startował raczej w wyścigach samochodowych, nie rajdach.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).