Piotr Żyła: "Ciężko mi zmienić pewne przyzwyczajenia"

 • 2016-07-26 10:24

O ile sezon letni bardzo dobrze rozpoczęli Maciej Kot i Kamil Stoch, o tyle Piotr Żyła jak na razie jest daleki od dobrego skakania. Nie szuka winy na zewnątrz. Przyznaje jednak, że wśród kolegów z teamu, to właśnie on musiał wprowadzić najwięcej zmian w sposobie skakania.

- Nie wiem, czemu mi nie wychodzi – powiedział otwarcie po zawodach indywidualnych w Wiśle, w których zajął dopiero 43. miejsce - Nie czuję tych skoków. Jest tak nie tylko w konkursach, bo na treningach też skaczę bez szału. Chyba po latach jest mi ciężko zmienić pewne przyzwyczajenia. Na razie jednak nie wiem co z tym zrobić.

Zawodnik podkreśla, że przyczyną jego słabszej dyspozycji nie są ani metody treningowe nowego trenera, ani też sprzęt. - Jeżeli chodzi o przygotowanie do lata, to trenowaliśmy dosyć ciężko. Ale przed zawodami w Courchevel czy w Wiśle, zrobiliśmy już tak, jak zawsze przed konkursami, czyli trenowaliśmy mniej. A sprzęt? Jest dobry. Poza tym, jaki by nie był, za mnie nie skoczy – komentuje.

Nasz skoczek opowiedział także, jakie odczucia obecnie towarzyszą mu na rozbiegu oraz podczas skoku – W nogach czuję, że mógłbym dobrze skakać, ale tak się nie dzieje. Poza tym często źle układam ciało na rozbiegu A jak się dobrze nie ułożę to jadę, próg się zbliża, a ja nie potrafię nic zrobić – tłumaczy.

Pomimo tego, Żyła zapewnia, że nie korci go, aby powrócić do słynnego "garbika". - Podjąłem się zmiany, ale nie wiem jak to będzie wyglądało dalej. Na pewno nie czuję się dobrze z tym, że mi nie wychodzi – przyznaje – Ale to dopiero początek sezonu letniego, a my koncentrujemy się przecież na zimie. Póki co skaczę najgorzej z drużyny. Ale prawda jest też taka, że miałem do wprowadzenia najwięcej zmian i jak na razie nie umiem się do nich przyzwyczaić.

Korespondencja z Wisły, Katarzyna Skoczek


Katarzyna Skoczek, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3943) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • dejw profesor

  Taki mały przerywnik od uroczej i sympatycznej dyskusji, która się tu wytworzyła.

  Austriacy chyba tym samym składem, lub też Kofler zamiast Aignera
  Niemcy z Eisenbichlerem zamiast Hamanna.
  Słowenia, Szwajcaria, Finlandia, Kazachstan, Francja, Rosja, Korea i Japonia bez zmian.
  Norwegia rezerwami, z Sjoeenem, Veltą oraz Hilde, Johansonem, Bjoerengiem i Granerudem.

  I jeszcze pozytywna informacja o Muellerze - po 5 miesiącach opuścił rehabilitacyjne centrum w Bad Haering. I to nawet nie na wózku, tylko o kulach.

 • Xellos profesor
  @???

  Przecież to ty tu najwięcej płaczesz pisząc do adminów o usuwanie postów :)

  Nic nie napisałeś na temat nr. 3 i 4 a do tego jeszcze ci udowodniono, że nawet Żyła ma problemy z Wellingerem :)

  A ja wpadłem by ci zapodać kolejny link, który cię wpędzi w depresję:

  http://sportow efakty.wp.pl/skoki-narciarskie/617920/dawid-gora-nowa-szansa-dla-polskich-skokow-pierwsza-taka-od-osmiu-lat-komentarz

  Zacytuje:

  "Głównym spostrzeżeniem jest fakt, że wszystko robimy na odwrót. Trudno znaleźć wspólne elementy z treningami, jakie mieliśmy dotychczas. Jest to duża zmiana przyznaje Dawid Kubacki."

  Więc jak już wcześniej pisałem z tym przykładem 10kg i 100kg, bardzo dobrze trafiłem, Kubacki to nazywa treningiem na odwrót.

  A co tam jeszcze cię przydołuje wypowiedzią naszego lidera:

  "Optymizm wrócił też do wypowiedzi lidera polskiej kadry, tego, na którego wciąż najbardziej liczymy. Jestem zadowolony z przebiegu przygotowań, treningów, metody treningowej, jaka została wprowadzona przez nowego trenera. Cieszę się też z samej współpracy. Czuję po sobie, że wszystko idzie w dobrym kierunku, zaznacza Kamil Stoch."

