Dawid Kubacki: "Zmiana stylu skakania sprzyja moim dalekim lotom"

 • 2016-01-14 18:17

W kwalifikacjach do konkursu indywidualnego Mistrzostw Świata w lotach narciarskich, najlepiej z Polaków spisał się Dawid Kubacki. Skokiem na odległość 202 m zapewnił sobie 6. lokatę. Tym samym, niewiele zabrakło mu do pobicia rekordu życiowego (203,5 m).

Dawid KubackiDawid Kubacki

- Dostałem szansę, aby skoczyć w kwalifikacjach i nie zmarnowałem jej – powiedział po swoim skoku - Skok treningowy nie był zbyt udany, ale, próbowałem poprawić te drobne błędy i drugi, w kwalifikacjach, był już lepszy. Co prawda, trochę zepsułem lądowanie, ale to dlatego, że chciałem wylądować dalej, na kolejnej linii, żeby poprawić życiówkę.

Choć podkreśla, że na skoczniach mamucich wiele nie startował, to obiekt Kulm w Bad Mitterndorf przypadł mu do gustu. - Myślę, że dzięki jego przebudowie, nad bulą nie ma się tak wysokiej paraboli lotu. Poza tym rozbieg też jest dobrze zrobiony. Jedzie się bardzo równo i nie czuje tej prędkości, którą na nim osiągamy. Dodatkowo mamy ładną pogodę, więc skacze się bardzo przyjemnie.

O Kubackim raczej nie mówi się jako o dobrym lotniku. - Rok temu bym się z tym zgodził w 100 procentach. Ale wiem też, że od wiosny dużo pracowałem nad zmianą stylu. I myślę, że teraz jestem w stanie osiągać lepsze odległości na mamutach. Bo właśnie dzięki tej zmianie, potrafię szybciej przelecieć nad bulą i w drugiej fazie lotu nabrać więcej prędkości. A dzięki temu można daleko odlecieć – tłumaczy.

Zapytany o to, czy powołanie do składu na te mistrzostwa traktuje jako efekt dobrych wyników w Pucharze Kontynentalnym, odpowiedział: - Nie wnikałem w to, na jakiej podstawie ten skład był wybierany, ale myślę, że rzeczywiście, w ten sposób mogłem sobie zasłużyć na to miejsce – przyznaje.

Naszego reprezentanta bardzo zaskoczył słaby występ, a następnie brak awansu do konkursu, Kamila Stocha. - Akurat udzielałem wtedy wywiadu i poszły niecenzuralne słowa. Muszę przyznać, że trochę jestem w szoku – kończy.

Korespondencja z Bad Mitterndorf, Tadeusz Mieczyński


Katarzyna Skoczek, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6745) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  @nenick, gość, beat i inni

  Może macie coś jeszcze do dodania o Kubackim? Zapraszam. Tylko proszę się nie pchać!

 • anonim
  @nenick

  O, kolejny, co pisze o "dalekich lotach"! :D

  @gość
  A zauważyłeś, że wczoraj w ogóle nie było mocnego wiatru pod narty, że Kubacki skacząc w kwalifikacjach 202 m miał lekki wiatr w plecy?

 • anonim
  RET

  Ja u Kubackiego żadnej znaczącej poprawy stylu dającej mu lepsze rezultaty niż rok temu nie widzę. Skacze prawie jak dawniej i spada też w te same punkty co dawniej, czyli na kilkanaście-kilkadziesiąt metrów przed czołówką. Dzisiaj jak nie będzie mocnego wiatru pod narty to spadnie i to z wielkim hukiem może nie na bulę ale przynajmniej na te kilkadziesiąt metrów przed czołową piątką konkursu.

 • anonim
  Kubacki zejdz ze sceny

  Dalekim lotom? Chyba w lecie. Najbardziej wkurzający zawodnik, który w lecie skacze jak szalony, a przyjdzie zima i poważne skoki, to grzeje miejsca dalekie. Po co Ty startujesz?

 • anonim
  Kubacki

  Trafił się lotnik hehehe.

