Yuta Watase kończy karierę

 • 2016-03-12 00:06

34-letni Yuta Watase postanowił, iż sezon 2015/2016 będzie ostatnim w jego karierze. Japończyk zdecydował się odwiesić narty na przysłowiowy kołek, a ostatni skok odda 19 marca podczas lokalnych zawodów na domowym obiekcie Okurayama (HS 134) w Sapporo.

Skoczek z klubu Megamilk Snow Brand Ski Team w Pucharze Świata zadebiutował już w 1999 roku, kiedy w wieku niespełna 17 lat zajął 24. miejsce na wspomnianej Okurayamie. Dzień później ukończył rywalizację dziesięć lokat wyżej, a debiutancki sezon zakończył na 58. miejsce w klasyfikacji generalnej. Łącznie punktował w jedenastu sezonach, a najlepszym w jego wykonaniu okazał się 2008/2009. Dorobek 142 punktów dał mu 33. lokatę. Indywidualnie dwukrotnie plasował się w czołowej "10" zawodów najwyższej rangi. Po raz pierwszy w próbie przedolimpijskiej w 2001 roku w Park City (8. miejsce), natomiast najlepszy rezultat osiągnął 31 stycznia 2009 roku, gdy przed własną publicznością w Sapporo został sklasyfikowany na 5. lokacie. W listopadzie 2012 roku stanął na drugim stopniu podium miksta rozgrywanego w norweskim Lillehammer.

Nieco lepiej radził sobie w konkursach Letniego Grand Prix. Tam aż dziewięciokrotnie kończył rywalizację w pierwszej dziesiątce, a najbliżej podium był 15 sierpnia 2012 roku w Courchevel (4. miejsce). Drużynowo triumfował trzykrotnie. Po raz pierwszy w 1999 roku, a po raz ostatni blisko 14 lat później. W Pucharze Kontynentalnym dwukrotnie na własnej ziemi stawał na podium. Drugie miejsce zajmował 11 stycznia 2002 i 2008 roku na Miyanomori w Sapporo.

Watase to jednokrotny uczestnik Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, a także Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W 2013 roku w Val di Fiemme wywalczył 21. miejsce na obiekcie normalnym, a także 34. na skoczni dużej, natomiast rok później w Soczi startował tylko na obiekcie HS 106, gdzie podobnie jak we Włoszech - zameldował się na 21. miejscu.

W latach 2006, 2012 i 2014 startował w Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich, gdzie jego najlepszym wynikiem okazało się 25. miejsce przed czterema laty w Vikersund. To właśnie podczas tej imprezy ustanowił rekord życiowy, który wynosi 216,5 metra.

W dorobku Watase znajdują się także dwa drużynowe medale Zimowych Igrzysk Azjatyckich. Srebro z 2003 roku oraz złoto z 2011 roku.

Spory wpływ na zakończenie kariery miała kontuzja odniesiona w styczniu 2015 roku. Watase złamał wówczas obojczyk, a do dyspozycji sprzed urazu już nigdy nie powrócił. Tydzień temu na obiekcie HS 100 w Sapporo zajął 10. miejsce w lokalnych zawodach. Po tamtym konkursie swoją karierę zakończył Michael Neumayer z Niemiec.

Redakcja Skijumping.pl życzy Yucie wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!


Dominik Formela, źródło: facebook.com/megsnow.jump
oglądalność: (9095) komentarze: (16)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Stefan stały bywalec
  @Marcin

  Grałem namiętnie w 2002. Późniejsze odsłony się do niej nie umywały. Jedynie jeszcze 2006 była ciekawa.

 • anonim
  Skoki

  Pamiętacie skoki 2002 - grę na PC ?
  Z tamtych 72 skoczków skaczą jeszcze tylko Kasai, Ahonen, Janda, Fettner i Vassiliev
  Nie liczę tutaj gościnnych występów np. Funakiego,
  Niedawno z tego wąskiego grona odpadł Bardal, a teraz Watase.

  Dodam, że tamtych 72 skoczków z gry Skoki Narciarskie 2002 było wyłonionych na podstawie klasyfikacji generalnej PŚ 2000/2001

 • lukas99 początkujący

  Szkoda, że grono tak doświadczonych zawodników cały czas się kurczy. Dobrze, że przynajmniej wiadomo, ze Noriaki Kasai trochę poskacze ;)

 • anonim
  Watase

  Zapamiętam go z upadku w Libercu, w Kuopio, który był początkiem końca jego kariery i prowadzeniem nart w locie(podobny styl ma Kenshiro Ito)

 • HKS profesor

  Na twarzoksiążce znów festiwal prześmiewczych komentarzy (na ogół nie korzystam). A jakby Watase skakał w naszej drużynie olimpijskiej to byśmy mieli spokojny medal;) Miał wtedy "pecha", że Shimizu miał super formę bo z nim w składzie też by sobie chyba Japonia wywalczyła medal.

  Ja z takich bardziej znanych zawodników zastanawiam się nad Koflerem - nie startuje a w drużynie jest skaczący fatalnie Altenburger?

 • Stefan stały bywalec
  Zaczyna się...

  Znowu czeka nas fala kończących karierę? Najsmutniejsza część sezonu... Obstawiam, że pożegnamy ponownie jakiegoś Fina... może nawet nie jednego...

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Szkoda.
  Będę go pamiętał jako skoczka z skrzyżowanymi nartami.

 • anonim
  Coś tam skakał

  ale słaby zawodnik jak na Japonię, trzeba to jasno powiedzieć.

 • anonim
  @latacz

  A ja go zapamiętam z upadku po odjeździe w Libercu w 2008 roku i z jego brzydkiego prowadzenia nart.

  @Stinger

  Kolejny powinien być Shimizu.

 • anonim
  Watase

  Pamietam go zawsze jak lecial ze skrzyzowanymi koncowkami nart

 • Kolos profesor

  Cóz jak na Japończyka to kończy karierę w wieku niemal juniorskim :)


  Ale faktem jest że od dawna skakał bardzo słabo, Nie trudno stracić w ten sposób motywację.

 • anonim

  W LGP w Sapporo 1999 mógł wygrać konkurs.Skoczył w I serii 135,5m,a w II serii niestety skoczył ponad 30 metrów krócej i skończyło się ostatecznie na 15 miejscu.

 • Brzozowy stały bywalec
  Szkoda

  A taki młody jeszcze był... ;)

 • Stinger profesor

  Neumayer i Watase otwierają sezon na "karierę zakończył...".
  Cóż, zawsze szkoda jak dany skoczek kończy karierę tym bardziej jeśli wcześniej doznaje kontuzji ale Watase już większych szans raczej nie miał na jakieś dobre wyniki, a skoro nie chce się męczyć na skoczni to decyzja była "łatwa".
  Pytanie, kto następny?

 • Gunner321 doświadczony
  Watase

  Forma mu juz od sezonu olimpijskiego spadla i w koncu zakonczyl kariere.

 • PIBEK123 bywalec
  -

  Szkoda szkoda. Po Neumayerze kolejny zawodnik kończy kariere. Powodzenia w dalszym życiu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).