Jakub Janda startował w Innsbrucku z kontuzją kości piszczelowej

 • 2016-01-03 21:31

Dzisiejszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku zapowiadał się ciekawie dla sympatyków czeskich skoków narciarskich - wszystkim czterem Czechom udało się wywalczyć możliwość wystartowania w pierwszej serii. Pechowcem wśród nich okazał się jednak Jakub Janda, u którego pojawił się dokuczliwy ból w nodze.

Po kwalifikacyjnym skoku dało się zauważyć, jak twarz Jandy wykrzywiła się w nieprzyjemnym grymasie. Nie mogło to oznaczać niezadowolenia z próby, która była przecież całkiem udana. Skok na odległość 124 metrów sprawił mu wielką przyjemność, zwłaszcza w fazie lotu.

- Rozmawialiśmy z trenerem o tym, gdzie tkwi błąd. Wiedzieliśmy, że problem jest gdzieś na progu skoczni. Dlatego bardziej się na tym skupiłem i chyba udało mi się znaleźć rozwiązanie - Jakub Janda wyjaśnił, podkreślając, że dobry wynik był częściowo zasługą trenera Michala Doležala.

- Całe lato miałem problemy z piszczelem, a teraz znów się uwidoczniły. Byłem na rezonansie magnetycznym i znaleźli mi w nodze jakiś stan zapalny, więc zobaczymy jak to się dalej potoczy - oznajmił 37-latek.

Skoczkowie lądują na twardym śniegu z około stukilometrową prędkością, a ich organizmy muszą się uporać z siłą uderzenia. Przeciążenie nie spowodowało wprawdzie złamania prawej kości piszczelowej u Jandy, pojawił się jednak stan zapalny. Najgorsze jest jednak to, że nie ma łatwego sposobu, jak temu problemowi zaradzić. Stałe unieruchomienie kończyny nie wchodzi w grę.

- Ortezy na pewno nie będzie, mam to zaklejone taśmą. Doktor mnie doprowadzał do porządku przed skokiem, więc jeszcze zobaczymy. Jakoś będę musiał sobie poradzić - mówił przed konkursem Janda, licząc na pomoc fizjoterapeuty czeskiej ekipy, Kryštofa Kuby.

W konkursie Janda ostatecznie zajął 32. miejsce. 117,5 metrów nie wystarczyło, aby pokonać Manuela Fettnera, ani by wejść do konkursu jako lucky loser. Najlepszy występ spośród Czechów miał Roman Koudelka, który skończył na 13 miejscu, Jan Matura wylądował o dwie lokaty niżej, a Lukáš Hlava był 20.


Anna Libera, źródło: rozhlas.cz
oglądalność: (5141) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • HKS początkujący

  @zloty_medalista
  No bo jak Kozisek nie potrafi się do czegoś przydać i wejść do 50 CRL żeby było jeszcze jedno miejsce startowe dla juniora, to trudno żeby punktowali w PK skoro tam nie startują;)

  Ogólnie u nich sytuacja nie wygląda najgorzej, ale od juniora do seniora to jak zawsze daleka droga.

 • Bogdinho weteran
  IchBinDa

  Faktycznie, jeszcze ta dwójka. Możliwe że na przełomie najbliższych sezonów dojdzie u nich do sporych rewolucji kadrowych. Zresztą Czesi chyba się do takowych rewolucji powoli przymierzają, gdyż od tego sezonu mają inny podział kadr, mianowicie Koudelka wraz z juniorami trenują pod okiem Schallerta, natomiast starszyzna trenuje z Dolezalem. Możliwe, że ta pierwsza grupa będzie w przyszłości stanowiła trzon reprezentacji Czech po zakończeniu kariery przez Jandę i Maturę, którym daję osobiście +/- 2 sezony, oraz Hlavę, który pewnie poskacze niewiele dłużej.

 • zloty_medalista weteran

  Sakala chyba kiepsko przędzie. Startował w Nottoden w FIS CUP i był 17 i 23. Ma 22 punkty w obecnej deycji, tyle samo ma Holi, Polasek ma 13.
  W PK sklasyfikowany jest jedynie Holik, który ma 10 punktów.
  Jak na razie ta czeska młodzież jest w cieniu znacznie bardziej niż nasza, chociaż Polasek przecież jeszcze w zeszłym sezonie startował na MŚ w Falun, a na MŚJ zajął w konursie indywidualnym 8 miejsce, podczas gdy najlepszy z Polaków - Kantyka - był 10.

 • IchBinDa początkujący

  @Bogdinho
  Jeszcze Polasek i zdecydowanie największy talent z tego grona, czyli Frantisek Holik. Czescy juniorzy wyglądają co najmniej nie gorzej od naszych.

