PK w Planicy: Aschenwald ponownie najlepszy, Żyła czwarty

 • 2016-02-07 10:44

Philipp Aschenwald został zwycięzcą niedzielnego konkursu z cyklu Pucharu Kontynentalnego w słoweńskiej Planicy. Czwarte miejsce zajął najlepszy z Polaków - Piotr Żyła. W drugiej rundzie wystąpiło czterech naszych rodaków. Zawody rozpoczęto godzinę wcześniej ze względu na pogarszające się warunki.

Reprezentujący Austrię Philipp Aschenwald prowadził już po pierwszej serii, w której poszybował na odległość 137,5 m. W finale zwycięzca sobotniego konkursu wylądował na 133 metrze i odniósł kolejny triumf, z przewagą 16,3 punktu nad Markusem Eisenbichlerem (129,5 m i 133,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Clemens Aigner (132 m i 128 m).

Ponownie tuż za czołową trójką sklasyfikowany został Piotr Żyła. Po pierwszej serii wiślanin był ósmy z wynikiem 136,5 metra. W finale Biało-Czerwony doleciał do 130 metra i ostatecznie był czwarty ze stratą 0,6 punktu do podium. Żyła wyprzedził Bora Pavlovcica (133 m i 132,5 m), Tomaza Naglica (129,5 m i 130 m) i Alexa Insama (128 m i 127 m).

Na ósmej pozycji sklasyfikowany został kolejny z reprezentantów Polski, Jakub Wolny (127,5 m i 123,5 m). W pierwszej dziesiątce konkursu sklasyfikowani zostali również Thomas Hofer (127 m i 126 m) i Anze Semenic (132 m i 125,5 m).

Pucharowe punkty zdobyli również piętnasty Klemens Murańka 125 m i 118,5 m) i dziewiętnasty Krzysztof Biegun (123 m i 129,5 m). Sztuka awansu do finałowej serii nie powiodła się trzydziestemu pierwszemu Janowi Ziobrze (121 m) i czterdziestemu Przemysławowi Kantyce (109 m).

Pierwszą serię konkursową rozpoczęto z 9. belki, zaś po skokach 18 zawodników wydłużono rozbieg do 10. platformy. Finałowa runda odbyła się w całości z 10. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego prowadzi Karl Geiger (574 pkt.) przed Tomem Hilde (558 pkt.) i Thomasem Hoferem (474 pkt.). Najlepszy z Polaków, Andrzej Stękała (272 pkt.) jest dziewiętnasty.

Kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego odbędą się w dniach 13-14 lutego na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego >>
Zobacz aktualny ranking CRL >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną 6. periodu Pucharu Kontynentalnego >>


Dominik Formela i Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (14810) komentarze: (80)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • bredny początkujący
  Na pół gwizdka

  Piotrkowi znowu niewiele zabrakło do podium, dzisiaj 0,6 pkt a wczoraj 0,3 pkt. Wczoraj gonił rywali a dzisiaj mogło być lepiej po 2 skoku.

 • HKS początkujący

  @dervish
  Nuemayer bardzo podobnie występuje w PK a ma wszystkie konkursy PŚ w "40" i 3 razy w punktach - żaden wyczyn ale patrząc na wyniki w PK to zadziwia i tak.

 • dervish profesor
  HKS

  Ale kiedy to było?
  Dziś takiej analogii raczej nie ma, chyba ze chodzi o honor trenera. Ale z drugiej strony jeżeli wyjdzie na to, że drugi raz z rzędu wymieni stryjek siekierkę na kijek to .... ;)

  Poza tym ciekawe co się stanie jeżeli dzisiejszy konkurs się nie odbędzie. Wtedy z rotacji nici.

 • HKS początkujący

  @dervish
  Chyba zapominasz jak skakał Żyła w PK 10/11 kiedy trzeba było ratować honor Kruczka i wrzucić do PŚ kogoś kto by zaczął solidnie punktować i obijał się regularnie o "30" w tym PŚ i czasem coś uciułał a w PK żadnej furory nie robił.

