PŚ w Zakopanem: Zwycięstwo Stefana Krafta, Stoch ósmy

 • 2016-01-24 17:54

Austriacki dublet na Wielkiej Krokwi! Stefan Kraft został zwycięzcą niedzielnego konkursu Pucharu Świata w Zakopanem. Triumfator Turnieju Czterech Skoczni sprzed roku poszybował dwukrotnie na odległość 133 metrów i wyprzedził Michaela Hayboecka oraz Petera Prevca. W finałowej serii wystąpiło sześciu Polaków. Najlepszy z nich, Kamil Stoch, zajął ósme miejsce.

Stefan KraftStefan Kraft
Michael HayboeckMichael Hayboeck

Pierwsza seria konkursowa zakończyła się wielkim popisem Petera Prevca. Triumfator Turnieju Czterech Skoczni poszybował na 140 metr, lądując zaledwie pół metra bliżej od oficjalnego rekordu Wielkiej Krokwi. Mistrz świata w lotach narciarskich miał na półmetku rywalizacji 2,7 punktu przewagi nad Stefanem Kraftem. Austriak zajmował drugą lokatę po skoku na 133 metr. Na trzeciej pozycji plasowali się ex aequo Kenneth Gangnes i Michael Hayboeck (130,5 m). Piąty był Domen Prevc (131 m), zaś szósty - Johann Andre Forfang (128,5 m).

Na siódmej pozycji plasował się najwyżej sklasyfikowany reprezentant Polski, Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski osiągnął odległość 131,5 metra i tracił 3,9 punktu do podium. Tuż za Biało-Czerwonym plasowali się wspólnie na ósmej lokacie Daniel Andre Tande (130 m) i Richard Freitag (131 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał kolejny z naszych reprezentantów, Maciej Kot (133 m), który tracił 5,2 punktu do trzeciego miejsca.

Do drugiej serii awansowało sześciu Polaków. Oprócz wcześniej wspomnianych Stocha i Kota, awans wywalczyli czternasty Andrzej Stękała (128 m), dwudziesty trzeci Jakub Wolny (124 m), dwudziesty czwarty Stefan Hula (131 m) i dwudziesty ósmy Dawid Kubacki (123 m).

Swój udział w niedzielnych zawodach na pierwszej rundzie zakończyli trzydziesty dziewiąty Krzysztof Biegun (118 m), czterdziesty Piotr Żyła (121 m) i czterdziesty piąty Jan Ziobro (118,5 m).

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się z 12. belki. Po skokach siedmiu zawodników skrócono rozbieg do 10. platformy, zaś po próbie Andraza Pograjca przywrócono belkę na 12. pozycję. Ostatnia dwudziestka zawodników oddawała swoje skoki z 10. platformy startowej.

Finałowa seria przyniosła koniec zwycięskiej serii Petera Prevca. Reprezentant Słowenii stracił szansę na piąte pucharowe zwycięstwo z rzędu po skoku na odległość 125 metrów i ostatecznie zajął trzecią pozycję. A zwycięzcą zawodów na Wielkiej Krokwi został Austriak Stefan Kraft, który w finale powtórzył swój skok z pierwszej serii na 133 metr. Triumfator Turnieju Czterech Skoczni z 2015 roku wyprzedził o 6,5 punktu swojego rodaka, Michaela Hayboecka, który oddał najdłuższy lot finałowej rundy, lądując na 138 metrze.

Tuż za czołową trójką uplasowali się Norwegowie, Kenneth Gangnes (131,5 m) i Johann Andre Forfang (133 m). Szósty był Niemiec Andreas Wellinger (130 m), zaś siódmy debiutujący w zawodach Pucharu Świata Japończyk Ryoyu Kobayashi (126,5 m).

Kamil Stoch w finałowej serii oddał skok na odległość 129,5 metra i ostatecznie zakończył konkurs na Wielkiej Krokwi na ósmym miejscu. W pierwszej dziesiątce zawodów znaleźli się również sklasyfikowani ex aequo na 9. miejscu Domen Prevc (130,5 m) i Roman Koudelka (124 m).

Miejsca w czołowej dziesiątce nie zdołał utrzymać Maciej Kot, który po skoku na odległość 126 metrów zajął dwunastą pozycję. Na szesnastą lokatę awansował Dawid Kubacki (124,5 m), siedemnasty był Andrzej Stękała (124 m), dwudziesty pierwszy Stefan Hula (120,5 m), a dwudziesty siódmy Jakub Wolny (116 m).

Finałową serię rozpoczęto z 10. belki. Po dziesięciu skokach rozbieg został podniesiony do 11., zaś po następnych dziesięciu zawodnikach - do 12. platformy. Ostatnich sześciu skoczków oddawało swoje próby z 10. belki.

Dla Stefana Krafta wygrana w Zakopanem do czwarte w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, a pierwsze w trwającym sezonie. Rywalizacja na Wielkiej Krokwi zakończyła się również pierwszym dubletem Austrii w konkursie PŚ od 29 grudnia 2014 roku w Oberstdorfie. Co ciekawe, tamten konkurs miał identyczny skład podium - triumfował Kraft przed Michaelem Hayboeckiem i Peterem Prevcem.

Dzisiejszy konkurs Pucharu Świata w Zakopanem był ostatnim na dotychczasowej Wielkiej Krokwi, która z końcem 2016 roku traci homologację FIS. Wiosną ma rozpocząć się modernizacja najsłynniejszej polskiej skoczni, która ma otrzymać rozmiar HS139.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Peter Prevc (1084 pkt.), który ma już 305 punktów przewagi nad nieobecnym w Polsce Niemcem Severinem Freundem (779 pkt.). Trzeci jest Kenneth Gangnes (725 pkt.). Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch z dorobkiem 159 punktów zajmuje osiemnastą pozycję.

Na prowadzeniu w Pucharze Narodów utrzymują się Norwegowie (3148 pkt.) przed Niemcami (2913 pkt.) i Słoweńcami (2434 pkt.). Polacy z wynikiem 1039 punktów są na szóstym miejscu.

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną w dniach 30-31 stycznia w japońskim Sapporo.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (31225) komentarze: (367)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Fan__skokow bywalec
  Joju

  Jest za młody, żeby utrzymać taką formę do T4S sie wypali.

 • worldshow doświadczony

  I pomyśleć że to tu po raz 1 usłyszeliśmy o ryoyu..

 • jakledw12 weteran

  Nikt chyba o tym nie wspomniał, ale taka ciekawostka. Neumayer był wczoraj zadowolony po skoku na 122,5 metra, a zajął 36 miejsce :).

 • monia866 doświadczony
  To nie był najgorszy konkurs;)

  Dla kilku naszych skoczków najlepszy w sezonie a nawet w całej karierze;) Szczerze,nie spodziewałam się podium,jak już to w drużynowym.Tak też się stało;)
  Wiadomo,wszyscy oczekują od Kamila ciągłego wygrawania,zwłaszcza u siebie,ale patrząc na jego formę w tym sezonie,8 miejsce można uznać za sukces.
  Żyła i Ziobro całkiem się pogubili.Murańka(którego chwaliłam za ducha walki w artkule o jego operacji oczu kilka dni temu;) też zawiódł.
  Mógł chociaż przejść te kwalifikacje...;(
  Nie chce mi się też wierzyć w to "pompowanie balonika" przez redaktorów Kurzajewskiego i Jabłońskiego o "przełomie".Kiedyś takim "przełomowym"miejscem był Engelberg i nie zawsze to się sprawdzało.Na "swojej skoczni" prawie każdy zawodnik skacze lepiej;)

 • Firehunter doświadczony
  Nie zgadzam się absolutnie

  Mi podoba się kiedy Szczęsny cały czas przypomina wyniki, bo o to tutaj chodzi, a nie o jakieś idiotyczne żarty.

 • anonim
  @HKS

  Ok', nic nie szkodzi. Jakoś się zrobiłem nadmiernie drażliwy ostatnio :)

 • jma profesor
  Zawsze wszystko można sprowadzić do absurdu. Tylko po co?

  A pytanie było o tyle zasadne, że choćby taka Finlandia na to nie zasługuje. I rozumiem, że są to koszty, gdzie są kraje, które nie chcą ich ponosić (ostatnio Czechy), ale może warto by FIS popracował nad organizacją konkursów choćby we Francji (że o konkursach za oceanem nie wspomnę). W narciarstwie alpejskim udało się włączyć ostatnio Bułgarię, która jakoś alpejczykami nie stoi. Trzeba tylko szukać rozwiązań, a nie tylko pieniędzy (patrz konkursy w Kazachstanie).

 • anonim
  Czy to sprawiedliwe?

  No. I would be happy to see 5 events in Planica (and 5 events in Zakopane would be great, too).

  Anyway - as far as Slovenian TEAM is concerned ... please keep in mind that we pretty much "lost" our second man this season (Jernej Damjan), also TWO pretty solid jumpers who would get points regulary (Dežman and Pungertar) due to health issues. And now Lanišek has back problems, too. Semenič, Bartol, D. Prevc (and Lanišek to some extent) are newbies in WC, so it's not easy for them. Not to mention Kranjec and his bad, bad, bad luck. Just before Sochi he had quite spectacular results, but than he fell (he didn't even jump on individual events in Sochi, but only on team competition, but it didn't went well and the whole team was feeling down and bad for him). And now the same story this summer. His results were promising, but on the last training jump (that day) in Innsbruck he fell and got operated and now he's pretty much jumping with metal in his elbow (now it is better but in the beginning of the season it was bothering him waaaay too much).

 • dejw profesor
  Roczniki od 94 wzwyż z punktami PŚ/LGP

  Tak samo jak przy zestawieniu z PK: punkty z PŚ sumuję z 60% pkt z LGP.
  Po Sapporo dorzucę jeszcze najwartościowsze rezultaty i ciekawostki z poszczególnych roczników

  Rocznik 1999
  1. D.Prevc SLO 305 pkt

  Rocznik 1997
  1. Insam ITA 7,8 pkt
  2. Winter GER 5,4 pkt
  2. Polasek CZE 5,4 pkt
  4. Torok ROU 1,2 pkt
  4. Pitea ROU 1,2 pkt

  Rocznik 1996
  1. Lanisek SLO 224,2 pkt
  2. C.Prevc SLO 62,2 pkt
  3. Kobayashi JPN 36 pkt
  4. D.Siegel GER 15 pkt
  5. Hofer AUT 8 pkt
  6. Bradatsch GER 7,8 pkt
  6. LEJA POL 7,8 pkt
  8. Greiderer AUT 1 pkt
  9. Bickner USA 0,6 pkt

 • dejw profesor

  Rocznik 1995
  1. Wellinger GER 1889,4 pkt
  2. Forfang NOR 526 pkt
  3. Sjoeen NOR 417,8 pkt
  4. Egloff SUI 74,4 pkt
  5. WOLNY POL 42,8 pkt
  6. Aschenwald AUT 33,2 pkt
  7. Peier SUI 25,4 pkt
  8. STĘKAŁA POL 22 pkt
  9. D.Maylander GER 18 pkt
  10. Bjoereng NOR 8,6 pkt
  11. Heinrich GER 6 pkt
  12. Sato JPN 4,2 pkt
  13. Ojala FIN 1,8 pkt
  14. Korek CAN 1,2 pkt

  Rocznik 1994
  1. Tande NOR 601,6 pkt
  2. MURAŃKA POL 374,8 pkt
  3. BIEGUN POL 325,6 pkt
  4. Maataa FIN 288,6 pkt
  5. ZNISZCZOŁ POL 224 pkt
  6. Bojarincew RUS 168,8 pkt
  7. Klimow RUS 26,8 pkt
  8. Wohlgenannt AUT 14 pkt

 • Stinger profesor
  Fan Kamila

  Tak jest to bardzo sprawiedliwe ponieważ my mimo że mamy tylko 4 konkursy u siebie to za to są to zawody najwyższej rangi.
  MŚ i IO - czego chcieć więcej?
  Co nas obchodzi jakiś PŚ skoro u nas takie imprezy?

 • anonim
  Terminarz

  W sezonie 15/16 jest 38 konkursów. 19 w tych 3 państwach: Niemcy, Finlandia i Norwegia. Czy to sprawiedliwe?

