LED-owe tory najazdowe w Engelbergu

 • 2016-10-04 18:17

Wszystko wskazuje na to, iż już w najbliższym sezonie Pucharu Świata zobaczymy kolejną nowinkę technologiczną na skoczniach narciarskich. Projektanci nowoczesnych systemów torów najazdowych wyszli z kolejną niecodzienną inicjatywą. Mowa o LED-owym podświetleniu torów, które zamontowano już w szwajcarskim Engelbergu, gdzie aktualnie trwa modernizacja Gross-Titlis-Schanze.

Słoweńska firma odpowiedzialna za projekt, swój innowacyjny pomysł przedstawiła podczas jesiennego kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w szwajcarskim Zurychu. Jak twierdzą pomysłodawcy - moduły LED mogą nie tylko podświetlać tory w kolorach adekwatnych do aktualnej sytuacji w zawodach, ale również śledzić skoczka podczas najazdu na próg. Ponadto istnieje możliwość wyświetlania przez diody bieżącego koloru światła startowego, co do tej pory wykorzystywane było na panelu znajdującym się przy belce startowej.

Całość prezentuje się oczywiście najbardziej efektownie, kiedy system używany jest po zmroku. Premiera zaplanowana jest na tegoroczny Puchar Świata w Engelbergu. Organizatorzy wyposażyli już nowy najazd przebudowywanego aktualnie obiektu w omawiany system. Konkursy w kantonie Obwalden zaplanowano na 16 i 17 grudnia.

Kliknij, aby zobaczyć działanie LED-owych torów najazdowych


Dominik Formela, źródło: fis-ski.com
oglądalność: (9849) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  100% polskie komentarze

  No szlak mnie trafia jak czytam wypociny januszy.
  Zawsze zle.Za wasze to zamontowali ? Wyglada efekciarsko i wszystko.Nie podoba sie to nie ogladac a najlepiej to stulcie pyski i wlaczcie sobie apel smolenski.

 • Wojciechowski profesor

  A już jak ma to pomagać w "śledzeniu skoczka podczas najazdu na próg", nie pojmę. Taki typowy chwyt marketingowy i zabawka, która nic nie wnosi. Nie lepiej po prostu patrzeć, jak... sam skoczek zjeżdża po rozbiegu? Jeśli ktoś z trybun go przez moment nie widzi, to i tak smuga nic nie wnosi, a skoro był na belce, zjechał i zniknął, to i tak wiadomo, że zaraz będzie w powietrzu. ;)

 • Wojciechowski profesor

  Jak dla mnie cuda na kiju w epoce Play Station. Niedługo będzie kula ognia za skoczkiem w locie. Chociaż i tak za znacznie gorsze udziwnienie uważam te zielone płachty wzdłuż torów, jakie są na skoczniach coraz częściej. W zimie. Po co zielony w zimie?!

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Fajnie to wygląda. A co z kamerką ??.Mam nadzieję że została w tym samym miejscu.

 • Janek145 weteran
  Engelberg

  Ktoś wie jakie parametry będzie miała po przebudowie?

 • anonim
  -

  Słodki Jezu nie wiedziałem, że jest zaplanowany wieczorny konkurs w Engelbergu na ten sezon! Nie mogę się doczekać

 • Fanka77 początkujący
  -

  Ja się na tym za bardzo nie znam.. Wydaje mi się, że to będzie fajnie wyglądało z perspektywy kibiców, aczkolwiek nwm jak to będzie wyglądało dla skoczków.. Może być tak że im to będzie akurat przeszkadzało.. No ale jak napisałam wcześniej ja się na tym nie znam, to są moje jakieś tam myśli, bądź przypuszczenia :)

 • Pavel profesor

  Hymm, fajnie to wygląda, ale technologia nie nadzwyczajna, byle Janusz oblepiający sobie balkon światełkami na święta stosuje podobną. Taki bajer dla samego bajeru, koszty nieduże, a więc czemu nie dodać.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).