Elan wycofuje się ze skoków narciarskich

 • 2016-04-20 21:55

Od kolejnego sezonu na skoczniach nie zobaczymy już zawodników startujących na nartach słoweńskiej marki. Elan, który w tym roku został przejęty przez nowego inwestora ogłosił dzisiaj, że wycofuje się ze świata skoków narciarskich ze skutkiem natychmiastowym.

Firma argumentowała swoją decyzję niewystarczającymi zyskami, jakie przyniosłoby im dalsze inwestowanie w skoki narciarskie. Wśród zawodników, którzy w związku zaprzestaniem produkcji będą musieli poszukać nowych partnerów znajdują się m. in. tegoroczni zdobywcy Kryształowych Kul – Peter Prevc i Sara Takanashi.

Peter Prevc skacząc na Elanach zdobył tytuł mistrza świata w lotach narciarskich, odnotował rekordową ilość 15 zwycięstw w jednym sezonie Pucharu Świata oraz wygrał cały cykl, a Sara Takanashi wygrała 14 z 17 pucharowych konkursów i zdobyła Kryształową Kulę. Jednak nawet te imponujące osiągnięcia z minionego sezonu nie powstrzymały słoweńskiego producenta przed wycofaniem się z rynku. Na nartach tej marki swoje największe sukcesy odnosił także Adam Małysz.

- Zgodnie z naszą nową strategią, zdecydowaliśmy się zrezygnować z inwestowania w skoki narciarskie – wyjaśniła spółka w skierowanym do mediów oświadczeniu. Obecnie Elan poszukuje kupca na pozostałe 800 kompletów nart.


Joanna Sibińska, źródło: berkutschi.com
oglądalność: (13181) komentarze: (30)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  @jan
  Z początku pozapominali, ale póżniej kilka razy wymienione - przeczytaj dokładniej dyskusję.

 • jan początkujący
  a

  Czemu nikt nie wspomniał w swoich wypowiedziach o nartach Fluege?Chyba ze tez skonczyli to pytania nie bylo

 • anonim
  Jeszcze jedno potwierdzone info

  W skrócie-Apoloniusz mówi,że Dolezal będzie u nas człowiekiem zajmującym się tylko i wyłącznie sprzętem i nowinkami technicznymi a w czerwcu na kongresie Apollo zgłosi Kruczka do członkostwa w Komisji Skoków :)

 • anonim
  Kolejny news z dzisiaj z ranka

  Prevc dalej będzie skakać na Słoweńskich nartach tylko już prawdopodobnie pod inną nazwą..Słoweński związek narciarski już wysłał do FiSu oświadczenie że takie coś prawdopodobnie bedzie miec miejsce i czekaja na akceptacje..Z tego co wywnioskowałem z translatora jak tłumaczyłem ich portale wynika,że to właśnie ze związku chcą przeznaczyć pieniądze na utrzymanie produkcji+ chyba te narty będą pod logiem Slantara,tego co produkuje buty i wiązania dla skoczków..ale to nie jestem pewien. Wiem też ze te narty będą dostępne tylko dla Słoweńskich skoczków i klubów więc nie będzie to produkcja na wysoką skalę..czyli tak jak myślałem na początku,nie w Słowenii takie jaja żeby zabrać najlepszemu jego narzędzie do pracy..

 • anonim

  Pogrzebałem w internecie i znalazłem - Lofflery to też branding na Fischerach. No to teraz oficjalnie mamy monopol Fischera w skokach. Oby nie było zaraz że skoczkowie z egzotyki nie mają za co sprzętu kupić ...

 • anonim

  @ms.

  Dzięki za informacje. To się zdziwiłem, bo tak naprawdę zajmowali się faktycznie produkowaniem (może dokładniej odnawianiem, ale to też oznacza zatrudnienie kilku własnych techników) nart, a myślałem, że zajmowali się jedynie malowaniem własnej reklamy. Dziękuję jeszcze raz za oświecenie - natomiast na to, że będą produkowane pod inną nazwą bym nie liczył, bo wątpliwe, żeby ktoś jeszcze wszedł teraz do tego biznesu.