 • Bogdinho weteran

  Oprócz Vancury i Stursy mają jeszcze Filipa Sakalę - kiedyś uchodził za spory talent, chociaż nie wiem w jakiej obecnie znajduje się formie.

 • anonim
  -

  Emeryci odeszli od rzeźnika Schallerta do Dolezala i są efekty. Pytanie, czy utrzymają tę formę do końca sezonu

 • Uchel bywalec
  Lanie

  Po gwałtownym wzroście formy Matury, wszyscy Czesi leją naszych
  jak chcą. A przecież średnia ich wieku oscyluje koło 34 lat.
  Trzeba powiedzieć, że skaczą oni na swoim równym od wielu lat
  poziomie. To nasi skoczkowie od dwóch lat zbliżają się do klasy
  Kazachów. Dowodzi tego nie tylko porównanie z Czechami ale także
  z Francuzami, Szwajcarami. O dominatorach nie wspomnę. Co porobiło
  się z naszymi medalistami MŚ juniorów ?!

 • burek początkujący
  Janda

  Powinien startować w bischofshofen w innsbrucku jakoś skoczył ale to od lekarzy się Kuba dowie ale oby powrócił na MŚWL w Kulm i PŚ w Zakopanem na którym będę.  Zdrowia Kuba!

 • HKS początkujący

  Czesi i tak wyglądają lepiej niż wyglądali rok temu na każdym froncie, więc mogą mieć nadzieje że nie będzie tak źle. Szczególnie Hlava mnie zaskoczył w tym sezonie. Nawiązuje może nie do swojego najlepszego sezonu, ale do drugiego w karierze i ten już jest było nie było trzeci.

  Mam nadzieje, że z Jakubem będzie wszystko OK i mogliby jeszcze wziąć na mamuta Sturse i Vancure, a może któryś się wczuje.

  Rok temu z Czechami poza Koudelką to był "kabaret" a jak wysłali na mamuta kadrę B z Kadlecem na czele to dopiero był popis.

 • dejw profesor

  Jeszcze przed TCS mogłoby się wydawać, że podmianka u czeskich "emerytów" jest całkiem realna.
  Teraz mam jednak spore wątpliwości, czy Vancura i Stursa są gotowi na taką rywalizację. Ich obecny poziom maksymalny to TOP10-15 w CoC. A przełożenie wyników z PK na PŚ jest w tym sezonie niezwykle mizerne, nawet (a może przede wszystkim) u tych dominatorów (Bartol, Aigner, Granerud)

 • zloty_medalista weteran
  @Piotrek

  ale przecież to się okaże. Janda już dwa lata temu nosił się z zamiarem zakończenia kariery. Hlava, czy Matura to też nie są młodzieniaszki, do jakichś trzech lat zakończą karierę. Najmłodszy Koudelka ma 28 lat, będzie liderem kadry, która zostanie uzupełniona zapewne o Stursę, czy Vancurę, którzy ostatnio punktowali w PK na poziomie drugiej dziesiątki, tylko czwartego za bardzo nie widać, bo Kozisek zjeżdża po równi pochyłej.
  No chyba, że znajdzie się jeszcze jakiś zdolny junior, żeby reprezentacja ta miala jakieś ręce i nogi, ale nie zapowiada się, aby było to coś wielkiego, raczej na tyle, żeby druga seria konkursu drużynowego była sukcesem.

 • Piotrek początkujący
  -

  Żeby za kilka lat nie okazało się nagle ze Czesi mają podobny problem co Koreańczycy - kilku starszych skoczków a właściwie brak kogoś na ich miejsce. Bo obecnie w PŚ startuje ta sama czwórka zawodników. Ale o dziwo dają sobie radę na naprawdę nie najgorszym poziomie.

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Jakub chyba odpusci zawody w Bischofshofen albo Willingen a jego miejsce zajmie Vancura !!!!

 • pawel96 profesor

  Zdrowia Kuba!

 • Major_Kuprich profesor
  Janda

  Zawsze będę go cenił za to jak piękne leci :)

 • HKS początkujący

  Mimo wszystko szkoda Jandy, bo każde leczenie inwazyjne może skończyć jego karierę a dobrze mu szło w porównaniu do Ahonena czy Neumayera, który niestety wrócił do poziomu z PK.

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Czesi coraz lepiej ale by mogli zmienic kogos na Tomasa Vancure doplóki jest w formie

 • Siwy początkujący
  Czesi

  Czesi robia się coraz mocniejszą drużyna. Według mnie nawet chwilowe odpuszczenie rywalizacjii w przypadku Jandy nie będzie zbytnim osłabieniem biorac pod uwage dobra dynspozycję młodszych kolegów.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).