 • anonim
  Pieprzowe forum mądrali

  Każdy tutaj pragnie zabłysnąć, do czegoś się przyczepić. I nie mam tu na myśli narzekań na Kruczka, czy Tajnera, bo sobie zasłużyli. Ale wypowiadają się tu ludzie, którzy nawet nie przeczytają wywiadu ze skoczkiem (który w zapisie jest mało staranny i zniekształca sens jego wypowiedzi), ani go ZWŁASZCZA nie wysłuchają, a odnoszą się do samego tytułu materiału (który już kompletnie zmienia jego słowa), bo tak im najwygodniej, bo mogą mu przyładować. Przecież Kubacki mówi, że nie był zadowolony z pierwszych dwóch skoków, że stopniowo eliminował błędy, że tak naprawdę w miarę dobrze skoczył dopiero w kwalifikacjach, i zamierza dalej się poprawiać. Więc jasne jest z kontekstu, że mówiąc o tym, iż "ta zmiana poprawiła moje zdolności do latania" (tak dokładnie się wyraził, czyli nawet nie wspomniał o DALEKICH lotach, do których to różni tu się poprzyczepiali), miał na myśli skoki nie takie, jak dwa pierwsze, ale takie jak ten trzeci - i dłuższe. Facet w szybkim tempie zbliża się do swojego rekordu życiowego, a tu pełna szydera.

  Notabene - prośba do przygotowujących materiały - to nie pierwszy raz, kiedy przeinaczacie słowa wypytywanych przez was skoczków, a potem często oni za to obrywają, ponieważ ludziom się nie chce słuchać wywiadów w całości, za to aż przebierają nogami do krytyki, bo im się wydaje, że dzięki temu na forum sami wypadną bardziej chwacko.

  Mam tylko nadzieję, że Dawid opanuje nerwy w konkursie, bo wygląda na to, że stać go spokojnie na skoki ponad dwustumetrowe. Trzymam kciuki.

  @HKS @Stinger
  No, nie wiem, czy w kwalifikacjach Kubacki miał aż takie idealne warunki do bicia życiówki, że będzie trudno je powtórzyć. Idealne, to by było co najmniej poł metra/s pod narty. A jutro ma wiać z przodu skoczni.

 • bialyp początkujący
  super

  Dawid masz to cos by skakac dobrze a hejterow omijaj z daleka

 • anonim
  Dalekim lotom ?

  Od kiedy to 172m, 180m i 202m (w dobrych warunkach) to są dalekie loty ? Coś czuję, że jutro Kubacki sobie zdrowo klepnie i odbije sobie dzisiejsze "dalekie loty". Już bardziej rokujący do rywalizacji indywidualnej byłby mimo wszystko Żyła.

 • Stinger profesor

  Szczerze przyznam że jak zobaczyłem wyniki treningów i w składzie Kubackiego to się trochę zdenerwowałem... ale brawo dla Dawida że w kwalifikacjach pokazał że warto było na niego postawić.
  Teraz tylko pytanie co dalej? Dzisiaj trafił świetnie z belką i warunkami to odleciał (na niego to świetny skok) ale jeśli belka będzie niższa lub wiatr w plecy to jakoś nie widzę Polaka w grze... Oczywiście życzę mu jak najlepiej ale jeśli ktoś jutro będzie miał problem z awansem do 30 będzie to Kubacki aczkolwiek uważam że jeśli ktoś odpadnie po 1 serii będzie to kompromitacja.

  Rekord życiowy? Bardzo możliwe że Kubacki dzisiaj miał najlepszą okazję do jego poprawy ale oby Dawid mnie zaskoczył jutro, w sobotę albo niedzielę.

 • pawel96 profesor

  Kubacki w tym sezonie skacze według zasady "Kroczek do przodu, kroczek do tyłu". I tak w kółko. Oby jutro był następny jakiś postęp.

  No i powodzenia w konkursie.

