Grupa Czechów kończy przygodę ze skokami

 • 2016-05-23 15:40

Jedna skoczkini, a także czterech skoczków z Czech nie będzie kontynuować swoich karier. Cała grupa porzuciła już regularne treningi, jednak niewykluczone, że niektórych z nich zobaczymy jeszcze podczas Zimowej Uniwersjady, która w przyszłym roku odbędzie się w kazachskich Ałmatach. Najbardziej znaną postacią spośród omawianej piątki jest Martin Cikl.

Zawodniczka, o której mowa, to Vladena Pustkova. 23-latka z Frenstatu przez dłuższy okres była najlepszą z reprezentantek naszych południowych sąsiadów. Swoje jedyne punkty zawodów najwyższej rangi zdobyła 3 grudnia 2011 roku, podczas pierwszego w historii konkursu Pucharu Świata Pań w Lillehammer. Pustkova zajęła tam 29. miejsce. Czeszka jest trzykrotną uczestniczką Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Najlepszy rezultat osiągnęła w 2011 roku w Oslo, gdzie także zameldowała się na 29. lokacie.

W juniorskiej edycji tej imprezy startowała sześciokrotnie. W czołowej "10" została sklasyfikowana tylko raz, w 2006 roku podczas debiutu w słoweńskim Kranju. Jednym z jej największych sukcesów jest brązowy medal Zimowej Uniwersjady, wywalczony w drużynie, w styczniu 2015 roku w słowackim Szczyrbskim Jeziorze. Był to przedostatni międzynarodowy start Pustkovej.

W grupie czterech mężczyzn, którzy postanowili obrać inną drogę życiową, najbardziej znany jest Martin Cikl. 28-latek po raz ostatni na starcie zawodów rozgrywanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), stanął w styczniu minionego roku na obiekcie im. Adama Małysza podczas Pucharu Kontynentalnego. W trakcie swojej kariery dwanaście razy meldował się w czołowej "30" Pucharu Świata. Najwięcej punktów uzyskał 23 grudnia 2007 roku, kiedy w szwajcarskim Engelbergu został sklasyfikowany na 9. miejscu. Jego rekord życiowy to 188 metrów. Taką odległość uzyskał w marcu 2008 roku w słoweńskiej Planicy.

W 2004 roku w norweskim Strynie zajął 10. miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów, a latem 2007 roku wraz z kolegami z drużyny stanął na najniższym stopniu konkursu z cyklu Letniej Grand Prix w niemieckim Hinterzarten. W 2010 roku otrzymał powołanie na Igrzyska Olimpijskie w Vancouver, gdzie wystąpił tylko w konkursie na dużej skoczni. Na obiekcie w kanadyjskim Whistler zajął odległe 41. miejsce.

Największe sukcesy Cikl święcił w Pucharze Kontynentalnym. Sześć startów zakończył na podium, w tym dwa na jego szczycie. Miało to miejsce w 2008 roku we wspomnianym Whistler, a także niespełna rok później w niemieckim Braunlage.

Narty na przysłowiowym kołku postanowił zawiesić również Milos Kadlec. 23-latek tylko raz w życiu miał okazję rywalizować z najlepszymi zawodnikami na świecie. Debiut w zawodach Pucharu Świata, dość niespodziewanie, zanotował 15 lutego 2015 roku na mamucim obiekcie w norweskim Vikersund. Kadlec dostał szansę startu głównie za sprawą wystawienia głębokich rezerw przez czeską reprezentację. Decyzja ta była podyktowana przygotowaniami naszych południowych sąsiadów do imprezy sezonu, jaką były Mistrzostwa Świata w Falun. Reprezentant klubu z Novego Mesta w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu uzyskał 163 metry, co było jego rekordem życiowym, a jednocześnie wystarczyło do wywalczenia awansu do konkursu głównego. Ten zakończył na 36. lokacie. Punkty Pucharu Kontynentalnego uprawniające go do startu w elicie wywalczył kilkanaście dni wcześniej na Wielkiej Krokwi w Zakopanem (28. miejsce).

Oprócz wspomnianej trójki, na rozbiegu nie zobaczymy już prawdopodobnie 22-letniego Vita Hacka, a także jego o rok młodszego rodaka - Tomasa Friedricha. Obaj wielokrotnie próbowali swoich sił w zawodach tzw. "drugiej ligi", jednak nigdy nie prezentowali poziomu wystarczającego do zdobywania punktów w konkursach tej rangi.

Aby zapoznać się z czeskimi kadrami na sezon 2016/2017, kliknijcie >>>TUTAJ<<<.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8496) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Łukasz Bukowski jest nieaktywny na stronie FIS'u a Łukasz Podżorski jest nadal aktywny

 • borek99 doświadczony
  @SkiSprungPolen

  Według FIS'u Czwykow, który ostatni raz skakał w 2002 roku, nadal jest aktywny - to tyle w kontekście wiarygodności rubryki aktywny/nieaktywny jako źródła informacji o końcu kariery ;)

 • anonim

  Cikl od roku na stronach Berkutschi i FIS miał status nieaktywnego.

