Skoczkowie wspominają szkolne czasy

 • 2016-09-01 12:57

1 września to tradycyjnie czas powrotu uczniów do szkolnych ławek. Dzieci i młodzież kończą beztroskie wakacje i rozpoczynają kolejny rok edukacji. Tak jak uczniowie, również nasi skoczkowie powrócili z urlopów i wznowili w Wiśle przygotowania do sezonu zimowego. A jak wspominają szkolne lata?

Stefan Hula najbardziej lubił lekcje wychowania fizycznego. - Dobrze wspominam czas nauki w szkole. Przez to, że trenowałem i jeździłem na zawody, to często miałem duże braki, ale zawsze nauczyciele byli wyrozumiali i pomagali nadrabiać zaległości – tłumaczy absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk. – SMS Szczyrk to fajna szkoła. Dobre było też to, że miałem blisko i nie trzeba było daleko jeździć, mieszkać w internacie. Mieszkałem w domu, w Szczyrku. Gdy poszedłem do SMS-u, to akurat w tym czasie dostałem się do Kadry B, więc nie potrzebowałem jakiegoś wielkiego wsparcia jeśli chodzi o treningi. Nie miałem w ogóle na co narzekać. Myślę, że to jest dobra idea, że takie szkoły istnieją i pomagają sportowcom się rozwijać, a także czerpać wiedzę potrzebną do życia – dodaje zawodnik Kadry Narodowej A.

Dawid Kubacki uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem, a w klasie razem z nim uczyli się m.in. serwismen Kadry Narodowej A Kacper Skrobot oraz brat Macieja Kota, Jakub. Drugi z Kotów był natomiast w o rok młodszej klasie. - W szkole miałem taki problem, że bardzo często mnie nie było. Nic nie mogłem na to poradzić, bo wyjazdów na zawody czy treningi było bardzo dużo. Ale wiedziałem, że jak wracam, to muszę być przygotowany na to, żeby wszystko pozdawać, napisać zaległe sprawdziany. Nie było u mnie nigdy problemów z ocenami. Motywowało mnie to, że trzeba się nauczyć, pójść, zdać i mieć to z głowy, zamiast kombinować. Gdy się człowiek nie nauczy, to musi przyjść jeszcze raz, a wtedy to wszystko się odwleka w czasie – racjonalnie wyjaśnia nasz skoczek. – Lubiłem dużo przedmiotów, ale na pewno blisko mojego serca był WF. Dobrze też czułem się na geografii, a całkiem nieźle na matematyce. Nie miałem stuprocentowego faworyta, ale było kilka takich przedmiotów, w których dobrze mi szło.

Z kolei Kamil Stoch preferował przedmioty humanistyczne. - Lepiej radziłem sobie z przedmiotów humanistycznych, takich jak historia i język polski. Będąc dzieckiem nie lubiłem czytać lektur, ale tylko dlatego, że ktoś mnie do tego zmuszał. Bardziej lubiłem przygodowe książki, zresztą teraz czytam bardzo dużo. Wtedy jednak nie było mi po drodze z lekturami. Oczywiście przepadałem też za WF-em – wspomina podwójny mistrz olimpijski. - W podstawówce dzieci raczej cieszą się z tego, że idą do szkoły, bo wracają do kolegów. Kończy się samowolka, wracają pewne obowiązki, ale dla dziecka są to raczej dość przyjemne rzeczy, nie jest smutne, gdy idzie do szkoły, przynajmniej ja tak miałem. Później bywało oczywiście gorzej. Im człowiek starszy, tym bardziej sobie uświadamia, że szkoła wymaga jednak od nas coraz więcej poświęcenia – z nostalgią podkreśla absolwent ZSMS Zakopane.


Alicja Kosman, źródło: Komunikat prasowy PZN
oglądalność: (5913) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  ŻyŁA

  Dokładnie, Żyła pewnie orłem nie był, hehehe
  Ciekawe jakie ma wspomnienia ;)

 • antek42 początkujący
  CZY TERRAZ TEZ JEST TAK PIEKNIE?

  Kamilku! Dlaczego ani slowa nie powiedziales o tym gdzie ma skakac mlodziez ze Szkoly Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, kiedy kompleks skoczni na Malej Krokwi jest w ruinie od dobrych paru lat?
  Co co robi ta mlodziez zima? Pewnie w sali gimnastycznej ma zajecia na silowni albo na Nosalu cwiczy zjazdy.
  Co daje SMS w Zakopanem mozna zobaczyc po panicznych zjazdach w biegu narciarskim w przypadku Justyny Kowalczyk, która przez to zawsze tracila wiele sekund.
  Dlaczego przez kilkanascie lat uczeszczania do SMS nie uczona jej jazdy na nartach?
  Chodzac do Liceum Ogólnoksztalconego w Zakopanem w latach 1959-1964 (czasy Krystyny Stempak-Budna, Lewartowska, Jerzy Madeyski Oleksyk,Kopczynski itd) byly dni, ze w zajeciach w klasie bylo 3-4 kolegów a reszta brala udzial w róznych zawodach.
  Wszyscy byli nie tylko mistrzani krajowych zawodów , a nawet olimpijczykami (Stempak, Lewartowska i inni) ale takze dardzo dobrymi uczniami, którzy pózniej ukonczyli wyzsze uczelnie.

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Szkoda że z Żyłą nie zrobili wywiadu.

 • anonim

  Fajne wywiady. Oby więcej takich.
  Jak dobrze, że jestem studentem i mogę się jeszcze polenić 1 miesiąc.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).