 • Pavel profesor
  @???

  Nie wiem jak rozmawiać z kimś, kto z braku argumentów bierze się za wyzywanie swojego rozmówcy. Na tym etapie poprzestałem na mailu do administracji, ale jeżeli po raz kolejny zastosujesz tego typu praktyki pod moim adresem, skonsultuję się z prawnikiem czy warto pociągnąć cię do odpowiedzialności karnej. Będzie to kosztowało trochę trudu, ale być może będzie to nauczka dla innych. jest to internet, czujesz się anonimowy i "nienamierzalny", ale warto pewne standardy zachować. Liczę, ze było to ostatni inwektyw, który padł w twoim komentarzu.

 • EmiI profesor
  @???

  No fakt, pracowali z Żyłą łącznie 4 sezony a Żyła pierwszy raz zaczął wchodzić do 10 w 4 sezonie Kruczka. Mogli więcej.

 • anonim
  @Pavel

  W latach 2004-2008,trenerami Żyły było twoje ukochane trio-Horngacher,Kuttin,Lepistoe.Do nich miej pretensje,że nie wykrzesali więcej z Żyły.  Nie podawaj tych liczb.W ogóle nie o tym mówię,chodzi mi o poziom sportowy.A tutaj Wellinger w żadnym wypadku od Żyły lepszy nie jest.  W sezonie 2008/2009 sam Stoch zdobył 146 punktów.Mimo,że stracił prawie cały okres przygotowawczy.Komentarz zmoderowany (Moderator nr:21223) / 2016-07-27 13:25:08

 • Pavel profesor

  Wellinger - 21 lat - 4 sezony w PŚ - 1539pkt - 384,75 punktu na sezon

  Żyła - 29 lat - 11 sezonów w PŚ - 1667pkt - 151,55 punktu na sezon

  Serio nie oceniaj tu poziomu sportowego bo Wellinger bije nie głowę Żyłę, a wyimaginowane "mógł zdobyć więcej" możesz sobie wlożyć w segregator pod tytułem "gdyby babka miała wąsy to by była dziadkiem".

  Nie chce mi się wdawać w dyskusję o umiejętnościach trenerskich Horngachera bo to zweryfikuje sezon zimowy. Odnośnikiem może być pierwszy sezon Kruczka jako trenera, w ktorym jego kadra zdobyła łącznie 110pkt do klasyfikacji PŚ, albo jeżeli chcesz podnieść poprzeczkę, ostatni i 420 pkt kadry Kruczka. Rozumiem, że przebicie wyniku "nadtrenera" cię ucieszy? :)

 • wiatrhula111 profesor
  xellos

  Szczerze powiedziawszy wydaje mi się że przeceniasz horngachera,
  ale oczywiście nie jest on taki zły jak mówi ???

 • papa_s weteran
  Stary pies nie zmienia przyzwyczajeń

  Ale dobrze, że spróbował.

 • anonim
  @GGG

  Nie 118,tylko 112.To była wpadka,dzień później Stoch zaprezentował się poprawnie(dla Wellingera byłby to bardzo dobry występ).  Kubacki to był w zeszłym sezonie podopieczny Maciusiaka.  Murańka powinien wygrać 5 grudnia 2015 w Lillehammer.Niestety,fatalne podejście do lądowania i nieudane samo lądowanie pozbawiły go tego.To mógł być przełomowy moment...  Pierwszy nieudany sezon Stocha za Kruczka.Stało się.Komentarz zmoderowany (Moderator nr:21223) / 2016-07-27 13:24:42

 • GGG początkujący
  @???

  i nie zapominajmy o reszcie
  Dawid Kubacki: Super niesamowity skoczek z lata ale w zimie o ile się nie myle raz pojawił się w pierwszej dziesiątce (a miał być czarnym koniem sezonu)
  Klemens Murańka: Wielki talent który miał wygrywać wszystko a póki co jego największym osiągnięciem jest 7 miejsce w engelbergu + jeszcze czemu Kruczek nic nie zrobił kiedy skakał 140m w konkursie drużynowym w bad mittendorf?
  Kamil Stoch: Miał być jego sezon tak jak Kubackiego ale coś się popsuło i Kruczek zwalał wine na warunki albo "drobne" błędy techniczne, których przez cały sezon nie potrafił poprawić

 • GGG początkujący
  @???

  No to patrząc na Vikersund to czemu Kruczek nic nie zrobił z tym 118 m Kamila?