 • anonim
  Jaro

  Wydaje mi się, że Kubacki miał na myśli siebie i swoje niecenzuralne słowa. A jeśli chodzi o konkurs to podejrzewam, że Kubackiemu jak zwykle zagrzeje się głowa, czy to skocznia zwykła czy mamut to nie ma znaczenia, w treningach i kwalifikacjach zazwyczaj skacze w miarę dobrze ale problemy ma z seriami konkursowymi - zobaczymy jak będzie jutro.

 • FunFact profesor
  -

  Początek wywiadu: 'Hehe, Dawid, heee, ffrwgh(...)' :)
  Ktoś chyba miał tu ubaw.

 • Jaro początkujący

  Kamil i niecenzuralne słowa , mistrz olimpijski oj nieładnie :)

 • anonim

  Dawid może być czarnym koniem. Mają być przednie wiatry, to TOP 15 bardzo realne. On rzeczywiście BARDZO MOCNO zmienił styl skakania. Układa się na nartach podobnie, albo i lepiej jak Stoch dwa lata temu (który w porównaniu do np. Prevca, to zawsze latał wręcz pasywnie). To duże zaskoczenie in plus, tak jak i forma Murańki, która jest stabilna, taka jak w ubiegłym roku (gdyby utrzymał ta formę, miałby około 80 pkt na koniec, w porównaniu do 102 pkt z ubiegłego), czyli mniej więcej podobnie jak w ubiegłym (ze 20 pkt mniej, bo początek spisujemy na straty). U Dawida ten styl, który zmienił, nota bene, w formie nie katastrofalnej, może u niego jeszcze bardzo wiele zdziałać, brawo dla niego, i kogokolwiek kto za tym stał (Maciusiak?). Murańka, brawa za poprawę formy. Co nie zmienia faktu, że za Stocha (i Żyłę), Łukaś dostaje absolutne

  _ _ _
  / | | | |
  | | | | | |
  _ / _ / | .

 • yyy profesor
  dejw

  Ja tam nie miał bym nic przeciwko temu żeby opadła mi i innym koparka, bo nie lotnik Kubacki będzie gdzieś w dziesiątce. Szkoda tylko że godzina jest delikatnie mówiąc nie kibicowska

 • tygrys początkujący
  Kubacki

  Koniec drugiej dzieśątki jak będzie w top 15 to cud!

 • anonim
  Kubacki i Hula

  Jedyna nadzieja na miejsca w TOP 15. Na 10 bym nie liczył, bo sędziowie na to nie pozwolą. Każdy daleki skok zawodnika spoza czołówki okraszą pięknym -20 za wiatr

 • anonim
  Niedowiarkom już kopara opadła :D

  Wystarczy poczytać co pisali od powołania do wczoraj bła-ha-ha...
  A teraz wychodzi na to że jego powołanie było podstawne ;) nic wygrywać nie musi, że będzie około dwudziestym lotnikiem Świata to już prawie pewne, a jak koło 15 się zakręci to rewelacja :)

  Teraz przydało by się żeby ci krytycy spokornieli i ukłonili się przed Dawidem ;)

 • anonim
  Ciekawe

  Bardzo ciekawi mnie, jak Kubacki skakałby na mamucie w lecie tego roku, gdy miał formę... Z drugiej strony szkoda że w LGP nie ma choćby jednego konkursu na mamucie, byłoby to jakieś fajne urozmaicenie :D

 • HKS początkujący

  Trzeba przyznać, że Kubacki w tym sezonie lepiej wygląda w locie. To jest fakt tylko że sam wygląd niewiele zmienia, bo najlepiej wygląda Janda, który się w składzie nie zmieścił. Każdy musi znaleźć swój styl. Natomiast inna sprawa że w tym sezonie ląduje katastrofalnie i to nawet nie jest brak telemarku tylko taka "pokraczność". Nie wiem jak to opisać ale Murańka ma ten sam problem bo taki Ammann brzydko ląduje ale on ląduje bardzo stabilnie na dwie nogi;)

  Nie wiem czy będzie miał lepszą szansę na pobicie życiówki, bo teraz mu się złożyła idealnie belka i warunki. Oby tylko nie ruszali za bardzo belki bo tutaj ta belka waży ponad 4 metry.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).