 • dervish profesor
  HKS

  Z tym, ze do niedawna skakanie na pierwsza 10 PK nie dawąło legitymacji do startów w PŚ. Do tej pory reguła było, ze przepustki dostawali liderzy periodu ewentualnie zwyciecy konkursów lub ci co zaliczali regularne podia.

  W tym sezonie pierwsze wyłomy w tej regule to chyba Wolny i Kłusek. Żaden z tych zawodników awansując do PŚ nie należał do ścisłej czołówki periodu ani nie zaliczył wielkich sukcesów w danym periodzie.

 • HKS początkujący

  Złotej reguły nie było nigdy a zawody w Willingen wyszły jako jedne z dziwniejszych w sezonie jeśli chodzi o egzotykę, bo nie tylko Wolny punktował ale dwóch Rosjan, Larinto, Boyd się bił o 10, Neumayer w "20", świetny występ Czechów itd.

  Żyła skacze w miarę regularnie w ostatnich konkursach na pewną "10" PK, nie psuje skoków więc jak najbardziej w PŚ może skakać, Żyła mi się nie wydaje zawodnikiem który by tak wiele stracił na niższych prędkościach.

  @dejw
  Lanisek choćby klepnął bulę tu i w Trondheim to raczej będzie startował;) Z pewniaków jeszcze Granerud i może Siegel ale jakoś mi się nie widzi występ Niemca.

 • dervish profesor
  HKS

  A co do formy Żyły. To on podobno od początku sezonu jest w formie ;). Tyle ze ta forma objawia się tylko na mitycznych treningach gdzie skaczą na dobrze znanych obiektach i pewnie belkę mają ustawiona w lesie. Na PK być może belka tez jest gdzieś "w lesie" stąd wrażenie udanych skoków. Ale jaka jest rzeczywista wartość tych skoków?

 • dervish profesor
  HKS

  Toteż i nie przywiązuje zbyt wielkiej wagi do wyników zwłaszcza tych niezbyt wybitnych, osiąganych w PK.
  Porównanie do Aschenwalda to dopiero któryś z kolei wpis co świadczy o niskim priorytecie ;).

  Wcześniej powoływałem sie na casus Wolnego który jest przykładem, że nie ma jakiejś złotej reguły relacji PK-PŚ.
  Tym niemniej, wybitny wynik w PK (czyli zwycięstwa i miejsca na pudle z niewielka strata do zwycięzcy) wydaje się być dobra legitymacją do awansu do PŚ, a wyniki Piotra jak na tę chwilę co tu dużo ukrywać nie są jakieś wybitne.
  Nawet nie łapie się na pudle periodu.

 • dejw profesor
  @HKS

  Na lotach pewnie w ogóle nie będzie wielu juniorów ;)

 • dejw profesor

  Nie ma i nie będzie czegoś takiego jak jednoznaczny przelicznik występów z PK na PŚ. To zawsze jest sprawa indywidualna.
  Nawet w tym sezonie można wyszukać wiele przykładów, gdy dominatorzy, zwycięzcy (i to przekonujący zwycięzcy) z PK w PŚ po prostu nie istnieli, np Bartol, Aigner, czy Hvala. Inni po wygranych potrafili przełożyć taką formę na punkty/punkciki - Stękała, Geiger, Hofer, Siege.
  Są też przypadki w drugą stronę, jak choćby Neumayer z początku sezonu, Aschenwald (po Engelbergu, gdzie był zaledwie nr 4 z AUTów, a to jemu udało się zdobyć punkty w Bischo, a następnie w Zakopanem i Sapporo), czy nawet Pavlovcic - był co prawda raz na podium, zajmował lokaty w czołówce, ale ani razu nie wygrał. Za to debiut w PŚ zaliczył piękny i już zgarnął punkty za lokatę w połowię drugiej dziesiątki.

 • HKS początkujący

  @dervish
  I pokonuje Neumayera czy Pavlovcica, którzy punktowali w większości konkursów PŚ w których startowali;)

  Zbyt dużą uwagę przywiązujesz do występu Aschenwalda - mógł wystrzelić z formą po prostu i to nic dziwnego. Wiadomo, że to żadna wybitna forma Żyły ale raczej najlepsza w tym sezonie i przy normalnym skoku z widokiem na pewne punkty.

 • JankessPL doświadczony
  @dervish

  To czy przegra miejsce z Koflerem okaże się po weekendzie w Oslo, w Sapporo z Nim przegrywał, ale widać że forma jest przewrotna :)
  Ja bym był ciekawy co bt się stało gdyby Kubacki czy Stoch nie punktowali w Oslo, obydwaj mieli bardzo średnie/słabe weekendy w Sapporo, a treningi i kwalifikacje pkt w PŚ nie dają :D

 • bardzostarysceptyk profesor
  Moje tradycyjne zestawienie.

  Puchar Narodów dzisiejszego konkursu PK w Planicy 2.
  Państwo, zajęte miejsca, suma punktów, ilość punktujących zawodników.

  1. Austria (1, 3, 9, 14, 16, 17) .... 236 pkt (6 zawodników)
  2. Słowenia (5, 6, 10, 13, 22, 26) 145 pkt (6 zawodników)
  3. Niemcy (2, 12, 20, 24) ........... 120 pkt (4 zawodników)
  4. Polska (4, 8, 15, 19) .............. 110 pkt (4 zawodników)
  5. Włochy (7) ............................. 36 pkt (1 zawodnik)
  6. Czechy (11, 30) ...................... 25 pkt (2 zawodników)
  7. Norwegia (18, 27, 28, 29) -...... 22 pkt (4 zawodników)
  8. USA (21) ............................... 10 pkt (1 zawodnik)
  9. Rosja (23) ............................... 8 pkt (1 zawodnik)
  10. Szwajcaria (25) -.................... 6 pkt (1 zawodnik)

 • dervish profesor

  4 miejsce Żyły można by bardziej docenić gdyby nie ta olbrzymia strata do pierwszego miejsca. 18 punktów to jest różnica klasy.

  Pod tym względem dużo lepszy był wczorajszy konkurs gdzie Żyła mimo iż także zajął 4 miejsce stracił do Aschenwalda tylko 6 punktów.

  Żyła przegrywa zdecydowanie z Aschenwaldem który nie mieści sie w kadrze Austrii przegrywając miejsce z także nie będącymi w nadzwyczajnej formie Fetttnerem i Koflerem.

 • Janush weteran
  Nikt z naszych kontynentalowców nie zasłużył na razie na PŚ

  Dwa czwarte miejsca Żyły to nadal poziom co najwyżej 4 dziesiątki PŚ (a bardziej możliwe, że 5). Gdyby wygrał oba konkursy ze sporą przewagą, wtedy istniałaby możliwość zdobycia przez niego większej ilości punktów, a tak to nadal jest bryndza.

 • jakledw12 weteran

  Murańka taki talent. Polecam się z tego śmiać, bo nic innego nie pozostało.

  Żyła nadal formy nie ma, bo co to wielkiego 4 miejsce w PK?

 • dejw profesor
  Juniorzy z punktami PK (bez rocznika 96)

  Aktualizacja wyników po konkursach w Planicy.
  Punkty z zimy + 60% punktów z LPK.

  Rocznik 2000
  1. Learoyd FRA 29 pkt

  Rocznik 1999
  1. D.Prevc SLO 163,8 pkt
  2. Kytoesaho FIN 81 pkt
  3. Iwasa JPN 6 pkt
  4. JARZĄBEK POL 1,2 pkt
  5. Aigro EST 0,6 pkt

  Nikt z szóstki nie zdobył punktów w Planicy i Bischo.
  Oczywistym liderem jest Domen Prevc, który mimo iż startuje z wielkimi sukcesami w PŚ, ma wciąż wyraźną przewagę nad Kytoesaho.

  Najwartościowsze wyniki:
  -Domen Prevc: 1 i 2 w Klingental (LPK2015); 4 w Stams (LPK2015); 8 w Kranju (LPK2014)
  -Learoyd: 11 w Engelbergu (PK15/16)
  -Kytoesaho: 13 w Rovaniemi (PK15/16); 15 w Engelbergu (PK14/15); 16 w Renie (PK14/15)

  Rocznik 1998
  1. Pavlovcic SLO 281 pkt
  2. M. Ito JPN 125,8 pkt
  3. M. Lindvik NOR 91,4 pkt
  4. J. Siegel GER 78 pkt
  5. Sell GER 69 pkt
  6. Holik CZE 66,4 pkt
  7. Alamommo FIN 38,6 pkt
  8. Leitner AUT 31 pkt

  Pavlovcic wciąż ucieka. W tej chwili to absolutny lider rocznika, jako jedyny z punktami w PŚ. Murowany faworyt do złota na YOG.
  J. Siegel dość regularnie punktuje w trzeciej dziesiątce (choć akurat dziś zaliczył wpadkę, bez pktów), dzięki czemu wyprzedził rodaka Sella i zbliżył się do Lindvika. W Bischofschofen pierwsze punkty zdobył Leitner.

  Najwartościowsze wyniki:
  -Pavlovcic: 3 w Sapporo (PK 15/16); 4 w Ga-Pa (PK15/16); 5 w Planicy; 10 w Engelbergu (PK15/16-pierwsze punkty od razu w debiucie); 11 w Sapporo; 12 w Ga-Pa
  -M.Ito: 6 w Sapporo (PK15/16); 7 w Sapporo, 9 w Planicy (PK14/15)
  -Lindvik: 6 w Renie (PK15/16); 11 w Oslo (LPK15)
  -Sell: 6 w Engelbergu (PK15/16)
  -Holik: 9 i 12 w Sapporo (PK14/15)
  -Leitner: 12 w Bischofschofen (PK15/16)

 • dejw profesor

  Rocznik 1997
  1. Bartol SLO 448,8 pkt
  2. Fuchs GER 336,6 pkt
  3. Hamann GER 257,2 pkt
  4. Insam ITA 206,6 pkt
  5. Winter GER 201,2 pkt
  6. Polasek CZE 79,2 pkt
  7. Reisenauer AUT 73 pkt
  8. Jelar SLO 69 pkt
  9. Torok ROU 46,2 pkt
  10. Pitea ROU 38 pkt
  11. Birchler SUI 24,6 pkt
  12. Ylitapio FIN 19,6 pkt
  13. Brasme FRA 19 pkt
  14. Nousiainen FIN 15 pkt
  15. Rupitsch AUT 11,2 pkt
  16. Schubert GER 9 pkt
  17. Hoffman GER 3,6 pkt
  18. Merilainen FIN 2,4 pkt

  Także i tutaj liderem wciąż Słoweniec. Bartol po fatalnym styczniu znów wraca do dobrej formy. Z trójki grupy pościgowej Niemców coraz bardziej spada Winter, za to Fuchs po udanej Planicy uciekł wyraźnie Hamanowi. Największy skok w ciągu ostatnich dwóch tygodni wykonał Insam - awans z 11, na 4 pozycję. Sporo punktów w Bischo dopisał sobie Jelar, niestety w Planicy baardzo zawiódł.
  W czterech ostatnich konkursach punkty zdobywali także Polasek, Brasme, Reisenauer i Birchler.

  Najwartościowsze wyniki:
  -Bartol: 2 wygrane, 4 podia; 8 razy w TOP10 (raz latem)
  -Fuchs: 2 podia (latem 2015, oba w Kuopio); 5 w Ga-Pa i Planicy (PK15/16); 10 w Kuopio (LPK2014); 11 w Rovaniemi (PK15/16)
  -Insam: 2 i 6 w Bischo; 9 i 7 w Planicy (PK15/16), 8 w Wiśle(LPK15)
  -Hamann: 5 i 7 w Sapporo (PK15/16); 7 i 9 w Ga-Pa (PK15/16)
  -Winter: 8 i 9 w Seefeld (PK14/15); 9 w Kuopio (LPK14)
  -Jelar: 8 w Bischo (PK 15/16)
  -Reisenauer: 9 we Frenstacie (LPK15)

 • panKK bywalec
  fan skoków

  Chyba na 98% go zabierze 1 % coc w Zakopcu 1% Trening

 • Nawrocik77 bywalec

  Alex Insam cały czas mnie zaskakuje!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).