 • anonim
  @Pavel,@GGG

  Ale po co mi to podajecie?Wiem,że Wellinger był w "10" generalki,a Żyła nie.Ale to w żadnym stopniu nie wynikało z tego,że Żyła prezentuje niższy poziom sportowy,tylko z charakteru,skłonności do kombinowania.I przez to tracił mnóstwo punktów.

  Natomiast Wellinger,podobno mega talent,z super trenerem Horngacherem,nie był w stanie przeskoczyć poziomu sportowego Żyły,który miał beznadziejnego trenera(wg was) i który podobno źle przyjmował pozycję dojazdową.Takie są fakty.

  Pamiętacie jak Wellinger skakał w tym sezonie w Vikersund?Dlaczego Horngacher nic z tym nie zrobił,dlaczego nie skorygował jego błędów?Przecież jest genialny!

 • GGG początkujący
  @???

  Sezon 2012/13
  Andreas Wellinger: miejsce 20
  Piotr Żyła: miejsce 15

  Sezon 2013/14
  Andreas Wellinger: miejsce 9
  Piotr Żyła: miejsce 20

  Sezon 2014/15
  Andreas Wellinger: miejsce 35 (kontuzja na początku sezonu)
  Piotr Żyła: miejsce 19

  Sezon 2015/16
  Andreas Wellinger: miejsce 17
  Piotr Żyła: miejsce 35

 • Pavel profesor
  @???

  Wellinger był już w pierwszej 10-tce w generalce PŚ (9 miejsce), natomiast rekord Żyły to miejsce 15, także nie szalej, że Żyła jest znacznie lepszy od niego :)

 • anonim
  Kolego Wojskowy , nic nie odpuscili .

  Oto co powiedzial Horngacher po konkursie w Courchevel: "Jak będzie wyglądał okres między inauguracją w Courchevel a zawodami w Wiśle? - Kontynuujemy nasz plan treningowy. W poniedziałek mamy trening siłowy, a następnie normalnie przygotowujemy się do startów. Nie będziemy trenować na skoczni. "

 • Xellos profesor
  Tylko nie wiem czy zdajesz sobie sprawę...

  ...z tego, że oni wszyscy trenują tak samo.

  To przecież ciągle tłumaczę temu ??? odnośnie szkoły niemieckiej.

  Wszystkie kadry mają plany treningowe Horngachera. Dlatego nie ma podstaw do sądzenia, że Hula robi coś innego i z tego powodu będzie lepszy zimą.

  Zawsze jest tak, że dana szkoła trenerska pasuje temu a innemu niekoniecznie. U zagranicy też nie wszyscy brylują. Za Kruczka tylko Stoch brylował. Ale spójrzmy na Norwegów, tam rok temu udało się większą ilość zawodników pociągnąć do sukcesu. Ale dla przykładu Hilde przepadł, bywa, za to inni wypłynęli na wierzch. U nas za sukces uznam jak będzie 2 skoczków na poziomie. Zawsze był tylko jeden, najpierw Małysz, potem Stoch. Więc jeżeli Horngacher chce przebić poprzednich trenerów to musi być dwóch. A to komu akurat te treningi pasują jest mniej istotne. Nic nie będę miał przeciw jakby to był Hula a nawet Miętus. Ważne by uczynić jakiś krok w kierunku, by to nie był tylko jeden osamotniony zawodnik a reszta kilka klas niżej ciułająca pkt.

 • wiatrhula111 profesor
  Xellos

  Lato nie jest ważne,liczy się zimą ,a ciężkie treningi powinny być dopiero w październiku.
  Dlatego uważam że hula będzie lepszy od kota w zimę.

 • lol początkujący
  Żyła od Wellingera lepszy a to ciekawe

  Nie wiedziałem, że Żyła był w pierwszej dziesiątce PŚ na koniec jakiegokolwiek sezonu.

 • mateusz3951 weteran

  Żyły nie był w stanie przekonać do tego posunięcia również Jan Szturc i Adam Małysz.
  Uczynił to dopiero Stefan Horngacher i to na samym początku swojej pracy z Polską kadrą.

 • mateusz3951 weteran

  Myślę, że od początku było wiadome, że proces zmiany pozycji najazdowej i dostosowania się do niej będzie trwał u Piotrka bardzo długo. Ta zmiana ma służyć Żyle na lata, więc uważam, że mimo wszystkich problemów warto to zrobić i spróbować wydobyć z Piotrka cały drzemiący w nim potencjał.
  Niestety powinien to zrobić już kilka lat temu trener Kruczek, ale widocznie nie był w stanie przekonać do zmiany swojego podopiecznego.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).