 • anonim


  Ale dlaczego Janda ma nie skakać,jak mu to sprawia przyjemność, przecież miniony sezon miał dobry

 • anonim
  @Shakyor

  "A nielot Janda nadal skacze. Powinien razem z Ahonenem powiedzieć otwarcie "Kończ Waść, wstydu oszczędź". Zajęli by się trenerstwem albo doradzaniem i bardziej by się przysłużyli skokom w swoim kraju."

  Masz rozdwojenie jaźni?

  Rok temu pewnie Kranjca na emeryturę odsyłałeś...

  A jeżeli "młody" będzie lepszy od "starego" to będzie toć skakał.

 • wiatrhula111 weteran
  kuprich

  szkoda też że ty tu jeszcze piszesz bo nikogo twoje żarty nie śmieszą

 • Shakyor bywalec
  Sprostowanie

  Nikogo nie krytykuję ani nie odsyłam na wcześniejszą emeryturę. Po prostu uważam, że jak skoczek, który osiągnął szczyt, teraz od kilku sezonów prezentuje poziom... mierny to aż przykro na niego patrzeć jak się męczy, żeby w ogóle zapunktować.
  ie ma co porównywać innych zawodników z Kasaim. To jest absolutny ewenement w skokach. Poza tym to Japończyk. Tam jest inny klimat i są inne geny, które pozwalają na taką "długowieczność".
  Poza tym trzeba dawać szansę młodym. Wiadomo, że nie od razu będą prezentować odpowiedni poziom, ale to właśnie dzięki oskakaniu i zapoznawaniu się ze skoczniami najwięcej się zawodnik uczy.

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Oby już nikt nie kończył kariery.

 • anonim
  @JankessPL

  http://wyniki-skoki.hostingasp.pl/Konkurs.aspx?season=1996&id=1471&rodzaj=M

  http://wyniki-skoki.hostingasp.pl/Konkurs.aspx?season=1996&id=284&rodzaj=M

 • JankessPL doświadczony
  Juniorzy

  Przy przeglądaniu wyników Hacka, zobaczyłem ciekawe wyniki zawodów juniorskich http://www.fis-ski.com/dynamic/results.html?sector=JP&competitorid=113987&raceid=2655 na przodowaniu przeciętni, albo słabi zawodnicy,a na ostatnich 5 miejscach mamy takich zawodników : Wolny, Forfang, Andre-Tande. SZOK

 • krzychoSt weteran
  ??? (*118.dynamic.chello.pl)

  Jak mawia Clint Eastwood - opinie są jak dziury w odbycie każdy ma jedną a twoja jest szczególnie nieciekawa.

 • krzychoSt weteran
  ??? (*118.dynamic.chello.pl) - zero do powiedzenia

  Niektórzy rzeczywiście nic nie mają do powiedzenia, jedynie krytyka i to bardzo niskiego lotu. Jaki rozumek tka krytyka.

 • anonim
  @Redakcja

  Popatrzcie na wpisy @krzychoSt.To jest poziom żenujący.Przestańcie tolerować takich użytkowników,bo tylko zaśmiecają tę stronę.

 • krzychoSt weteran

  Janda miał jeden super sezon i od tego czasu coraz gorzej mu idzie (jak na zwycięzce pucharu świata i Turnieju 4 Skoczni oczywiście). Jak ktoś osiągnie szczyt to trudno być później zadowolonym z wskakiwaniem do 2 dziesiątki. bo pojedyncze lepsze miejsca się nie liczą. Tak skakał Stoch w zeszłym sezonie i Janda od lat!! Czego nie rozumiesz w tym co puszę??

 • krzychoSt weteran

  Nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek Krańca odsyłał na emeryturę więc nie pisz pierduł.

 • anonim

  Takie osobniki jak @Shakyor i @krzychoSt rok temu na emeryturę odsyłali Kranjca.A teraz coś się nie odzywają w tym temacie:).

  Nie traktujcie ich poważnie,bo nie warto.

 • krzychoSt weteran

  Janda jest jednak dużo starszy od Stocha i szczyt swojej kariery ma dawno za sobą. Jak Stoch przez kilka następnych lat będzie skakał na zeszłorocznym poziomie to też będzie musiał się zastanowić nad zakończeniem kariery. Ale to tylko tak teoretycznie bo myślę że w ciągu najblizszych 2 lat wróci to formy,

 • Major_Kuprich profesor
  Cikl

  Pojawił się w 2008 jako jeden z młodych wilków, podobnie było z Karelinem, szkoda że obydwoje już nie skaczą...

 • wiatrhula111 weteran
  shakyor

  janda w zeszłym sezonie osiągał podobne wyniki co stoch,który twoim tokiem rozumowania powinien też zakończyć karierę[tak jak velta,sjoen,ziobro,murańka,larinto,kornilov,wasiljew,maksimoczkin,maethaea,kraus,eisenbichler,damjan i wielu innych]

 • Stefan stały bywalec
  @Shkayor

  Janda jest obecnie na dużo lepszym poziomie niż Ahonen więc porównywanie tych dwóch skoczków jest niedorzeczne. Co to za selekcja, że jeżeli ktoś jest "stary" to ma kończyć karierę? Wytłumacz to może Kasai. A swoją drogą czy nie jest to mimo wszystko lepsza postawa niż np. Gregora, który gdy nie wygrywa strzela focha? Oni przynajmniej skaczą z zamiłowania do sportu, a nie jedynie dla osiągnięć.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl