Martin Schmitt: "Severin może mnie prześcignąć pod każdym względem"

 • 2016-01-08 16:22

Na 2. miejscu zakończył udział w 64. Turnieju Czterech Skoczni Severin Freund. Jego rodak, Martin Schmitt podkreśla, że to duży sukces. Przed Freundem, na tym samym stopniu na podium w turnieju, zawodnik z Niemiec po raz ostatni stanął 13 lat temu, a był nim Sven Hannawald.

Severin FreundSeverin Freund
Peter PrevcPeter Prevc

- Oczywiście, zawsze patrzy się przede wszystkim na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej tej imprezy – przyznaje Martin Schmitt, były skoczek i obecnie komentator skoków narciarskich w niemieckim Eurosporcie - To ogromny prestiż. Ale drugie miejsce to także sukces. W Turnieju rozegrała się zacięta rywalizacja o zwycięstwo i Severin był jednym z jej głównych bohaterów.

Jak twierdzi Schmitt, to osiągnięcie jest ważnym krokiem zarówno dla Freunda, jak i niemieckich skoków narciarskich: - Chłopcy mają szanse, aby napisać własną, wspaniałą historię. A skoki narciarskie ponownie zyskują coraz większą popularność w Niemczech. Severin, dzięki tak dobrym wynikom w Turnieju, będzie miał natomiast wystarczającą motywację, aby za rok znów zaatakować. Z pewnością zyskał więcej pewności siebie, co pozwoli mu się rozwinąć jako sportowiec.

Ale jak podkreśla trzykrotny medalista olimpijski, Freunda ukształtowały już zwycięstwa w ubiegłym sezonie, szczególnie triumf w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. I to one przyczyniły się do tak dobrego rezultatu na tej prestiżowej imprezie: - W ostatnich latach piął się na szczyt krok po kroku. A ten sukces mówi sam za siebie – zauważa.

Były skoczek, zapytany o to, czy jego młodszy kolega ma szansę prześcignąć go w liczbie zwycięstw w konkursach PŚ (Schmitt ma ich 28, a Freund 21), odpowiedział: - Severin ma potencjał, aby prześcignąć mnie pod każdym względem. I tego mu życzę. W końcu ma dopiero 27 lat, więc wiele przed nim.

Obecnie lepszą od niego formę ma o 4 lata młodszy Słoweniec, Peter Prevc: - Jego forma jest bardzo stabilna, więc nie ma sobie równych. Ale z Severinem było podobnie w ubiegłym sezonie – zauważa Niemiec.

Wypowiada się również na temat stylu skoków obu zawodników: - Jest świetny. W jego skokach widać agresję. Narty kładzie bardzo płasko, a jednocześnie bardzo blisko ciała. Także Severin jest bardzo agresywny na rozbiegu, ale to Peter szybciej układa narty przy ciele i to jest klucz do jego sukcesu. Ale Severin ma potencjał, żeby z nim wygrywać.

Schmitt śledzi poczynania skoczków z kabiny komentatora: - To prawda, że potrafię wczuć się w ich sytuację, w to co odczuwają, ale z drugiej strony mam już inne spojrzenie na skoki i mi się to podoba. Dobrze się czuję w roli obserwatora – zapewnia.


Katarzyna Skoczek, źródło: diewelt.de
oglądalność: (3272) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Martin

  Freund nigdy nie prześcignie Martina pod względem... urody :D

 • Stinger profesor

  Martin Schmitt to bardzo dobry skoczek, może nie był za wiele sezonów w czołówce PŚ ale wygranie 2x KK (z rzędu) to jest wyczyn.
  Myślę jednak że Severin Freund wyprzedzi Schmitta jeśli chodzi o całokształt.
  Czy w każdym elemencie? Będzie ciężko ponieważ samych KK Freund musiałby wygrać 3 (czyli jeszcze aż 2) ale ilość zwycięstw w PŚ najdalej w następnym sezonie pobije.
  Miejsca na podium? W tym sezonie będzie pobite.

  Co dalej?
  Medale IO (ind)? Na razie 0-0 więc jeśli tylko Freund utrzyma formę 2 lata...
  MŚ? Póki co Schmitt 2 złota i srebra, a Freund po jednym ale tutaj myślę że będzie ciekawe.
  MŚwL? Freund złoto - srebro Schmitt, a więc pobite.
  TCS? Freund 2 miejsce, a Schmitt 2x 3 miejsce.
  PŚ? KK 2-1 dla Schmitta ale do tego Martin 2 miejsce, a Severin 3 z tym że Freund w tym sezonie albo 2 miejsce albo druga KK (ale raczej to pierwsze chociaż w walce z Prevcem życzę mu zwycięstwa).

  Myślę że 2-3 sezony i Freund poza KK (chociaż kto wie?) może być w każdym ważnym elemencie przed Schmittem, a więc: IO, MŚ, MŚwL, TCS, zwycięstwa i miejsca na podium w konkursach PŚ.

 • Lans profesor
  -

  Freund to petarda, potrafi utrzymać formę przez niesamowicie długi czas. Za parę lat jak będzie kończył karierę to będzie jednym z nabardziej utytułowanych w historii.

 • Firehunter doświadczony
  A kim on jest?

  No chyba nie Weissflogiem.

 • anonim
  -

  Zbyt trudne to nie bedzie, ile martin mial dobrych sezonow? 2, ewentualnie 3, potem rozmienial sie na drobne niestety.

 • anonim
  Schmitt

  ty parowko ;-) No, polscy kibice zawsze kochali Schmitta :-)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).