 • anonim
  Tajner w filmiku

  Tajner w filmiku na facebookowej stronie Dudy: "jeszcze w tej kadencji będzie dobrze, zaraz Mistrzostwa Świata, potem Igrzyska Olimpijskie i potencjał..." (około 6 min 15 sek filmiku). Czyli wychodzi na to, że pierwszy konkurs w Wiśle to będą MŚ a drugi to IO, sprytnie to sobie wymyślił :)

 • HKS początkujący

  @???
  Ze związkowej stronki (większość jakie mam w pakiecie "szybkiego przeglądania" to związkowe). Nic tam nie wspomnieli o Tepesu/Pavlovcicu ale to jak najbardziej sensowna zmiana, bo Pavlovcic był zdecydowanym numerem 2 w PK.

  No to już prawdziwa sensacja, nie dość że poleci Domen to jeszcze zostają Hvala i Pavlocic. Jak nie ma formy to jak widać można reagować szybko, planować bardziej elastycznie i dawać szanse innym;)

 • anonim
  Stalyobserwator

  Oj popijają sobie tam, popijają... Niektórzy to aż czerwoni na twarzy :)

 • anonim
  @HKS

  Skąd info?

  "Tepeš bo ostal doma, da bo naredil več skokov, ker že na treningih preveč niha in se mora stabilizirati za naslednje tekme v Skandinaviji. Namesto Pograjca bo nastopil Hvala, ki ima kvoto za nastop in si to tudi zasluži. Pavlovčič pa bo tudi mogoče ostal s Hvalo in se pridružil reprezentantom, ki bodo prišli iz Evrope. Kdo bo to, se še nismo dogovorili," je še dejal Grilc."

  http://www.zurnal24.si/peter-prevc-zakopane-goran-janus-jani-grilc-clanek-263958

  Jak dobrze rozumiem to wycofują Tepesa i Pograjca,a w Sapporo zostają Pavlovcic i Hvala.

 • Seven doświadczony

  Oceny Polaków
  Stoch - 5, bardzo dobry wystep. Nie liczylem na podium bo jestem raczej realista, wiec tak ja stawialem okolo miejsca 7
  Stękala - 4+ dobry, zadowalajacy wystep
  Kot - 4+ to samo co u Stekaly
  Hula - 4 na swoim poziomie
  Kubacki - 4 dobre skoki, jak widac szczegolnie ten drugi bo dal mu spory awans
  Wolny - 3+ dobry wystep ale trosze slaby drugi skok
  Żyla - 2
  Biegun - 2+
  Ziobro - 1+
  Szkoda Kluska

 • Stalyobserwator bywalec

  Na profilu facebookowym prezydenta Dudy bardzo dużo ciekawych materiałów filmowych z dziś z Zakopanego. Szczególnie aż 26 minutowa rozmowa z polskimi skoczkami. Warto zobaczyć.

 • Stinger profesor
  HKS

  Trochę szkoda bo brak Austriaków i Freunda (co prawda nie ma oficjalnej informacji ale wątpię żeby wybrał się do Japonii) to mniejsze emocje w walce o zwycięstwo, dlatego liczę że Norwegowie nie odpuszczą tym bardziej że muszą szturmować (dobrze nazwałeś) podium generalki PŚ.

  Jednak z drugiej strony brak najlepszych to szansa dla Polski na większe punkty, a jakby Sapporo odpuścili np. Norwegowie i któryś z Polaków stanął na podium?
  No to wtedy trochę niespodziewanie byśmy mieli MŚ w Japonii...

 • HKS początkujący

  Z ogłoszeń parafialnych jeszcze na 99% Kraft i Hayboeck odpuszczają Sapporo. Pierwszy chce się naładować, drugi odpocząć i wyleczyć przeziębienie. To ciekawe zważywszy na ich super formę i że rok temu nie odpuszczali.

  Tak więc Norwegowie (o ile polecą wszyscy) przed wielką szansą na szturmowanie podium generalki o ile Freund też sobie odpuści. Chociaż u nich przerwa też by była wskazana przed całym miesiącem u nich, tym bardziej że we wtorek mają krajowe mistrzostwa więc może i oni zostaną? Wtedy to i Polacy by mogli punktów natrzepać;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).