 • anonim
  znawca japońskiego

  Fluege.de to tak naprawdę firma zajmująca się rezerwacją biletów lotniczych, ich skokówki to odnowione germiny, dlatego istnieje szansa że ktoś inny przejmie tę fabrykę po fluege.de i te narty nadal będą produkowane tyle że pod inną nazwą.

 • anonim

  @FunFact, Tapolniusz

  Super, to już Fischery niemal całkowicie zawładnęły tym sportem

  Ale czyje to były tak naprawdę narty, bo przecież Fluege.de to tylko branding. ?

 • EmiI profesor

  Cały czas skokówki produkuje czeska firma Sporten. W tej chwili z seniorów na Sportenach skaczą tylko skoczkinie Kykkanen i Pustkova i kombinator Kutal.

 • anonim

  @znawca japońskiego
  Fleuge.de też już nie robi nart.

 • FunFact profesor
  @Znawca Japońskiego

  Flugege.de tez się wycofało parę tygodni temu.

 • anonim

  Za rok okaże się, że kolejny sezon zostanie całkowicie odwołany bo nikt już nie będzie produkował nart do skakania xD

 • anonim

  Dobra. To mamy teraz już tylko następujące brandingi (podkreślając to ostatnie słowo): Fischer, Sport 2000, Fluege.de, Lofflery, coś opuściłem? Spośród tych tylko Fischer i Loffler produkują własne narty, bo Sport 2000 to Fischery, natomiast fluege.de to też branding, z tym że nie pamiętam czego, może mi ktoś przypomni? :) Natomiast to, co raczej opatrzylibyśmy smutną bużką jest to, że Fischer jest już bardzo bliski monopolu.

  Teraz się zastanawiam, czy póki nie wprowadzą katastrofalnych zmian, Słoweńcy będą skakać na dotychczasowych modelach Elana, czy będą musieli zmienić przez jakieś przepisy, czy może po prostu po to by nie tracić do innych. Jeśli to drugie - wielka szkoda.

 • anonim
  Prevc won't really need to seek for new model of skis

  I was googling for news, and all these summaries I've found (including berkutschi, fis etc) are a bit strange, incomplete. I have no idea what exactly is going to happen (yet), the beautiful name "elan" (synonyms are also "polet" (flight, zest) and "vnema" (zeal, ardour)) is probably gone, but the product/people with knowledge/developers/inventors won't just dissapear. Even the official statement of official Elan is that they are looking for someone who would take over ski jumping program and continue production, which is based on years of experiences (it's not just about selling 800 (?) remaining pairs of skis (?)). It wouldn't be good if there was only one manufacturer, that would mean no competition (no progress).

 • anonim

  Ja tam jestem za unifikacją sprzętu na poziomie sportu wyczynowego.
  Byłoby super, gdyby był jeden producent kombinezonów (bądź każdy z nich miałby szyć z zgodnie z jednym zatwierdzonym wzorem z jednego typu materiałów). Podobnie smarowanie nart miałoby być realizowane za pomocą smarów dostępnych dla każdego i zatwierdzonych przez FIS.
  Nie można byłoby wtedy mówić, że wyniki jednych bądź drugich zależą od sprzętu (czyli przede wszystkim od pieniędzy). Wielkie ciężarówki serwisowe niektórych ekip straciłyby sens istnienia.

 • peter początkujący

  Stefan jakiej reklamie ?
  Przecież skoki nie idą na cały swia

 • anonim

  Dokładnie, Spot 2000 to są fischery

 • Stefan początkujący
  Bez sensu

  Po tak świetnej reklamie jaką zagwarantowali im Prevc i Takanashi powinni mieć zwiększenie zysków... już widzę te wszystkie małe dzieci mówiące do rodziców "Ale tato! Peter skacze na takich nartach! Ja tez takie chcę!"

 • neonek18 doświadczony
  Dmitrijczwykow92

  Pamiętam jak Janne Ahonen skakał w Atomicach

 • anonim

  Atomiców i Rossignolów już nie produkują?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).